Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
%$$

Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: %$$ »

Na odcinku trzech miesięcy (kwiecień, maj, trochę czerwca) odwiedziłem zawodowo takie krainy jak Portugalia, Hiszpania, Francja, Austria, Niemcy, Włochy, Słowenia, Węgry, Słowacja. (ja jestem już 2x szczepiony i mam unijny cert. więc bez kwarantanny sobie śmigam gdzie chcę...)
I wiecie co?
Miałem firmowego Huawei z dobrym pakietem GB w roamingu i tak sobie robiłem speed testy gdzie popadnie. Testy dotyczyły sieci 4G i 5G.
I wiecie co? Wywnioskowałem po wycieczce że Polska to technologiczna patologia i to po calości.
Średnia minimalna prędkość 5G na obrzerzach zasięgu 5G w mniejszych miejscowościach w takich krajach jak:
- Hiszpania
- Francja
- Włochy
oscyluje na poziomie około 459-500Mbps, natomiast w:
- Austria
- Niemcy
- północne Włochy
nigdy nie było mniej aniżeli 599Mbps.

Testowałem też LTE (2600/1800) i wyglądało to tak:
- Hiszpania 80-120Mbps
- Francja 60-100Mbps
- Włochy 80-120Mbps
- Austria (prawie wszędzie 100Mbps)
- Niemcy (non stop wszędzie minimum 80Mbps)

Mowa oczywiście tylko i wyłącznie o małych miejscowościach (tam były tańsze hotele) ale udało mi się cyknąć sobie kilka testów wieczorami w:
- Madryt (LTE-A 220-250Mbps - 5G 550-600Mbps)
- Saragossa (LTE 80Mbps - 5G 400Mbps)
- Barcelona (LTE-A 330Mbps - 5G 479Mbps)
- Marsylia (LTE-A 220Mbos - 5G 549Mbps)
- Genua (LTE-A 180Mbps - 5G 490Mbs)
- Mediolan (LTE-A 280Mbps - 5G 598Mbps)
- Bolonia (LTE 80-100Mbps - 5G 450Mbps)
- Wenecja i ok. Mestre (LTE-A 220Mbps - 5G 580Mbps)
- Triest (LTE 80-100Mbps 5G (brak roamingu u operatora rodzimego)
- Graz (LTE 140-160Mbps - 5G 550Mbps)
- Bratysława (LTE-A 180-220Mbps - 5G 570Mbps)
- Koszyce (LTE 100-120Mbs - 5G brak roamingu u iperatora rodzimego)

A teraz ku******* jestem w naszej stoliczce, do centrum mam może 5km i ... i w LTE-A (Play) mam może 15Mbps a w Plusie może 10Mbps a 5G to nie mam choć na mapkach powinno już być, heheh. No patologia...

Wątek ten tu na forum powinien nosić miano PRZESTARZAŁE TECHNOLOGIE W POLSCE lub po prostu prosto z mostu POLSKA PATOLOGIA TELEKOMUNIKACYJNA.

Dlaczego?
Opórcz pasm 4G i 5G potestowałem sobie w UE także 3G i gdy telefon logował się do Hspa+DC to speed test pokazywał bardzo często 40-45Mbps w wielu rejonach i krajach czyli tam u nich 3G jest szybsze jak nasze rodzime LTE.

PS. Przy okazji:
Włączam sobie naziemną w Hiszpanii a tam 120 stacji TV. To samo robię w północnych Włoszech i też ponad 100. Odpalam pakiet SKY a tam 214 włoskojęzycznych stacji TV. A wiecie że w Wenecji odbiera się stacje DVBT z Chorwacji? :hurra: Tak silnych nadajników jeszcze nie widziałem, trochę klatkuje, przycina ale gdyby antena była w miarę ok i kierunkowa... kto wie...

