Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jarek525allegro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-08-29, 19:18

Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Jarek525allegro »

Witam,

będę wdzięczny za poradę, ponieważ jestem trochę zielony w temacie.

A więc:

Internet światłowodowy INEA 1Gb/s, światłowód doprowadzony do garażu, tam ich modem ZTE ZXHN H298Q.
Dom 2 poziomy, od tego ZTE mam pociągnięte w ścianach 2 kable, skrętki (1x salon dół, 1x góra hol).
Jak to najlepiej rozwiązać, żeby była 1 sieć w całym domu (2x repeater na kabel ? Jaki ?)
Czy lepiej zrobić 2 nowe routery 1Gb/s i zrobić 2 nowe sieci ?

Czytałem o tym mesh lecz nie wiem czy to w moim wypadku się sprawdzi z tym routerem ZTE ?

Będę wdzięczny za poradę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

ZTE potraktuj tylko jako przejście ze światłowodu na ethernet, dokup Netgear RBR50 i 2 satelity RBS50 które podłączysz kablem ethernet do RBR50. Będzie jedna sieć w domu i gigabit wszędzie w kablu i szybkie WiFi.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: _cheetah_ »

Jarek525allegro pisze:tam ich modem ZTE ZXHN H298Q
To nie jest modem lecz ruter.
Jarek525allegro pisze:Jak to najlepiej rozwiązać, żeby była 1 sieć w całym domu (2x repeater na kabel ? Jaki ?)
Czy lepiej zrobić 2 nowe routery 1Gb/s i zrobić 2 nowe sieci ?
Ponieważ masz już skrętki na oba poziomy to najrozsądniejszej byłoby postawić na każdym poziomie po AP (Access Point) do rozsiewania wifi po domu plus ewentualnie pozostawić wifi w ZTE do zasilania w wifi garażu. To jest rozwiązanie, które powinno zapewnić duże prędkości na obu poziomach, bo przy jednym AP najczęściej kondygnacja wyżej / niżej nie ma już dobrych pokryć sygnałami wifi i tam z prędkościami (i czasami wręcz z zasięgiem) bywa różnie. W sumie to taż zależy od wymagań i potrzeb.

Jeśli użyłbyś AP systemowych, wtedy mógłbyś mieć też szybkie i płynne przełączanie pomiędzy AP przy przemieszczaniu się mobilka. To w zasadzie już standard w obecnych czasach. Można mieć system realizujący pełny "fast roaming" czyli szybkie przełączanie na bazie ogólnego standardu, albo system producencki, realizujący płynne przełączanie zrealizowane wg pomysłu firmy. W zasadzie bez różnicy dla przeciętnego zjadacza chleba, bo i w jednym i w drugim przypadku mogą być problemy z wybranymi mobilkami. Ale w ogólności to działa i jest cool ;)

Jako AP można użyć dedykowanych urządzeń (Access Point), albo użyć routery przestawione w tryb AP (WAŻNE!!!) albo zastosować system MESH, ale właśnie w trybie AP. Wybór jest duży, możliwości podobne. Czasami decyduje ilość portów LAN w AP, czasami standard (wifi5/wifi6) czy ilość MIMO. Co kto potrzebuje.

Mając skrętki nie myśl o repeaterach.
Jarek525allegro pisze:Czytałem o tym mesh lecz nie wiem czy to w moim wypadku się sprawdzi z tym routerem ZTE ?
MESH jest zawsze osobnym, zakniętym systemem danego producenta, aczkolwiek przy pracy w trybie AP (o ile MESH ma taką opcję) powinny móc pracować z każdym ruterem.

Żebyś miał świadomość - MESH to rozprowadzenie sygnałów wifi poprzez łączenie satelit MESH po wifi lub w mixie wifi + LAN. Jeśli satelity łączone są skrętkami to już są to praktyczne zwykłe systemowe AP.

