HIPERLAN

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gizio

HIPERLAN

Post autor: Gizio »

To mój pierwszy post na tym forum dlatego chciałem też w nim się przywitać.

Czy moze ktoś mi powiedzieć coś więcej na temat HIPERLAN'ów :)
Gizio

:o(

Post autor: Gizio »

Niop i co nikt nic nie wie :(
Jerzyk

Re: HIPERLAN

Post autor: Jerzyk »

A co konkretnie chcesz wiedzieć?

HiperLAN (High-Performance LAN)

Nazwą HiperLAN określa się standard szybkiej, bezprzewodowej sieci LAN, opracowany przez instytut ETSI (European Telecommunication Standards Intitute). Korzysta on z pasma 5,2 GHz, a prędkość transmisji wynosi 24 Mb/s. Nie będzie on jednak wykorzystywał technologii widma rozproszonego dla uzyskania dużych prędkości.

W standardzie tym dostęp do medium odbywa się na zasadzie podobnej jak w sieciach Ethernet (CSMA/CD - Carier Sense Multiple Access/Collision Detection). Pasmo pomiędzy 5,2 a 5,35 GHz może być podzielone pomiędzy pięć sieci bezprzewodowych, pracujących na tym samym terenie. Każdy kanał umożliwia transmisję z prędkością 24 Mb/s.

Standard HiperLAN został opracowany w Europie, lecz obecnie ma swój odpowiednik w Ameryce Północnej. W roku 1997 Federalna Komisja d/s Komunikacji (FCC - Federal Communications Commision) przydzieliła pasmo 300 MHz na częstotliwościach 5,15-5,35 GHz oraz 5,725-5,825 GHz dla tzw. Nielicencjonowanej Narodowej Infrastruktury Informatycznej U-NII (Unlicensed National Information Infrastrukture). Usługi radiowe w tzw. pasmie NII dostępne są dla każdego dostawcy urządzeń sieciowych, bez konieczności posiadania licencji i uiszczania opłat za czas antenowy. Sieć bezprzewodowa może być po prostu uruchomiona w tym zakresie częstotliwości, umożliwiając łączność szkołom, bibliotekom, społecznościom lokalnym, firmom i instytucjom. Wielkim orędownikiem idei U-NII jest firma Apple Computer, na której stronie WWW można znaleźć dodatkowe informacje na ten temat (http://www.research.apple.com/research).
Gość

Re: HIPERLAN

Post autor: Gość »

Dzięki za chociaz takie podstawowe informacje...

jaj mam do zrobienia projekt łączący kilkanaście budynków.... wszystkie rozproszone w odległości moze maxymalnie 2 km....

myśli,że by to się sprawdziło
phuosina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2005-12-16, 11:39
Lokalizacja: osina

musi pójść...

Post autor: phuosina »

odległość 2 km. nie jest duża jeżeli anteny bedą sie widziały bedzie dobrze. Polecam anteny dookólne.
phuosina
ODPOWIEDZ