HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: de_stroy »

FINCH pisze: :) Fajnie jako pierwsi uruchomili kolejny relase HSDPA i zostali wyzwani od świń. Proszę się kolego opamiętać . I być trochę bardziej krytycznym wobec siebie samego. Czy swój procesor w kompie też przyspieszasz "softwerowym akceleratorem" ?
Drogi kolego - opamiętywał się nie będę, bo to jest forum i mam prawo wyrazić własną opinię na temat orange. A że oni mi wyjątkowo nie pasują (a jestem na nich skazany), to przynajmniej sobie mogę pomarudzić.
@Jaco bardzo dobrze to podsumował - tutaj chodzi głównie o reklamę... Bo wszyscy nagle się rzucą "ooo... internet 3,6! yeah" i tyle będą internet widzieli...
Tak technicznie na marginesie: Co do podkręcania procka softem... Oczywiście, że się da. Do większości nowszych modeli płyt głównych istnieje oprogramowanie, które pozwala użytkownikowi na dostęp do zmian w biosie z poziomu windowsa. Ale to już inna bajka.
Na HSDPA - przyznaje - nie znam się, dlatego zadałem takie pytanie. I po co od razu się wydzierać @FINCH? Szkoda nerwów...
Komu w drogę, temu notebook...
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jojo »

Można było się spodziewać, że siedzi w tym jakiś haczyk a potem niepotrzebne rozczarowanie jest to zbyt piękne, aby było prawdziwe. :twisted:
Ostatnio zmieniony 2007-04-05, 10:19 przez Jojo, łącznie zmieniany 1 raz.
Elektroniczna rewolucja
shutter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2006-11-19, 12:10
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: shutter »

Mnie chodzi o celowe wprowadzenie w błąd informacjami na stronie www (w tv nie na wszystko jest czas). Sprawdzałem dwie munuty temu, nic się nie zmieniło. Jest link "Twój Internet" z głównej stronie, a tam jest taka czerwona, oczojebna kropka "Teraz szybciej do 3.6Mb/s". Klik w nią i pojawia się strona na której orange chwali się, że ma najszybsze HSDPA itd itp. Potem jest dla kogo i jak to włączyć z zastrzeżeniem, że sprawa dotyczy tylko optionów. Mimo, że laikiem nie jestem, to tak przdstawiona informacja wprowadziła mnie w błąd. I o to można mieć pretensję, bo jest mowa o 3.6Mb/s, a nie ma słowa o tym, że osiągalne jest wyłącznie z merlinem na expresscard. Czysta manipulacja...
Option 3G/HSDPA!
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

Ale w tym miejscu jest już dokładnie napisane:


info o prędkościach: http://be.orange.pl/?id=sprzet

ps. ktoś tylko gdzieś pisał że jest już soft 3.20 do GT+ który niby miał możliwość podniesienia transferu do 3,4 Mb/s

Valdi
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

Byłem ciekaw oficjalnego stanowiska Orange w kwestii HSDPA 3,6 Mbps więc wysłałem do BOK maila. Niestety odpowiedź, jaką otrzymałem, sprawiła, że zwątpiłem w inteligencję ludzi tam pracujących (choć nigdy nie miałem o nich wysokiego mniemania)...
Witam,

W odpowiedzi na Pana zgłoszenie wyjaśniam, że wyświetlana informacja o predkości 1.8 Mb pochodzi z wgranego oprogramowania i nie ma wpływu na to jaką prędkość może uzyskać Pana modem. Najistotniejszą rzeczą jest fakt, że modem który Pan posiada obsługuje technologię transmisji danych HSDPA, która pozwala na transfer z prędkością do 3.6 Mb.

Pozdrawiam,
Michał Barcz
Starszy Konsultant w Biurze Obsługi Klienta Indywidualnego
PTK Centertel Sp. z o. o.
Wysłałem kolejnego maila uściślając pytanie - ciekawe kiedy i jakiej odpowiedzi się doczekam...
Awatar użytkownika
hyde
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2007-01-28, 12:30
Lokalizacja: warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: hyde »

Kto 1. kupuje Novatel Merlin XU870 ExpressCard?;-) Ciekawi mnie kwestia pingow najbardziej. Co do predkosci to jakos mi ciezko uwierzyc zeby orange sobie radzilo z 3.6 skoro mi na 1.8 czesto net staje. Lacze sie z netem przez pocketa z wm5 I jedyne co zeuwazylem od 1.04 to lekka stabilizacja na nieco wyzszym poziomie, bo 1,9.
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: radekgers »

Nie rozumiem Was... piszecie ze Orange to swinie i w ogole klamcy, bo 3,6 dziala tylko na jednym modemie w ich ofercie... czyli ja mam wyciagnac swojego starego GC85 i tez marudzic ze nie mam 3,6megabita?:D

Prosze wejsc na strone producenta swojego sprzetu i przeczytac co ow sprzet potrafi, jesli potrafi maks 1,8 to wiecej nie bedzie. Orange jedynie daje mozliwosci od strony sieci.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

Kolego @radekgers, wiele modemów potrafi obsłużyć prędkości większe od 3,6 Mbps, wszystko zależy od zastosowanego firmware.
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

Witam,
a może doprecyzujesz swoją wypowiedź :)
które modemy obsługują 3,6 Mb/s i są w ofercie polskich operatorów.