I jeszcze jedno - w sieci powinien być tylko jeden NAT / DHCP, inaczej robią się problemy w różnych okolicznościach. Jeśli więc chciałbyś postawić system MESH z rozprowadzeniem po wifi - ZTE powinien być wtedy przestawiony w tryb "bridge". Przy skorzystaniu z systemu MESH jako AP - trzeba się upewnić, że MESH w takiej konfiguracji nie realizuje dodatkowego DHCP.
Jarek525allegro pisze:będę wdzięczny za poradę, ponieważ jestem trochę zielony w temacie.
No to niestety wypadałoby łyknąć sporą dawkę wiedzy, bo zanurzasz się w trudnych tematach, w których trzeba podejmować wiele decyzji co i jak wykonać. Przedsmak skomplikowania tematu już ci podałem ;)

Więc, albo łykasz wiedzę i sam sobie wymyślać co z tym fantem zrobić, aby było najoptymalniej dla Ciebie, albo łykasz to, co ci na forum sprzedadzą.
Jarek525allegro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-08-29, 19:18

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Jarek525allegro »

Dziękuje za odpowiedzi :)

Zainteresowała mnie sprawa z tymi Acess pointami (2 sztuki). Czyli jeśli kupił bym dwie sztuki takich AP, podłączył
bezpośrednio z routera ZTE, to czy będę miał jedną sieć, czy będą to 3 sieci do których muszę się osobno zalogować ?
(w tym wypadku garaż ZTE, salon AP, hol AP)

Jeszcze jakbym mógł prosić o polecenie jakiegoś konkretnego sprzętu będę wdzięczny :)
_cheetah_

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: _cheetah_ »

Jarek525allegro pisze:Zainteresowała mnie sprawa z tymi Acess pointami (2 sztuki). Czyli jeśli kupił bym dwie sztuki takich AP, podłączył
bezpośrednio z routera ZTE, to czy będę miał jedną sieć, czy będą to 3 sieci do których muszę się osobno zalogować ?
(w tym wypadku garaż ZTE, salon AP, hol AP)
O ile kojarzę, ZTE nie ma wsparcia w MESH. Więc masz trzy opcje:

1. ZTE + dwa AP systemowe realizujące roaming między sobą. Wtedy roaming będzie tylko pomiędzy AP. Przełączenie między AP i ZTE oczywiście nastąpi, ale bez płynności.

2. ZTE + trzy AP systemowe. ZTE z wyłączoną siecią wifi, za to przy nim trzeci AP. Wtedy masz szybki roaming w całym domu.

W obu przypadkach masz jedną sieć w domu (DHCP z ZTE). W opcji 1. można dać takie same SSID i kodowania na ZTE i AP.

3. Masz jeszcze opcję "wypas" czyli zastosowanie własnego routera, jeśli możliwości ZTE byłyby dla ciebie za słabe. Wtedy za ZTE własny router plus systemowe AP albo system MESH pracujący w trybie AP. W drugim poście masz przykład.
Jarek525allegro pisze:Jeszcze jakbym mógł prosić o polecenie jakiegoś konkretnego sprzętu będę wdzięczny
Z klasy popularnej na rynku masz przykładowo Tp-Linki czy Asusy, wysoka półka to np. ubiqiuty. Przy stosowaniu MESH w trybie AP trzeba się upewnić, czy dany system jest w trybie "bridge", czyli bez DHCP. Bo jeśli nie, ZTE powinien być w trybie "bridge:, o ile jest to możliwe.

Jeszcze taka uwaga praktyczna - max zasięgów i prędkości potrafi silnie zależeć od lokalizacji AP i zakłóceń w pomieszczeniach. AP powinno mieć dookoła siebie max czystą przestrzeń, najlepszy montaż zwykle to sufit lub ściana. Ubiquity są tu w czołówce, tylko ceny obecnie zabijają.
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

Witam,

Podepnę się pod temat żeby nie zaśmiecać forum bo też mam podobną sytuację.
Światłowód + ZTEF680 do centrali na I piętrze. Tam switch 24 porty i do każdego pomieszczenia w domu 2xLAN. ZTE daje dwie sieci 2,4 + 5 zasięg lekko słaby ale że to jest na piętrze na razie może zostać.
Na parterze do LAN podłączony Huawei B315 (pozostałości po LTE Orange przed erą światłowowu) i jego chciałbym zmienić bo adresuje mi WIFI i LAN z innej puli a chciałbym mieć wszystko w jednej więc realnie mam dwie sieci WiFI w domu, jedną z ZTE drugą z Huawei. Do tego Huawei podłączone są urządzenia jak dekoder oraz TV po LAN, chciałbym też drukarkę sieciową ale że adresuje mi z innej puli to komputer nie wykrywa.
Pytanie 1. Czy ten Huawei można (możliwe że ja nie potrafię) skonfigurować tak żeby klonował sieć z ZTE i adresował urządzenia z tej samej puli adresów.
Pytanie 2. Jeżeli Huawei do wyrzucenia to co kupić żeby LAN i Wifi było z tej głównej sieci od ZTE.

