Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

robbo2k
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2006-08-18, 06:12

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: robbo2k »

Technicznie masz racje jest to 4MHz, tak naprawdę 3,8MHz ale to "sztuczka". Np na takich 2 kanałach po 3,8MHz nie da sie zrobic HSPA+DC.
Inna rzecz iż prawdopodobnie refarming pasma 900 pojdzie w strone LTE bo tam kanały 1,5MHz są od poczatku norm.

Oczywiście żadna inna siec UMTS900 nie może istnieć obok takiego "oszukanego" 3,8MHz dlatego wycięte pasmo jest w srodku zasobów T-Mobile, Orange
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: ja.michal »

Na U900 nie będzie DC chociażby z tego względu, że sprzęt kliencki generalnie nie wspiera DC w 900 MHz. Przynajmniej tak wynika z dokumentacji sprzętu m.in. do M2M. Zresztą, jak zam zauważyłeś pewnie pójdzie do LTE. Nie ma sensy płacić za licencje 3G.

Na wschodzie kraju Orange uruchomiło U900 wyłącznie na swoich zasobach i tam chyba jest jest szersze pasmo.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: wojteks »

Nie będzie też w najbliższym czasie refarmingu GSM900 do innych technologi, zbyt wiele urządzeń przestałoby działać.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: ja.michal »

Szczególnie jeśli chodzi o M2M (alarmy, POS, etc). Prędzej wyłączą GSM1800 niż GSM900.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: zurek »

Panowie na jakim programie na androidzie w telefonie można sprawdzić szerokość pasma danego operatora? Mam Network Cell Info i Network Signal Info i nie ma tam takiej opcji...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: barek16 »

Network Signal Guru pokazuje ale trzeba mieć roota. Na większości Samsungów zobaczysz pod *#0011#, LG też pokazuje w service menu tylko dla każdego modelu inny kod.
tprouter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-06-26, 12:34

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: tprouter »

viewtopic.php?f=15&t=45820&start=30#p538293
Jak to wygląda na dzień dzisiejszy głownie mi chodzi o play ale też bym prosił o info na temat orange ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: Hermogenes »

Te 3 Amper to trochę przesady modem pobiera dodatkowy prąd podczas nadawania na obsługę końcówki mocy.. Przy odbiorze weźmie trochę więcej procesor ale pewnikiem nie aż tyle.Nadawanie jest w dalszym ciągu z jednego pasma MIMO że również na dwie anteny. poz Hermogenes
Sprawdzicie na smartfonach czy na LTE+ 3CA działają 2-3 razy krócej? Czemu się wkleiło do innego tematu proszę przenieść już wiem otworzyłem na pierwszej stronie :mur:
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: Hermogenes »

Pany odgrzewam kotleta od kilku dni mam w Play 15 MHz szerokości pasma w grę wchodzi tylko 1800 lub 2100 ktoś coś wie w tym temacie. Jutro pewnie i tak znajdę mały modem z podglądem i będę wiedział dokładniej to napiszę.
poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: matek451 »

Play na LTE1800 stosuje dynamiczne zarządzanie pasmem 1800MHz czyli może korzystać z dodatkowych 5MHz pasma z GSM1800 w momencie duzego obciążenia na LTE1800 i gdy GSM1800 leży odłogiem.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: Hermogenes »

Wielkie dzięki obciążenia na moim sektorze nie ma pewnie; las i kilka domów, na pozostałych dwóch pewnie gęsto; świecą wzdłuż drogi. Stacja stoi na zakręcie a i ludzie wolą się budować przy drodze.
poz Hermogenes
BikeBarian

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: BikeBarian »

No jak już ktoś patelnie uruchomił i odgrzewa kotleta to się skromnie zapytam dlaczego w PL nie używamy TDD zamiast/albo FDD na pasmie 2600MHz ??
BikeBarian

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: BikeBarian »

No ale mi chodzi o "powszechne" użycie technologi a nie jakieś tam pojedyncze przypadki w sieci która pasmo 2600 ma na malej liczbie bts-ow. Bardziej to jest pytanie o to co stoi na przeszkodzie ku temu rozwiązaniu...przeca wtedy zwalnia się jedna częstotliwość która przy FDD służy do wysylu...przy modulacji TDD cały ruch odbywa się na jednej częstotliwości.
zylx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2019-07-25, 11:04

