Ipv6 w Orange Polska

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

Ipv6 w Orange już działa.
Sprawdź, przekonaj się sam, dodaj swoją miejscowość w której działa już IPV6!
Potrzebujesz np:
Symbian v3-v5 , belle, np Nokia E52, android 4.04+\ np. Samsung galaxy SIII, Xperie

Ustawienia APN ipv6

Nazwa APN: internetipv6
ustawienia zaawansowane/protokół IP="IPv6"
Po nawiązaniu połączenia wejdź na stronę testową z przeglądarki telefonu http://test-ipv6.com/

P.S. Używanie GPRS jest płatne wg. Twojej oferty.
Powodzenia !

Polacy nie gęsi, mają już IPv6 :)
Ostatnio zmieniony 2013-03-27, 00:01 przez poland.ipv6, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: ja.michal »

Nie pomyliło ci się połączenie lokale karty sieciowej IPv6 z adresem publicznym? U mnie to nie łączy. Wyrzuca mi "brak subskrybowanego serwisu". Zwyczajnie APN niepoprawny. Nawet wyłączyłem w karcie obsługę IPv4. Nic to nie dało.
poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

W nokii trzeba ustawić w ustawieniach zaawansowanych typ apn/protokół na ipv6.
Android nie wspiera jeszcze tethering'u
Modemy ze wsparciem Ipv6 działają dobrze od Windows vista wzwyż.
Ostatnio zmieniony 2013-03-28, 21:51 przez poland.ipv6, łącznie zmieniany 1 raz.
poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

joikuspot nie działa - brak wsparcia
nokia data suite brak wsparcia
użyj jako modemu w ubuntu tu znajdziesz pomoc https://www.stgraber.org/category/ipv6-2/
strona testowa http://test-ipv6.com/ - wejdz z telefonu
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: mcore »

ja.michal pisze: Zwyczajnie APN niepoprawny. Nawet wyłączyłem w karcie obsługę IPv4. Nic to nie dało.
Twój terminal musi najzwyczajniej w świecie wspierać IPv6 (nie mylić z IPv4v6 co oznacza "DUAL STACK").Obecnie wspierają to jak napisał kolega wcześniej - Nokia na Symbianie np. E72, E52 z serii N także. Tam trzeba wpisać nazwę APN "internetipv6" oraz typ PDP "IPV6". I od tej chwili możesz śmigać po IPv6 po internecie. 99.999% społeczeństwa nawet nie wie że np. Facebook, Youtube, całe Google chodzi po IPv6.
Jeśli chodzi o modemy to wszystkie nowe huawei np. E3276, E398, E392 (wszystkie z LTE na 100%) i chyba nawet dość popularny E3131 już od dawna wspierają IPv6 :

Jak sprawdzic czy modem/telefon po podłaczeniu wspiera protokół IPv6 ?
Poprzez hyperterminal albo minicom (linux) sprawdzic na wirtualnym porcie COM który tworzy się przy podłaczeniu modemu (np. COM7 w Win7 lub /dev/tty/USB0 w linuxie)

at+cgdcont=?
+CGDCONT: (1-16),"IP",,,(0-2),(0-3)
+CGDCONT: (1-16),"PPP",,,(0-2),(0-3)
+CGDCONT: (1-16),"IPV6",,,(0-2),(0-3)

Jesli pojawiła się ostatnia linijka z "IPv6" to hurra ! masz nowy modem i będzie działał po IPv6.

W kwestii używania takich modemów w skryptach itd : w miejscu gdzie używałeś komendy aktywującej profil AT+CGDCONT=1,"IP","internet" zamiast tego dajesz AT+CGDCONT=1,"IPV6","internetipv6" ot i cała filozofia. No i trzeba pamiętać że twój pecet musi wspierac IPv6. Najlepiej wyłączyć obsługę IPv4 w systemie klikając w Control Panel i własciwościach połączeń sieciowych aby się upewnić na 100%.

Muszę zmartwić posiadaczy ajfonów. Ich super cudowne urządzenie jeszcze nie wspiera IPv6 w połaczeniach 2G/3G/4G (w WLAN wspiera). Po prostu APPLE jest 100 lat do tyłu za innymi producentami...