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Klonował nie będzie, trzeba wyłączyć DHCP po stronie LAN w Huawei, kabel wpiąć w port LAN i już adresy powinien nadawać ZTE, WiFi można dowolnie skonfigurować (nazwa, hasło, lepiej na inne niż z ZTE).
Nie pomagam na PW!
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

wojteks pisze:Klonował nie będzie, trzeba wyłączyć DHCP po stronie LAN w Huawei, kabel wpiąć w port LAN i już adresy powinien nadawać ZTE, WiFi można dowolnie skonfigurować (nazwa, hasło, lepiej na inne niż z ZTE).
Tak teraz mam, osobna nazwa WiFi, hasło itd...tylko że urządzenia nie widzą się w sieci. ZTE adresuje 192.168.8.xxx a Huawei 192.168.9.xxx bez znaczenia LAN czy Wifi. Jak wejdę w ZTE i sprawdzę urządzenia LAN to widzę Huawei z adresem 8.xxx ale on u siebie adresuje 9.xxx. Wychodzi że ZTE jest dostawcą łącza dla Huawei i w domu są dwie niezależne sieci LAN i Wifi.
Czym ewentualnie zastąpić Huawei?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Przeczytaj poprzedni post ze zrozumieniem i zrób/skonfiguruj co w nim napisane.
Nie pomagam na PW!
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

wojteks pisze:Przeczytaj poprzedni post ze zrozumieniem i zrób/skonfiguruj co w nim napisane.
W ustawieniach LAN (Ethernet) mam tylko możliwość rodzaju połączenia:
automatyczny / PPPoE + Dynamiczny IP / PPPoE / Dynamiczny IP / Statyczny IP / Tylko sieć LAN.
Nie mam opcji zarządzania DHCP. To jest tylko w ustawieniach WLAN, tam mogę wyłączyć DHCP, ustawić początkowy adres IP, ustawić zakres IP w puli DHCP.
Tam są 4 porty, 1-3 LAN 4 LAN/WAN, powinienem wpiąć w 1-3?
Sorry ale jestem kompletnym laikiem w tej nomenklaturze ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Mich4l_78 pisze:W ustawieniach LAN (Ethernet) mam tylko możliwość rodzaju połączenia:
automatyczny / PPPoE + Dynamiczny IP / PPPoE / Dynamiczny IP / Statyczny IP / Tylko sieć LAN.
To są ustawienia WAN, tu może być cokolwiek, najlepiej Dynamiczny IP.
Mich4l_78 pisze:To jest tylko w ustawieniach WLAN, tam mogę wyłączyć DHCP, ustawić początkowy adres IP, ustawić zakres IP w puli DHCP.
To są ustawienia LAN i tu ustaw co opisałem. IP ustaw z tej samej sieci co rozdaje główny router ale spoza zakresu DHCP, będzie tylko do zarządzania B315.
Mich4l_78 pisze:Tam są 4 porty, 1-3 LAN 4 LAN/WAN, powinienem wpiąć w 1-3?
Tak, kabel wepnij w 1-3, WAN ma być pusty.
Nie pomagam na PW!
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

wojteks pisze:
Mich4l_78 pisze:W ustawieniach LAN (Ethernet) mam tylko możliwość rodzaju połączenia:
automatyczny / PPPoE + Dynamiczny IP / PPPoE / Dynamiczny IP / Statyczny IP / Tylko sieć LAN.
To są ustawienia WAN, tu może być cokolwiek, najlepiej Dynamiczny IP.
Ustawiłem dynamiczny.
wojteks pisze:
Mich4l_78 pisze:To jest tylko w ustawieniach WLAN, tam mogę wyłączyć DHCP, ustawić początkowy adres IP, ustawić zakres IP w puli DHCP.
To są ustawienia LAN i tu ustaw co opisałem. IP ustaw z tej samej sieci co rozdaje główny router ale spoza zakresu DHCP, będzie tylko do zarządzania B315.
Mich4l_78 pisze:Tam są 4 porty, 1-3 LAN 4 LAN/WAN, powinienem wpiąć w 1-3?
Tak, kabel wepnij w 1-3, WAN ma być pusty.
Kabel wpiąłem do LAN 1 w ZTE widzę urządzenie w połączeniach LAN ale nie mogę się do niego zalogować po IP.
ZTE ma DHCP od 100-255, w Huawei ustawiłem xxx.8.99 widzę że Huawei urządzenia WiFi adresuje już 8.xxx ale bez dostępu do internetu, dziwne.

