Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wafer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-02-18, 00:03

Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: Wafer »

Witam
Obrazek

A,B,C i D to budynki

W budynku A jest przyłącze internetu 50Mb\s, a na dachu jest:

-Antena panelowa ATK-P1/2,4GHz (Dipol: A7130) + Stary ADSLowy router Edimaxa, antena skierowana w kierunku budynku B - na który jest ta sama antena a sygnał odbiera TL-WR743ND - efekt - 46dB - jakieś 5-7Mb\s 'internetu'.

Do tej samej anteny podpięty jest taki sam zestaw odbiorczy w budynku C, z tym że zbiera sygnał pod kątem 90^, efekt - 73% sygnału (Gargoyle pokazuje w procentach)

Na tym samym maszcie budynku A jest Nanostation2 wykierowany w budynek D gdzie sygnał odbiera również Nanostation2, w tej chwili nie mogę podejrzeć siły sygnału, ale przepustowość jest na poziomie 4-5Mb\s.

Aktualnie na budynek A dałem antenę dookólną ProEter WLAN 2,4GHz (Dipol: A72621), a zasila ją Bullet2 - efekt jest taki że budynek B ma z niej 27dB, a budynek C 53% sygnału.

I tu nasuwają się moje pytania:

1.Dlaczego pomiędzy dwoma NS2 na dystansie 160m osiągam tylko 5Mb\s? Wszystko poza nazwą sieci i hasłem do niej jest ustawione fabrycznie. Anteny fizycznie się widzą.
2. Dlaczego budynek B ma 2x większą siłę sygnału z anteny panelowej 8dBi ze starym Edimaxem niż z Bulleta2 z anteną dookólną 10dBi, która w opisie producenta ma zastosowanie w stacjach bazowych do 1-2km, a tutaj ledwo radzi sobie z 85m :szok:
3. Dlaczego budynek C ma o 20% lepszy sygnał z Edimaxa i jego anteny ustawionej względem niego pod kątem 90^ niż z dookólnej?
4. Czy na tych śmiesznych jak na sprzęt Ubiquiti dystansach z idealną widocznością anten powinienem we wszystkich lokalizacjach osiągnąć spokojnie 20Mb\s ?
5. Co robię źle że właściwie 15-letni Edimax nie projektowany pod takie cele z zewnętrzną anteną defacto sprawuje się lepiej niż dedykowane do tego Ubiquiti ?
6. Czy sprzęt Ubiquiti jest na tyle profesjonalny że nie wystarczy jedynie wyszukać sieci i się z nią połaczyć tylko trzeba precyzyjnie go skonfigurować?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i wszelkie rady i przepraszam jeśli moje pytania są trywialne - no ale nie każdy na co dzień takie rzeczy robi :?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: wojteks »

Jak stoisz na dachu z laptopem to ile obcych sieci widzisz? Na jakich kanałach masz Twoje sieci?
Nie pomagam na PW!
Wafer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-02-18, 00:03

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: Wafer »

Nie jestem teraz w domu więc nie sprawdzę dokładnie, ale sieci jest co najmniej 20, a z budynkiem A sąsiaduje nadajnik lokalnego ISP radiowego, kanałami też operowałem ale niewiele to wnosi, zamieniając kanał z Edimaxa na Bullet'a nadal mam dużą rozbieżność w sile sygnału, anteny pracują w polaryzacji pionowej ze względu na lepsze wyniki - w poziomej było jeszcze gorzej.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: wojteks »

Te obce sieci to Twój problem, przejdź na 5GHz z połączeniem między budynkami. ISP pracuje w poziomej stąd w pionowej jest lepiej ale dobrze nogdy nie będzie. Na 45m i 85m ciągnąłbym kabel w ziemi o ile jest tylko taka możliwość.
Nie pomagam na PW!
Wafer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-02-18, 00:03

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: Wafer »

Problem w tym że ten ISP ma też 5GHz, trochę trzeba zainwestować w sprzęt, a przede wszystkim w okablowanie, a jego wymiana nie jest prosta.

Ten na 45m jest w sumie już w trakcie kładzenia kabla - uwzględniłem go tutaj celem pokazania problemu, bo to on właśnie zbiera pod kątem lepiej niż z dookólnej z Bulletem co jest dla mnie wyjątkowo dziwne, nawet jeśli ISP zagłusza to powinien wszystkie po równo.

Ten na 85m nie ma niestety możliwości kabla :/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: wojteks »

W 2.4GHz jest tylko 13 kanałów zachodzących na siebie, w 5GHz jest znacznie więcej więc nie wierzę ze ISP zajmuje wszystkie. Laptop z kartą WiFi 5GHz na dach i sprawdzenie zajętości kanałów np. programem inSSIDer.
Nie pomagam na PW!
Wafer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-02-18, 00:03

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: Wafer »

Witam

Nabyłem 2 szt. Nanostation 5, zamierzam je uruchomić pomiędzy budynkami A-D czyli na najdłuższym dystansie 160m.

Na dachu znajduje mi tylko i wyłącznie jedną sieć z lokalnego ISP na 108 kanale i tu pytanie na który kanał najlepiej ustawić mojego NS5 żeby jak najmniej wpływał na niego ISP?