Valdi
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: radekgers »

przewaks: owszem, wiele modemow, ale to nie operator tworzy firmware lecz producent modemu, dlatego poradzilem sprawdzic na stronie np. optiona
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

puki co na stronie nic nie ma, a wypowiedź "wiele modemów" nie jest precyzyjna :( więdz powiem tak "szkoda języka strzępić".


pozdrawiam
Valdi
Awatar użytkownika
hyde
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2007-01-28, 12:30
Lokalizacja: warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: hyde »

Zżera mnie ciekawość jakie będą na tym pingi /szkoda, że to nie jest zwiększenie uploadu/. Testowałem kilka radio romów na moim pockecie obsługującym hsdpa i stabilny max download jaki mi się udało osiągnąć to jedyne 1.9MB. Grywam w coda po sieci i na serwerze, którym często bywam /francuzki/ do kwietnia najniższe pingi były powyżej 150, obecnie bywają w okolicach 140.
NewWalk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 296
Rejestracja: 2007-02-27, 11:17

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: NewWalk »

przewaks pisze:Byłem ciekaw oficjalnego stanowiska Orange w kwestii HSDPA 3,6 Mbps więc wysłałem do BOK maila. Niestety odpowiedź, jaką otrzymałem, sprawiła, że zwątpiłem w inteligencję ludzi tam pracujących (choć nigdy nie miałem o nich wysokiego mniemania)...
To może napisz jakie pytanie zadałeś?
Bo sama odpowiedź nie jest głupia...
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

NewWalk pisze:To może napisz jakie pytanie zadałeś?
Bo sama odpowiedź nie jest głupia...
Proszę uprzejmie - oto fragment z wysłanego maila.
(...)Posiadam kartę Option Fusion+, która obecnie działa z prędkością do 1,8 Mbps. Chciałem zapytać dlaczego, mimo zapewnień na stronach Orange, nie mogę uzyskać prędkości 3,6 Mbps i kiedy będzie to możliwe w przypadku posiadanej przeze mnie karty.(...)
Po przejrzeniu podobnego wątku na forum doszedłem do wniosku, że wg mnie na tak zadane pytanie, powinienem otrzymać odpowiedź w stylu: "Przepraszamy, ale w chwili obecnej Pana karta może działać jedynie z prędkością do 1,8 Mbps" - byłoby to jasne i zrozumiałe, przynajmniej tak mi się wydaje...
NewWalk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 296
Rejestracja: 2007-02-27, 11:17

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: NewWalk »

no to rzeczywiście Twoje pytanie musiało trafić do jakiegoś inteligenta :)
heheh :lol:

no nic...pozostaje nam poczekać i zobaczymy czy będzie jakiś update oprogramowania kart, tak jak miało to miejsce w przypadku aktualizacji z UMTS do HSDPA. :wink:
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

NewWalk pisze:no nic...pozostaje nam poczekać i zobaczymy czy będzie jakiś update oprogramowania kart, tak jak miało to miejsce w przypadku aktualizacji z UMTS do HSDPA.
Czyli co, można się jakieś aktualizacji ewentualnie spodziewać? Druga sprawa, czy wiadomo już, kiedy pojawi się aplikacja BE wraz ze sterownikami dla Visty?
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: damis »

Tak naprawdę oferowany u wszystkich operatorów Merlin XU870 to jedyne obecnie dostepne urządzenie pracujące w standardach 3,6 - 7,2 Mbit/s. Inne modele będą dostępne dopiero po połowie roku.
To nie jest tak, że w istniejącej karcie zmieni się firmware i nagle dostanie ona kopa.
NewWalk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 296
Rejestracja: 2007-02-27, 11:17

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: NewWalk »

przewaks pisze:Czyli co, można się jakieś aktualizacji ewentualnie spodziewać? Druga sprawa, czy wiadomo już, kiedy pojawi się aplikacja BE wraz ze sterownikami dla Visty?
Zdania są podzielone, na dniach będę wiedział więcej co z ta aktualizacją, a co do BE na Windowsie Vista to brak oficjalnych danych. Mówili mi że ma być to w maju :)
Awatar użytkownika
hyde
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2007-01-28, 12:30
Lokalizacja: warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: hyde »