Jesli chodzi o samo rozwiązanie w Orange to zapewnia płynną migrację użytkowników z IPv4 do IPv6. Idea jest taka aby wszystkie serwisy działały tak jak wczesniej, użytkownik nawet nie musi wiedzieć że korzysta z IPv6. Jest to rozwiązanie unikalne na skalę europejską. Jest to na tyle nowa technologia, że producenci terminali nie nadążają ze wdrożeniem :-)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: Patryk »

mcore pisze:Po prostu APPLE jest 100 lat do tyłu za innymi producentami...
I za Nokiami z 2007 roku :rotfl:
Stare modemy Huawei też o ile pamiętam wspierają ipv6.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: ja.michal »

mcore, moduł w laptopie mam nowszy aniżeli ta cała E52.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: mcore »

ja.michal pisze:mcore, moduł w laptopie mam nowszy aniżeli ta cała E52.
To nie kwestia czy coś jest nowe czy stare tylko kwestia wsparcia IPv6 w oprogramowaniu modułu. Jesli AT+CGDCONT=? nie pokaże IPv6, to znaczy że moduł nie wspiera IPv6.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: ja.michal »

Wspiera bo mam dokumentację modułu.
poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

ja.michal pisze:Wspiera bo mam dokumentację modułu.
trzeba zacząć od odpytania modemu, w dokumentacji często są błędy i przekłamania,
poza tym software do obsługi modemu musi wspierać komendy AT dla połączeń IPv6 składnia jest nieco inna. można spróbować ominąć software i po połączeniu się do modemu hyperterminalem należy połączyć się ręcznie.

Sama zmiana nazwy apn w konfiguracji apn nic nie da. Doskonałym przykładem niedoróbki softu do możliwości modemu jest program Nokia data suite gdzie nie ma opcji w sofcie na zmianę protokołu IP.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: ja.michal »

Mam w oprogramowaniu opcję włącz obsługę IPv6. Co do dokumentacji to może i są przekłamania, ale wątpię czy na tym poziomie.
epc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-03-28, 12:01
Lokalizacja: Warszawa

S2

Post autor: epc »

ja.michal pisze:Mam w oprogramowaniu opcję włącz obsługę IPv6. Co do dokumentacji to może i są przekłamania, ale wątpię czy na tym poziomie.
to jaki masz modem oraz system operacyjny ?



Ja mam Samsunga S2 z softem orange BVLPH/BVLPE i mogę skonfigurować APN protocol IPv6 :)

wchodzę na stronkę http://ip6.me i ...

działa [ostrożnie] działa :D

wyświetla taki oto IPv6: 2a00:f40:2102:88e1::1
Ostatnio zmieniony 2013-03-28, 12:15 przez epc, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: ja.michal »

MC8700 i Windows 7. Router 753S.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: mcore »

ja.michal pisze:MC8700 i Windows 7. Router 753S.
Co do MC8700 to nie za bardzo to wspiera IPv6. Naprawdę nie wiem gdzie wyczytałeś że to cudo wspiera IPv6, na pewno nie na stronach producenta.
Jedyne urzadzenie Sierra Wireless które będzie wspierało masz poniżej - ze strony http://www.sierrawireless.com/Support/S ... enter.aspx
"18. I have heard that LTE networks require support for Ipv6. Does the GX440 support Ipv6?
a. At the present time, IPv6 is not required for devices to operate on VZW or AT&T LTE networks. When devices are required to support IPv6, the GX440 will support it.
"

Po prostu leniwym programistom z Sierra Wireless "nie chciało" się dopisac....
Ruter tak samo ( w przeciwieństwie do ruterów MiFi huawei).


Natomiast mogę napisac jak skonfigurowac zwykłą Nokia N95 co zrobiłem przed chwilą i zajęło mi 5 minut.




Wchodzisz do Ustawienia/Połączenia/Punkty dostępu

Obrazek

Obrazek

dodajesz nowy APN o nazwie "internetipv6"

Obrazek

wchodzisz do zawansowanych ustawień tego APNu zmieniasz "Typ Sieci" na "IPv6" oraz ustawienia "DNS" na "Automatyczne".

Obrazek

Obrazek

Następnie ustawiasz go w przeglądarce jako aktywny i serfujesz po sieci wykorzystując protokół IPv6.

