Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Jesteś nowy na forum? Tutaj możesz się przywitać z innymi.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Witam wszystkich forumowiczów i niezłomnych moderatorów. Mój problem to brak wiedzy na temat internetu na wsi. Pozdrawiam . :gwiazdki:
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Proszę o poradę czy uzyskam bardziej stabilny i lepszy zasięg internetu mobilnego jeśli wymienię anteny orginalne zwnętrzne przy routerze D link DWR 921 na dłuższe tylko nie wiem jakie i czy <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> ma to sens. Dziękuję za pomoc z góry. Jadwiga
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: radius »

Ten sprzęt nadaje się już na elektrozłom.
Zainstaluj w jakimś lepszym smartfonie aplikację Netmonster i wstaw z niej screen.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Bardzo dziękuję chyba słuszna uwaga -a może jakaś podpowiedź jaki router dla emeryta ktory będzie dobry. Ten DWR 921 ma już 5 lat trzymam dlatego że jet bardzo wygodny w obsłudze anteny przykręcane bezpośrednio do niego. Internet na wsi odległośc od nadajnika 8km. Usługa T-mobile.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Mm nadzieję na jakaś podpowiedż od guru internetu mobilnego.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

A gdzie ta wieś? Router nie pierwszej młodośći ale to na razie nie jest problem. Anteny , patyki przykręcane do niego maja zysk 1-2dBi, przy 8 km od stacji bazowej nie ma zadnych szans na normalny internet na nich.Podaj lokalizację gdzie korzystasz z T-mobile.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Witam serdecznie wieś to Lipianki woj. mazowieckie pow. płocki. poczta 09-505 Nowy Duninów. a tuż za miedza jest wieś Goreń Duży i Skrzynki .poczta 87-821 woj. kujawsko pomorskie. A antena jest we wsi TRZEBOWO w kierunku Gostynina. też woj. kujawsko pomorskie. Bardzo dziękuję za odzew i serdecznie pozdrawiam. Jadwiga
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

Znam teren, jeździłem na Skrzynki i do chatki w Kobylich Błotach w czasach studenckich. Lokalizacja jest trudna, BTS NetWorks Trzebowo pracuje w agregacji LTE2100+1800+800 dla Orange i T-mobile, jeden z sektorów skierowany w twoim kierunku. Trzeba zrobić testy na zewnatrz na karcie T-mobile i pokazać screeny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl oraz wynik speedtestu.
W tej lokalizacji nigdy nie było szans na normalny internet LTE bez skutecznej anteny zew.
Ale wkrótce pewnie to ulegnie zmianie, Play dostał pozwolenie na budowę stacji bazowej w Lipiankach , trzeba sledzić czy już powstaje, jak zostanie uruchomiona to pożegnasz się z T-mobile i będziesz miała komfort korzystania z internetu PLAY.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: piotrzet »

"będziesz miała komfort korzystania z internetu PLAY."
A skąd jest ta pewność? Rozumiem, że znasz plany rozbudowy sieci Play i jak będzie rozbudowana ta lokalizacja? A także jakie będzie obciążenie nadajnika?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

