Sieci w systemie 5G

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
robbo2k
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2006-08-18, 06:12

Sieci w systemie 5G

Post autor: robbo2k »

Tym wpisem chciałbym zapoczątkować dyskusję merytoryczną o 5G sieci która nadejdzie po 2020roku.
Na początek kilka kluczowych informacji

1) Cele 5G
- więcej przepustowości (transmisja 4K, urzadzenia osobiste, mniej kabli)
- więcej urządzeń autmatycznych głownie "internet rzeczy" i "urządzenia ubieralne"
- zróżnicowanie punktowe zapotrzebowania na pasma możliwości podniesienia prędkości w wybranych obszarze
- smart pojazdy duże zapotrzebowanie na transmisje w ruchu nie tyle klientów co samochodów, pociagów, autobusów.

2) Efekt to kompromis między małe opóźnienia sygnału i duża przepustowość.

3) Częstotliwości

Zgodnie z ustaleniami dla IMT przewidziano następujące częstotliwości. Nie oznacza to telefonii komórkowej a systemów bezprzewodowych szerokopasmowych

698-790MHz - Decyzja właściwie podjęta na WRC-15. EU zgłasza pasmo jako propozycje pod 5G
nowe pasmo na potrzeby systemów naziemnych zapewniających bezprzewodowe szerokopasmowe usługi łączności elektronicznej oraz na potrzeby elastycznego użytkowania na poziomie krajowym w Unii. Ponadto przygotowywana obecnie decyzja KE obliguje Polskę do wprowadzenia łączności ruchomej IMT w tym zakresie najpóźniej do 2022 r. (w przypadku skorzystania z dwuletniej prolongaty).

790-862MHz - rozdysponowane znane u nas jako LTE800 (I dywidenda cyfrowa)
876-960MHz - rozdysponowane znane u nas jako GSM900/UMTS900
1429-1518MHZ - pasmo przeznaczone przez WRC-15 na systememy IMT, obecnie w Polsce trwa harmonizacja i pasmo wykorzystywane jest przez MON
1710-1880MHz - pasmo rozdysponowane znane potocznie jako GSM1800/LTE1800
1885-2025MHZ - (1900-1980MHZ znane jako UMTS pierwsze 20MHz TDD reszta FDD, 1980-2010 (łacznosc satelitarna) 2010-2025 inne wykorzystanie
2110-2200MHz - 2110-2170 druga połówka UMTS FDD, 2170-2200 satelitarna,
2300-2400MHz - pasmo które trafiło na potrzeby IMT równiez niedawno obecnie jest to pasmo rządowe i cywilno-rządowe
Zakres 2300-2350 MHz obecnie jest przeznaczony do użytkowania cywilno-rządowego, ale jest głównie wykorzystywany przez użytkowników rządowych. Ponadto zakres 2300-2400 MHz jest objęty planowaną regulacją Komisji Europejskiej, dotyczącą wykorzystania zakresu 2300-2400 MHz przez szerokopasmowe systemy transmisji danych przy założeniu współużytkowania tego zakresu z innymi obecnie działającymi w tym paśmie systemami w oparciu o tzw. koncepcję LSA (Licensed Shared Access – współdzielony licencjonowany dostęp do widma)
2500-2690MHZ - znane jako LTE2600 rozdysponowane
3400-3600MHz - obecnie wykorzystywane w ramach przetargów na czestotliwosci. Głownie systemy cyfrowe punkt-wielopunkt.
Kolejne pasmo w których ITU widzi 5G.

Potencjalne zakresy systemów 5G

a) 700MHz - druga dywidenda cyfrowa jest docelowym rozwiązaniem dla pokryciowego zasięgu eLTE (ok 61% wydajniej z każdego MHz pasma)
Zasadniczo brak decyzji brak wytycznych na jakiekolwiek forum regionu ITU. Jest jedynie propozycja harmonizacja w ramach UE .
Chodzi o konkretnie o 698-790MHz

b) 3,4-3,6GHz - te pasmo w większości krajów przeznaczone jest dla "sluzby ruchomej" służy do udostępniania połączeń punkt-wielopukt w technologiach cyfrowych. Np sławny WiMAX Docelowo decyzje ITU idą w wykorzystanie całości lub części tego pasma na systemy 5G.

