Internet radiowy (5GHz) a straty

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PawelJ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2016-09-01, 19:07

Internet radiowy (5GHz) a straty

Post autor: PawelJ »

Witam

Postanowiłem założyć konto i napisać ponieważ mam problem z którym walczę od przeszło 2 miesięcy.
Korzystam z lokalnego dostawcy internetu, niestety mieszkam na wiosce, jest to jedyna opcja. Internet jest radiowy w technologii 5GHz.
Przez długi okres nie było żadnych problemów z działaniem sieci, a jeśli nawet wystąpiły to zostały bardzo szybko naprawione.

Od przeszło 2 miesięcy występują jaja, z którymi mój dostawca nie może sobie poradzić.
Internet działa w miarę dobrze, ale raz na jakiś czas tj raz na minutę, raz na dwie, różnie, występują olbrzymie straty pakietów oraz olbrzymie skoki pingu.

Chciałbym od razu zaznaczyć, iż nie występowało to wcześniej.

Poniżej załączam zrzut ekranowy jak to wygląda:
Obrazek

Sprawdzałem łącze różnymi programami typu pingplotter czy winMTR, za każdym razem skok i straty występują na numerze ip 10.0.0.1, który de facto jest bramą wejściową do serwera mojego dostawcy.
Pomiędzy moją anteną a serwerem jest jeszcze kilka urządzeń typu przekaźnik, nadajnik etc lecz ich programy czy nawet polecenie Tracert w CMD nie wykrywa. Dlatego nie można sprawdzić czy coś jest nie tak z tymi urządzeniami. Jest to związane najprawdopodobniej z tym iż od serwera dostawcy do anteny na nadajniku w mojej miejscowości jest włączona sieć VPN.
Dostawca cały czas mówi mi że do nadajnika w mojej miejscowości oni nie widzą strat pakietów lecz skąd to co jest na zdjęciu musi się brać prawda?

Czy ktoś z was orientuje się co może być przyczyną takich rzeczy? Dodam iż dostawca zmienił mi antene, ja zmieniłem router bo stary fakt mógł być felerny lecz nie pomogło to.

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Internet radiowy (5GHz) a straty

Post autor: Jo_gurt »

Jest to związane najprawdopodobniej z tym iż od serwera dostawcy do anteny na nadajniku w mojej miejscowości jest włączona sieć VPN.
Raczej nie ma urządzeń w trzeciej warstwie (L3).
Czy ktoś z was orientuje się co może być przyczyną takich rzeczy?
Cała masa rzeczy. Co to za "antena", którą dostawca wymieniał?
ODPOWIEDZ