W przeciwieństwie do ciebie znam teren, mam wiedzę i myslę . To jest leśna głusza, stacja NetWorks jest 5 km dalej z czego wiekszość po drodze to lasy. Na dziś pewnie tylko LTE800 i to po walce o zasięg. Play jako jedyny postanowił tam postawić BTS i chwała mu za to, bedzie miał monopol, pozwolenie Starosty Płockiego wydane w listopadzie, UKE też więc pozostaje czekać na budowę stacji i jej uruchomienie, nawet na LTE1800+800 .
Każdy normalnie myślacy człowiek cieszy się gdy jakiś operator uruchamia stacje bazową w dziurze zasiegowej, niezaleznie czy go lubi czy nie. Ale ciebie do takich nie zaliczam. A co do obciązenia to puknij się w głowe, to jest rejon gdzie o ludzi czasami trudniej niz o grzyby w otaczajacych lasach.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Do Pana Mietek. Miło mi że te strony są Panu nie obce - ja mam działkę 400 m od jeziora Skrzyneckiego jako emeryt dobrze mi się tu siedzi. Kiedyś był spokój i cisza a teraz latem b. dużo ludzi i teraz też jak się pandemia zaczęła siedzą na stałe na działkach. Działki jedna przy drugiej każdy jakoś tam korzysta z internetu (sobie lepiej radzą wysokie anteny i to pewnie zakłóca mi odbiór. bo 5 lat temu ten sam router chodził 24 godz. a teraz troche rano i nocą. Jeżeli to prawda o tym maszcie to się tylk b. cieszymy. Na Goreniu gmina Baruchowo doprowadza światłowód kładą kable a u mnie mimo że za miedza już mazowieckie i tu cisza. Bardzo dziękuję za rady ale chyba nie dam rady zmierzyć tego sygnału bo nie potrafię. A ze zmianą routera będę czekać na budowę masztu. Chyba że Pan mi coś jeszcze doradzi. A swoją drogą gdyby tak na kobyle błota pan czasem przejazdem w celu odwiedzin to proszę zahaczyć Lipianki 97.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Interesuje mnie router podobny do tego co mam (D-Link DWR 921) tylko żeby lepiej ściągał sygnał na kartę SIM z obsługą 4 GLTE częst. 2,4-5.Nie mam już siły wspinania się po dachach . Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Jadwiga
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: piotrzet »

Jaki budżet? To dość istotne
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

Zmiana routera nic nie da bo to nie w nim tkwi problem, stacja bazowa jest daleko a las po drodze, w takiej lokalizacji z reguły dociera tylko LTE800 a do tego jeszcze głównie na zewnątrz, bez anteny nie ma tam szans na normalny internet. Test jest prosty, aplikacje pobierasz ze sklepu GOOGLE, odalasz na telefonie i pokaze potrzebne dane, zakladka Live. To jest intuicyjne, bez obaw. Test na zewnątrz a do tego jakiś speedtest np. https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
Bez anteny zew. nie da rady, dobór anteny na podstawie takiego testu, ewentualna zmiana routera też, bo test moze pokazać czy pojawia się tam jakiś sygnał na pasmach LTE1800 lub LTE2100, są z reguły mniej obciążone niż zasięgowe LTE800 bo w takim klesie wszyscy z reguły siedzą na LTE800 ale mają mniejszy zasięg.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Cześć po przerwie.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Głównie w aplikacji NetMonster widzę dwie stacje Boża Wola gmina Baruchowo I Unisławice gmina Kowal -Obie łapią troszke 3GUMT i jeszcze 4GLTE. Częstotliwość to tylko 800 L W porywach pojawia się Trzebowo sporadycznie a tutaj wszyscy odbiorcy myślą że tylko Trzebowo zresztą ja też tak myślałam BOZA WOlA KMP:37326:830:U900-3055 CI-54426277 CID-31397 RNC- 830 LAC-54700 RSSI- minus 99dbm mbps -3,28 kbps--94 ms--54 Podobne parametry są z UNISŁAWIC Łapie nieraz 2GCID-30811 Lac-54700 RXL- minus-107 ale pobieranie i wysyłanie -ZERO
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Powtórzę jeszcze parametry przy 4GLTE bo często zrywa. Proszę jeszcze o jedną radę w sklepie mi powiedzieli że poprawię odbiór jeśli u wspomnianego routera DLINK DWR 921 z modemen na kartę SIM wymienię anteny na dłuższe zamiast oryginalnych (mają 14 cm) na takie co mają 37 cm. z wbudowanym modemem w antenach lub bez. Ja jednak nie kupiłam bo nie bardzo uam handlowcą wolę się poradzić doświadczonych osób. Z góry dziękuję. Jadwiga emerytka
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: wojteks »

W sklepie bzdury opowiadali, jedyne co ma sens to montaż anteny zewnętrznej ale jakiej to trudno ocenić.