Dodatkowo, do smartfonu zawsze mam w trasach starą, poczciwą 6310i, na wypadek braku baterii i zasięgu i tak dalej. Starałem się po drodze trzymać roaming na ręcznym, tylko w jednej sieci (wybierałem z opisów internetowych najstarszego operatora GSM w danym kraju). I wiecie co? My nawet GSM900 w Polsce mamy niedorobione, albowiem np. cały Rembertów czy Wawer w Warszawie od lat ma problemy z zasięgiem i trzeba po prostu z chałupy wychodzić (dotyczy Plusa, Orange w GSM900/1800) a jadąc przez EU małokiedy zasięg mi zniknął, praktycznie cała Austria, Niemcy południowe czyli Alpy zasięg zawsze prawie na FULL.

U nas w Polsce to już się przyjęło tak że wprowadza się technologię, robi szumu, reklam a z czasem kureczek przymyka, prawda?
Nic co w Polsce wprowadzono nie zostało ukończone w 100% i wykorzystane w 90% technologicznie no bo gdzie jest te ULTRA-LTE którym tak w reklamach szpanowali, no gdzie?
Jak dobrze że ja stąd śmigam na stałe za pół roku, Boże... mam dość jak nie wiem co. Gdzie nie zerkniesz to technologiczna PATOLOGIA z tandetą na czele, wszędzie. Gdy tylko przeprowadzę się to od ręki zażygam internet testami i innymi, obiecuję że huku narobię, oj narobię. Na 90% jest pewne że będę mieszkał na pograniczu Austrii, Włoch we Francji-elegancji więc skuterkiem na wycieczce skoczyć tu i tam ze sprzętem w plecaku nie będzie problemem. Wstyd i hańba a najgorsze jest to że ludzie w Polsce tak się na to nabierają.
Moim zdaniem od zawsze to powinno wyglądać tak że gdy coś reklamują i mówią że prędkość 100-200-300Mbps to ludzie którzy dostali 10-20% tego co reklamowano i obiecywano powinni to reklamować i zwracać i gdyby w Polsce taki przykładowy PLAY dostałby z czasie pół roku powiedzmy 2.000.000 zwrotów sprzętu i zerwań umów... wałki by się skończyły ale naszym ... od lat można wcisnąć wszystko a i tak będą się cieszyć.
Ostatnio zmieniony 2021-07-06, 11:47 przez %$$, łącznie zmieniany 3 razy.
%$$

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: %$$ »

Miałem E3131 dośc długo. Nigdy na nim nie miałem w W-wie więcej aniżeli 15Mbps. Potem miałem E3372-h2 i na nim max. po wymuszeniu LTE2600 to 40Mbps. Nigdy ani centa więcej. Ostatnio używałem też E5783B-230 i na nim w Play max. 40Mbps a nadajników mam 3 obok i jest agregacja w teorii. Ten sam router w czeskim T-Mobile śmiga 180-220Mbps a w Austrii w Graz w sieci A1 równo 200 Mbps w LTE-A.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

Skoro masz tak bogaty zasób testów to proszę pokaż wyniki z linkami do wyników, bo napisać to sobie każdy może.

Co do 5G to w większości tych pasm zostało rozdysponowane pasmo 3,5 GHz u nas nie, więc skąd w tym wypadku pretensje do operatorów? Może wyjaśnisz?

Swoją drogą byłem ostatnio w Krakowie i problemów z LTE brak prędkości w okolicach 100 Mb/s, mniejsze miasta nawet 2x większe.

Co do 3G to w których krajach testowałeś, bo niektóre to już od dawna mają wyłączone.

fioletowywiadomekto
Lepiej się nie kompromituj zresztą już kolejny raz. Mam nadzieję, że dzięki tobie w końcu wprowadzą weryfikację postów dla nowych użytkowników, bo to co ty wyprawiasz w głowie się nie mieści i jak widać kolejne bany nic nie dają, a ty wracasz z innym kontem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: matek451 »

