WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

Witam

Posiadam busa którym przewożę ludzi na terenie Polski, Niemiec, Holandii. Chciałbym zainstalować WiFi na pokładzie z którego będą mogli korzystać pasażerowie. Mam mobilny router LTE z plusa - HUAWEI E5573, (inne karty sim w innych krajach) i wszystko było by super gdybym mógł w tym routerze zastosować jakieś ograniczenia co do przepustowości łącza, otwierania niepożądanych stron czy ściągania plików. Z tego co się orientuje ten router nie posiada takich opcji. Myślałem też o udostępnianiu WiFi z telefonu, ale tam też nie ma możliwości dokładnego sprecyzowania co można, a co nie. Co więc radzicie zrobić? Nie chciałbym dużo inwestować.

Co myślicie o czymś takim?
Obrazek

Czy to w ogóle powinien być repeater? Czy w takim urządzeniu da się poustawiać filtry URL czy przepustowość łącza dla nowo podłączonych osób? Dobrze by było żeby to urządzenie dało się zasilać przez USB (ewentualnie będę musiał wymyślić zasilanie inne zasilanie w aucie.. ). Hmm.. a może zamiast tych dwóch urządzeń po prostu jakiś jeden router z modemem w którym będzie można ustawić filtry itd?? :gwiazdki:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: wojteks »

Kup lepszy/bardzo dobry router, to co masz to podstawowy sprzęt dla jednej osoby. To co chcesz uzyskać zapewni jakiś dobry router z openwrt i modemem USB, na MiFi tego nie uzyskasz.
Nie pomagam na PW!
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

Dzięki za odzew!
Niestety nie jestem specem w tej dziedzinie :/ Masz na myśli router do którego przez usb podpinam mały modem z kartą sim w środku? Mógł byś podesłać jakieś propozycje takowych sprzętów abym mógł się zorientować jak to wygląda cenowo itd? :zdrowko:
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

PS: Rozumiem, że mógł bym użyć obecnego modemu HUAWEI E5573 podłączając go przez USB do routera?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: ja.michal »

Proponuję poszukać coś z profesjonalnych rozwiązań np. z opcją działania z dwiema kartami SIM, które przelogowują się w razie zmiany/zaniku jednej z sieci, albo "wpadnięciu" w roaming. Podpytaj np. w firmie Acta w Warszawie. Kilka lat temu wiem, że coś takiego, nawet szytego na miarę, robili. Ceny raczej czterocyfrowe. :)
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

Kurde, czterocyfrowa kwota raczej słabo wypada :facepalm:

Właściwie to przełożenie karty sim na granicy to nie problem, a po drugie podobno za rok mają zostać zniesione opłaty za roaming. Może jednak da radę coś ugrać z pierwszego pomysłu?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: dzejk »

rok to kupa czasu, a na razie ceny internetu mobilnego za granicą są zaporowe i jeśli nawet sprzętowo udałoby się w miarę niedrogo ogarnąć, tak za paczki internetu dla kilku, kilkunastu osób byś chłopie poszedł z torbami.
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

W Polsce mam 40GB, w DE 5GB za 15€. Załóżmy, że na terenie Niemiec będzie 5 kursów w miesiącu (5000MB / 5 = 1GB), jednym kursem niech 4 osoby (z 7 czy 6 pasażerów gdzie często osoby te nie posiadają smartfonów) korzystają z neta (1000MB / 4 = 250MB). 250MB to nie wiele, ale to przy najgorszym scenariuszu, zawsze mogę kupić drugi pakiet i będzie dwa razy tyle. Jeśli do tego ograniczyć przepustowość, youtube, ściąganie itp to może coś by z tego było? Właściwie z tego co zaobserwowałem to większość używa po drodze komunikatorów typu messenger, whatsApp czy ogarnia sobie przejazd do domu na blablacar. :zawstydzony:
s0ull
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-07-25, 09:53

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: s0ull »

