Jaki modem LTE i jaki router do mojej sieci?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Horhe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-12-23, 22:03

Jaki modem LTE i jaki router do mojej sieci?

Post autor: Horhe »

Witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym poście.
Postanowiłem poprosić o pomoc bo czytam i czytam, i mam już mętlik w głowie, ale do rzeczy.

Robię sieć w nowym domu - parterówka, 150 m2. Wszystkie skrętki zbiegają mi się w garderobie mniej więcej pośrodku domu (ok 20 przewodów ) i tam chciałem dać szafę rack. Mam obecnie router Asus RT-AC68U i chciałem go wykorzystać, ale jasne jest, że wszystkich kabli do niego nie podłączę, więc potrzebny będzie jeszcze jakiś switch. Z funkcjonalności jakie posiada ten router to chciałbym wykorzystać VPN, serwer plików i może chmurę. Jako że dom jest na wiosce dostęp do internetu tylko po LTE - nie jest źle bo transfery to jakieś 50 Mb/s DL, UL trochę mniej (sprawdzane telefonem). Pomyślałem sobie, że najlepiej jakby do routera wpiąć modem LTE na usb i z niego brać WAN. Kupiłem więc modem Huawei e3372-h 153 w wersji HiLink. Niestety, najpierw kupiłem, a później przeczytałem że z moim routerem nie będzie dobrze współpracował i faktycznie niektóre strony się nie doczytują do końca. Najgorsze jest to, że ten modem to jakby ruter i wszystko w sieci będzie za podwójnym NATem. Kiepska z tym sprawa, bo chciałbym mieś z zewnątrz dostęp do urządzeń np. do rejestratora kamer.

Kolejna sprawa - router miał stać w garderobie obok szafy rack i rozsyłać sygnał WiFi na cały dom bo tak jak pisałem, garderoba jest mniej więcej pośrodku. Jest to jeden z mocniejszych routerów jeśli chodzi o sygnał WiFi więc powinien dać radę. Jednak z garderoby nie mam żadnego przepustu na strych żeby pociągnąć kabel z modemu do anteny zewnętrznej. Taki przepust jest w pomieszczeniu technicznym, z którego idą do garderoby dwie skrętki. Jednak jak postawię router w pomieszczeniu technicznym, to nie pokryję zasięgiem całego domu. I teraz nie wiem co zrobić. Modem się nie nadaje do niczego, chyba że zacznę zmieniać mu FW ale jest bardzo poblokowany i już wiem, że w jego przypadku wchodzi w grę tylko metoda "na igłę". Szczerze to nie chce mi się w to bawić i chyba go oddam.

Pomyślałem, że w pomieszczeniu technicznym postawię jakiś routerek, który obsłuży mi modem (ale bez HiLinka), albo postawię tam jakiś modem zintegrowany z routerem. Dalej zepnę to ze switchem w garderobie, a router Asusa (też w garderobie) wykorzystam jako AP do WiFi.
I teraz pytania:

1. Czy będę mógł wykorzystać w pełni moc tego Asusa? Ma szybki dwurdzeniowy procesor i ludzie mówią że jest dobry, ale nie mam pojęcia do czego ten szybki procesor służy. Czy ma on znaczenie jeśli wykorzystam ten router jako AP?

2. Czy w takim układzie jak napisałem będę mógł zrobić przy pomocy Asusa serwer plików i chmurę? Wydaje mi się że tak ale chciałbym się upewnić. Chciałbym streamować filmy FullHD na urządzenia w domu i dobrze żeby się nie przytykało.

3. Jaki kupić modem LTE ?

4. Jaki kupić router żeby współpracował z modemem, żebym mógł na nim ustawić VPN i żeby obsługiwał DDNS? Czy może to być najzwyklejszy router, z tą funkcjonalnością, czy musi to być mega szybka maszyna cokolwiek to znaczy (bo urządzeń w sieci do obsługi trochę będzie) ?

5. A może lepiej router z wbudowanym modemem ? Tylko jaki będzie dobry do mojej sieci?

6. A może cały ten mój pomysł jest do bani i można to rozwiązać lepiej tylko nie mam o tym pojęcia?

Bardzo proszę o jakąś radę, bo sam sobie nie poradzę. Nie znam się na sprzęcie i nie znam technologii dlatego zwracam się z prośbą do wiedzących. Sam już kupiłem modem i teraz będę musiał go oddać. Chciałbym uniknąć dalszych wpadek.

PS. Rozwiązanie nie musi być najtańsze. Ma po prostu spełniać oczekiwania i nie irytować użytkownika. Jednak na wyrost też nic nie chcę, bo pewnie nigdy nie wykorzystam więc nie ma sensu za to płacić.
ODPOWIEDZ