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: zylx »

Hej, cześć wszystkim. Pracuję z domu, jak i często łączę się z NAS w domu z zewnątrz i chciałem wyposażyć się w backup łącza, najrozsądniejsze wydaje się LTE i od kilku dni próbuję się doszkolić w temacie. Zlokalizowałem już optymalny nadajnik i przeprowadziłem pierwsze testy i jest całkiem obiecująco: https://www.speedtest.net/result/a/5143931125
Obrazek

Testy były wykonywane z balkonu z smartofnu (półka cenowa niższa średnia)z modemem cat15dl i cat 13ul do nadajnika T-Mobile (26002) ID: 52386 (N!). Nadajnik obsługuje pasma 800, 1800, 2100 i 2600 mhz, podczas testów telefon wykorzystywał agregację trzech pasm:
- podstawowe 2600mhz o szerokości 15mhz
- CA 1800mhz, 10mhz
- CA 2100mhz, 10mhz

Czy dobrze liczę, ze maksymalna teoretyczna prędkość na jaką pozwala ta konfiguracja to ~340mbs dl? Jeśli tak, to mój wynik jest więcej niż bardzo dobry. Wyliczyłem to zakładając modulacja 256qam i MIMO 2x2 (wiem, że w paśmie 2600 jest mimo 4x4, ale ponoć nie można zaagregować pasm z różnym mimo, dlatego zakładam że na wszystkich kanałach wyło 2x2). Czy wykorzystanie modemu z agregacją 4 pasm jest w stanie jeszcze realnie poprawić ten wynik?

O ile z DL jest bardzo dobrze, to chciałbym się dowiedzieć, czy da radę jakoś poprawić UL. Kompletnie za to nie wiem jak wyliczyć, nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak wygląda agregacja pasm UL, wydawać by się mogło, ze żadnej nie ma, i do UL wykorzystywane jest wtedy tylko pasmo podstawowe. Ale z tą ostatnią teoria też jest problem, ponieważ wtedy maksymalna teoretyczna prędkość wynosiła by około 54mbs, a moje wyniki wydają się być do niej zbyt zbliżone. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: matek451 »

Na UL w QAM64 prędkość rośnie o około 30% czyli na 15MHz pasma LTE2600 w MIMO2x2 w teorii do około 48Mb/s. Ja w Play na tym pasmie mam maksa czyli z 20MHz w MIMO2x2 i QAM64 uzyskuję UL 65Mb/s. UL się nie agreguje i pozostaje to z pasma podstawowego.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: onken »

Pod warunkiem że pasmo 2600 ustawi nam się na podstawowe a niestety nie zawsze tak bywa....

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: piotrzet »

T-Mobile ma obecnie:
10 MHz- 800 MHz,
10 MHz-1800 MHz,
10 lub 15 MHz (zależnie od lokalizacji) w 2100 MHz
15 MHz w 2600 MHz
Jest to dokładnie tak samo jak w Orange.
uberasekmodemasek

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: uberasekmodemasek »

piotrzet pisze:T-Mobile ma obecnie:
10 MHz- 800 MHz,
10 MHz-1800 MHz,
10 lub 15 MHz (zależnie od lokalizacji) w 2100 MHz
15 MHz w 2600 MHz
Jest to dokładnie tak samo jak w Orange.
A mógłbym jakos sprawdzic czy moj nadajnik ma 15mhz na 2100mhz?
T-Mobile (26002) ID: 22155 (N!)
Zaździerz - gm. Łąck, własna wieża - dz. nr 157/6
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: piotrzet »

Albo w menu serwisowym telefonu, albo aplikacją netmonster.
uberasekmodemasek

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: uberasekmodemasek »

piotrzet pisze:Albo w menu serwisowym telefonu, albo aplikacją netmonster.
W iPhone raczej nie ma takich informacji, aktualnie mam na B535 play i plusa, jutro dopiero mi dojdzie tmobile
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką szerokość pasma ma dany Operator? Na jakiej częstotliwości? I jakie prędkości maksymalnie da się osiągnąć?

