3G/Router/DDNS?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
HMD86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-08-04, 14:06

3G/Router/DDNS?

Post autor: HMD86 »

Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w temacie internetu 3G i DDNS.
Korzystam z tabletu Dell Venue 11 wyposażonego w modem(?) do obsługi 3G/LTE (Bordcom). Mam wsadzoną do niego kartę z Orange. Klient chce mi udostępnić możliwość przesłania plików na jego serwer FTP. Muszę jednak w tym celu mieć stałe IP (nie mam) lub ewentualnie DDNS. Pytanie pierwsze (którym pewnie się ośmieszę) czy muszę mieć router żeby móc mieć DDNS? Czy można to ustawić jakoś na modemie. Pytanie drugie: czy Orange daje możliwość ustanowienia DDNS? Pytanie trzecie: Czy wystarczy kupić pierwszy lepszy router z 3g, włożyć do niego kartę sim i ustawić ddns?
Jeżeli temat był na forum to sorry ale się nie doszukałem. Proszę o wytłumaczenie łopatologiczne ponieważ jestem zielony. Z góry dzięki. :zdrowko:
PS
DDNS ustawiłbym za pomocą odpowiedniego serwisu www. Wydaje się to proste.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 3G/Router/DDNS?

Post autor: wojteks »

Najpierw musisz mieć dostęp do apn: vpn dla prywatnych zwykle darmowy ale trudno włączyć ten dostęp przez infolinię, dla firm płatna usługa. Potem możesz myśleć o ddns, do przesyłania plików na FTP obie te usługi nie są potrzebne.
Nie pomagam na PW!
HMD86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-08-04, 14:06

Re: 3G/Router/DDNS?

Post autor: HMD86 »

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że do FTP nie jest to niezbędne ale klient ma chyba jakiegoś firewalla, który filtruje po IP (nie wiem czy dobrze się wyrażam). Więc jeżeli, przy moim dynamicznym IP nie będę miał, ddns to klops. Internet mam w Orange na osobę prywatną.
Od czego więc zacząć? Od zakupu routera? Czy da się ten ddns zrobić na wbudowanym w tablecie modemie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 3G/Router/DDNS?

Post autor: wojteks »

HMD86 pisze:Od czego więc zacząć?
Od uzyskania dostępu do apn: vpn.
HMD86 pisze:Czy da się ten ddns zrobić na wbudowanym w tablecie modemie?
Powinien być dostępny klient od dostawcy usługi DDNS który zapewni aktualizację wpisów w DDNS.
HMD86 pisze: że do FTP nie jest to niezbędne ale klient ma chyba jakiegoś firewalla, który filtruje po IP
Znacznie prościej by było zrobić szyfrowane FTP no ale co kto lubi to ma.
Nie pomagam na PW!
HMD86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-08-04, 14:06

Re: 3G/Router/DDNS?

Post autor: HMD86 »

Dzięki za odpowiedź. Mój kontrahent jest dużą korpo więc niestety to ja muszę dostosować się do niego.

Przyokazyjnie dowiedziałem się, że w Orange można mieć stałe, publiczne IP na necie przez Sim :szok: Myślałem, że takie rzeczy tylko po kablu. Zastanawiam się teraz tylko czy płacić 20zł m-e za to stałe, publiczne IP czy lepiej 10zł m-e za dynamiczne publiczne IP :? Możecie mi doradzić?
Dodam tylko, że w niedalekiej przyszłości będę potrzebował stałego IP do obsługi pewnych webowych aplikacji (nie wiem czy dobrze to nazywam). I teraz pytanie czy można przydziadować biorąc dynamiczne IP i wykorzystując DDNS jako obejście problemu zmiennego IP we wspomnianych aplikacjach webowych? Do końca nie czaje DDNS więc sorry jeżeli to głupie pytanie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 3G/Router/DDNS?

Post autor: wojteks »

HMD86 pisze:że w niedalekiej przyszłości będę potrzebował stałego IP do obsługi pewnych webowych aplikacji
Rozumiem że jakiś serwer (aplikację) postawisz i ktoś z zewnątrz będzie się mógł połączyć do tabletu?
HMD86 pisze:Myślałem, że takie rzeczy tylko po kablu.
Kabel czy fale radiowe to tylko medium transmisyjne, IP to tylko kwestia odpowiedniej konfiguracji/zarządzania siecią.
HMD86 pisze:I teraz pytanie czy można przydziadować biorąc dynamiczne IP i wykorzystując DDNS jako obejście problemu zmiennego IP we wspomnianych aplikacjach webowych?
Czasami można ale stałe IP zwykle jest lepsze (o ile jest dostępne) do zastosowań typu serwer.
Nie pomagam na PW!
HMD86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-08-04, 14:06

Re: 3G/Router/DDNS?

Post autor: HMD86 »

Ok. Więc nie będę dziadował. Kupiłem stałe IP w Orange. Dziękuje za pomoc Wojteks :zdrowko:
ODPOWIEDZ