A na czym te testy 5g? W Polsce praktycznie 5G dopiero raczkuje, tylko Plus ma dedykowane pasmo N41 a reszta ratuje się DSS na 2100MHz. Nie wina operatorow jest ze polski Rzad opóznił aukcję na C-band o ponad rok i dalej z tym nic nie robi.
A co do testów 4G na tym gównie E5383 to czym ty się chwalisz, ja mam stałe 300-400Mb/s w PLAY wiec uwaam ze polscy operatorzy wcale nie odstają od konkurentów europejskich. No i w całym tym zamieszaniu nie napisałeś jakie limity oferuja tam operatorzy mobilni i za jaką kasę, ja na pre-paidzie wykorzystuję 1TB/m-c za 30 zł czyli 6,50Euro.
Tym banowanym głabem nie ma sobie co tyłka zawracać, ciemniak i tak nie zrozumie o czym my piszemy a i tak dostanie kolejnego bana.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

matek451
Zacznijmy od tego, że robił tyle testów, a linków żadnych do nich nie ma. Napisać to sobie każdy może co chce. Ja też moge napisać, że w Polsce prędkości LTE oscylują w okolicach 500 Mb/s tylko kto w to uwierzy?

Niech przedstawi konkretne speedtesty zobaczymy czy to fakt czy fake.

Poza tym jestem ciekaw w której sieci ma numer, bo w obecnej chwili to chyba tylko T-Mobile ma roaming w 5G i to tylko w Niemczech i Austrii.
%$$

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: %$$ »

Dobra, widzę że się dogadaliśmy zatem zamilknę. Nie, nie mam linków, nie bawiłem się aż tak. Zresztą, w Krakowie wszystko działa zatem o czym ja tu piszę. PS. Roaming w PLAY działa we wszystkich sieciach w 5G, nie było problemem logowanie się no chyba że zachód to dziki zachód i mają LTE do 500-600Mbps to wtedy sorki.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

No jak się nie bawiłeś? Przecież sam piszesz, że robiłeś testy w tych sieciach, więc jak możesz nie mieć linków do wyników? Nie bardzo to rozumiem, aczkolwiek spodziewałem się tego.

W Warszawie też takich problemów jak opisałeś nie ma. Mając odpowiedni telefon okolice 100 Mb/s masz bez szukania czy to na "patelni" czy w okolicach Dworca Centralnego, więc nie wiem skąd <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> te prędkości opisane wyżej. Oczywiście oprócz Plusa, bo tego akurat nie testowałem i takie tam mogą być, wiadomo jaką mają jakość sieci w kraju.

P.S Skoro nie masz niczego na potwierdzenie tego co napisałeś to po co coś takiego piszesz? Jaką to ma wartość? Żadną. Tak to sobie każdy napisać może, a ten fragment o 3G, które w wielu krajach zostało wyłaczone albo jest od dawna mocno ograniczanie to już takie fake news, że czytać się tego nie da.

Nie wiem jaki masz cel w tym poście ale widać jedno wprowadzasz nim w błąd jak nie wiem.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: krychxagg »

Zgodzę się apropo Warszawy że ja na Orange w agregacji 3 pasm osiągam 30-90mb najczęściej.
Ale z tym że na zachodzie to są te setki MB prędkości to się nie zgodzę. Rok temu w Hiszpanii byłem, w Barcelonie na LTE-A w Orange najczęściej 30-50 mb, owszem w pojedynczych punktach było 250, ale to tak jak u nas podejdziesz pod nadajnik o mało obciążconej porze i wyciągniesz tyle samo. W UK na LTE poza dużymi miastami potrafił mi w O2 ścinać Messenger, to taki odpowiednik Solorza u nich, nabrałem się tam na ich marketing o "Liderze technologii 4G w Zjednoczonym Królestwie".
W Kanadzie to nie wspomnę, po wyjeździe nad jeziora w wielu miejscach dzwonić się nie da na 2G, wjazd do jakiejś małej miejscowości dawał mi SUPER 3G i byłem wstanie wejść na Messengera w końcu (mówię tutaj o Ontario i obszarach wcale nie daleko północnych). To u nas każda wiocha ma już przynajmniej te L800 zamontowane. Dodam też że mamy jedne z najtańszych usług telekomunikacyjnych w Unii, więc ja nie narzekam na nasze realia.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