I drugie pytanie tak na marginesie z czystej ciekawości - NS5 przy wyborze Polski ogranicza moc do 9dBm, gdzie max to 24dBm, o ile w moim przypadku na 160m nie powinno mieć to znaczenia, to jaki kraj można wybrać żeby mieć maksymalną dostępną moc a jednocześnie móc wybrać odpowiedni kanał ? (tak wiem nie jest to zgodne z polskimi przepisami, nie zamierzam tak tego ustawiać, aczkolwiek nie powiem że kusi mnie zrobienie "speedtestu" na ustawieniach Polskich i najbardziej wydanych, sprawdzić jaka jest różnica).

Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: ja.michal »

Kanał jak najdalszy od tego, który używa ISP, ale nie zakres 36-48 bo ten jest tylko do użytku wewnątrz (na zewnątrz będziesz zakłócał służbę lotniczą i podlegasz pod odpowiedzialność karną).

W Polsce EIRP 200mW dla pasma 5,150-5,250GHz i 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 – 5,725 GHz.
dipol.com.pl pisze:Dobór sprzętu do wartości EIRP
Czy stosując antenę o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa? Należy podkreślić, że przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone.

Dlaczego więc jedna osoba może mieć antenę o zysku 15 dBi, podczas gdy inna po instalacji anteny o zysku 10 dBi już łamie prawo?

Dlaczego, niektóre firmy podają w świadectwach zgodności antenę o zysku 15dBi, podczas gdy inne anteny o zysku 10 dBi?
Odpowiedź na to pytanie wynika wprost z jednego z paragrafów rozporządzenia Ministra Infrastruktury, dotyczącego maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP. Bez pozwolenia radiowego można używać instalacji radiowych nieprzekraczających wartości EIRP 100mW, czyli 20dBm dla pasma 2,4 GHz, 200mW dla pasma 5,150-5,250GHz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 – 5,725 GHz. Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów:
EIRP[dB] = Moc nadajnika dBm – (tłumienie złączek dB + tłumienie kabla dB) + zysk anteny dBi <= 20dBm (dla 2,4 GHz)
EIRP[dB] = Moc nadajnika dBm – (tłumienie złączek dB + tłumienie kabla dB) + zysk anteny dBi <= 30dBm (dla 5 GHz)
Aby nie przekroczyć granicznej wartości EIRP, należy dobrać stosowne parametry:


moc nadajnika,
rodzaj kabla, jego długości
zysk anten.

Trzeba zauważyć, że znacznie korzystniejsze jest użycie nadajnika o mniejszej mocy z anteną o większym zysku niż nadajnika o dużej mocy i anteny o małym zysku. Dlaczego ? Otóż z punktu widzenia bilansu łącza w dowolny sposób można uzyskać żądany poziom mocy promieniowanej, ale stacja bazowa jest nie tylko nadajnikiem, ale również odbiornikiem, a wówczas, gdy odbiera sygnał od klienta, nie ma znaczenia jaką ma moc, tylko liczy się jej czułość oraz zysk anteny. Tak więc zysk anteny “liczy się” zarówno podczas nadawania jak i odbioru, a moc nadajnika tylko podczas nadawania.
Osobną kwestią jest wykorzystywana moc promieniowana. Zwykle wydaje się, że im większa tym lepsza. A tymczasem, wcale nie jest to prawdą. Zawsze należy nadawać z mocą optymalną, dostosowaną do rozmieszczenia klientów. Zbyt duża moc nadawana to niepotrzebne wysyłanie swojego sygnału poza obszar naszej działalności. Przez to możemy zakłócać sieci, które działają w dalszej odległości. Będziemy też narażać się na ataki na naszą sieć przez osoby znajdujące się w oddali, trudne wówczas do zlokalizowania.
Zyski anten klienckich również powinny być dobrane optymalnie. Klient, który posiada bardzo mocną antenę, a stację bazową ma blisko, oczywiście będzie miał mocny sygnał ze swojej anteny, ale jednocześnie podczas nadawania może zakłócać inne sieci, nawet w dużej odległości, ale poza tym będzie on “widzieć” te sieci, co za tym idzie będzie widział je jako dodatkowy szum (większy szum to większa liczba błędów i mniejsza prędkość transmisji) lub też będzie współdzielił z nimi medium transmisyjne – co zaowocuje mniejszą prędkością. Stacje, z mniejszymi antenami, będą widziały tylko swoją stację i nie będą miały takich problemów.
Źródło: http://www.dipol.com.pl/poradnik_instal ... _bib86.htm
Wafer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-02-18, 00:03

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: Wafer »

Witam ponownie :)

W końcu znalazłem czas i chęci żeby trochę posiedzieć nad tematem.

Pomiędzy budynkami A i D zrobiłem link na Nanostation 5, efekt jest taki że siłę sygnału mam pełną skalę (-43dBm), link zestawił się na 54Mbps, aczkolwiek realnej przepustowości jest 22Mb\s, co nie zmienia faktu że efekt mnie zadowala i jeśli tylko pogoda pozwoli pozostałe budynki też przerobię na NS5.

Tutaj tylko jeszcze jedno pytanie, w ustawieniach jest domyślnie w NS5 że pełny zasięg (4 diody) zaczynają się już przy -65dBm, ja mam -43dBm więc zdecydowanie lepiej, czy w takim wypadku ograniczyć moc nadajnika i odbiornika ?
Czy obniżając moc poprawię parametry linku ? W jaki poziom sygnału (dBm) celować ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z konfiguracją sieci WLAN na Ubiquiti pomiędzy budynkami

Post autor: wojteks »

Można obniżyć żeby było gdzieś -50dBm.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