Pisownia

Masz uwagi lub sugestie na temat forum? Tu możesz się nimi podzielić.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pisownia

Post autor: wojteks »

V4NzI pisze: do Frankfurta
Jeżeli już to do Frankfurtu. Postaraj się troszkę bo my tu staramy się szanować język polski.
Nie pomagam na PW!
V4NzI
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 181
Rejestracja: 2013-07-19, 17:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Pisownia

Post autor: V4NzI »

I tak i tak jest dobrze :]
Tak samo jak Tableta/Tabletu.
Plus 20GB/ Play 55GB / Huawei E5170 LTE / Huawei E3131

Play
http://www.speedtest.net/result/3633946541.png

Plus
http://www.speedtest.net/result/3537145216.png
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pisownia

Post autor: wojteks »

V4NzI pisze:I tak i tak jest dobrze
Nie jest więc się pilnuj.
Nie pomagam na PW!
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Pisownia

Post autor: ygreko »

wojteks pisze:
V4NzI pisze:I tak i tak jest dobrze
Nie jest więc się pilnuj.
Moderatorze, wypłać sobie karę za niepisanie w temacie dyskusji i zakończ już, dobrze...?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pisownia

Post autor: wojteks »

ygreko pisze:i zakończ już, dobrze...?
Co mam zakończyć? Pisownia i zasady ortografii/pisowni po coś są i na tym forum należy ich przestrzegać!
Nie pomagam na PW!
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Pisownia

Post autor: ygreko »

wojteks pisze:Co mam zakończyć? Pisownia i zasady ortografii/pisowni po coś są i na tym forum należy ich przestrzegać!
Zgadzam się w 100%! Co więcej - w moich postach nie znajdziesz błędów i jestem z tego dumny. Jednakowoż nie uważam, aby należało podejmować taką dyskusję jak to zrobiłeś, bo źle czyta się wątki z takimi wtrętami i na to właśnie zwróciłem uwagę.
Ponadto patrząc na ilość ostrzeżeń ostatnimi czasy niedługo zapewne zostaną tu sami modowie...

Zaglądając do Słownika Poprawnej Polszczyzny pod redakcją A. Markowskiego (może to nie jest dla Ciebie autorytet...? Akurat dał przykłady miast niemieckich) czytam m. in.: W nazwach (...) spolonizowanych występuje w D. lpoj. końcówka -a (Berlina, Hamburga, Magdeburga); wyjątek: Rzymu.

A więc nie jest to takie proste i jednoznaczne i pod warunkiem, że nie jesteś uznanym językoznawcą, powinieneś zwracać uwagę tylko i wyłącznie na oczywiste błędy ortograficzne a nie wygłaszać wątpliwe merytorycznie opinie o odmianie słów, których odmiana jest niejednoznaczna...

Tak, wiem, że teraz to ja piszę nie na temat, ale chciałbym zwrócić na to uwagę, abyśmy skupili się na meritum sprawy, czyli internecie bezprzewodowym a nie na polszczyźnie, zwłaszcza w takim wydaniu.

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2014-07-03, 07:37 ]
Posprzątane.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

ygreko, nie żebym bronił moderatora bo tu nie o to chodzi Gdyby nie ich upominanie co do pisowni i ortografii to by się już wielu wątków nie dało przeczytać Szczególnie gdy jakiś małolat zacznie pisać z telefonu i to w dodatku skrótami bo chce przekazać max treści przy minimalnej liczbie znaków czy słów Były już przypadki że całe posty lądowały w śmietniku bo nie dało się czytać Druga sprawa to znacznie przyjemniej się czyta treści jak są pisane zgodnie ze sztuką
Tak że albo pilnować wszystkiego albo odpuścić wszystkim Decyzja łatwa do przewidzenia :cwaniak:
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Pisownia

Post autor: joujoujou »

Andrzejz78 pisze:jakiś małolat zacznie pisać z telefonu i to w dodatku skrótami
O, to, to!