Dokładnie. Byłem w Niemczech i to co jest u nas, a tam to dwie zupełne różne rzeczy oczywiście na naszą korzyść. Nie dość, że mamy taniej to i lepszy i szybszy internet.
Mike87
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2021-05-30, 08:36

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: Mike87 »

Bo play jest fatalny, w tmobile na niskiej półce telefonie masz min 100Mb/s. Dramat jest jednak z obecnymi ofertami, praktycznie każda ma limity.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: matek451 »

Co z bzdury, ogarniasz w ogóle temat? Na jakiej podstawie zapewniasz ze T-mobile ma minimum 100Mb/s na dodatek na słabym telefonie , najszersze pasmo LTE2600/2100 tego operatora ma 15MHz a więc na sprzęcie z 4 kat LTE MIMO2X2, qam256 teoretyczny DL do 112Mb/s. Czyli musiałbyś sam być na sektorze na jednym z tych pasm a parametry sygnału na telefonie optymalne. To jest internet mobilny, tu gwarancji prędkości nie ma , prędkości zależą od wielu czynników ale największe prędkości osiąga się w agregacji 4 pasm LTE, na stacjach z dosyłem na światłowodzie, MIMO4X4, qam256 i do tego dysponując terminalem z obsługą tych technologii i prawidłowymi parametrami sygnału na 1800-2600MHz. Decydujące jest też obciążenie na pasmach pojemnościowych LTE sektora z którego korzystamy. Twierdzenie ze T-mobile jest najszybsze to nadżycie bo wszystko zalezy od lokaliacji gdzie korzystamy z mobilnego oraz spelnieniu w.w warunków.
Fatalny Play u mnie https://www.speedtest.net/my-result/a/7518232003
a zapchany przez oferty bez limitu BTS T-mobile w godzinach szczytu ma problemy z osiągnięciem 20Mb/s, więc nie ma co generalizować.
%$$

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: %$$ »

Musiałem mieć szczęście z tymi nadajnikami, widać... heheh.
A w Polsce to jak to w Polsce, liczy się tylko marketning i wciskanie kitu bo te reklamowane downloady są może dla 1% populacji w tym kraju. Tak było, jest i zawsze już będzie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

Bzdura. Jeżdżę po całej Polsce i w wielu miejscach czy to duże miasta czy nie mam prędkości 100 Mb/s, a i są takie lokalizacje co znacznie więcej. Także nie wypisuj tutaj takich bzdur.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: matek451 »

Dla przykladu, wczorajsze testy w ŁODZI, centrum miasta skrzyżowanie AL.Kościuszki-Radwańska, godz. 17.30 Orange https://www.speetdtes.net/my-result/a/7528373403
i Play https://www.speedtest.net/my-result/a/7528364890

Nie jest tak źle z polskimi operatorami, w tym samym miejscu swego czasu Plus na 5Gn41 wyciagał ponad 400Mb/s
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: Mig25 »

@piotrzet , każdy ma prawo do swoich opinii , i skoro koledzy mają takie doświadczenie to się tym dzielą . Napisz ,że sie z tm nie zgadzasz , a nie ,że to są "bzdury"... Przejdźmy trochę na inny poziom dyskusji .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: matek451 »

A co to za doświadczenia ma kolega o tym dziwnym nicku? Liczą się twarde fakty i wyniki, póki co to ich nie przedstawił a próbuje wykpić się szczęściem, to portal telekomunikacyjny a nie ezoteryczny tu argument szczęścia nie wypada poważnie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

Mig25 pisze:@piotrzet , każdy ma prawo do swoich opinii , i skoro koledzy mają takie doświadczenie to się tym dzielą . Napisz ,że sie z tm nie zgadzasz , a nie ,że to są "bzdury"... Przejdźmy trochę na inny poziom dyskusji .
Dobrze to od tej pory będę to nazwał fake news i to deep fake news. Żadnych pomiarów, żadnych dowodów na nic, a ty jeszcze go bronisz? Dość dziwne podejście. Dla mnie skoro co jest niepotwierdzone, a do tego sam wiem, że jest inaczej lub inni to potwierdzają np matek to jest to po prostu bzdura lub kłamstwo. Na innym forum gdy ktoś podałby jakieś przykłady bez dowodów jego posty poleciałby do kosza. Takie są fakty.

