Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
betluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-16, 01:16
Lokalizacja: polaniec

Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: betluk »

Witam Was wszystkich!
Proszę o pomoc w być może konfiguracji sieci domowo - domowej, a więc:

1. Dostaję internety od dostawcy pod dom skrętką która wchodzi w port WAN w routerze.
2. Z routera o adresie 192.168.0.1 rozsyłany jest sygnał wi-fi na telefony i komputer oraz po kablu telewizory.
3. Z routera o adresie 192.168.0.1 wychodzi kabel z gniazda LAN do kolejnego routera 192.168.1.1 do gniazda WAN.
4. Z routera o adresie 192.168.1.1 rozsyłany jest sygnał wi-fi na telefony i komputer oraz po kablu telewizory.
5. Z routera o adresie 192.168.1.1 wychodzi kabel z gniazda LAN do mostu ubiquiti loco 5
6. Most przesyła sygnał do switcha w sąsiednim domu.
7. Do switcha podłączone są telewizory oraz router o adresie 192.168.2.1 w gniazdo WAN.
8. Z routera o adresie 192.168.2.1 rozsyłany jest sygnał wi-fi na telefony i komputer.

I teraz mam takie pytanko:
Dlaczego jak jestem połączony z pierwszym routerem (komputer po wifi) to wklepując adres ostatniego routera (192.168.2.1) nie mogę się z nim połączyć ? A jak jestem połączony z ostatnim routerem (192.168.2.1) to mogę łączyć się z każdym routerem (oczywiście do panelu konfiguracyjnego)
Jak to się dzieje że "pod górkę" połączę się z każdym routerem a "z górki" już nie :| Może mam coś źle skonfigurowane ? W załączeniu zdjęcie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: wojteks »

Musisz mieć włączone zarządzanie od strony WAN w routerach (nie każdy to ma) i odpowiednie przekierowanie portów w 192.168.1.1 żeby połączyć się z 192.168.2.1.
Inna opcja to zmiana konfiguracji tak, żeby wszystko było w jednej sieci 192.168.0.1.
Nie pomagam na PW!
betluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-16, 01:16
Lokalizacja: polaniec

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: betluk »

ok dzieki za wsatępną pomoc a czy mógłbyś pokazać na jakimś przykładzie gdzie tego szukać ewentualnie jak przekierować te porty?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: key »

betluk pisze:ok dzieki za wsatępną pomoc a czy mógłbyś pokazać na jakimś przykładzie gdzie tego szukać ewentualnie jak przekierować te porty?
W ustawieniach WAN.

ALE: ustaw wszystko na jedna siec wtedy nie bedziesz mial problemow z zarzadzaniem i transferem danych.
Nie pomagam na PW.
betluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-16, 01:16
Lokalizacja: polaniec

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: betluk »

key a jak ustawić wszystko w jedną sieć ? :( jestem nobem :(
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: key »

Dostawce podlaczasz portem WAN, reszte routerow portami LAN, WAN pozostaja puste. Na drugim i trzecim routerze ustawiasz IP wewnetrzne z tej samej sieci jak w routerze 1, n.p. 192.168.0.2/3, maska 255.255.255.0, bramka 192.168.0.1, wylaczasz DHCP i WAN.

HUB przed 3. routerem mozesz usunac - masz jeszcze wolne port w routerze.
Nie pomagam na PW.
betluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-16, 01:16
Lokalizacja: polaniec

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: betluk »

Cześć key!
Jak tak podłączę to wifi będzie też działać ?

HUB nie mogę wyrzucić ponieważ na rysunku tylko narysowałem przykładowe urządzenie w rzeczywistości są zajęte wszystkie porty w HUBie i 2 w routerze na końcu sieci.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Mała sieć domowo - domowa - problem z połączeniem.

Post autor: key »

WiFi bedzie dzialac.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