Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: gldfish »

Witam, mam prośbę o poradę jakie sprzęty sieciowe będą potrzebne, aby uzyskać to co mnie interesuje w nowej instalacji w domku jednorodzinnym. Oto co jest:
- maszt, z którego poprowadzona jest skrętka do skrzynki telekomunikacyjnej w garażu
- kilka skrętek poprowadzonych z pomieszczeń w domu, do tej samej skrzynki

Zakładam, że Internet będzie radiowy. Na maszcie pojawi się antena np. NanoStation Loco M5. Chciałbym, aby IP było zewnętrzne. Chciałbym też, aby w ramach całego domu obowiązywała jedna sieć. Zarówno po kablu jak i po wifi. To o tyle istotne, że np. w salonie będzie stał router, który będzie rozsiewał wifi po domu. Jednocześnie do niego będzie wpięty TV oraz dekoder nc+. W innym pokoju będzie drugi dekoder nc+ podłączony kablem do gniazdka internetowego, który potrzebuje połączenia sieciowego z tym pierwszym dekoderem (multiroom). Innym ważnym aspektem jest rejestrator monitoringu, z którym chciałbym mieć połączenie z zewnątrz (czyli na zewnętrznym IP z ustawionym jakimś portem).

Pierwsze co mi przychodzi głowy to, żeby do skrzynki wstawić switcha. Do niego wchodzi sygnał źródłowy i jest rozdzielany do gniazdek w pomieszczeniach oraz do rejestratora. Tylko, że jeśli w salonie postawię (podłącze de facto do switcha) router wifi, a za nim TV i dekoder, to czy one nie znajdą się w innej sieci niż urządzenia, znajdujące się za switchem, ale nie za routerem?

Bardzo proszę o poradę w tej sprawie. Załączam poglądowy rysunek.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: wojteks »

Niezależnie od tego jaki będziesz miał internet w skrzynce dałbym router i switch (wyłączone WiFi lub bez WiFi), do każdego pokoju poprowadziłbym 2 (1 oszczędnie) skrętki Cat 5e lub Cat 6 (żeby Gigabitowe prędkości uzyskiwać).
Tam gdzie potrzebujesz WiFi i więcej portów ethernet dałbym AP (bez funkcji router lub router skonfigurowany jako AP/switch).

Przekierowanie portów w celu dostępu z zewnątrz zależy od dostawcy i konfiguracji routera w skrzynce oraz nanostation na maszcie (nanostation może robić za router wtedy w skrzynce wystarczy switch).
Nie pomagam na PW!
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: gldfish »

Jak wybiorę dostawcę i rodzaj podłączenia to na pewno omówię tą kwestię z ISP. Zwłaszcza przekierowanie portów. Nanostation byłoby dzierżawione, nie wiem czy dadzą dostęp. Ale mogę też kupić swój. Wszystko zależy od ISP zatem w tej kwestii.

Natomiast co do samego mojego pytania, rozumiem, że aby uzykać to co chcę, pierwszym urządzeniem w domu musi być router, który de facto tworzy tą sieć domową (bez wifi, w skrzynce niepotrzebne). Za nim jest switch, za switchem połączenia po kablu do PC, TV, rejestratora, a także do access pointa z wifi, za którym drugi tv, dekoder oraz urządzenia z wifi. Access Point będzie działał w ten sposób, że urządzenia za nim będą dostawały IP przydzielane przez ten pierwszy router i to on będzie ich bramą. Czyli wszystko pozostaje w jednej sieci. Czy tak? Czy coś istotnego pomijam lub nie rozumiem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: wojteks »

Tak, dobrze rozumiesz. Wszystko będzie za tym samym routerem. Zwykle router ma 4 porty LAN, jeżeli potrzeba więcej to dodatkowy switch (4-8-16 portów) lub switch/AP (zwykle 3-4 porty) jest potrzebny.