Każdy ma prawo do opinii i swojego zdania jak najbardziej. Natomiast nie lubię jak ktoś przy tym kłamie, bo wtedy to nie jest opinia czy własne zdanie tylko kłamstwo.
%$$

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: %$$ »

Mi się wydaje że on ma wszędzie 100km/h zamiast 100Mb/s :D
Nie ten licznik "patrzy"
uikol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-12-02, 15:51
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: uikol »

Mobilny internet w Polsce z tego co czytałem jest w rankingu w czołówce w Europie.
Czy w roamingu możliwe są takie transfery? Tzn polska karta SIM w zagranicznej sieci? Nie jestem co do tego przekonany.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: piotrzet »

Autor jak widać podał fake news, a teraz sam ucichł, bo doświadczeni użytkownicy forum odkryli jego kłamstwo.
Awatar użytkownika
krix
Stały użytkownik forum
Posty: 140
Rejestracja: 2008-06-07, 19:11
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: krix »

Mam zupełnie odmienne zdanie do autora tematu. Trochę jeżdżę po świecie i o ile w Polsce LTE jest niemalże wszędzie, w centrach z lepszą prędkością, na obrzeżach z ciut gorszą (ale umówmy się, że przynajmniej te 10mbps jest) o tyle - odnosząc się tylko trochę do zestawienia - w większości krajów europejskich zaobserwowałem dużą tendencję do poprawnego działania LTE w dużych miastach, natomiast w mniejszych jest dramat, zdecydowanie większy niż w Polsce.

Zresztą - na tą chwilę - Sarajewo - 300m do nadajnika, pełen zasięg, parametry w normie jak przed startem boeinga, operator krajowy bez roamingu itp. odpalone na b818
Obrazek
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: ksx4system »

%$$ pisze:A teraz ku******* jestem w naszej stoliczce, do centrum mam może 5km i ... i w LTE-A (Play) mam może 15Mbps a w Plusie może 10Mbps a 5G to nie mam choć na mapkach powinno już być, heheh. No patologia...
Jak się w stolicy nie podoba to wracaj z łaski swojej skądkolwiek się tu znalazłeś.

W kwestii osiągów u krajowych operatorów komórkowych: podstawowy problem jest nie do przeskoczenia, ponieważ do tej pory nie zorganizowano nawet przetargów na częstotliwości dedykowane do 5G. Podziękuj rządowi, a nie operatorom (którzy notabene zrobili co mogli stosując kreatywną gimnastykę z refarmingiem już posiadanych pasm).
uikol pisze:Mobilny internet w Polsce z tego co czytałem jest w rankingu w czołówce w Europie.
Zaiste, prawdę waść powiadasz.
uikol pisze:Czy w roamingu możliwe są takie transfery? Tzn polska karta SIM w zagranicznej sieci? Nie jestem co do tego przekonany.
Szczerze wątpię aby udostępnianie pełnej przepustowości obcym kartom było powszechną praktyką, w wielu krajach klienci roamingowi dostają przyzwoity ale jednak lejek.
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: Akwinata »

ksx4system pisze:W kwestii osiągów u krajowych operatorów komórkowych: podstawowy problem jest nie do przeskoczenia, ponieważ do tej pory nie zorganizowano nawet przetargów na częstotliwości dedykowane do 5G.
A mnie mocno zastanawia jakim cudem tak się dzieje. Nie od dziś wiadomo, że lobbing w Polsce, szczególnie ten z dobrym smarowaniem, działa jak ta lala. Operatorzy na brak lobbystów raczej nie powinni narzekać, na brak zdolności smarowania również. Dlaczego więc nie zorganizowano przetargów, szczególnie że dla każdej władzy byłby to całkiem niezły ruch PRowy (cyfryzacja zawsze jest pozytywnie postrzegana - no poza ludźmi w foliowych czapeczkach, ale to jest margines społeczeństwa).
robbo2k
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2006-08-18, 06:12

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: robbo2k »

