Pytania odnośnie technologi LTE, HSPA+ i 4G w PLAY.

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sz4m4nPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2015-01-08, 19:47
Lokalizacja: Przemyśl

Pytania odnośnie technologi LTE, HSPA+ i 4G w PLAY.

Post autor: Sz4m4nPL »

Od razu bardzo proszę o przeniesienia, a nie usuwanie, mojego posta w przypadku gdy nie pasuje on do danego działu.

Niech ktoś w końcu zrobi mi porządek w głowie i wytłumaczy parę rzeczy.

1. Co oznacza LTE, a co oznacza 4G i czy to nie jest to samo ?
2. Mam internet na kartę w PLAY i korzystam z 3.5G, czy to znaczy, że używam HSPA+ ?
3. Jaką drogę przebywa transmisja danych (sygnał) w przypadku używania internetu LTE, a jaką w przypadku 3,5G=HSPA+, (chyba), czy LTE obsługują inne nadajniki, a HSPA+ inne ?
4. Ktoś mi kiedyś powiedział, że 4G i LTE, to to samo. Play pisze, że ich 4G to HSPA+, więc ich LTE to też HSPA+ przesyłana inną "drogą" ?

Znajduję zbyt wiele sprzecznych informacji w internecie, by to sobie poukładać.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pytania odnośnie technologi LTE, HSPA+ i 4G w PLAY.

Post autor: ja.michal »

Od strony technicznej.
- LTE to LTE (generalnie oznaczane jako 4G),
- WCDMA to HSDPA, HSPA, HSPA+, HSPA+, DC (generalnie oznaczane jako 3G, ale powyżej HSPA też oznaczane 3.5G),
- GSM to GPRS i EDGE (sam GPRS oznaczany jako 2G, EDGE rzadko jako 2.5G, częściej jako E w przypadku urządzeń).

Od strony technicznej LTE to co innego, inne zasady działania. Czasami taka sama częstotliwość, ale nie ta sama w danej lokalizacji co HSPA+/HSPA+ DC bo inaczej sygnał będzie się zakłócać.

Skróty 4G, 3G, 3.5G, 2G, 2.5G itp. to właściwie znaczenie marketingowe. Można jakoś tam "wyczuć" jaka to technologia, ale, jak zauważyłeś przy komunikacji w reklamach Play, nie zawsze.

W modemach praktycznie zawsze 4G oznacza LTE. W przypadku 3.5G to może być HSPA+ lub HSPA+ DC.

Czy LTE lub HSPA+ jest rozgłaszane z tej samej lokalizacji zależy od operatora. Obydwie technologie mogą korzystać z tych samych anten, ale to jest zależne na jakich częstotliwościach działa jedno i drugie. Sprzęt radiowy do LTE i WCDMA jest inny.
ODPOWIEDZ