parę pytań o stacje GSM

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
manyaky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-02, 23:35
Lokalizacja: Polska

parę pytań o stacje GSM

Post autor: manyaky »

Cześć,
mam takich parę pytań do osób zorientowanych:
1) Czy BTS/NodeB może być połączona światłowodem z BSC/RNC czy tylko radiolinia? jest jeszcze inna metoda łącznosci?
2) Z tego, co czytałem, żeby działała transmisja po radiolinii anteny muszą się widzieć(?). Jak w takim razie osiągana jest łączność stacja-kontroler w dużych miastach? Po prostu anteny są na szczytach b. wysokich budynków i komunikują się z inną również na budynku?
3) O ile rozmowy i ich zestawianie są dość dobrze opisane w internecie, zastanawiam się, jak wygląda transmisja danych. Czy to BSC/RNC mają podłączenie do internetu (światłowodem? radiolinią?) i to one umożliwiają łączenie się z Internetem przez stację dla abonenta czy jak? Jak wygląda taka sprawa, gdy NodeB jest bezpośrednio połączony ze światłowodem wtedy?
4) Czy jeżeli wg mapasieci.pl do stacji dochodzi radiolinia 8x2 Mb/s, to czy maksymalna do uzyskania dla abonenta prędkość to (teoretycznie) 2Mbitps czy to się jakoś sumuje?
5) Czy dobrze mi się zdaje, że jeżeli taka stacja LTE ma radiolinię 150Mb lub 2x75Mb, to nie tylko nie da się osiągnąć na niej 100Mb, ale też w miarę popularyzacji telefonów/modemów z LTE prędkość transmisji może spaść do paru Mb przy zaledwie kilkunastu aktywnych użytkownikach stacji?
6) Może mi się wydaje, ale przykładowo w Warszawie stacje Centertelu są połączone radioliniami 16x2 Mb/s - czy to oznacza, że tak mocno reklamowane HSPA+DC 42Mb jest nawet w teorii tam nieosiągalne?

Ufff...

Jak ktoś może i chciałby pomóc w chwili wolnej, to proszę o odpowiedzi. :)
Temat interesujący, ale mało źródeł w sieci. Bardzo pomocne są też poprzednie tematy na bez-kabli, ale nie zawsze informacje są podane w sposób jednolity i trzeba łączyć parę wypowiedzi.

Dzięki.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: parę pytań o stacje GSM

Post autor: Patryk »

manyaky pisze: Czy BTS/NodeB może być połączona światłowodem z BSC/RNC czy tylko radiolinia? jest jeszcze inna metoda łącznosci?
Potrzebne jest łącze ATM (wychodzi z użycia) lub IP, wybór medium to kwestia możliwości i potrzeb. Najczęściej łącza operatorskie zestawia się za pomocą linii radiowych na pasmo licencjonowane lub traktu światłowodowego. Ale można użyć też koncentrycznego kabla miedzianego, popularnego Ethernetu bez konwersji na światłowód, parki (lub kilku par) telefonicznej (DSL, Frame Relay), łącza satelitarnego (popularne w azjatyckiej części Rosji, pewnie też w Afryce i "śródlądowej" Australii), wimax i pochodnych, w końcu można zestawić VPN przez Internet.
Myślę, że oczywiste są ograniczenia wymienionych łączy w porównaniu do LR i FO..

Musisz też pamiętać, że całe łącze pomiędzy konkretną stacją a jej kontrolerem może składać się z wielu przęseł, niekoniecznie musi to być jedna radiolinia nad dachami wieżowców czy jeden trakt "szklany".

[ Dodano: 2013-05-03, 20:51 ]
manyaky pisze:Z tego, co czytałem, żeby działała transmisja po radiolinii anteny muszą się widzieć(?). Jak w takim razie osiągana jest łączność stacja-kontroler w dużych miastach? Po prostu anteny są na szczytach b. wysokich budynków i komunikują się z inną również na budynku?
W zależności od możliwości i potrzeb - albo hopki, albo bezpośrednie linki do węzłów (niekoniecznie muszą znajdować się tam kontrolery sieci).

[ Dodano: 2013-05-03, 20:55 ]
manyaky pisze:Czy to BSC/RNC mają podłączenie do internetu (światłowodem? radiolinią?) i to one umożliwiają łączenie się z Internetem przez stację dla abonenta czy jak?
Stacja bazowa to głupia maszyna, robi co jej kontroler każe. W giga skrócie - dane z kontrolerów "lecą" w sieć szkieletową, w której znajdują się węzły SGSN/GGSN - GGSN to niejako "brama" do Internetu czy innych sieci pakietowych.
Albo i czasami w najnowszych rozwiązaniach dane użytkownika omijają RNC.

[ Dodano: 2013-05-03, 20:56 ]
manyaky pisze:Czy jeżeli wg mapasieci.pl do stacji dochodzi radiolinia 8x2 Mb/s, to czy maksymalna do uzyskania dla abonenta prędkość to (teoretycznie) 2Mbitps czy to się jakoś sumuje?
8xE1, czyli lącze PDH o przepływności 16 Mbit/s.

[ Dodano: 2013-05-03, 20:58 ]
manyaky pisze:Czy dobrze mi się zdaje, że jeżeli taka stacja LTE ma radiolinię 150Mb lub 2x75Mb, to nie tylko nie da się osiągnąć na niej 100Mb, ale też w miarę popularyzacji telefonów/modemów z LTE prędkość transmisji może spaść do paru Mb przy zaledwie kilkunastu aktywnych użytkownikach stacji?
Da się i nie da się. Tak samo jak z wodą w wieżowcu gdy wysiądzie hydrofor.

[ Dodano: 2013-05-03, 21:00 ]
manyaky pisze:Może mi się wydaje, ale przykładowo w Warszawie stacje Centertelu są połączone radioliniami 16x2 Mb/s
Stacje PTK są w przeważającej większości podłączone za pomocą światłowodów, a jeśli jest radio to zazwyczaj dużo szybsze. 16xE1 to rok 2006...
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: parę pytań o stacje GSM

Post autor: PC174 »

Co do danych o radioliniach sugerowałbym korzystać z dokumentów UKE. MapaSieci.pl jest już dawno zapomniana... Przykładowo u mnie najlepszą radiolinię ma PTC (T-Mobile) - 500 Mb/s.
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
ODPOWIEDZ