nowy router do firmy

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

Witam,

Mam kłopot z siecią w firmie, wszystko było okey gdy było tylko 15 komputerów (wszystko po wi-fi) teraz jest dwa razy tyle 30 i routerek nie wyrabia, to był stary tp wr720n, podmieniłem go na wrt54g2 znalezionego w szafie i jakoś ciurka ale jest słabo.
Co jest:
- router podłączony do modemu
- 30 komputerów część z obsługą 2,4 większa (80%) cześć 5
- wszystkie w tej samej sieci (dyski sieciowe, drukarki itd.)
- 1 komputer stacjonarne podłączony skrętką oraz drukarka
- 2 pomieszczenia z stanowiskami bardzo blisko siebie podzielone karton gipsem.
- dziadowski lan 60/20 i lepszego niestety w danej lokalizacji nie dostanę chyba że lte...
Co potrzebuję:
-Router, który dźwignie bez problemu tyle komputerów w dwóch pasmach czyli dwa niezależne radia 2.4GHz i 5GHz
-Ze względu na słabe łączę muszę mięć możliwość ograniczenia pobierania/wysyłania nie chciałbym nadawać każdemu stałego adresu IP tak jak ma to miejsce w przypadku badwith control tplinka, czy innego Qos. Chciałbym móc podać 3 adresy mac dla komputerów które mają mieć priorytet 1 lan 2 wi-fi i żadnych ograniczeń reszta może cierpieć, wiadomo podział dynamiczny.
-wszystkie komputery muszą być w tej samej sieci/grupie

Wiadomo że muszę skorzystać z jakiegoś rozwiązania pokroju tomato open-wrt itd i tam podzielić łącze ale co kupić.
myślałem o:

2.LINKSYS WRT1200AC
1. Linksys WRT1900AC
3. Linksys E4200
5. TP-LINK WDR3600
4. tp-link WDR4300

Doczytałem,że dużą popularnością cieszą się jeszcze te modele:
netgear wdrn4300
tp-link archer c5
ASUS RT-AC55U
ASUS RT-AC66U

Wiadomo, jak trzeba wydac to wydam ale im mniej tym lepiej :D
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: nowy router do firmy

Post autor: ja.michal »

silvanael, jeśli to wszystko ma działać jak powinno to warto pomyśleć o sprzęcie nieco innej klasy. Np. Ubiquiti.
UniFi® Security Gateway (koło 510 zł) + UniFi® Switch (najmniejszy model US-24-250W koło 1830 zł + UniFi® AP (najprostszy model 2,4 GHz 300 Mbps, UAP w zestawie 3 sztuki koło 780zł). Ewentualnie sam EdgeRouter PoE (model ERPoe-5 koło 710 zł) + UniFi® AP (jak wyżej, 3 sztuki koło 780 zł), ale po podłączeniu internetu zostaną tylko cztery wejścia LAN dla AP i innych urządzeń podłączanych przez LAN. Chodzi o to, że UniFi® AP są zasilane przez PoE z tych routerów/switchy.

UniFi® AP rozmieścić w miejscach gdzie potrzebna jest sieć bezprzewodowa. Z tego co wiem można w nich zmniejszać moc, aby miały mniejszy zasięg. Również jest roaming czyli można z urządzeniami się przemieszczać między AP i nie będzie przerwy w łączności. Wszystko do skonfigurowania.

Poczytaj na stronie Ubiquiti o parametrach tych urządzeń. Będziesz wiedział dlaczego o tym ci napisałem. Jest również kilka schematów robienia sieci z użyciem ich sprzętu.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: nowy router do firmy

Post autor: Jo_gurt »

Może zacznę od drugiej strony: budżet?
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

Re: nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

dzięki za profesjonalną odpowiedź, czytałem o rozwiązaniach z Unifi już wcześniej i brałem je pod uwagę ale w moim przypadku byłby to przyrost formy nad treścią net i tak nie działałby komfortowo ze względy na słabe łącze (upload)...,a koszt dojdzie do 3 tys. zgadzam się to rozwiązanie byłoby najlepsze i że tak powiem zgodne z sztuką budowy sieci, gdybym dokupił jeszcze jedno łącze itd. Ale u mnie wygląda to w ten sposób że na tych 30 stanowiskach z internetu korzysta się rzadko, wszystkie komputery są oblegane może raz na dwa tygodnie przez 2 dni i wtedy mam największy kłopot.Ze względu na to, że nie ma grubych ścian to jeden router pokrywa całe biuro, co do budżetu to mając na uwadze powyższe chciałbym dać +/- 1000.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: nowy router do firmy