Post autor: matek451 »

Są tylko trzeba wiedzieć gdzie je znaleźć i jak interpretować te dane, Zaździerz na LTE2100 czyli BAND1 dla Orange ma nośną EARFCN 54 czyli nadal pracuje na 10MHz https://zapodaj.net/44e97cd173c2b.png.html, nośna dla 15MHz na Band 1 dla LTE2100 Orange to EARFCN to 79.
Dla LTE2100 T-Mobile nośna przy 10MHz to EARFCN 202.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: lobudek »

Cześć. Od dłuższego czasu nurtuje mnie kwestia teoretycznych prędkości uzyskiwanych z danej szerokości pasma z wykorzystaniem różnej modulacji. Opiszę to na moim przykładzie, według tego kalkulatora:
https://www.cellmapper.net/4G-speed
15MHz pasma w mimo 2x2 przy modulacji QAM64 daje 112,5Mb/s, a przy QAM256 146,85Mb/s.
Korzystam z B628 z anteną zewnętrzną cybertech 17db, czyli w mimo 2x2. Na pojedynczym paśmie 2100MHz o szerokości 15MHz niezależnie od pory dnia uzyskuje okolicę 103Mb/s. Na paśmie 1800MHz jest dokładnie to samo, mimo trochę gorszych parametrów sygnału (cybertech CT-17 nie wzmacnia chyba 1800MHz). Ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje?
Czy takie parametry sygnału są niewystarczające do modulacji QAM256? Czy może to zależy od BTS?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przeniosłem i scaliłem. Radius
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: piotrzet »

Przecież prędkość maksymalna nigdy nie będzie do osiągnięcia, a co do twoich prędkości to pewno na nadajniku sam nie jesteś plus ograniczenia urządzenia i stąd takie prędkości.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: lobudek »

To jak wyjaśnisz, że bez względu na porę dnia i nocy są te same wyniki? Testowałem też LBR20 i tylko UL był wyższy, bo ma modulacje QAM64 dla uplinku. Test z przed chwili na 2100MHz.
Obrazek
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: piotrzet »

Nie jestem jasnowidzem na wynik końcowy ma wiele składowych. Po za tym nie znasz jakie jest obciążenie stacji. Żeby się dowiedzieć gdzie leży problem musisz mieć inne urządzenie i na nim sprawdzić prędkości na tej częstotliwości. Skoro maksymalna prędkość jaką wyliczyłeś teoretyczna to okolice 150 Mb/s to realnie do uzyskania będzie 135-140 Mb/s. Kolejna sprawa to dalej nie znana dokładnie specyfikacja B628. Według tego co jest na stronach nie ma informacji aby to urządzenie obsługiwało 256QAM.Więc prędkośc się zgadza, bo bez to 112,5 Mb/s i maksymalnie to będzie w praktyce wynik jaki otrzymujesz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: matek451 »

Ta ma B628-265, doradziłem mu LBR20, kupil z 5 stówek to jeszcze co ma kupić, w agregacji ma 180Mb/s bo brak na BTS-ie LTE2600, stacja wiejska z radiolinią 242Mb/s więc wyniki ładne. A o to jak skonfigurowana jest stacja i w jakiej modulacji działa trzeba by pytać operatora , na LBR20 ma do dyspozycji modem 18 kat. wiec z modulacją QAM256 nie ma problemu ale czy stacja na to pozwala to oddzielna sprawa. To nowa lokalizacja więc bywa róznie. Play uruchamia wiele eNB na których konfiguracja nie jest docelowa.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: lobudek »

Wychodzi na to, że stacja na to nie pozwala. Spróbuję jeszcze z telefonem jak będę w okolicy nadajnika, jednak jak dobrze myślę to przy dosyle 242Mb/s gdyby pozwalało na QAM256 to zwyczajnie nadajnik nie byłby w stanie obsłużyć nawet agregacji 2CA na 30MHz pasma z tą modulacją, bo to prawie 300Mb/s...Co do innego urządzenia to Netgear LBR20 ma modem kat.18.
Wynik z przed chwili praktycznie identyczny jak zawsze....
Obrazek
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: piotrzet »

B628-265 nie ma 256QAM więc nie osiągniesz więcej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szerokości pasm, modulacje i prędkości

Post autor: matek451 »

Ale on ma LBR20 więc z BTS-a moze ciagnąć tyle na ile pozwala agregacja LTE2100+1800+800, parametry sygnału pozwalaja na złaczanie QAM256 o ile ta modulacja jest na tym BTS-ie.
ODPOWIEDZ