Aż się prosi o dodanie do regulaminu (lub wątku o netykiecie) adnotacji o nieużywaniu txt spk. :idea:
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pisownia

Post autor: ja.michal »

Jakieś inne propozycje zmian w regulaminie/netykiecie?
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

ja.michal pisze:Jakieś inne propozycje
Hmm... Nie czepianie się userów z dorobkiem powyżej 1500 postów :]

A tak na poważnie to wkurza mnie na forum pewna sprawa Chodzi mi o wypełnianie prawidłowe i pełne swojego profilu Wiem że to nie jest obowiązkowe ale te dane pomagają prawidłowo pomóc delikwentowi
Pisze taki jeden z drugim że ma problem z zasięgiem lub szuka operatora a w profilu w polu Skąd: jest "z lasu" "z internetu" "z daleka" itp. I teraz trzeba czekać aż gość łaskawie poda swoją lokalizację

Trochę nie na temat ale musiałem gdzieś to napisać ;)
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Pisownia

Post autor: ygreko »

Spoko, jestem wyluzowany i zdystansowany do sprawy. Po prostu uprzejmie zwracam uwagę modom, że nie są bogami na forum, a to niestety jest cienka granica. Akurat słowo "Frankfurta", jeśli nawet jest to błąd (a jednak sądzę, że nie jest, z nazwami własnymi jest inaczej niż z innymi słowami), to nie powinien spowodować aż takiej reakcji.

Jeśli chodzi o poprawianie błędów ortograficznych i ostrzeganie za wypowiedzi, które nie są składne i nie mają sensu - za to lubię to forum, bo rzeczywiście można je spokojnie czytać.

Co do zmian na forum - może by tak pewne ostrzeżenia wygasały po czasie...? Czy ktoś jeszcze pamięta za co ja swoje dostałem? Czy ma sens aby ono jeszcze wisiało?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pisownia

Post autor: wojteks »

ygreko pisze:a jednak sądzę, że nie jest, z nazwami własnymi jest inaczej niż z innymi słowami
No to może lepiej nie odmieniać, o ile do Berlina czy Hamburga -a pasuje to Frankfurta nijak nie pasuje.

Niestety niejednoznaczność w odmianie nazw miast czasami prowadzi do takich dyskusji.

Możemy wrócić do tableta/tabletu http://www.aztekium.pl/przypadki.py?tek ... et&lang=pl również z innych artykułów wynika że poprawna forma to tabletu.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pisownia

Post autor: ja.michal »

Andrzejz78, niestety nie możemy zmuszać nikogo do podawania prawdziwych danych odnośnie swojej lokalizacji w profilu. Wszystko zależy od danej osoby. Nie sądzę, że się to zmieni.

ygreko, zauważ, że na forum najpierw zwracamy uwagę na niewłaściwą pisownię, na forum i na pw, często wiele razy. Lwia część osób odbiera to dobrze i się stosuje do uwag, ale część użytkowników w sposób nagminny i permanentny się nie stosuje do zaleceń. Takie osoby niestety były, są i będą nagradzane w odpowiedni sposób. Na prawdę uwierz, że nikt nie bierze sobie za cel gnębienie użytkowników w taki czy inny sposób czy masowe dawanie punktów. To tylko dodatkowa, nieprzyjemna praca, którą wykonujemy tutaj w ramach swojego wolnego czasu, nieodpłatnie; jesteśmy na forum z jakiegoś tam zamiłowania do tematu. Nie ma ludzi nieomylnych, każdy popełnia błędy i za literówki czy inne drobne błędy nikt nie będzie dostawał punktów. Czasem zdarza się, że poprawiamy, jako moderacja, te drobne błędy i nawet nie zawracamy głowy użytkownikowi ani nie dajemy komentarza do postu. Mam nadzieję, że moja wypowiedź rzuciła nieco światła na problem z nieco innej perspektywy.

Co do starych ostrzeżeń to... pracujemy nad tą sprawą ku dobru, może i uciesze, użytkowników. ;)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

ja.michal pisze:nie możemy zmuszać nikogo do podawania prawdziwych danych odnośnie swojej lokalizacji
No wiem o tym ale ta anonimowość bywa czasami śmieszna Rejestruje się na forum gość "xyz" z "pustyni" (pełna konspiracja) a później w trakcie np. rozwiązywania swojego problemu podaje swoją dokładną lokalizację GPS
ja.michal pisze:pracujemy nad tą sprawą ku dobru, może i uciesze, użytkowników
Będzie amnestia? ;)

Proponuje sposób z elektrody Po roku wygasa dane ostrzeżenie
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pisownia

Post autor: ja.michal »

Andrzejz78, to już decyzja danej osoby.