Post autor: wojteks »

Czy te komputery są zawsze te same? Na szybko powinno wystarczyć dodanie drugiego AP w 2.4GHz (nie zaszkodzi też taki z 5GHz) i przypisanie komputerów po 15 na AP (przez MAC adresy dopuszczone do łączenia się z konkretnymi AP lub 2 nazwy sieci na różnych, odległych kanałach i z różnym hasłem podanym tylko wskazanym 15 użytkownikom), tak samo warto by było przyznawać komputerom stałe IP z DHCP na podstawie MAC.
Nie pomagam na PW!
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

Re: nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

Tak komputery(laptopy) zawsze są te same czasami ktoś przyniesie coś swojego ale to rzadkość,wcześniej myślałem też o dodatkowym punkcie ap ale tutaj jest sporo zabawy z konfiguracją tak by ograniczenia połączenia działały i zasoby sieciowe były dostępne dla wszystkich drukarki/dysk sieciowy. Więc pytanie do kogoś z doświadczeniem czy jeden router jest w stanie taką sieć pociągnąć czy jednak należy rozbić to na apeki tak jak to sugerują koledzy i szczerze tak jak sam myślałem dopóki nie poczytałem o nowych routerach, które teoretycznie powinny sobie poradzić ale jak jest na prawdę? Wymagań kosmicznych ta sieć niby nie stawia a po co kilka urządzeń jak można postawić jedno droższe, no ale tu proszę o pomoc fachowców :-)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: nowy router do firmy

Post autor: wojteks »

silvanael pisze:myślałem też o dodatkowym punkcie ap ale tutaj jest sporo zabawy z konfiguracją tak by ograniczenia połączenia działały i zasoby sieciowe były dostępne dla wszystkich
AP jest przeźroczysty, wszystkie zasoby będą dostępne. Istotne jest ograniczenie liczby komputerów (smartfonów itp.) na 1 AP (nie router) i przyznawanie im stałych IP z DHCP routera (tylko jeden w sieci) na którym dodatkowo skonfigurujesz QoS czy zarządzanie pasmem. Oczywiście może być router z WiFi (to będzie pierwszy AP powiedzmy 2.4 i 5GHz), dodatkowo dołączysz AP 2.4GHz i zmusisz użytkowników do używania różnych SSID i dodatkowo ograniczysz dostęp po MAC.
silvanael pisze:dopóki nie poczytałem o nowych routerach, które teoretycznie powinny sobie poradzić
Nie poradzą sobie, 30 urządzeń na AP (wbudowanie WiFi do routera) to za dużo.
Nie pomagam na PW!
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

Re: nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

No dobra, to w takim razie jaki routerek polecasz kupić do postawienia na nim np. Tomato i podział łącza i jaki ap co by chłopaki dobrze razem współpracowali.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: nowy router do firmy

Post autor: dzejk »

Tak jak Ci polecono na forum openlinksys - oba routery z 2 rdzeniowym prockiem ARM i podwójnym radiem.
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

Re: nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

Te które ja wskazałem również mają podwójne radia i dobre procki, potrzebuję kupić sprzęt już przez kogoś sprawdzony w warunkach bojowych/firmowych/osiedlowych a nie domowych bo w domu wiadomo że wszystko będzie śmigać.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: nowy router do firmy

Post autor: ja.michal »

Obawiam się, że zwykły router może nie dać rady z takim ruchem.
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

Re: nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

no nic zamówiłem asusa ac68u jak nie da rady to dołożę ap i zobaczę jak będzie działać. pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc.
silvanael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-27, 15:33
Lokalizacja: Gdynia

Re: nowy router do firmy

Post autor: silvanael »

Dało radę podzieliłem sieć pomiędzy ac68u (dhcp) z zainstalowanym tomato (bandwitch limiter) a starego linksysy 54g2 jak Ap, wszystko śmiga aż miło..
ODPOWIEDZ