Jedna sieć w domu LAN -> LAN + Wifi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Jedna sieć w domu LAN -> LAN + Wifi

Post autor: gldfish »

Witam, będę wdzięczny za poradę. Mam na strychu wejście od ISP. Chcę tam ustawić router (mam jakiegoś tp-linka ekonomicznego). Czyli od ISP wchodzi kabel na WAN routera. Router robi sieć domową. Wifi w routerze wyłączę, bo mi na strychu nie potrzebne. Z portów LAN routera na strychu wychodzą 3 kable do gniazd na piętrze, parterze i w piwnicy. Zależy mi na tym, aby na parterze znalazło się urządzenie, które po podłączeniu kabla z routera na strychu będzie dalej propagowało tą samą sieć domową (będzie się też widziało z urządzeniami na piętrze i w piwnicy) - propagowało zarówno po kablu (do TV, dekodera itp) jak i po wifi do wszystkich laptopów, telefonów itd.

Pytanie zatem co to musi być za urządzenie, w jakim trybie działające itp.? Czyli z wejścia LAN robi LAN + WIFI.
Gdzieś znalazłem taki schemat jak w załączniku. Wnioskuję z niego, że z LAN routera na strychu wpinam do LAN (nie do WAN) routera na parterze i odpowiednio ustawiam adresy IP, wyłączam DHCP w drugim itp. Czy taki układ powinien zadziałać? Czy urządzenie na parterze to ma być zwykły router czy jakiś access point działający w jakimś specjalnym trybie itp. (będę wdzięczny za przykład modelu urządzenia)?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jedna sieć w domu LAN -> LAN + Wifi

Post autor: wojteks »

Dobrze kombinujesz. AP+switch zrobisz na zwykłym routerze po wspomnianej konfiguracji.
Nie pomagam na PW!
gldfish
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-07, 11:08

Re: Jedna sieć w domu LAN -> LAN + Wifi

Post autor: gldfish »

Dziękuję. Trochę mi się nie chciało wierzyć, że wystarczy zwykły router, a nie żaden bridge, AP client itp itd. Nie robiłem jeszcze takiej konfiguracji. Na rysunku jest opisane, że w drugim routerze WAN: Disable. Czy to oznacza, że muszę znaleźć taki model routera, który umożliwia w ustawieniach wyłączenie wejścia WAN?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jedna sieć w domu LAN -> LAN + Wifi

Post autor: wojteks »

Nie, wystarczy nie podłączać nic do WAN i wyłączyć DHCP po stronie LAN tego dodatkowego routera, jego IP po stronie LAN powinno być z tej samej podsieci co głównego żeby było łatwo zarządzać np. WiFi w nim.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