Problem z transferem w sieci lokalnej

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
qbutek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-22, 22:32
Lokalizacja: Łódź

Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: qbutek »

Witam,

Mam mały problem z transferem danych w sieci lokalnej, oraz jednocześnie do szanownego forum pytanie: czy wymiana routera na gigabitowy pozwoli podnieść prędkość transferu plików między laptopami a dyskiem sieciowym?

Sprawa przedstawia się jak poniżej:

Przy transferze po kablu przez FTP, transmisje są w porywach na poziomie do około 80Mbps, więc można przyjąć że router jest wąskim gardłem, po kablu przez SMB wychodzi tak 45-50Mbps, więc znacząco słabiej...
Dramat zaczyna się przy transferach przez wi-fi, ale kolejno:

Sieć lokalna w konfiguracji:

- Okno na świat od providera przez radio, symetryczne, sądząc po transferach realnie jakieś 10Mbps,
- Router Linsys WRT54GL z najnowszym Tomato, do którego wpięte (co po wi-fi filtrowane przez adres MAC, szyfrowanie WPA2):
- NAS Edimax NS-2502 w trybie RAID 1, oczywiście po kablu
- lapek po kablu,
- 2gi lapek w pokoju obok po wi-fi,
- bramka voip po kablu,
- drukarka wielofunkcyjna po wi-fi,
- 2 smartfony na andku po wi-fi (ale to najmniej istotne).

Generalnie wszystko działa bardzo ładnie, jakość połączeń voip (w tym międzynarodowych) super, konta SIP od 2 różnych op-ów, niczego nie zrywa;
wszystkie funkcje drukarki przez wi-fi dostępne i pięknie działają, internet (www i p2p) śmiga na obu komputerach, przez Skype też pięknie widać i słychać.

Jednak troszkę narzekam na prędkości przesyłania plików z i do NASa, które wyglądają jak poniżej:

- Z / do lapka po kablu po SMB wyciąga średnio 5,5-6,5MB/s, po FTP w obie strony powiedzmy 9,0-10,0MB/s (dla pliku 1,4GB).
W przeliczeniu FTP jak widać wyciąga 72-80Mbps, czyli biorąc pod uwagę że router jest 100Mbps jest wartością całkiem OK.
Choć troszkę mnie dziwi że różnica prawie dwukrotna między protokołami...

Dziwa zaczynają się przy wifi:

- Z / do tego samego lapka po odpięciu kabla, przez wi-fi, (stoi tuż obok routera), gdzie zasięg sieci siłą rzeczy pokazuje max. a po drodze przeszkód brak:

- przez SMB z NASa do lapka na poziomie 2,2-2,4MB/s, z lapka do NASa w porywach wyciąga 500-512KB/s (!!!).
- przez FTP z NASa do lapka 2,6-2,8MB/s, z lapka do NASa co ciekawe 3,1-3,2MB/s.

W kolejnym pokoju (2 ściany z cegły po drodze), przez wi-fi, gdzie zasięg pokazuje komplet kresek:

przez SMB z NASa do lapka nadal na poziomie 2,2-2,4MB/s, z lapka do NASa w porywach także do około 500KB/s
Przez FTP z NASa do lapka praktycznie tak samo 2,6-2,8MB/s, z lapka do NASa co 2,9-3,0MB/s.
(Choć tutaj częściej wychodzi wartość mniejsza niż większa).

Przyznam że bardzo dziwi mnie to, że o ile przez wi-fi i FTP laptop szybciej wysyła niż odbiera (choć różnica minimalna), to tak duża, bo przecież ponad 4-krotna jest różnica w transferze przez wi-fi i SMB.

Celem uzupełnienia, mój router nadaje z mocą 36mW (musiałem podkręcić z 12mW gdyż telefony (HTC Desire Z i Samsung Galaxy S+) nie zawsze w całym mieszkaniu łapały zasięg, choć nawet przy 12mW lapek w drugim pokoju pokazywał max. sygnał), w eterze oto co widać i słychać:
(pomiar z lapka obok routera)

Bieżące informacje o sieci:
klubogospoda: (to moja)
Tryb PHY: 802.11g
BSSID: 0:23:69:ea:78:c8
Kanał: 8
spairport_network_country_code: PL
Typ sieci: Infrastruktura
Zabezpieczenia: WPA2 Personal
Sygnał / szum: -21 dBm / -89 dBm
Szybkość transmisji: 54

