HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzysztof.wojcik
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 165
Rejestracja: 2005-10-30, 09:54
Lokalizacja: Ełk

HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: krzysztof.wojcik »

Od 2. kwietnia w siedmiu największych polskich miastach klienci Orange mogą korzystać z bezprzewodowego Internetu w technologii HSDPA z prędkością maksymalną do 3,6 Mb/s.

Od 1. grudnia technologia HSDPA z prędkością do 1,8 Mb/s była dostępna dla użytkowników sieci Orange w aglomeracji warszawskiej i śląskiej. Po 5 miesiącach Orange nie tylko podwoił prędkość transmisji - do 3,6 Mb/s - ale również uruchomił ją w kolejnych miastach: Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Trójmieście. To nie koniec inwestycji, bo zasięg będzie sukcesywnie powiększany, aby do końca roku objął ponad 30% populacji w Polsce.

Wraz z podwojeniem prędkości i zwiększeniem dostępności technologii HSDPA, Orange wprowadził promocję dla nowych klientów. Każdy, kto od 2. kwietnia do 31. maja zdecyduje się na Business Everywhere lub Twój Internet, przez pierwsze 4 miesiące zapłaci abonament miesięczny o 50% niższy. W przypadku klientów biznesowych to odpowiednio 24,50 zł netto w wersji Standard i 49,50 zł netto w wersji Premium. Natomiast klienci indywidualni zapłacą 30 lub 60 zł brutto.

Do wersji Premium dodawany będzie także program do ochrony danych komputera - Arcabit System Protection. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.


źródło: www.telepolis.pl
M2 Netgear
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: de_stroy »

Fajnie - to dobrze wiedzieć, że coś idzie do przodu, a nie cofa się. 3,6 to już jest prędkość konkurencyjna - w tej cenie, a w dodatku bezprzewodowa... Pozostaje jeszcze tylko jeden problem: limit. Gdyby go nie było, to sprawa miałaby się zupełnie inaczej. Atak, to na co komu aż tak szybki internet, jeśli nawet nic pościągać nie można...?
Komu w drogę, temu notebook...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jaco »

de_stroy pisze:Atak, to na co komu aż tak szybki internet, jeśli nawet nic pościągać nie można...?
Nie wszyscy nastawiają się na ściąganie. :lol:
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: de_stroy »

Jaco pisze:Nie wszyscy nastawiają się na ściąganie. :lol:
No dobra, okay. Ale mi tu o co innego chodzi - przyjmijmy, że masz ten internet 3,6. To świetna wiadomość, standard się polepsza i w ogóle... Ale przyjmując, że nie ściągasz plików, tylko ograniczasz się do sprawdzenia poczty i przeglądania www - to nawet opcja 512 jest świetna, cudo i w ogóle wspaniała. Przecież szybciej, jak w mgnieniu oka, to już nie potrzeba, prawda?
Dlatego nakreśliłem tu pewien paradoks - że przy takiej prędkości, to warto by pomyśleć o innych limitach. Taka szybkość skłania jednak do korzystania przez userów lubiących zassać coś z zabójczą prędkością... Szczerze się przyznam, że mi nawet prędkość edge wystarczy do ściągania - nic więcej naprawdę mi nie potrzeba... Byle, żeby bez tego kretyńskiego limitu...
No chyba, że można jeszcze w inny sposób wykorzystać tego typu internet - wrzucasz na jednego kompa, udostępniasz na sieci - wtedy w pełni się zgadzam, że (tylko do oglądania stron i to na jakiś czas) taki net ma uzasadnienie.

Pozdrawiam serdecznie :)
Komu w drogę, temu notebook...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jaco »

Zgadzam się we wszystkim o czym piszesz.Nawet nie wiesz jak się cieszę że dziś po telefonie odblokowali mi z powrotem ograniczenie transferu.Jeśli ktoś tak jak ja nie nastawia się na ściąganie tylko www poczta komunikatory to prędkość EDGE zupełnie wystarczy.Pomimo że mam GT MAX nie jestem z zasiegu UMTS czy HSDPA i jechać specjalnie gdzieś do dużego miasta aby przekonać się jak to super chodzi nie opłaca mi się.Bynajmniej musiał bym udać się do stolicy(100 km) aby dostąpić tego zaszczytu.Co do limitów to są śmieszne ale inaczej sieć by była tak zapchana że nawet stronki by nie chciały się otwierać.A tak jeśli przekroczymy limit to nadal mamy dostęp do neta tyle ze normalnie się poruszać nie można.
Awatar użytkownika
lookass
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-03-12, 23:04
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: lookass »