Ale wiesz ze T-Mobile ma w Polsce labolatorium i testuje np sieci 5G SA na 3GHz z VoNR? Do wdrażania nowych technologii trzeba miec wysokie marze na usługach żeby był sens ekonomiczny. U nas uslugi sa tanie. Do tego państwo zamierza samo realizować 5G na pasmie 700MHz ale na koszt operatorów ot takie tam nacjonalizowanie sieci "bo bezpieczenstwo kraju"
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: Akwinata »

Zdaję sobie z tego sprawę. Zdaję sobie również sprawę z tego, jakie nakłady na 5G jeśli chodzi o Polskę ma Ericsson. Natomiast do wdrażania nowych technologii trzeba mieć odpowiedni stosunek marży do ilości (ze strony wdrażającego i potencjalnych konsumentów), żeby był sens ekonomiczny - sama wysoka marża nie jest gwarantem niczego. Czy usługi u nas są tanie? Rozumiem, że chodzi o usługi operatorów. Super drogie nie są, ale operatorzy są tego świadomi - zamierzają za przeproszeniem olać temat i nie wprowadzać 5G czy dostosować się do tego, co walka operatorów musiała spowodować, jeśli chodzi o ceny? Podejrzewam, że raczej to drugie - zbyt wiele osób będzie zainteresowanych 5G, żeby operatorzy mogli sobie pozwolić na zignorowanie rynku. Standardowo na początku ceny będą wysokie a później to stanieje.

A co do tej kwestii państwowej ingerencji - poproszę o jakiś link do tego, o co chodzi, bo nie znam tematu a jest interesujący.
robbo2k
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2006-08-18, 06:12

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: robbo2k »

W celu realizacji ustawowych zadań OSSB ma stworzyć spółkę kapitałową o nazwie „Polskie 5G”, która będzie pełnić funkcję hurtowego operatora sieci 5G w zakresach 713-733 MHz oraz 768-788 MHz.

Największe udziały w spółce Polskie 5G obejmą OSSB (czyli prawdopodobnie Exatel) oraz Polski Fundusz Rozwoju (spółka akcyjna należąca do Skarbu Państwa) – każda z tych spółek dostanie 26%, co zapewni rządowi w projekcie większościowy pakiet 52%. Z kolei pozostałe 48% zostało zarezerwowane dla komercyjnych telekomów – pojedynczych operatorów lub konsorcjów. Każdemu z nich częstotliwości zostaną przyznane w częściach równych w zamian za wkłady pieniężne, po zakończeniu przetargu. Finalnie OSSC otrzyma w paśmie 700 MHz dwa bloki „częstotliwości rządowych” o szerokości 10 MHz, z kolei dwa bloki po 20 MHz trafią na komercyjny przetarg.

[Prywatni zainwestują w Polskie 5G za te pieniadze Państwowe (52%) Polskie 5G wybuduje sieć "dla swoich" o szerokości 10MHz a pozostałe 20MHz będzie sprzedawać operatorom] Czyli rzad na koszt prywatnych firm wybuduje sobie 5G. Oczywiscie wszystkie telefony panstwowe uciekna z prywatna operatorów "w imie bezpieczenstwa" i beda w sieci "Dojna Zmiana 5G"
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: Akwinata »

Dzięki za wyjaśnienie, teraz sprawa jest jasna :)
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego Polska to taka patologia telekomunikacyjna?

Post autor: ksx4system »

robbo2k pisze:Ale wiesz ze T-Mobile ma w Polsce labolatorium i testuje np sieci 5G SA na 3GHz z VoNR? Do wdrażania nowych technologii trzeba miec wysokie marze na usługach żeby był sens ekonomiczny. U nas uslugi sa tanie. Do tego państwo zamierza samo realizować 5G na pasmie 700MHz ale na koszt operatorów ot takie tam nacjonalizowanie sieci "bo bezpieczenstwo kraju"
Sieci testowe to mamy w kraju od wielu lat. Swoją drogą pal diabli 700MHz, co z pasmem 3,5GHz (po WiMAXach)?
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
ODPOWIEDZ