TL-MR3420, jak ominąć ograniczenia WAN/LAN?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

TL-MR3420, jak ominąć ograniczenia WAN/LAN?

Post autor: joujoujou »

Sytuacja następująca - TL-MR3420 (V2) podpięty skrętką do Nanobridge M5 (ten dostarcza net od dostawcy, który to dzieli M5kami komercyjne łącze dla użytkowników końcowych).

Mam od dostawcy "do wpisania" parametry do połączenia WAN:

- statyczne IP
- adres 192.168.1.240
- maska 255.255.255.0
- brama 192.168.1.1
- DNSy wedle mojego uznania.

I fajnie. Działa. Jest jedno duże ALE - mam domową, dość rozbudowaną sieć skonfigurowaną na tę samą podsieć (access pointy miały IP od 192.168.1.2 do ...10, DHCP było od ...100 do ...200, maska też 255.255.255.0) - taka niecodzienna konfiguracja bez najmniejszego problemu kilka lat działała, gdy to AIR4G był na miejscu TPLinka, ale był się popsuł i musiałem z szafy wykopać 3420kę. A ta mi na taką rzeźbę nie pozwala.

Oczywiście że w teorii WAN i LAN w tej samej podsieci niby być nie może, ale to przecież tak naprawdę jest kolejny LAN, tylko na inną skalę, a "niemożliwość" wyklucza powyższy fakt, że lata całe działało bez zająknięcia.

Pytanie brzmi - czy i jak oszukać TPLinka żeby pozwolił na moje fanaberie? Słabo mi się robi na myśl o tym, że w innym wypadku musiałbym na piechotę przekonfigurować wszystkie Access pointy, printserwer, NASa i jeszcze kilka peryferiów.

Pomożecie?
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: TL-MR3420, jak ominąć ograniczenia WAN/LAN?

Post autor: wojteks »

Jak widzisz 3420 to złom ale to co Ci wcześniej działało to jakiś bug softu AIR4G. Osobiście zwykle sieci wewnętrzne (domowe) konfiguruję w podsieciach 172.16.xxx.xxx. Praktycznie nie spotkałem się z takimi podsieciami u dostawców, oni idą na łatwiznę.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Złom czy nie, lepszego nie mam. :P

Air4G i Air3GII to w sumie ten sam produkt tylko ze zmienionym softem i tu na każdym firmware jakiego próbowałem (w sumie 4 różne) było tak samo, czyli tak jak chciałem. Wygląda to tak, jakby ograniczenia specyfikacji (mówię teraz o 3420) były zbędne/na wyrost, przynajmniej w niektórych sytuacjach. ;)

Zostaje mi jeszcze opcja zakupu kolejnego Air3G/Air4G, ale też nie za bardzo mi się to uśmiecha jeśli mam być szczery.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: TL-MR3420, jak ominąć ograniczenia WAN/LAN?

Post autor: krystianb »

Bardzo mało fabrycznych routerów potrafi routować do tej samej podsieci, często nawet rzeczy typu x.x.0.1/24 lan x.x.1.1/24 nie działa i router się gubi. Miałem kiedyś router netgear, który po wykryciu 192.168.0.1/24 na WAN sam zmieniał swoje IP na 10.0.0.1/24

Ewentualnie jak bardzo chcesz to pozostaje LEDE czy openwrt nie wiem jaką tam masz wersje tego złoma.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