Mnie osobiscieby cieszylo "buszowanie po niecie" ;) z taka predkoscia szkoda ze tylko to w duzych miastach w Białymstoku to moze za 10 lat :/
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jojo »

Ja jestem bardzo zadowolony z EDGE'a, poprzednio miałem GPRS a skok prędkości jest duży nawet przy pobieraniu, choć rzadko mi się zdarza takie ściąganie to na GPRS ściągałem 2 dni a na EDGE zajmuje to tylko kilka godzin. Nawet się nie zorientowałem, kiedy limit poszedł a dziennie ściągam około 25-30 MB i to same strony, więc limit 500 MB jest naprawdę śmieszny w stosunku do EDGE. Ciekawe jest to, że na GPRS jakoś starczało mi tego limitu na dłużej a na EDGE tak szybko się kurczy, a porównując to do 1,8 Mb/s to jest otchłań parę godzin i po limicie, choć może przesadzam, ale przy takiej prędkości nie odczuje się nawet tego jak limit skurczy się do zera, bez komentarza pozostawiam 3,6Mb/s.
Elektroniczna rewolucja
shutter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2006-11-19, 12:10
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: shutter »

No i gdzie te 3.6Mb/s?

W TV i na stronie www już się chwalą, ale jak na razie nic się nie zmieniło. Na www jest nadal FW 3.19, a dzisiaj w Wawie łączyło się po s$taremu na 1.8Mb/s. Nie rzebym narzekał, ale skoro się reklamują, to niech ma to pokrycie w rzeczywistości.
Option 3G/HSDPA!
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

Tylko jest mały zonk z tym 3,6 Mb/s bo póki co taką taką prędkość teoretycznie osiąga tylko Novatel Merlin XU870 ExpressCard a pozostałe są tylko do 1,8 Mb/s. Takie jest info na stronie i takie info dostałem na CallCenter.


info o prędkościach: http://be.orange.pl/?id=sprzet

pozdrawiam
Valdi
shutter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2006-11-19, 12:10
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: shutter »

Czyli nie ma sobie co głowy zawracać. Oferta dla nielicznych szczęściarzy z gniazdami ExpressCard.

A to co jest na www orangutana po prostu bezszczelnie okłamuje ludzi.
Option 3G/HSDPA!
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: de_stroy »

A to świnie... Po raz kolejny orange pokazał swoje prawdziwe oblicze :/
W takim razie pytanie:
Czy modemy, które są obecnie na 1,8 po ingerencji jakiegoś softwareowego akceleratora czy czegoś tam będą mogły działać na 3,6? Czy to faktycznie możliwe tylko w tym jednym modelu karty?
Komu w drogę, temu notebook...
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: FINCH »

de_stroy pisze:A to świnie... Po raz kolejny orange pokazał swoje prawdziwe oblicze :/
W takim razie pytanie:
Czy modemy, które są obecnie na 1,8 po ingerencji jakiegoś softwareowego akceleratora czy czegoś tam będą mogły działać na 3,6? Czy to faktycznie możliwe tylko w tym jednym modelu karty?
:) Fajnie jako pierwsi uruchomili kolejny relase HSDPA i zostali wyzwani od świń. Proszę się kolego opamiętać . I być trochę bardziej krytycznym wobec siebie samego. Czy swój procesor w kompie też przyspieszasz "softwerowym akceleratorem" ?
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: magmike »

Z choinki sie urwaliście? Nie wiecie ile wasz sprzęt wyciąga i jakie ma ograniczenia?
pozdrawiam, magmike
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jaco »

Panie Panowie nie ma o co się spierać.Grunt to dobra reklama wiuuuuuuuuuuuuuuuuuu :D
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

Zwiększamy prędkość twojego samochodu ale najpierw zmień silnik :)

ps. ciekawe czy GT+ ma ograniczenie softowe czy sprzętowe do 1.8 Mb/s?