Interesuje nas tylko LTE800 lub lepsze więc albo wstaw jakoś obrazek z Netmonster albo przepisz mniej więcej w takiej postaci jak w netmonster się liczby pokazują, obrazek byłby lepszy, najlepiej test zrobiony na balkonie czy w oknie strychowym.
Nie pomagam na PW!
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Wieża w UNISŁAWICACH i BOŻEJ WOLI 4GLTE nadaje na częstotliwości dla mnie tylko 800L Parametry podobne CI- 37689870 CID- 14 CNB-147726 TAC- 54702 PCI- 108 RSSI- minus111 RSRP- minus127 RSRQ-minus17 Pobieranie-1,53 mbps Wysyłanie- 3 kbps ms-148 LTE często zrywa jest niestabilne. I <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> router szaleje zmienia się jak kalejdoskop między pasmami i wieżami. Jeszcze raz dziękuję i oczekuję na wyjaśnienia od osób mądrzejszych i doświadczonych Jadwiga Najlepiej działa internet po godz 23 najgorzej w niedzielę i sobotę Rano to bardzo różnie. Dzisiaj było w miarę zadowalająco do tej godz. Zdaję sobie sprawę że mój sprzęt to słabiutki ale jak nie zrywa to do przeglądania stron mi wystarcza nieraz jakiś yutub też. a grać nie gram. Wnuki jak przyjadą z wielkiego Poznania to muszą iść do pięknego lasu zamiast grać i to na zdrowie
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: wojteks »

Unisławice i Boża Wola mają LTE800, 1800 i pozostałe. Potrzebujesz anteny zewnętrznej skierowanej na Unisławice lub Bożą Wolę na pasmo 1800 MHZ lub 1800-2600MHz. Montaż anteny nad dachem lub na boku domu w odpowiednim kierunku. Niestety może się okazać że to nic nie da a wtedy pozostanie LTE800 i anteny kierunkowe na to pasmo. Jest też opcja anteny szerokopasmowej 800-2600MHz. Jak już pojawi się stabilny wygnał to wtedy można myśleć o jakimś lepszym routerze
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

Ten test i parametry sygnału, zreszta tragiczne na LTE800 to w domu czy na zewnatrz, to działa na oparach sygnału.
Jadwiga
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-08, 22:15

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Jadwiga »

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

Na twoim miejscu skupiłbym się na LTE800 bo w tych warunkach to pasmo zasiegowe wchodzi w grę, czyli anteny zew. kierunkowe pracujace na 800-900MHz, polecane sa ATK-10/800-980 lub ATK-20, a poniewaz to MIMO2X2 to potrzebne sa dwie sztuki.
Kamil Bębas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-04, 11:45

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Kamil Bębas »

Nie sądzicie, że tu najlepiej by się sprawdził jakiś fabryczny zestaw ODU/IDU?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: wojteks »

A jakie to cudowne urządzenia ODU/IDU z anteną o zysku 12-16dBi w paśmie 800MHz sugerujesz?
Nie pomagam na PW!
Kamil Bębas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-01-04, 11:45

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: Kamil Bębas »

Nie sugeruje żadnego konkretnego, bardziej myślałem że ktoś mocniejszy technicznie zaproponuje jakiś sprawdzony sprzęt tego typu.
Ja się np. spotkałem na terenach wiejskich z dobrym odbiorem na Huawei B2368 wyrzuconym na dach lub wyżej jeszcze na jakimś wysięgniku przymocowanym do komina np.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam. Bardzo chętnie prześledzę porady dot. internetu na wsi

Post autor: matek451 »

A ja B2368 nie poleciłbym nawet największemu wrogowi, to słaby sprzęt, na dodatek nie wspierany przez Huawei Polska oraz Play który toto chwilowo oferował i zafundował uzytkownikom wiele problemów z nim.
ODPOWIEDZ