Wszystkie propozycje warte rozważenia. :)
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Pisownia

Post autor: ygreko »

ja.michal pisze:Nie ma ludzi nieomylnych, każdy popełnia błędy i za literówki czy inne drobne błędy nikt nie będzie dostawał punktów.
Idealnie! Wobec tego "błąd" "Frankfurta" nie powinien zostać wskazany i to jeszcze jako kolejny post w temacie, a nie komentarz do posta użytkownika. Od początku właśnie o to mi chodzi i o nic innego!

Do wojteks: podałeś stronę Aztekium, nie wiem co to za strona, bo nie znalazłem stopki i dlatego nie podawałem tego linka. A skoro Ty podajesz tą stronę, to ja też: http://www.aztekium.pl/przypadki.py?tek ... rt&lang=pl. Z powyższego wynika, że nie miałeś racji zwracając uwagę i dodatkowo pisząc, że jest to błąd. Jeśli nie jesteś językoznawcą to nie narażaj się na strzał, po prostu...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pisownia

Post autor: wojteks »

ygreko pisze: i to jeszcze jako kolejny post w temacie,
Ale zauważ że skutek to przyniosło, user się stara, wielu userów nie czyta swoich poprzednich postów i nie zwraca uwagi na komentarze, bywają też tacy którzy kasują komentarze.
ygreko pisze: Jeśli nie jesteś językoznawcą
Tu nawet językoznawcy mają problemy, tak samo ze słowem tableta/tabletu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

Słowa " do Frankfurtu" czy " do tabletu" brzmią znacznie milej niż z końcówką "a" i niech tak zostanie Zresztą 99% ludzi właśnie tak je wymawia i niech to będzie punktem odniesienia Na ten pozostały 1% nie ma co zwracać uwagi

W razie jakichś kolejnych dyskusji w tej kwestii proponuje zaprosić na forum fachowca :P
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Pisownia

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Tu nawet językoznawcy mają problemy, tak samo ze słowem tableta/tabletu.
Ja znalazłem http://sjp.pl/Frankfurt (po kliknięciu w niebieski napis)

Kod: Zaznacz cały

występowanie:	Słownik ortograficzny języka polskiego - Muza 2001, 2005, 2006 - T. Karpowicz
odmienność:	tak
Q	Frankfurcie, Frankfurtem, Frankfurtowi, Frankfurtu

W słowniku PWN nie idzie znaleźć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pisownia

Post autor: YaHooo »

Andrzejz78 pisze: Proponuje sposób z elektrody Po roku wygasa dane ostrzeżenie
Dobrze, że wspomniałeś o elektrodzie. Jak ktoś twierdzi, że u nas modzi są ostrzy niech tam poczyta. Z resztą na elektrodzie jest zupełnie inna atmosfera i tam można dostać warna za złe założenie tematu :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

YaHooo pisze:tam można dostać warna za złe założenie tematu
I nie tylko za to
Ja się przekonałem że nie warto dyskutować tam z moderatorem jak bardzo by się miało racę Dlatego zaglądam tam tylko w przypadku wyższej konieczności
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Pisownia

Post autor: Baldwin »

