Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
redbek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-01-05, 16:13

Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Post autor: redbek »

Witam,
Chcę zablokować dostęp do internetu, ale chcę aby urządzenia mogły korzystać z sieci lokalnej chodzi mianowicie o rejestratory CCTV.
Postanowiłem skorzystać z opcji jaka jest w ustawieniach routera B593s-22.
Nie wiem czy źle coś zrobiłem, ale instrukcja w opisie jest jednoznaczna jeżeli chodzi o blokowanie adresów MAC. Jeżeli chcemy urządzeniu umożliwić dostęp do internetu to dodajemy go do "Whitelist" więc jeżeli nie dodamy urządzenia do "Whitelist" to nie powinien on mieć dostępu do internetu.
Niestety u mnie to nie działa.
Czy gdzieś, trzeba coś jeszcze ustawić?
Czy może robię jakiś błąd?
(oczywiście po dodaniu urządzeń do listy zresetowałem router)

Ustawienia jakie mam:
Obrazek Obrazek

Model:
B593s-22
Hardware version:
Ver.B
Firmware version:
V200R001B270D10SP00C00
Firmware build time:
Aug 20 2014 / 11:22:16

Na wcześniejszej wersji oprogramowania, też to nie działało.

Z góry dziękuję za pomoc.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Post autor: Hermogenes »

Jeśli są na białej liście to mają dostęp gdy jest ona zaznaczona .Gdy biała jest zaznaczona ale lista jest pusta to dostęp zabroniony dla wszystkich.Powinieneś wpisać na czarną i ją zaznaczyć wtedy wszyscy inni mają dostęp a zaznaczone nie .Ja to tak zrozumiałem z opisu .poz. Hermogenes
redbek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-01-05, 16:13

Re: Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Post autor: redbek »

Hermogenes pisze:Jeśli są na białej liście to mają dostęp gdy jest ona zaznaczona .Gdy biała jest zaznaczona ale lista jest pusta to dostęp zabroniony dla wszystkich.Powinieneś wpisać na czarną i ją zaznaczyć wtedy wszyscy inni mają dostęp a zaznaczone nie .Ja to tak zrozumiałem z opisu .poz. Hermogenes
Jak ciebie dobrze rozumiem, to powinienem przenieść te adresy MAC które nie mają mieć dostępu na Blacklist.
To by się zgadzało, ale one wtedy nie mają za równo dostępu do internetu jak i do sieci LAN, a mi zależy na tym aby nie miały dostępu do Internetu, a miały dostęp do sieci LAN.
Hermogenes pisze:Gdy biała jest zaznaczona ale lista jest pusta to dostęp zabroniony dla wszystkich.
No niestety nie jest tak jak napisałeś, gdy Whitelist jest pusta i zaznaczona dalej dostęp mają wszyscy nie jest on zabroniony.

Napiszę jak to wygląda w praktyce.

1. Dodaje adres MAC do Whitelist, zaznaczone Whitelist, Blacklist (puste)

Komputer ma dostęp do internetu, routera, i sieci lan.
A także inne komputery nie dodane mają dostęp do internetu, routera, i sieci lan. (A powinno według mnie być tak, że dostęp mają tylko te dodane komputery, bo inaczej to nie jest logiczne)

2. Dodaje adres MAC do Blacklist, zaznaczone Whitelist, Whitelist (puste)
2a. Dodaje adres MAC do Blacklist, zaznaczone Blacklist, Whitelist (puste)

Komputer którego adres MAC jest wpisany: nie ma dostępu do internetu, routera, i sieci lan.
Inne komputery mają dostęp do internetu, routera, i sieci lan.

Domyślnie zaznaczenie jest na Whitelist, i jeżeli oba pola są puste to zaznaczenie zawsze jest na Whitelist.
Dopiero w momencie kiedy coś dodamy na Blacklist wtedy możemy zrobić, że jest cały czas zaznaczone, jeżeli później dodamy adresy do Whitelist to Whitelist znów jest domyślnie zaznaczone.

Dodatkowo zamieszczę filmik który ukazuje taki sam problem, potwierdzając to samo co wcześniej wspominałem, że komputery wpisane na Whitelist powinny mieć dostęp, a nie wszystkie.
https://www.youtube.com/watch?v=Tx3-Mwx0H8M
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Post autor: Hermogenes »

Pomyliły mnie się opcje LAN z WLAN
Kontrola dostępu MAC do WLAN
Dla każdego portu WLAN (SSID) można skonfigurować odmienne reguły ograniczania dostępu. Jeśli opcja Dostęp MAC do SSID1 ma ustawienie Czarna lista, a lista MAC jest pusta, możliwy jest dostęp do wszystkich urządzeń Wi-Fi. Jeśli opcja Dostęp MAC do SSID1 ma ustawienie Biała lista, a lista MAC jest pusta, nie możliwy jest dostęp do żadnego urządzenia Wi-Fi.
Biała lista MAC
Jeśli funkcja Tryb filtrowania MAC ma ustawienie Czarna lista, a adres MAC komputera sterującego lub routera zostanie umieszczony na czarnej liście, dostęp do sieci zostanie zablokowany.

Jeśli funkcja Tryb filtrowania MAC ma ustawienie Czarna lista, komputery umieszczone na czarnej liście będą blokowane przez router. Jeśli funkcja Tryb filtrowania MAC ma ustawienie Biała lista, komputery umieszczone na białej liście będą miały dostęp do Internetu.
poz .Hermogenes
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Post autor: krystianb »

redbek pisze:Chcę zablokować dostęp do internetu, ale chcę aby urządzenia mogły korzystać z sieci lokalnej chodzi mianowicie o rejestratory CCTV.
Szukasz rozwiązania w złym miejscu.
A jest bardzo proste:
Na rejestratorach ustawiasz ręcznie IP z poza zakresu DHCP routera ale z tej samej podsieci. Ustawiasz samo IP i maskę podsieci bez bramy i dns'a. Z rejestratorami można się połączyć ale same z netem się nie połączą.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
redbek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-01-05, 16:13

Re: Router Huawei B593s-22 - filtrowania adresów MAC nie działa.

Post autor: redbek »

Dzięki za alternatywę. W sumie dziś wpadłem na coś podobnego i w routerze całe szczęście poprawnie działają inne opcję:) W zakładce LAN przypisałem adresom MAC stałe IP. A później w zakładce IP Filtering dla tych przypisanych IP zablokowałem dostęp do internetu więc wyszło podobnie jak z filtrowaniem adresu MAC.

Jeszcze zostaje inna kwestia bo chcę w jednym komputerze zablokować dostęp do Internetu, ale chciałbym aby tylko mógł się aktualizować Dropbox. A nie bardzo wiem jak to zrobić.
ODPOWIEDZ