Inne pasma proponowane przez różne grupy interesów.

c) Pasmo 28GHz potencjalnie ma największe szanse na globalną harmonizacje na tym paśmie odbywały się wszystkie pokazy na MWC2017 pasmo to ma raczej trafić na potrzeby FWA czyli stacjonarnego bezprzewodowego dostępu. Mówimy tutaj jednak o bardzo skomplikowanej budowie stacji nadawczej z kierowanymi wiazkami. Do dyspozycji mamy zależnei od propozycji od 700-1GHz pasma

Wyliczany zasięg dla takiej stacji szerokość pasma 200MHz
- "rutera z antenami" umieszczony wewnątrz budynku do 180metrów.
- antena zewnetrzna nascienna 250m
- antena na dachu do 500metrów

Uzyskiwane prędkości od 20 do 100Gb/s Przykład dla modelowania. Stacje bazowe co 150-200metrów , 25 klientów "osiedle domków o wys. 5-10metrów", na jednegoo klienta realnie od 1 do 5Gb/s ciągłego transferu

Przydział pasma 28GHz dla 5G nastąpi prawdopodobnie na WRC-19
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieci w systemie 5G

Post autor: ja.michal »

Generalnie 5G jeszcze nie ma standardu więc wszystko jeszcze się klaruje.

Jeśli chodzi o montaż stacji bazowych co 150-200 metrów to podobne zalecenia miało 3G. Bardziej jednak interesuje mnie rozmieszczenie stacji bazowych w kontekście norm promieniowania. Jeśli zalecenie jest 150-200 metrów dla norm zachodnich, które mają kilka W/m2, to u nas chyba stacje będą musiałby być budowane co 50-100 m, szczególnie w kontekście częstotliwości kilkudziesięciu GHz np. 28 GHz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sieci w systemie 5G

Post autor: krystianb »

robbo2k pisze:Wyliczany zasięg dla takiej stacji szerokość pasma 200MHz
- "rutera z antenami" umieszczony wewnątrz budynku do 180metrów.
To chyba dotyczy amerykańskich domów z kartonu (gipsokartonu) IMO przebicie jednej ściany bloku z wielkiej płyty jest mało prawdopodobne na takiej częstotliwości.
ja.michal pisze:to u nas chyba stacje będą musiałby być budowane co 50-100 m, szczególnie w kontekście częstotliwości kilkudziesięciu GHz np. 28 GHz.
Imo to się nadaje tylko na piko komórki.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sieci w systemie 5G

Post autor: Akwinata »

Brzmi imponująco, podobnie jak wywiad z bodajże prezesem z polskiego oddziału Ericssona, który mówił o możliwościach 5G tyle tylko, że to jest technologia, która będzie dostępna dla szerokiego grona pewnie za jakieś 5-6 lat najwcześniej. Oczywiście to moje wnioski jako laika, ale jak patrzę jak niektórzy wyginają się, żeby złapać chociaż 3G to jestem bardzo ostrożny jeśli chodzi o optymizm.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieci w systemie 5G

Post autor: ja.michal »

krystianb, w połączeniu z ich kilkudziesięcioma W/m2. Również uważam, że te 28 GHz to dla sprzętu wewnątrz budynków. Chyba nawet była kiedyś mowa o nowym WiFi właśnie na tej częstotliwości.

Z drugiej strony jeśli zadziała idea wielu połączeń, na wielu częstotliwościach, ale również z wielu stacji bazowych jednocześnie to może to zadziałać.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieci w systemie 5G

Post autor: wojteks »

Raczej
krystianb pisze:Imo to się nadaje tylko na piko komórki.
Raczej femto komórki bo z takim określeniem już się spotkałem (mniejsze od piko).
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