Obrazek

Opisana procedura działa na nokiach : N95, E63, E71, E72, E61, E52 i nowszych z Symbianem jest na załączonych obrazkach (widoczne są poniżej tylko dla zalogowanych użytkowników).
epc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-03-28, 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: epc »

ja.michal pisze:MC8700 i Windows 7. Router 753S.
Sierra Wireless chyba nie wspiera, skoro mi APN internetipv6 zadziałał to chyba wszystkim powinno działać.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: mcore »

Jak skonfigurowac na androidzie wersja 4.0 i wyzsze

Wchodzisz do menu Ustawienia i "Więcej"

Obrazek

Następnie do opcji "Siec Telefonii Komórkowej"

Obrazek

Następny krok to "Nazwy punktów dostępu"

Obrazek

Tworzysz nowy APN o nazwie "internetipv6"

Obrazek

i przestawiasz tryb jego pracy czyli "Protokół APN" z IPv4 na IPv6

Obrazek

Zapisujesz APN i wybierasz go jako aktualny punkt dostępu. Przedstawiona konfiguracja była dla poniższej wresji oprogramowania Android 4.x na SAMSUNG GALAXY S2
Jest to oficjalny soft samsunga brandowany dla orange dostępny np. tu

http://samsung-updates.com/get/2612/Sam ... 4_0_4.html


Obrazek
poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

Lista smartphonów działających z Ipv6 (android 4.04+*)
Xperie czarne kanciaste
Galaxy S2
Galaxy S3
Galaxy nexus I
Nokia/windows phone 8
Nokia Symbian - od 2007 to chyba wszystkie modele.

do testów polecam stronę http://test-ipv6.com/ lub i http://ip6.me/

Obrazek
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: moher »

Nie chcę psuć Wam zabawy, ale zanim IPv6 będzie przydatne dla przeciętnego użytkownika, nikt nie będzie już korzystał z tych modemów i telefonów.

W tym momencie IPv6 w telefonie to sztuka dla sztuki (chyba, że orange nie blokuje portów).
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: mcore »

moher pisze:zanim IPv6 będzie przydatne dla przeciętnego użytkownika, nikt nie będzie już korzystał z tych modemów i telefonów.
W tym momencie IPv6 w telefonie to sztuka dla sztuki (chyba, że orange nie blokuje portów).
Jest odpowiedni APN gdzie "orange nie blokuje portów". Natomiast APN "internetipv6" jest odwzorowaneim starego APNu "internet". Idea jest taka, że każdy ma swój ADRES PUBLICZNY IPv6.
Co do przydatności IPv6. Powtórzę jeszcze raz. 50% ruchu w sieciach odbywa się do Facebook, Google, Youtube. Jak się domyślasz, bądź nie one działają na IPv6.
Wystarczy, że teraz przełączysz się na IPv6 i też będzie działać. Nawet nie musisz o tym wiedzieć że twój terminal działa w tym trybie. Wystarczy że kupisz telefon/terminal który już to będzie miał ustawione (fabrycznie). A gdybyś miał np. 50% większy limit danych niż obecnie na IPv6 - czyli zamiast np 8GB miałbyś 12GB - to co, nie skorzystałbyś ???

Nowe telefony android będą już schodzić a taśmy produkcyjnej z softem IPv6. Nowe telefony Windows Phone 8 będą już schodzić z IPv6. Nowe telefony iPhone będą schodzić z IPv6 (ale tutaj wymagane jest błogosławieństwo APPLE aby tego użyć, to tak jak z LTE na iPhone - patrz tu : http://www.ipod.info.pl/index.php/lte-w ... m-temacie/ )
Wystarczy że fabrycznie będą przestawione na IPv6, 99.99% użytkowników nawet nie będzie tego świadoma.
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: moher »

Nie zmienia to faktu, że w chwili obecnej nie daje to żadnych korzyści. Po co mi publiczne IP z zablokowanymi portami?

IPv4 się jeszcze przez kilka(naście?) lat nigdzie nie wybiera, więc nie widzę obecnie sensu w ręcznej zmianie konfiguracji na IPv6.
poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

moher pisze:Nie chcę psuć Wam zabawy, ale zanim IPv6 będzie przydatne dla przeciętnego użytkownika, nikt nie będzie już korzystał z tych modemów i telefonów.


