HSDPA - HSPUA ten sam modem?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
robinio
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2007-05-28, 22:49
Lokalizacja: Gliwice

HSDPA - HSPUA ten sam modem?

Post autor: robinio »

Czy modem, który ma w swej specyfikacji ściąganie danych w technologii HSDPA, będzie również wykorzystywał przy wysyłaniu danych technologię HSPUA? Oczywiście pytanie jest na razie tylko teoretyczne, bo w Polsce - o ile się orientuję - nie ma jeszcze HSPUA. Mam modem HSDPA i zastanawiam się czy on pozwala korzystać z HSPUA.
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA - HSPUA ten sam modem?

Post autor: regedit »

Modemy dostępne np. teraz na allegro obsługują HSDPA (nie HSUPA)
W polsce nie ma jeszcze takich na rynku.
Np. Merlin XU870 - obsługuje "tylko" HSDPA i raczej nie ma możliwości upgreadu do HSUPA
ale już jego następca X950D - HSDPA i HSUPA

http://www.novatelwireless.com/products ... index.html
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
robinio
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2007-05-28, 22:49
Lokalizacja: Gliwice

Re: HSDPA - HSPUA ten sam modem?

Post autor: robinio »

Hmm. Szkoda, że tak to wygląda. Zatem niebawem okaże się, że nasze dotychczasowe modemy nie są w stanie korzystać z najnowszych technologii. Szybko to wszystko podąża do przodu. Może nawet za szybko :((
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA - HSPUA ten sam modem?

Post autor: regedit »

Trzeba sobie zadać jeszcze pytanie, czy takie prędkości są Ci potrzebne. Wg. mnie oferowanie prędkości 7,2Mb/s downloadu i jeszcze 5,8Mb/s uploadu przy limicie 4GB jest kompletnie śmieszne i bez sensu. Gdyby w neostradzie zaoferowali upload ponad 5Mb/s... bez limitów... ale się rozmarzyłem ;)

Internet mobilny ma inne zastosowanie. Do komfortowego przeglądania stron wystarczy zwykły UMTS. Nawet EDGE nieźle się sprawdza. Ale cóż, każdy ma inne wymagania :)
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
robinio
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2007-05-28, 22:49
Lokalizacja: Gliwice

Re: HSDPA - HSPUA ten sam modem?

Post autor: robinio »

Tak masz całkowitą rację. W moim przypadku bezprzewodowy Internet jest potrzebny do przesyłania w krótkim czasie (kilka godzin) dużej ilości danych. Limity jak na razie na tę jedną, dwie takie sesje w miesiącu mi w zupełności wystarczają. Stąd właśnie to pytanie o modem HSPUA.
ODPOWIEDZ