Myślę, że rozwiązanie, które zapropopnował Ci @wojteks będzie najlepsze. Kup TP-Linka WDR-3600 na OLX, do tego modem Huawei E3372, najlepiej w wersji HiLink (najmniej problematyczny) i sprawdzi się pierwszorzędnie. Na routerze bez problemu zainstalujesz OpenWRT (np. Gargoyle) i wszystko sobie poustawiasz wg. uznania, w zasadzie brak jakichkolwiek ograniczeń w konfiguracji. Nie jestem pewien jak wygląda sytuacja ze spięciem do tego sprzętów takich jak E5573, ale niewykluczone że też by się dało (jeśli zachowa się tak jak modem HiLink po podłączeniu na USB, a na 99% tak powinno się stać) i wtedy nawet E3372 nie byłby potrzebny. W najgorszym razie (router+modem USB) koszt to ok ~300 zł. Zostaje tylko kwestia jak to zasilić, ale podejrzewam że z tym jakoś już sobie poradzisz.
Co do rozwiązań, które proponowali Ci koledzy wyżej, to nie ma sensu strzelać z armaty do komara.. :) W momencie, gdy przekładanie kart SIM zacznie być dla Ciebie problematyczne, to możesz pokombinować z podpięciem drugiego modemu do tego routera i ustawieniem multi-WAN - da się coś takiego zrobić, ale tylko jeśli wrzucisz na niego OpenWRT.
Ostatnio zmieniony 2016-07-30, 09:19 przez s0ull, łącznie zmieniany 1 raz.
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

PS: Nawet pomijając opcje internetu po za granicami to i tak muszę mieć kontrolę przy dzieleniu łącza w samej Polsce. Bo jak by każdy sobie odpalił film na YouTube czy np zaczął robić aktualizacje aplikacji (bo zwykle robi sie to automatycznie w zasięgu WiFi) to by była lipa ;)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: dzejk »

bez sensu wydawać pieniądze na wdr-3600, jak to samo zrobisz na nexx wt 3020f za 50zł z Chin, do tego bez problemu podłączysz go do ładowarki samochodowej usb od smartfona. Powinien też działać z e5573, więc odpada także koszt zakupu modemu.
W Polsce net jest bardzo tani, a limity duże. Przykładowo play daje 100GB na miesiąc za samą rejestrację karty prepaid. Plus chyba 50GB. Możesz na nich jechać do lutego. Potem np. redbull z bezpłatnym lte, czy orange na kartę z 1GB za 1zł.
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

Czy TP-LINK (TL-MR3020) również da radę? Jest opcja wrzucić OpenWrt? Chyba też może być zasilany z USB. Chodzi o to, że nie musiał bym czekać kilku tygodni na przesyłkę z Chin.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: wojteks »

MR3020 ma za mało pamięci i flasha do takiego zastosowania.
Nie pomagam na PW!
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

Czy Nexx WT3020 (bez F) da radę?

BTW: Na liście obsługiwanych modemów na aukcji aliexpress nie widzę żadnego modemu LTE? ale to chyba jakieś niepełne info?
http://pl.aliexpress.com/item/New-Small ... 24405.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: matek451 »

Ale ty nie patrz na OFW , masz na nim zainstalować CC z LUCI od Cezarego http://dl.eko.one.pl/luci/chaos_calmer/ ... actory.bin lub z Gargoyle http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/chaos_ ... actory.bin E5573 powinien działać na tych FW po odpowiedniej konfiguracji.
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

ok, czy zatem Nexx WT3020 (bez F) da radę? E5573 ma wbudowaną baterię, czy w związku z tym nie będzie potrzebował większego napięcia?
bobek123
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-29, 20:04

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: bobek123 »

Ponawiam pytanie, czy Nexx WT3020 (bez F) da radę?

Obrazek

Mam możliwość zakupu takowego. Czym w ogóle się różnią?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: WiFi w busie na terenie EU - jakie rozwiązanie?

Post autor: dzejk »

ten powinien być ok (wg numeru seryjnego, jest to wersja H), bo tylko pierwsza wersja (wt3020A) miała mniej pamięci, ale też słabszy zasilacz (5V 0,5A). I tak musisz wgrać openwrt.
https://wiki.openwrt.org/toh/nexx/wt3020
Wersja F natywnie (przez oryginalny soft) wspiera modemy usb, a wersja H nie. Ale sprzętowo nie różnią się wcale, więc wystarczy wgrać openwrt z gargoyle i wszystko działa, nawet lepiej niż na oryginalnym sofcie.
ODPOWIEDZ