W tym momencie IPv6 w telefonie to sztuka dla sztuki (chyba, że orange nie blokuje portów).
Blokowanie portów związane jest nie tylko z bezpieczeństwem sieci i końcowego hosta, ma znaczenie również pod kątem finansowym - odblokowane porty = fraud można generować ruch do użytkownika z internetu bez jego wiedzy co wygeneruje ruch sieciowy za który zapłaci nieświadomy użytkownik.
Istnieją komercyjnie dwa APN'y, które maja odblokowane porty - są wykorzystywane na potrzeby połączeń np. vpn
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: moher »

Ja o tym wszystkim wiem, chodzi mi o to, że publiczny adres IPv6 z zablokowanymi portami nie daje mi niczego (prawie) co daje mi IPv4.

PS Proszę nie pisz do mnie marketingowym językiem, wszystkie Twoje posty w tym wątku brzmią jakbyś reklamował tę usługę.
poland.ipv6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2013-03-26, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: poland.ipv6 »

moher pisze:Ja o tym wszystkim wiem, chodzi mi o to, że publiczny adres IPv6 z zablokowanymi portami nie daje mi niczego (prawie) co daje mi IPv4.

A co daje IPv4?

IPv4 publiczne już się w RIPE skończyły, więc czas powoli przesiadać się na Ipv6, dla starych urządzeń PDPCTXIPV4 będą przydzielane prywatne pule IPv4, każde połączenie będzie NATowane, w przypadku rozdzielania internetu w domu będzie podwójne NATowanie

PS Proszę nie pisz do mnie marketingowym językiem, wszystkie Twoje posty w tym wątku brzmią jakbyś reklamował tę usługę.
Nie reklamuję tylko zachęcam do używania. Jeżeli nie jesteś zainteresowany używaniem udostępnionej technologii IPv6 to poprzestańmy na tym i już.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: Andrzejz78 »

Co dla zwykłego "zjadacza neta" daje IPv6 skoro IPv4 działa od lat bez problemu?

Tylko bez marketingowo/technicznego języka, tak żeby każdy mógł zrozumieć ;)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: Jo_gurt »

Andrzejz78 pisze:Co dla zwykłego "zjadacza neta" daje IPv6 skoro IPv4 działa od lat bez problemu?
W tym momencie? Absolutnie nic.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: Andrzejz78 »

Jo_gurt pisze: tym momencie? Absolutnie nic.
No i ja tak myślę choć nie znam dokładnie wszystkich szczegółów

Nie rozumiem jednak po co poland.ipv6, zrobił taką nagonkę na IPv6 jakby net miał bez tego nie chodzić
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: mcore »

Andrzejz78 pisze:Co dla zwykłego "zjadacza neta" daje IPv6 skoro IPv4 działa od lat bez problemu?
Będzie oferta że każdy będzie miał swój stały adres IPv6 i odblokowane porty. Pasi ?

Wiesz po co zostało IPv6 wymyślone ?

http://sieci-komputerowe.net/ipv6/101-po-co-ipv6-

http://www.pl.ipv6tf.org/wiki/index.php/Strona_główna

[...]Argumenty za wdrażaniem IPv6 dla użytkownika końcowego

Korzyści dla użytkowników wynikające z wdrożenia IPv6:

wiele urządzeń w gospodarstwach domowych będzie mogło być w prosty sposób widocznych w Internecie (dostęp do komputera domowego z biura, dostęp do muzyki, filmów, plików, kamer, systemów alarmowych itp.)
urządzenia mobilne (komórki, odtwarzacze mp3, i inne) będą mogły komunikować się bezpośrednio bez przeszkód przez Internet
szybszy przesył danych – przepustowość nie będzie dławiona przez kolejne serwery NAT
możliwość udostępnieniem w sieci swojego serwera (np. HTTP), a więc przebywając poza domem będzie mógł ściągnąć potrzebne pliki lub zdjęcia
w przyszłości będzie mógł korzystać z nowych aplikacji peer-to-peer np. z gier komputerowych nowej klasy
poprawne działanie wielu aplikacji nie działających w ogóle lub częściowo (p2p, skype - spowolnienie) przy zastosowaniu serwerów NAT

Zalety techniczne IPv6 z punktu widzenia użytkownika:

likwidacja serwerów NAT (Network Address Translation) i związanych z nimi problemów
umożliwia uwidocznienie w sieci najdrobniejszych urządzeń
łatwość wdrażania QoS (parametrów jakościowych dla usług)
łatwiejsza administracja
możliwość automatycznego przenumerowania adresów (przejście pomiędzy dostawcami sieci)
multihoming: podłączenie do kilku dostawców sieci, widoczność w sieci poprzez różne adresy publiczne
wbudowane wsparcie dla mobilności
widoczność w sieci poprzez adres „domowy” niezależnie od miejsca aktualnego dołączenia do sieci
samokonfiguracja sieci ad-hoc
ograniczenie ataków sieciowych
techniki brutalnego atakowania kolejnych adresów w podsieci przestają przynosić rezultaty [...]"



