Udostępnienie internetu na 150m

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
B.R.W.S.K.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-09-22, 20:18
Lokalizacja: Polska

Udostępnienie internetu na 150m

Post autor: B.R.W.S.K. »

Chciałbym udostępnić internet z domu do warsztatu. Wymyśliłem sobie coś takiego jak na załączonym rysunku. Chciałbym, żeby urządzenia w warsztacie były w tej samej podsieci co urządzenia w domu. Internet to 50 Mb/s, ale nie koniecznie musi działać z pełną prędkością w warsztacie. Nie wiem jakie urządzenia wybrać jako AP i proszę o radę. Odległość wynosi około 150m, jest widoczność. Będzie mi też potrzebny router i w związku z tym chciałem zapytać czy warto się interesować tanimi routerami AC np. Tp-Link C2, C20, C25, C50. Ceny tych routerów są praktycznie takie same jak routerów N. Czy mają one lepszy zasięg w trybie N? Czy będą w ogóle w czymś lepsze jeżeli na dzień dzisiejszy mam tylko urządzenia działające w trybie N?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Udostępnienie internetu na 150m

Post autor: wojteks »

Do domu i do warsztatu kupujesz nanostation M5, montujesz na dachu i tworzysz most bezprzewodowy. Do domu kupujesz odpowiedni router (zleży od dostawcy) a do warsztatu AP ewentualnie router z możliwością pracy jako AP i switch.
Nie pomagam na PW!
B.R.W.S.K.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-09-22, 20:18
Lokalizacja: Polska

Re: Udostępnienie internetu na 150m

Post autor: B.R.W.S.K. »

A czy w tym przypadku nie wystarczyła by wersja M5 Loco? Miałeś może styczność z CPE510 Tp-linka?
W warsztacie myślę, że dał bym router żeby było po wifi i po kablu. Tylko w jakim trybie musi działać router w warsztacie żeby urządzenia otrzymywały adres IP z routera w domu(jedna podsieć)?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Udostępnienie internetu na 150m

Post autor: wojteks »

Pewnie by wystarczyła, ten Tp-Link pewnie też by się nadał.

W garażu nie potrzebujesz routera tylko AP jeżeli wszystko ma być po WiFi albo AP i switch jeżeli masz coś kablowego, zwykle wystarcza pozostawienie portu WAN pustego i wyłączenie DHCP w takim routerze.
Nie pomagam na PW!
B.R.W.S.K.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-09-22, 20:18
Lokalizacja: Polska

Re: Udostępnienie internetu na 150m

Post autor: B.R.W.S.K. »

Dzięki za odpowiedź. Prawdopodobnie kupię 2x Tp-link CPE510 i jakiś tani router typu Tp-link 841N, 842N, 843N lub Archer C20.
Mam jeszcze jedno pytanie. Gdybym chciał żeby mój most był szybszy, np. do przesyłania plików po sieci to czy Ubiquiti LBE-5AC-23 by się do tego nadało? Zauważyłem, że można je kupić w dość dobrej cenie - 270 zł/szt.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Udostępnienie internetu na 150m

Post autor: wojteks »

Co do LBE się nie wypowiem. Natomiast wąskim gardłem będzie ethernet jeżeli nie zrobisz wszystkiego w "gigabicie"
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