Co jeszcze może nie grać?
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

Nie mogę edytować poprzedniego posta, cofam co napisałem wcześniej, Huawei nie adresuje z puli 8.xxx ma zupełnie inny początek 162.254. skąd, nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Jakie IP ma Huawei do zarządzania?
Nie znam B315, ale z normalnymi routerami to działa jak opisywałem wcześniej, coś gdzieś musiałeś jeszcze źle ustawić.

Podawaj pełne IP w styli 192.168.8.22 i maska 255.255.255.0 powiedzmy, pokaż obrazki z ustawień B315
Nie pomagam na PW!
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

wojteks pisze:Jakie IP ma Huawei do zarządzania?
Nie znam B315, ale z normalnymi routerami to działa jak opisywałem wcześniej, coś gdzieś musiałeś jeszcze źle ustawić.

Podawaj pełne IP w styli 192.168.8.22 i maska 255.255.255.0 powiedzmy, pokaż obrazki z ustawień B315
Zresetowałem ustawienia Huawei do fabrycznych, podłączyłem na razie tylko do WAN, ustawienia wyglądają następująco

https://imgur.com/a/nJGm9WF

Teraz jak to poustawiać ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Ostatni obrazek:
1. Ustawiasz IP na 192.168.8.2
2. Serwer DHCP - zaznaczasz Wyłącz
3. "Zastosuj"

Kabel podpinasz do portu LAN (WAN pusty) i tyle. Powinno działać. Od teraz do zarządzania B315 będzie IP 192.168.8.2.
Nie pomagam na PW!
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

wojteks pisze:Ostatni obrazek:
1. Ustawiasz IP na 192.168.8.2
2. Serwer DHCP - zaznaczasz Wyłącz
3. "Zastosuj"

Kabel podpinasz do portu LAN (WAN pusty) i tyle. Powinno działać. Od teraz do zarządzania B315 będzie IP 192.168.8.2.
Zrobiłem jak pisałeś, IP ustawione teraz mogę zarządzać Huawei z komputera podłączonego po LAN do ZTE. Urządzenia łączą sie po LAN i WIfi, IP oczywiście trzeba wpisać ręcznie (DHCP wyłączone), mają dostęp do internetu. Trochę upierdliwie będzie dodawanie każdego urządzenia po Wifi Ręcznie ale działa, dziękuję bardzo. :super:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Urządzenia podłączone kablem i po WiFi z B315 powinny dostać IP z DHCP ZTE.
Nie pomagam na PW!
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

Na to liczyłem ale jednak nie, trzeba ręcznie dodawać. Możliwe że jeszcze w ZTE trzeba coś grzebnąć ale za bardzo nie mam pomysłu.
Trzeba się jednak pozbyć Huawei i zastąpić to czymś sensownym.
Mich4l_78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-09-25, 11:00

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Mich4l_78 »

wojteks pisze:Urządzenia podłączone kablem i po WiFi z B315 powinny dostać IP z DHCP ZTE.
Może to głupie ale podobno nie ma głupich pytań to zapytam, a gdyby w B315 włączyć DHCP i zrobić adresowanie z puli 200-250 a na ZTE zmienić z obecnych 100-250 na 100-199?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: wojteks »

Nie zadziała bo B315 rozda adres swój jako adres bramy.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Rozbudowa sieci WIFI w domu (2 poziomy)

Post autor: Erbit »

Mich4l_78 pisze:...
W ustawieniach LAN (Ethernet) mam tylko możliwość rodzaju połączenia:
automatyczny / PPPoE + Dynamiczny IP / PPPoE / Dynamiczny IP / Statyczny IP / Tylko sieć LAN.
Dlaczego nie użyć "Tylko sieć LAN" ?
ODPOWIEDZ