inet6num 2a00:f40::/32
netname PL-IDEA-20081127
descr PTK-Centertel

to daje razem 2 do potęgi 96 adresów IP. Dla każdego wystarczy. Publiczny adres IP nie będzie już "limitowanym dobrem". Będziesz mógł sobie serwer postawic i do niego sie z zewnatrz dostawac. To oczywiscie o ile umiesz na IPv6 to zrobic :-)

Jak napisał kolega poland cena dostepu po internetipv6 jest taka sama jak dostepu po APN internet.
Ostatnio zmieniony 2013-03-29, 15:53 przez mcore, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: wojteks »

Andrzejz78 pisze:zrobił taką nagonkę na IPv6 jakby net miał bez tego nie chodzić
Testy za darmo?
Nie pomagam na PW!
epc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2013-03-28, 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: epc »

moher pisze:Ja o tym wszystkim wiem, chodzi mi o to, że publiczny adres IPv6 z zablokowanymi portami nie daje mi niczego (prawie) co daje mi IPv4.

....
PRAWIE :)
robi dużą różnice, ale dla nasz użytkowników to fakt nic, za wyjątkiem masy adresów.
dają /64 co daje 2^64 adresów do wykorzystania :D

Ale żeby nie było za kolorowo ten soft dla Samsunga S2 BLVPH to jakiś lewy jest.
Nie działa ipv6 w 2G, zimy jest poprostu. Nie działa także tethering jakikolwiek :(

poland.ipv6 kiedy poprawicie ?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ipv6 w Orange Polska

Post autor: YaHooo »

mcore pisze: Korzyści dla użytkowników wynikające z wdrożenia IPv6:
Te korzyści jednak nie są aż tak dobre moim zdaniem.
mcore pisze:wiele urządzeń w gospodarstwach domowych będzie mogło być w prosty sposób widocznych w Internecie (dostęp do komputera domowego z biura, dostęp do muzyki, filmów, plików, kamer, systemów alarmowych itp.)
Ale po co ma być dostępna moja drukarka sieciowa? Wystarczy błąd w sofcie i już ktoś może sobie zacząć drukować bezsensowne znaczki i wyczerpać cały toner pod moją nieobecność ;)
urządzenia mobilne (komórki, odtwarzacze mp3, i inne) będą mogły komunikować się bezpośrednio bez przeszkód przez Internet
szybszy przesył danych – przepustowość nie będzie dławiona przez kolejne serwery NAT
W większości przypadków o ile operator nie podłączy za dużo klientów nic się nie dławi. Co więcej skąd operatorzy wezmą dodatkowe pasmo?
mcore pisze: poprawne działanie wielu aplikacji nie działających w ogóle lub częściowo (p2p, skype - spowolnienie) przy zastosowaniu serwerów NAT
Dobrze napisana aplikacja będzie w stanie się przebić przez NAT. Używam Skype za NAT'em i nie odczuwam żadnych spowolnień.
mcore pisze: likwidacja serwerów NAT (Network Address Translation) i związanych z nimi problemów
Dla większości użytkowników to czy jest NAT, czy go nie ma, to nie ma znaczenia.
mcore pisze: umożliwia uwidocznienie w sieci najdrobniejszych urządzeń
Pytanie tylko po co? Po co mój TV ma być widoczny z zewnątrz, drukarka czy lodówka z internetem. Co więcej nie wierzę w to, że każdy operator da nieograniczoną ilość zewnętrznych IP bez żadnych dopłat.
mcore pisze: wbudowane wsparcie dla mobilności
A IPv4 nie jest mobilne? :zdziwko:

Nie chcę tu wszczynać wojny. Ale moim zdaniem nie ma się co za bardzo ekscytować. Nie przyniesie nowa wersja IPv6 nowego internetu, superszybkich prędkości. A przynajmniej nie na razie. Do tego potrzeba solidnej sieci szkieletowej i równie dobrej sieci dosyłowej do domów. Bez tego nawet najlepsza technologia będzie do bani. Pamiętajmy, że jakość w tak złożonych układach zależy od najsłabszego ogniwa...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Zablokowany