DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
felipemasa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-11, 19:22

DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: felipemasa »

Hej.

W celu pokrycia całej chałupy WIFI zrobilem sieć mesh z dwóch routerów asusa. Wszystko działa znakomicie. Routery połączone są bardzo dobrej jakości kablem.

PROBLEM:
Do głównego routera który jest spięty kablem z dyskiem NAS łączę się laptopem poprzez WIFI w standardzie AC. W tym przypadku wszystko jest cacy bo jestem blisko tego routera i pliki lecą do NASa z maksymalną prędkością 50MB/s.

Kiedy natomiast pójdę z laptopem w pobliże drugiego routera i się do niego automatycznie podłączam przez WIFI (widzę to w apce asusa) to transfer spada do 11MB/s.

Oba routery mają tą samą wydajność pracując w standardzie AC oraz AX.

Jedyne rozwiązanie jakie pomaga, to podpiąć NASa drugim kablem do drugiego routera - ten model NASa ZYXELa ma dwa wejścia. I w takim przypadku NASa mam podłączonego jednocześnie dwoma kablami do obu routerów. Niestety to wymaga ciągnięcia kolejnego kabla przez pół mieszkania - co mnie zniechęca...


Da się jakoś ustawić w NAS lub ustawieniach routerów aby wyeliminować ten problem? Jakby nie patrzeć, to mam ciągłe połączenie kablowe między NASem a tym drugim routerem... Więc gdzie jest wąskie gardło?

Z góry dzięki i pozdro.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery

Post autor: wojteks »

Skoro routery połączone są kablem (jakie routery, podaj model i gdzie kable podłączone) to tak nie powinno być ale...
Podłącz laptopa kablem do pierwszego routera (tego co NAS jest podłączony) i sprawdź prędkość NAS-laptop, potem odłącz drugi router i w jego miejsce podepnij laptopa (ten sam kabel) i sprawdź prędkości NAS-laptop.
Jeżeli prędkości będą podobne (po kablu) to kolejny test po WiFi ale łącząc się z drugiego routera wyłącz WiFi w pierwszym (tym podłączonym z NASem).
Opisz wyniki (podaj prędkości) poszczególnych testów.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery

Post autor: Mig25 »

Może przez to że w sieci mesh routerów nie łaczy sie kablem?
Niby dlaczego, połączenie kablem jest zdecydowanie lepsze niż po jakimkolwiek WiFi.
felipemasa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-11, 19:22

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: felipemasa »

Ok testy były na polaczeniu kablem gdzie do routera drugiego AX88U kabel wchodził do niebieskiego czyli WAN 1Gbps. W pierwszym czyli AX11000 był do zwykłego 1Gbps LAN. Do pierwszego też na gniazdo LAN ale 2.5Gbps dochodzi kabel z routera oranga (światłowód). I w tym pierwszym AX11000 gniazdo WAN jest wolne bo jak podłącze do niego kabel z routera oranga to nie widzi internetu.

NAS w pierwszym AX11000 był też do zwykłego 1Gbps LAN.

I teraz szybki update. Jak zrobiłem połączenie między oba routerami tylko za pomocą gniazd WAN to nagle prędkość odczytu z NASa (przez wifi) wzrosla przy drugim routerze - ale trochę faluje między 15 a 40MB/s. Jak podłącze się kablem z laptopa bezpośrednio do drugiego AX88U to idzie bez problemu maksem czyli 110MB/s (polaczenie WAN to LAN).

Na inne testy nie miałem czasu niestety.

Nie sprawdzałem jeszcze połączenia obu routerów bezpośrednio LAN to LAN.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: wojteks »

felipemasa pisze:....I w tym pierwszym AX11000 gniazdo WAN jest wolne bo jak podłącze do niego kabel z routera oranga to nie widzi internetu.

NAS w pierwszym AX11000 był też do zwykłego 1Gbps LAN.

I teraz szybki update. Jak zrobiłem połączenie między oba routerami tylko za pomocą gniazd WAN to nagle prędkość odczytu z NASa (przez wifi) wzrosla przy drugim routerze - ale trochę faluje między 15 a 40MB/s. Jak podłącze się kablem z laptopa bezpośrednio do drugiego AX88U to idzie bez problemu maksem czyli 110MB/s (polaczenie WAN to LAN).
Jakie IP nadaj e router Orange? Od tego zależy dalsza konfiguracja wszystkiego i jeszcze co chcesz uzyskać stosując 3 routery (Orange i 2x mesh?)
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery

Post autor: Mig25 »

Mig25 pisze:Może przez to że w sieci mesh routerów nie łaczy sie kablem?
Niby dlaczego, połączenie kablem jest zdecydowanie lepsze niż po jakimkolwiek WiFi.
Ja tego nie napisałem ,chyba któryś z adminów mi wyedytował niechcący posta ze swoją odpowiedzią....