Inne lokalne sieci bezprzewodowe:

K network:
Tryb PHY: 802.11n
BSSID: e0:91:f5:77:d5:a4
Kanał: 1
Typ sieci: Infrastruktura
Zabezpieczenia: WPA2 Personal
Sygnał / szum: -83 dBm / -83 dBm

SOCHACKA:
Tryb PHY: 802.11g
BSSID: 54:e6:fc:ab:d6:3e
Kanał: 13
Typ sieci: Infrastruktura
Zabezpieczenia: WPA Personal
Sygnał / szum: -55 dBm / -88 dBm

toya123460675:
Tryb PHY: 802.11g
BSSID: e0:69:95:2c:25:82
Kanał: 1
Typ sieci: Infrastruktura
Zabezpieczenia: WPA Personal
Sygnał / szum: -67 dBm / -83 dBm

toya12354127:
Tryb PHY: 802.11g
BSSID: 70:71:bc:5:72:5f
Kanał: 6
Typ sieci: Infrastruktura
Zabezpieczenia: WPA Personal
Sygnał / szum: -75 dBm / -89 dBm

wez_<font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>:
Tryb PHY: 802.11g
BSSID: 0:27:19:fe:82:aa
Kanał: 6
Typ sieci: Infrastruktura
Zabezpieczenia: WPA2 Personal
Sygnał / szum: -55 dBm / -89 dBm


Reasumując: czy wstawienie gigabitowego routera pozwoli na lepsze transfery do / z NASa?

Jako że co tydzień na NASie ląduje backup skrzynek mailowych, po spakowaniu około 11-12 gigabajtów, słaby transfer po SMB jest cokolwiek irytujący...
(Program do autobackupu nie potrafi po FTP, tylko SMB.)

Pozdrawiam i z góry dziękuję,
Kuba
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: moher »

Twój NAS nie grzeszy wydajnością, z tego co wyczytałem w internecie to maksimum jakie osiąga się na tym sprzęcie po FTP to ~20MB/s (SMB będzie wolniejsze).

Nie ma w tym nic dziwnego, sprzęt tej klasy tak ma.

Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się zmienić sposób backupu na przyrostow po FTP.
Ostatnio zmieniony 2011-12-03, 18:05 przez moher, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: wojteks »

qbutek pisze:hoć troszkę mnie dziwi że różnica prawie dwukrotna między protokołami..
Taki urok implementacji SMB.
qbutek pisze:przez FTP z NASa do lapka 2,6-2,8MB/s, z lapka do NASa co ciekawe 3,1-3,2MB/s
To absolutnie najwyższa możliwa wydajność WiFi 802.11g czyli 54Mbps.
Nie pomagam na PW!
qbutek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-22, 22:32
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: qbutek »

OK, obu kolegom bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Jako że NAS z wolna zaczyna się zapychać, najprawdopodobniej skończy ów jako magazyn multimediów, a stanie na kupieniu urządzenia odpowiednio wyższej klasy, które będzie magazynem kluczowych danych, oraz gigabitowym routerze.

W temacie - czy warto celować w coś takiego:
http://allegro.pl/netgear-rnd2000-100is ... 83088.html
http://allegro.pl/synology-sieciowy-ser ... 76485.html
http://allegro.pl/serwer-nas-qnap-ts-21 ... 24310.html
?

Dziękuję i pozdrawiam.
rucchio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-02-06, 12:25

Re: Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: rucchio »

Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się zmienić sposób backupu na przyrostow po FTP.
Obrazek
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: key »

NAS jest ok, ale kup wiekszy niz teraz potrzebujesz. Roznica w cenie nie jest duza, a 50% pustych HDD gniazd nie przeszkadza Ci w niczym.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z transferem w sieci lokalnej

Post autor: wojteks »

qbutek pisze: a stanie na kupieniu urządzenia odpowiednio wyższej klasy,
To nawet nie patrz na 2 dyskowe NASy (takiego przecież już masz), kup 4 dyskowy Synology albo QNAP i po sprawie, wstawisz na początek 2 dyski a potem dołożysz w miarę potrzeby kolejne. Sam używam cztero kieszeniowego i na początek miałem 2 HDD a teraz mam 4 HDD.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