Valdi
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: de_stroy »

FINCH pisze: :) Fajnie jako pierwsi uruchomili kolejny relase HSDPA i zostali wyzwani od świń. Proszę się kolego opamiętać . I być trochę bardziej krytycznym wobec siebie samego. Czy swój procesor w kompie też przyspieszasz "softwerowym akceleratorem" ?
Drogi kolego - opamiętywał się nie będę, bo to jest forum i mam prawo wyrazić własną opinię na temat orange. A że oni mi wyjątkowo nie pasują (a jestem na nich skazany), to przynajmniej sobie mogę pomarudzić.
@Jaco bardzo dobrze to podsumował - tutaj chodzi głównie o reklamę... Bo wszyscy nagle się rzucą "ooo... internet 3,6! yeah" i tyle będą internet widzieli...
Tak technicznie na marginesie: Co do podkręcania procka softem... Oczywiście, że się da. Do większości nowszych modeli płyt głównych istnieje oprogramowanie, które pozwala użytkownikowi na dostęp do zmian w biosie z poziomu windowsa. Ale to już inna bajka.
Na HSDPA - przyznaje - nie znam się, dlatego zadałem takie pytanie. I po co od razu się wydzierać @FINCH? Szkoda nerwów...
Komu w drogę, temu notebook...
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Jojo »

Można było się spodziewać, że siedzi w tym jakiś haczyk a potem niepotrzebne rozczarowanie jest to zbyt piękne, aby było prawdziwe. :twisted:
Ostatnio zmieniony 2007-04-05, 10:19 przez Jojo, łącznie zmieniany 1 raz.
Elektroniczna rewolucja
shutter
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2006-11-19, 12:10
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: shutter »

Mnie chodzi o celowe wprowadzenie w błąd informacjami na stronie www (w tv nie na wszystko jest czas). Sprawdzałem dwie munuty temu, nic się nie zmieniło. Jest link "Twój Internet" z głównej stronie, a tam jest taka czerwona, oczojebna kropka "Teraz szybciej do 3.6Mb/s". Klik w nią i pojawia się strona na której orange chwali się, że ma najszybsze HSDPA itd itp. Potem jest dla kogo i jak to włączyć z zastrzeżeniem, że sprawa dotyczy tylko optionów. Mimo, że laikiem nie jestem, to tak przdstawiona informacja wprowadziła mnie w błąd. I o to można mieć pretensję, bo jest mowa o 3.6Mb/s, a nie ma słowa o tym, że osiągalne jest wyłącznie z merlinem na expresscard. Czysta manipulacja...
Option 3G/HSDPA!
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

Ale w tym miejscu jest już dokładnie napisane:


info o prędkościach: http://be.orange.pl/?id=sprzet

ps. ktoś tylko gdzieś pisał że jest już soft 3.20 do GT+ który niby miał możliwość podniesienia transferu do 3,4 Mb/s

Valdi
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

Byłem ciekaw oficjalnego stanowiska Orange w kwestii HSDPA 3,6 Mbps więc wysłałem do BOK maila. Niestety odpowiedź, jaką otrzymałem, sprawiła, że zwątpiłem w inteligencję ludzi tam pracujących (choć nigdy nie miałem o nich wysokiego mniemania)...
Witam,

W odpowiedzi na Pana zgłoszenie wyjaśniam, że wyświetlana informacja o predkości 1.8 Mb pochodzi z wgranego oprogramowania i nie ma wpływu na to jaką prędkość może uzyskać Pana modem. Najistotniejszą rzeczą jest fakt, że modem który Pan posiada obsługuje technologię transmisji danych HSDPA, która pozwala na transfer z prędkością do 3.6 Mb.