Co do przekierowań portów itp, to wielu dostawców ma z tym problem, najlepsze by było zewnętrzne (publiczne) IP na WAN Twojego routera a wtedy Ty wszystkim rządzisz (lub UPNP).
Nie pomagam na PW!
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: gldfish »

Dziękuję za podpowiedź. Zewnętrzny IP byłby idealny. Powalczę o niego :)

Przy okazji zapytam jeszcze czy takie urządzenia jak router, switch przeznaczone do pracy w skrzynce telekomunikacyjnej to są takie same urządzenia jak te stojące w domach i używane na codzień? Czy może są specjalne przystosowane do skrzynek, pewnie nie takie ładne, tylko bardziej siermiężne, bardziej kompaktowe etc. Czy też może to bez znaczenia?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: wojteks »

Nie ma praktycznie urządzeń dedykowanych do szafek telekomunikacyjnych, co innego urządzenia do typowej szafki rack 19". Niestety zwykle są droższe niż te do domowego użytku. Możliwości konfiguracji są duże pod warunkiem że okablujesz miejsca gdzie mają być urządzenia podłączone do kabla. Możesz też użyć routera z WiFi czyli ethernet od masztu do WAN routera w pokoju i drugim kablem (LAN) do skrzynki w której będzie switch łączący pozostałe pomieszczenia.
Nie pomagam na PW!
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: gldfish »

Naszło mnie jeszcze jedno pytanie, czysto praktyczne. O zasadę współdziałania switcha i access pointa za nim. Zakładam, że mam na początku router tworzący sieć w domu, a za nim wpięty switch. Za switchem są urządzenia w domu. Z zasady switch jak otrzymuje na jednym porcie dane, przesyła je dalej na inny port rozpoznająć adres MAC podłączonego urządzenia, do którego są one adresowane. Jeśli to jest pojedynczy PC lub TV to nie ma problemu. A jeśli na jednym z portów switcha jest podłączony access point, a za nim kolejne urządzenia po LAN i WLAN?

Czy w praktyce to jest tak, że switch dostając dane adresowane do urządzenia za access pointem, wie że ma podać je na port, do którego jest przypisany MAC access pointa. A dalej sam access point decyduje gdzie je przesłać?

Może pytanie dla niektórych banalne, ale nie bardzo wiem czy dobrze to zrozumiałem. Wydawało mi się, że access point w takim układzie jest niejako urządzeniem niewidzialnym. W końcu urządzenia za nim mają otrzymywać IP z puli pierwszego routera i być w tej samej sieci. Ale jednak dla switcha widzialny być musi, bo do jednego portu switcha przypisany może być tylko jeden MAC.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: wojteks »

Switch może mieć wiele MACów na jednym porcie, radzi sobie z tym doskonale. AP jest przeźroczysty. Tylko AP pracujący w trybie AP Client (i podobnych) maskuje MAC adresy urządzeń za nim. IP acces pointa służy tylko do zarządzania nim zresztą patrz pierwsze zdanie.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: key »

Do jednego portu switcha moze byc przypisanych wiele adresow MAC.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%8 ... k_sieciowy
Działanie

Przełącznik w sieci Ethernet analizuje adresy MAC nadawcy i odbiorcy przychodzącej ramki. Adres MAC nadawcy jest wykorzystywany do prowadzenia tablicy skojarzeń, zawierającej adresy MAC i odpowiadające im porty przełącznika, tablica ta może zawierać 4096, 8192, a nawet 16384 wpisów. By zapewnić dostosowywanie się przełącznika do zmian w sieci ważność wpisu wygasa jeżeli przez określony czas nie napływają ramki z danym MAC nadawcy.

Po otrzymaniu ramki przełącznik szuka adresu MAC odbiorcy w tablicy skojarzeń, jeżeli adres nie występuje w niej, to ramka wysyłana jest na wszystkie porty z wyjątkiem źródłowego, gdy jest znany, to tylko na port określony w tablicy skojarzeń.

Przez przesyłanie ramki tylko na jeden port przełączniki ograniczają domenę kolizyjną do pojedynczego portu, dzięki czemu są w stanie zapewnić każdemu hostowi podłączonemu do portu osobny kanał transmisyjno-nadawczy, nie zaś współdzielony, jak to jest w przypadku koncentratora.
Spojrz sobie na https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_OSI - w zaleznosci od tego w ktorej warstwie nastepuje przekazywanie masz do czynienia z HUBem, switchem albo routerem.
Nie pomagam na PW.
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Re: Jaki sprzęt w instalacji sieci domowej w domu

Post autor: gldfish »

Wielkie dzięki za odpowiedzi!
ODPOWIEDZ