Witam. Po raz pierwszy otwarłem ten wątek i postanowiłem napisać parę słów. Mój pierwszy wpis na tym forum spotkał się z reakcją admina typu < cóż za bełkot >. Natychmiast zacząłem sprawdzać swój post, spodziewając się znaleźć masę błędów ortograficznych i innych "kwiatków". Oczywiście byłem przez moment zły, bo należę do tych którzy nim klikną wyślij to czytają co naskrobali. Okazało się że pisałem bezpośrednio po kropkach i przecinkach.. Zrobiłem edycje i od tamtej pory piszę tak by admin był szczęśliwy, a łatwo mi to nie przychodzi. Od czasu gdy po raz pierwszy położyłem palce na klawiaturze minęło ho,ho albo jeszcze dłużej. W każdym razie był to jeszcze wiek XX a lata 80-te. Było daleko od Poland i przez wiele lat nie było ani potrzeby ani do kogo pisać po polsku. Po jakimś czasie zaczął się internet.Tam szybko zauważyliśmy że ogonki w polskich literach kreują kłopoty. Przestaliśmy je stosować. Nowych na internecie rozpoznawało się po ogonkach. Na przełomie wieków zaczęli się pojawiać rodacy z kraju w dość dużej ilości. Pierwsze e-maile do kolegów , rodziny i katastrofa z ich odczytaniem. Ludzie w związku z wysokim kosztem korzystania z internetu pisali maile w wordzie lub czymś podobnym i szybko wklejali do programu mailowego. Efekt był taki że tylko ENIGMA mogła to rozszyfrować. Problem znikał gdy pisali bez ogonków. Programy społecznościowe to samo. Potem te sprawy się unormowały ale wieloletnie przyzwyczajenia które zwały się etykietą internetową pozostały. Etykieta to oczywiście dużo więcej jak ogonki czy skróty. Dla mnie najgorszy jest ten klawisz < ALT > który przez wiele,wiele lat sobie był i jak go nacisnąłem to zwykle przez pomyłkę. Na forum jak to, gdzie ściga się za drobne odstępstwa od poprawnej pisowni męczę się :] ale czego się nie robi by uszczęśliwić admina ? Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Pisownia

Post autor: joujoujou »

Andrzejz78 pisze:" do Frankfurtu" czy " do tabletu" brzmią znacznie milej niż z końcówką "a"
Co do Frankfurtu to się zgodzę. I tylko co do Frankfurtu. :)

No, może jeszcze co do Erfurtu, Turynu, Dortmundu, Londynu, Liverpoolu... ;)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

ale czego się nie robi by uszczęśliwić admina
Tu nie chodzi o uszczęśliwianie kogokolwiek tylko o jakieś poszanowanie języka polskiego
Mamy język jaki mamy i powinniśmy pisać w miarę możliwości tak jak należy Ja czy muszę czy nie staram się pisać w miarę poprawnie i jestem z tego zadowolony
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Pisownia

Post autor: Jo_gurt »

http://jajco.pl/pic/1403805650-F0dmrD.jpg
Trzymaj wysoki poziom swojej supermocy ;)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

Nie rozumiem tej dygresji
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Pisownia

Post autor: Jo_gurt »

To nie dygresja, to na temat.
Nie mówię tu tylko do Ciebie. Tak ogólnie do każdego, kto to przeczyta.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Pisownia

Post autor: Throu »

Andrzejz78 pisze:Tu nie chodzi o uszczęśliwianie kogokolwiek tylko o jakieś poszanowanie języka polskiego
Mamy język jaki mamy i powinniśmy pisać w miarę możliwości tak jak należy Ja czy muszę czy nie staram się pisać w miarę poprawnie i jestem z tego zadowolony
Może i ortografię masz w miarę poprawną, ale czy o interpunkcji kiedykolwiek słyszałeś? Zero kropek, zero przecinków - taki zlany tekst razi po oczach nie mniej niż wypełniony bykami ortograficznymi od góry do dołu. Nie to, że się czepiam, ale jeśli już zwracasz komuś uwagę i wytykasz błędy to może spójrz najpierw na siebie i zacznij od poprawienia własnych? ;)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pisownia

Post autor: Andrzejz78 »

Throu pisze:czy o interpunkcji kiedykolwiek słyszałe
Czekałem aż ktoś o tym napisze :D
Fakt że kropek i przecinków nie używam i nie wypieram się tego Możliwe że to z czystego lenistwa a może po prostu nie mam takiego nawyku
Throu pisze:jeśli już zwracasz komuś uwagę i wytykasz błędy
Nikomu nie zwracam uwagi a tym bardziej nie wytykam błędów To co napisałem w temacie pisowni odnosi się do ogólnej dyskusji
Jeżeli już miałbym komuś zwrócić uwagę to tylko w przypadku "zjadania ogonków" i zaczynania zdania z małej litery bo to mnie najbardziej wkurza
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pisownia

Post autor: ja.michal »

Andrzejz78, może punkt? Uwagę miałeś już zwracaną. :]
ODPOWIEDZ