Pozdrawiam,
Michał Barcz
Starszy Konsultant w Biurze Obsługi Klienta Indywidualnego
PTK Centertel Sp. z o. o.
Wysłałem kolejnego maila uściślając pytanie - ciekawe kiedy i jakiej odpowiedzi się doczekam...
Awatar użytkownika
hyde
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2007-01-28, 12:30
Lokalizacja: warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: hyde »

Kto 1. kupuje Novatel Merlin XU870 ExpressCard?;-) Ciekawi mnie kwestia pingow najbardziej. Co do predkosci to jakos mi ciezko uwierzyc zeby orange sobie radzilo z 3.6 skoro mi na 1.8 czesto net staje. Lacze sie z netem przez pocketa z wm5 I jedyne co zeuwazylem od 1.04 to lekka stabilizacja na nieco wyzszym poziomie, bo 1,9.
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: radekgers »

Nie rozumiem Was... piszecie ze Orange to swinie i w ogole klamcy, bo 3,6 dziala tylko na jednym modemie w ich ofercie... czyli ja mam wyciagnac swojego starego GC85 i tez marudzic ze nie mam 3,6megabita?:D

Prosze wejsc na strone producenta swojego sprzetu i przeczytac co ow sprzet potrafi, jesli potrafi maks 1,8 to wiecej nie bedzie. Orange jedynie daje mozliwosci od strony sieci.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

Kolego @radekgers, wiele modemów potrafi obsłużyć prędkości większe od 3,6 Mbps, wszystko zależy od zastosowanego firmware.
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

Witam,
a może doprecyzujesz swoją wypowiedź :)
które modemy obsługują 3,6 Mb/s i są w ofercie polskich operatorów.


Valdi
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: radekgers »

przewaks: owszem, wiele modemow, ale to nie operator tworzy firmware lecz producent modemu, dlatego poradzilem sprawdzic na stronie np. optiona
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: Valdi »

puki co na stronie nic nie ma, a wypowiedź "wiele modemów" nie jest precyzyjna :( więdz powiem tak "szkoda języka strzępić".


pozdrawiam
Valdi
Awatar użytkownika
hyde
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2007-01-28, 12:30
Lokalizacja: warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: hyde »

Zżera mnie ciekawość jakie będą na tym pingi /szkoda, że to nie jest zwiększenie uploadu/. Testowałem kilka radio romów na moim pockecie obsługującym hsdpa i stabilny max download jaki mi się udało osiągnąć to jedyne 1.9MB. Grywam w coda po sieci i na serwerze, którym często bywam /francuzki/ do kwietnia najniższe pingi były powyżej 150, obecnie bywają w okolicach 140.
NewWalk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 296
Rejestracja: 2007-02-27, 11:17

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: NewWalk »

przewaks pisze:Byłem ciekaw oficjalnego stanowiska Orange w kwestii HSDPA 3,6 Mbps więc wysłałem do BOK maila. Niestety odpowiedź, jaką otrzymałem, sprawiła, że zwątpiłem w inteligencję ludzi tam pracujących (choć nigdy nie miałem o nich wysokiego mniemania)...
To może napisz jakie pytanie zadałeś?
Bo sama odpowiedź nie jest głupia...
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: przewaks »

NewWalk pisze:To może napisz jakie pytanie zadałeś?
Bo sama odpowiedź nie jest głupia...
Proszę uprzejmie - oto fragment z wysłanego maila.
(...)Posiadam kartę Option Fusion+, która obecnie działa z prędkością do 1,8 Mbps. Chciałem zapytać dlaczego, mimo zapewnień na stronach Orange, nie mogę uzyskać prędkości 3,6 Mbps i kiedy będzie to możliwe w przypadku posiadanej przeze mnie karty.(...)
Po przejrzeniu podobnego wątku na forum doszedłem do wniosku, że wg mnie na tak zadane pytanie, powinienem otrzymać odpowiedź w stylu: "Przepraszamy, ale w chwili obecnej Pana karta może działać jedynie z prędkością do 1,8 Mbps" - byłoby to jasne i zrozumiałe, przynajmniej tak mi się wydaje...
NewWalk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 296
Rejestracja: 2007-02-27, 11:17

Re: HSDPA 3,6Mb/s w Orange

Post autor: NewWalk »

no to rzeczywiście Twoje pytanie musiało trafić do jakiegoś inteligenta :)
heheh :lol:

no nic...pozostaje nam poczekać i zobaczymy czy będzie jakiś update oprogramowania kart, tak jak miało to miejsce w przypadku aktualizacji z UMTS do HSDPA. :wink:
ODPOWIEDZ