Pojawiło się nowe wcielenie globetrottera gt max obsługujące kolejne generacje hsdpa:
http://www.allegro.pl/item182839729_www ... _7_2_.html
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

NewWalk pisze:Zdania są podzielone, na dniach będę wiedział więcej co z ta aktualizacją, a co do BE na Windowsie Vista to brak oficjalnych danych. Mówili mi że ma być to w maju :)
W takim razie czekamy na wieści co w sprawie aktualizacji piszczy :D
Awatar użytkownika
lukaso
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2007-03-26, 22:43
Lokalizacja: Warszawa/?ód?

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: lukaso »

hmmm mi ta promocja przypomina troche promocję iPlus:) tylko że tam <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> nie ma takiej dużej prędkości ale za to limity są 2 razy większe (1GB i 4GB w opcji za 110zł,p o przekroczeniu limitu mozna sobie dokupić kolejny:) no i też dodają antywira tylko ze lepszego -Kaspersky. w HSDPA <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> jest tylko 1,8Mb/s.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

W Orange też jest 4GB limiutu w wersji za 120 zł. Szczerze mówiąc i tak Orange jest lepszy od Plusa bo ma większe pokrycie w EDGE (ale to tak BTW).
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jojo »

przewaks pisze:Szczerze mówiąc i tak Orange jest lepszy od Plusa bo ma większe pokrycie w EDGE (ale to tak BTW).
To akurat prawda, ale jak jest ze stabilnością łącza? Można wywnioskować, że Plus jest lepszy. A poza tym jak już porównując zasięg to Era nie pozostaje w tyle za Orange w zasięgu EDGE ale to już tak na marginesie.
Elektroniczna rewolucja
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: bob »

Witam.
1. Z tego czego się dowiedziałem nieoficjalnie to Orange na razie nie jest wstanie przekroczyć 1,5 Mbps stałej prędkości.Podobno jakiekolwiek chwilowe skoki powyżej nie wynikają z rzeczywistych możliwości operatora.

2. Option`y oparte na chip set`cie MSM6275 (np. GT MAX 1,8 GT3G+ itp.) nie mają możliwości pracy z prędkością 3,6 - 7,2 Mbps.Dopiero chip set MSM6280 pozwala na to:
http://www.cdmatech.com/download_librar ... hipset.pdf
http://www.cdmatech.com/download_librar ... hipset.pdf


3. Co do stabilności łącza HSDPA w Orange muszę pochwalić tego operatora a przynajmniej za teren Katowic (w innych miastach aglomeracji jest już trochę inaczej - HSDPA znika ,pojawia się tylko UMTS).
To mapa pokrycia zasięgu HSDPA w aglomeracji:
http://be.orange.pl/pics/gop_2007_04.jpg
Realia są już nieco inne jak wspomniałem choć BOK tłumaczy się ,że dopiero wdrażają system w innych miastach to mapa pokazuje wyraźnie ,że HSDPA jest (tak naprawdę nieraz tylko na chwilę) a informacja na stronie mówi nam:
Obecnie HSPDA dostępna jest dla Klientów Orange siedmiu lokalizacjach: Warszawa, aglomeracja Katowicka, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto. Od 2 kwietnia HSDPA jest obowiązującym standardem dla całej sieci 3G, który będzie bardzo intensywnie rozwijany, żeby pod koniec roku objąć co najmniej 30% populacji w Polsce.
http://be.orange.pl/index.php?id=hsdpa
Niestety ale nie jest obowiązującym standardem ponieważ w wielu centrach miast "aglomeracji Katowickiej" HSDPA zanika a BOK twierdzi ,że dopiero rozbudowują...
p.s.
Przepraszam z góry jeśli ktoś zwróciłby się do mnie z zapytaniem a ja nie odpowiem ,będę mało dostępny do okolic czerwca.

Pozdrawiam ,bob.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

U mnie w Warszawie HSDPA działa w miarę stabilnie - w zasadzie nie zdarza mi się "znikanie" HSDPA. Co do EDGE po za Warszawą - również działa mi bez zarzutu (stabilnie).
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: bob »