Więc tak , jest zdecydowanie lepsze połączenie kablem niż po Wifi , ale nie nazywa się to wtedy Mesh. Mesh to sieć "kratowa" (czy jakoś tak to się nazywa ) i jej założenie to takie ,że każdy router łączy się z każdym ,i robi to po WiFi.
Więc to co kolega stworzył to nie mesh to raz , a dwa ( przy okazji ) , sieć mesh w ogóle nie ma sensu przy dwóch routerach ,tylko przy większej ich ilości ( przy dwóch lepszym jest most bezprzewodowy).
felipemasa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-11, 19:22

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: felipemasa »

Wybrałem takie rozwiązanie żeby pokryć cały dom jedną siecią wifi. Dzięki temu przechodząc z jednego krańca domu do drugiego nie muszę sie logować w telefonie czy laptopie do drugiego wifi. I z automatu routery w takim przypadku przydzielają odbiornikowi częstotliwość czy pasmo. Chcę mieć wszytko w automacie.

Nie zaglebiam się dokładnie czy mesh musi być po kablu czy wifi. Preferuje kabel z oczywistych względów. Zresztą nie kumam ideii robienia takiej sieci gdzie szeregowo przez wifi masz połączone np 3 takie mosty w standardzie ax a na końcu masz ledwo co ac bo wystarczy jedna ściana nośna i cyk sygnał jest słabszy.

No więc tak... Wczoraj nie chciał mi działac port WAN w ax1100 więc poszedłem inną drogą. Zresetowalem wszystkie routery i zrobiłem szybki setup z poziomu aplikacji asusa gdzie na początku ustawia się funkcje WANa. Wybrałem opcję "źródło internetu z głównego modemu - czyli orange". Później zapytał mnie czy chce mieć w domu mesh to wybrałem opcje tak. Później ax11000 ustawiłem jako główny router sieci mesh. Później zapytał mnie czy chcę dodać noda. No to idę dalej i wybieram drugi router jako noda. Kabel z ax11000 z LANa 1Gbps polecial prosto do WANa w AX88U.

Teraz nawet aplikacja asusa pokazuje mi połączenie między oba routerami jako kablowe co jest git bo dzięki temu rezygnuje ze switcha. Dzięki temu mam pokrytą całą chałupę jedną mocną siecią AX a i w każdej chwili mogę podpiąć się krótkim kablem do obu routerow żeby pobrac z NASa pliki z maksymalną prędkością 1Gbps. Problemem jest tylko nadal to, ze przez kabel odczyt jest bardziej stabilny - chociaż czasami spada poniżej 100MB/s... co wydaje mi się jest winą fragmentacji dysku. Robiąc ten sam test przez wifi widzę jest falowanie transferu między 15 a 50MB/s - i to w obu routerach. Chociaż ax11000 jest stabilniejszy niż ax88u.

Całe szczęście wczoraj doszedł do mnie modem intela ax200 który na dniach będę testował. Podobno da się przez niego przepuścić 110MB/s prosto z NASa. Niestety muszę wgrac customowego biosa w moim lenovo bo oczywiście jest na white liście. Programator już mam. Brakuje tylko czasu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: wojteks »

Spadek prędkości transferu z NASa po kablu może być spowodowany przez innych użytkowników czy tez zależy od wielkości plików i wydajności kolejnych switchy czy routerów, taki urok. Tanie switche gigabitowe mają małą przepustowość.
Nie pomagam na PW!
felipemasa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-11, 19:22

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: felipemasa »

Szybka wycinka z manula AX11000
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: Mig25 »

Najprawdopodobniej połączyłeś to tak ,że do wejścia LAN pierwszego routera wpiąłeś WAN drugiego routera ? Przez co drugi router ma jakby swoją sieć , i wychodząc przez WAN natuje pakiety.
Drugi router powinien być tzw dummy AP , czyli trzeba na nim wyłączyć serwer DHCP i albo "przerobić WAN na kolejny LAN , albo poprostu podłączyć wtyczkę w drugim routerze również do LAN.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: wojteks »

Nie koniecznie, wpinanie kabli do LAN ma sens w tanim sprzęcie, tutaj wybranie odpowiedniego trybu może przełączać WAN na LAN i nie ma podwójnego NATu, tak samo może wyłaczać DHCP. Trzeba by ten sprzęt mieć pod ręką albo czytać manual.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: DYSK NAS W SIECI MESH - 2 ROUTERY ASUS i wolne transfery przez WIFI

Post autor: Mig25 »

Pisząc "przerobić WAN na LAN" miałem właśnie na myśli zrobienie to w menu.
ODPOWIEDZ