HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: DJ1910 »

no poki co HSDPA to nadal nowość, wiec nie ma co sie dziwic ze te wszystkie teksty o 3,6 albo 7,2 to jeszcze mrzonki i pitolenie marketingowe....jednak za rok, max dwa mysle ze bedzie to wygladalo duzo lepiej, po prostu trzeba poczekac, a nie myslec ze od razu bedziemy miec lacze lepsze od Neo 6Mbit z sieci GSM
assasyn
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-10-19, 13:30

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: assasyn »

ostatnio wgrałem nowy firmware do air card 875 - zaktualizowałem conection managera
i karta teoretycznie pozwala na 7,2mbit. realny transfer przy targaniu dużych plików to ok 350-380 kB/s czyli 2,73 do 2,96 mbit/s czyli już całkiem całkiem. ciekawe kiedy bedzie wiecej.
AirCard 875 + licencja gprs "No limit"
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: mar_kow »

assasyn pisze:[...]i karta teoretycznie pozwala na 7,2mbit. [...]
Modem teoretycznie posiada wiele zalet ale niestety wiele zależy od operatora. W Plusie też nie miałem możliwości sprawdzić szybkości transferu więcej jak 2,5 Mb/s...
Ostatnio zmieniony 2007-11-09, 21:44 przez mar_kow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: canidy »

Teoretycznie to operator może dać nawet do 14 Mb/s, ale po co? A co do 3,6 Mb/s to jeszcze takiej prędkości nie widziałem nawet w centrum W-wy. Najwięcej miałem 1,6 Mb/s.
W plusie za to widziałem 3,6 Mb/s. A tak poważnie, jeżeli stabilnie będzie działać 1,8 Mb/s to w zupełności wystarczy praktycznie do wszystkiego. Dla 3,6 jakoś nie znajduję zastosowania :)
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: mar_kow »

Spróbujcie pośmigać przy prędkości przynajmniej 2,5 Mb/s na simdacie :D . Limit 500 MB/miesiąc to też wcale nie jest dużo. Megabajty przeciekają jak przez sito... :/ Przy wyższch prędkościach korciłoby przejrzeć internetową TV, parę bajerów - tydzień i po zabawie :szok:
Poza tym osiągnijmy pokrycie całej Polski technologią EDGE a prędkości rzędu 14 Mb/s odłóżmy na później. Większość potrzebujących dostępu do netu znajduje się poza obszarami wielkiej urbanizacji. Nie mają prawie żadnych możliwości wyboru. Ja wybrzydzam: 2 łącza po 1.5 Mb/s za 40 zł/mies i szukam alternatywy - ale Kolega mieszkający dalej skazany jest tylko na gsm :niepewny: Dla niego EDGE to jak brama do świata... Ja to rozumiem bo często podróżuję i wierzcie jaka przepaść dzieli jedną miejscowość od drugiej pod względem technologii gsm. W jednym miejscu oglądam telewizję bez zacięć a w drugim nie mogę odebrać poczty czy nawet poklikać na gg...
Czasami denerwuje mnie takie pojmowanie świata...
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: canidy »

Heeh, ciezko Ci odmowic racji. sam tez duzo podrozuje i wiem jak jest. Warto jednak zauwazyc,ze i kilkanascie km od W-wy sa miejsca gdzie nicz procz gsm nie dociera i dzieki, ze dolatuje HSDPA znajomi moga pogadac na Skype. Ja sam, choc mam mase alternatyw kablowych I Wi Fi w miejscu zamieszkania mam tylko EDGE (lada chwila i UMTS) i mi wystarcza. jak potrzebuje cos ciezszego pobrac to biore lapa do pracy. Zakladam,ze rozszezeniem zasiegu EDGE mozna by uszczesliwic wieksza grupe ludzi niz powiekszeniem predkosci z 1,8 na 3,6 czy 7,2.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: mar_kow »

canidy pisze:[...]Zakladam,ze rozszezeniem zasiegu EDGE mozna by uszczesliwic wieksza grupe ludzi niz powiekszeniem predkosci z 1,8 na 3,6 czy 7,2.
Dokładnie tak, a tam gdzie są możliwości techniczne bez dużych nakładów finansowych mogliby sobie testować nowości. Takie możliwości dają duże miasta dlatego to funkcjonuje w takiej formie.
Niestety dobro "szarego" klienta nie za bardzo się liczy. Dochodzi konkurencja która na pewno wnosi wiele ale często jest to tylko suchy wyścig techniczny bez potwierdzenia w rzeczywistości. Bo jeszcze nie widziałem żeby ktoś się chwalił prędkością 7,2 Mb/s...
Fakt że "bum" na internet gsm dopiero się zaczął - stąd te zapchane BTS'y. Daje to dopiero ogólne pojęcie na temat operatora na jakim stopniu zaawansowania swoich możliwości się znajduje.
Dlatego też czy to Orange, Plus czy Era na to HSDPA 3,6 Mb/s to sobie jeszcze poczekamy...
Możliwe że w niedługim czasie wszyscy stwierdzą że to się nie opłaca a zaczną rozwijać WiMAX i znowu będziemy w punkcie wyjścia... :/
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: canidy »

mar_kow pisze:Bo jeszcze nie widziałem żeby ktoś się chwalił prędkością 7,2 Mb/s...
Dlatego też czy to Orange, Plus czy Era na to HSDPA 3,6 Mb/s to sobie jeszcze poczekamy...
Hehhehe, zdaje się, że któryś z operatorów Era albo Plus chwalili się, że puścili już 7,2 Mb/s ;)
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: mar_kow »

canidy pisze:Hehhehe, zdaje się, że któryś z operatorów Era albo Plus chwalili się, że puścili już 7,2 Mb/s ;)
W wielkiej teorii tak, tylko gorzej w praktyce... :dobani:
ODPOWIEDZ