Niedługo minie rok jak Orange włączyło HSDPA w Katowicach i tak jak pisałem działa to idealnie.Mam w zasadzie tylko małą uwagę co do innych miast w konurbacji katowickiej (tu cały obszar traktuję integralnie) ale pewnie to okres przejściowy a może nawet faktycznie coś majstrują ,żeby rozpędzić bardziej to HSDPA.
Co do stabilności HSDPA u Plusa to na razie ciężko coś tu pisać bo nie mam od nich usługi.Ktoś kiedyś na forum pisał ,że udało mu się uzyskać HSDPA w Katowicach.Wracając do Orange to jestem zadowolony na razie z prędkości ,które można osiągnąć dziś a także z niezawodności w moim miejscu zamieszkania. :)
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: damis »

bob pisze:Witam.
1. Z tego czego się dowiedziałem nieoficjalnie to Orange na razie nie jest wstanie przekroczyć 1,5 Mbps stałej prędkości.Podobno jakiekolwiek chwilowe skoki powyżej nie wynikają z rzeczywistych możliwości operatora.
Pewnie z prostej przyczyny, ale to mogliby potwierdzic jedynie sieciowcy z Orange'a. Wystartowali z 3,6 po to aby byc pierwszym w Polsce i teraz do tego dorabiana jest cala otoczka marketingowa. Radiowo siec daje mozliwosc pracy z 3,6, ale jest jeszcze transmisja, czyli "rurka z Internetem" doprowadzona do poszczegolnych node'ow - i tu chyba nie jest tak rozowo. Ja slyszalem o osiagach na poziomie 2 Mbit/s, ale tez tylko w krotkich chwilach
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: FINCH »

damis pisze:
bob pisze:Witam.
1. Z tego czego się dowiedziałem nieoficjalnie to Orange na razie nie jest wstanie przekroczyć 1,5 Mbps stałej prędkości.Podobno jakiekolwiek chwilowe skoki powyżej nie wynikają z rzeczywistych możliwości operatora.
Pewnie z prostej przyczyny, ale to mogliby potwierdzic jedynie sieciowcy z Orange'a. Wystartowali z 3,6 po to aby byc pierwszym w Polsce i teraz do tego dorabiana jest cala otoczka marketingowa. Radiowo siec daje mozliwosc pracy z 3,6, ale jest jeszcze transmisja, czyli "rurka z Internetem" doprowadzona do poszczegolnych node'ow - i tu chyba nie jest tak rozowo. Ja slyszalem o osiagach na poziomie 2 Mbit/s, ale tez tylko w krotkich chwilach
Pozwolę się nie zgodzić moje z mich kontaktów z orange (okolice wrocławia ) wynikało że :

1) Uruchomiono HSDPA i wszytko chodziło zanakomicie
2) Zmieniono konfiguracje łącz do internetu . Strasznie się wszystko zaczęło walić .
3) Po tym jak opanowano sytuacje uruchomiono kolejny release HSDPA i wszystko chodzi znakomicie

Z moich informacji wynika że infrastruktura gotowa jest na 7,2 MB/s
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: bob »

Ok Panowie.
Ten mały przeciek jest od osoby jak mi się wydaje kompetentnej ale nie przyjmujcie go jako pewnik.Sam nie wiem co o tym myśleć więc może najlepiej byłoby gdyby ktoś napisał czy osiąga prędkości powyżej 2Mbps i gdzie ?
Najlepiej nie pisać o rekordach tylko o codziennej (najczęstszej) prędkości przy ściąganiu plików powyżej powiedzmy 5MB.
Moją najczęstszą prędkością na pewno nie jest 1,8 Mbps. :?
Wiadomym jest już od tamtego roku ,że standard 3,6Mbps miał być w Europie przewidziany na ten rok i jak możemy przeczytać w Polsce właśnie Orange go wprowadziło oficjalnie ale gdzie to u licha można uzyskać ?
Rozmawiałem też z osobą która dysponuje Merlinem ale też nie ma pojęcia o takiej nawet przybliżonej prędkości.
Powiem tak ,ucieszyła mnie ta wiadomość na początku i miałem nawet zmieniać modem ale chyba nie warto ...
Ostatnio zmieniony 2007-04-17, 09:02 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: FINCH »

bob pisze:Ok Panowie.
Ten mały przeciek jest od osoby jak mi się wydaje kompetentnej ale nie przyjmujcie go jako pewnik.Sam nie wiem co o tym myśleć więc może najlepiej byłoby gdyby ktoś napisał czy osiąga prędkości powyżej 2Mbps i gdzie ?
Najlepiej nie pisać o rekordach tylko o codziennej (najczęstszej) prędkości przy ściąganiu plików powyżej powiedzmy 5MB.
Moją najczęstszą prędkością na pewno nie jest 1,8 Mbps. :?
To dlatego że tyle to nawet producent w labie nie osiąga . Jest to wartość czysto teoretyczna nie do osiągnięcia w warunkach rzeczywistych :).

Wszystkie te pomiary są nic nie warte. Należało by podejść systematycznie i opisać jakąś metodologię . Przecież teraz to każdy mierzy co chce i jak chce więc mogą być ogromne różnice
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
ODPOWIEDZ