Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cegulla
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2013-04-19, 13:19
Lokalizacja: Mazowsze>Żuromin

Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: cegulla »

Dziś podobno ruszyło LTE 800 od Aero2.

Źródło informacji:
http://www.telix.pl/artykul/aero2-ma-si ... 66794.html

To dla tego już od jakiegoś czasu na Polsat News w pasku na dole można przeczytać, że Plus do końca marca ma objąć zasięgiem LTE 90% kraju. Ciekawi mnie czemu tylko Aero może takie coś zrobić, a inne firmy ? Czyżby leciała kasa pod stołem ?
penknife
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-06-12, 06:30
Lokalizacja: G-cko

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: penknife »

Aero2 budowało sieć LTE800 dla Sferii, która miała przywileje z tytułu dotychczasowego używania tych częstotliwości pod telefonię. A karty Aero2 BDI i tak nie są wpuszczane na tą częstotliwość ani technologię, więc nie musimy się martwić o LTE z 512 kbps do użytkownika.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: krystianb »

cegulla pisze:Ciekawi mnie czemu tylko Aero może takie coś zrobić, a inne firmy ? Czyżby leciała kasa pod stołem ?
Aero czy tam Sferia (jeden właściciel, nie ma co się zastanawiać co tam teraz jaką ma metkę) dostało 5MHz pasma LTE800 w zamian za CDMA850MHz które stwarzało dużo problemów sąsiednim użytkownikom.
Resztę pasma 800 a także 2600 teraz operatorzy licytują. Aukcja się skończy to rozpocznie się budowa kolejnych sieci, tylko plus/cp już będzie miał łatwiej.

Jak chcesz narzekać to zauważ, że Aero nie wywiązało się z koncesji na 2.6GHZ TDD.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: radius »

Testy trwały już wcześniej: http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 24&t=80021
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: zurek »

A kiedy koniec przetargu na LTE800 i LTE2600?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: krystianb »

zurek pisze:A kiedy koniec przetargu na LTE800 i LTE2600?
Nie przetargu tylko licytacji, koniec będzie kiedy wszyscy uczestnicy nie zrobią w danej rundzie podbicia (chyba jednej, albo 3?)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Rados
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2015-04-19, 22:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: Rados »

ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: ja.michal »

Tak, ale pośrednio nadal bierze udział. Poczytaj sobie o spółkach, które biorą udział w licytacji i jakie są powiązania. Portale i gazety piszą wprost.
Ostatnio zmieniony 2015-04-23, 16:27 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
Rados
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2015-04-19, 22:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: Rados »

Tak, tak. Dalszy udział kryje się pod nazwą "oferty pasywne".
Co innego jest dla mnie dziwne. Licytacja do tej pory oznaczała dla mnie że zwycięzca bierze wszystko lub przynajmniej przysłowiową wisienkę z tortu, a tu każą operatorom licytować z góry zakładając że bez względu na wynik licytacji tort i tak będzie równo podzielony między wszystkich, tak aby nikt nie był poszkodowany.
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: rio bravo »

Rados pisze: Tak, tak. Dalszy udział kryje się pod nazwą "oferty pasywne".
Nie o to chodzi, poczytaj jeszcze trochę.
Rados pisze:bez względu na wynik licytacji tort i tak będzie równo podzielony między wszystkich, tak aby nikt nie był poszkodowany
Lte 800 MHz jest pięć "kawałków", każdy operator może licytować maksymalnie 2 kawałki. Weź pod uwagę, że 2 kawałki z tego tortu kupi play, 2 kawałki Hubb Investments (grupa Emitel), który usługę będzie prawdopodobnie odsprzedawał innym operatorom i jeden kawałek przypadnie dla NetNet Sp. z o.o., który bardzo jest powiązany z plusem (biura w tym samym budynku, właściciele obu spółek mają przyjacielskie powiązania i NetNet też można się domyśleć skąd ma na to pieniądze). Przy rozwiązaniu jakie podałem Orange i T-mobile zostają bez tej częstotliwości.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: ja.michal »

rio bravo pisze:2 kawałki Hubb Investments (grupa Emitel)
Z tego co czytałem oni odpuścili. Został NetNet, P4, Orange i T-Mobile.

Z tymi dwoma kawałkami tortu z pięciu jest jeszcze jedno ale. W ramach współpracy podmiotów można sparować maksymalnie 15 MHz czyli 3 paczki. Jeśli Orange wygrałby dwie i T-Mobile dwie to nie będą mogli zbudować razem sieci na całym zakresie tej częstotliwości. Pytanie czy T-Mobile lub Orange odpuszczą. Orange raczej nie bo ma najmniej częstotliwości na rynku.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: kmy »

Dawno tu nie zaglądałem, to nawet nie wiedziałem, że to lTE 800 działa. Sprawdziłem najbliższy mi nadajnik i o dziwo jest.
Do nadajnika mam mniej niż 1000m i widzę go z okna. Na modemie e3272 transfer na poziomie 12,5/8,5Mb/s i PING 40.
To lepiej niż na UMTS900.
4 lata temu, gdy szukałem rozwiązań technicznych dla internetu na mojej wsi to musiałem rozbudować antenę na wys. 10m od gruntu.
A teraz proszę, ponad 12Mb/s w domu na modemie bez żadnej anteny. Jednym słowem rewelacja.
Na tych wysokich antenach co prawda mam transfer ponad 30Mb/s (LTE1800 Mobyland ponad 10km od nadajnika), ale z rozbudowaną instalacją antenową. A tu bez anteny na przyzwoitym poziomie :) Zmiany na plus.
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Spółka Aero2 uruchamia LTE 800

Post autor: MKwiatusz3K »

Ja u siebie może nie wieś ale miasto do 20tys mieszkanów to nie powiem po wprowadzeniu LTE 800 w 2 lokalizacjach w telefonie jest LTE nawet te 5-6km od miasta na wioskach, jak jeżdżę na ryby to nieraz jestem 6km od miasta i własnie w telefonie melduje sie LTE, szybkie ono nie jest ale do podstaowych potrzeb jak ryby nie biora wystarcza, pod tym względem lepsze wolne LTE 800 niż UMTS 900 czy 2100 które w Orange w tej samej lokazlizacji mimo 2 kresek nie daje rady FB przeglądać
ODPOWIEDZ