Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pioko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-12-18, 20:52

Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: pioko »

Cześć,

Poszukuję rozwiązania które pozwoli na bezprzewodowe podłączenie ok 20 użytkowników w biurze zapewniając przy tym wysoką przepustowość. Biuro ma niecałe 20m długości, pokoje dzielone są karton-gipsem. Router będzie ustawiony w centralnej części. W biurze będzie stał jeden serwer, generujący znikomy ruch oraz jedna macierz do użytku wewnętrznego jako magazyn danych.
Nie upieram się przy jednym urządzeniu do wszystkiego, jednak wydaje mi się, że przy takej skali nie ma potrzeby kupować oddzielnie routera i oddzielnego AP.

Wymagania:
- WAN ethernetowy
- stabilne poączenie i wysoka przepustowość WiFi przy ok 20 jednocześnie podłączonych użytkownikach
- osobny SSID dla gości, odizolowany od LANu
- obsługa VPN

Nice to have:
- wbudowany modem LTE lub możliwość podpięcia zewnętrzengo jako backup
- możliwość tworzenia podsieci
- możliwość wgrania alternatywnego firmware

Wśród ofert rzucił mi się w oko następujący model:
https://www.x-kom.pl/p/336105-router-li ... t-usb.html
Nie byłem w stanie znaleźć informacji czy będę mógł podpiąć do niego zewnętrzny modem i ustawić go jako backup.

Opinie? Suestie? Może ktoś z Was organizował już sieć w podobnym środowisku?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: key »

FRITZ!Box 7490 lub 7590. Jesli potrzebujesz wiekszy zasieg, doloz FRITZ!WLAN Repeater(y). Opcjonalny SW -> http://freetz.org/
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: wojteks »

Biuro i stałe stanowiska to tylko kabel, WiFi to dodatek.
Nie pomagam na PW!
pioko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-12-18, 20:52

Re: Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: pioko »

Dzięki za odzew
@key: pierwsze słyszę o tym producencie. Masz doświadczenie z tym sprzętem? Nie przekonuje mnie za bardzo brak anten zewnętrznych, obawiam się słabego sygnału. W broszurze informacyjnej brakuje też informacji o ilości jednoczesnych połączeń i wydajności.
Wskazane modele mają też tonę dodatkowych funkcji do telefonii voip, faksu itd, ogólnie - kombajny :) niekoniecznie przydatne w tym przypadku ale na pewno warto się zapoznać na zaś :)

@wojteks: kable są poprowadzone do krytycznych miejsc, ale jest ich ograniczona ilość. Nie ma możliwości pociągnięcia dodatkowych a stawianie switchy w pokojach nie wchodzi w grę. Stąd pytanie o czysto bezprzewodowe rozwiązanie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: key »

FRITZ!Box jest sprzetem produkowanym przez niemiecka firme "AVM". Firma ta produkuje sprzet od 1986 roku, w 2010 mieli okolo 68% wszystkich routerow ADSL w niemczech. Sam tez ich uzywam, gdzies od 2003..2005 roku.

Brak anten nic nie znaczy - te wbudowane sa czasami lepsze od chinskich przykrecanych patykow.

Dodatkowe funkcje mozna wylaczyc, mozna tez doinstalowac nowe.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: ja.michal »

Potwierdzam, te wbudowane anteny w nowych routerach działają zdecydowanie lepiej niż odkręcane patyki jak wspomniał key.

Zawsze można użyć rozwiązań Ubiquiti Networks z serii UniFi. Można kupić same AP i skonfigurować je przez odpowiednią aplikację, aby działały jako jedna sieć (roaming). Do tego skalowalne rozwiązanie (można dokładać dodatkowe AP, robić wspólną sieć w kilku lokalizacjach, itd). Poczytaj na stronie Ubiquiti co i jak.
pioko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-12-18, 20:52

Re: Router WiFi ac do biura ok 20 osób

Post autor: pioko »

Doberek,

W ramach updatu sytuacji:
Po przekopaniu się przez tony informacji, dokumentacji skończyło się na rozdzieleniu funkcjonalności:
Router - Mikrotik RB3011UiAS-RM
AP - UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR

Router spełnia wszystkie wymogi odnośnie oczekiwanych funkcjonalności, na bieżąco aktualizowany firmware (oprogramowanie jest wspólne dla wszystkich urządzeń a także sprzedawane jako standalone na komputery), oraz port USB pod który można podpiąć modem (lista obsługiwanych urządzeń jest dość pokaźna). Oprogramowanie jest dość skomplikowane, wymaga więc zagłębienia się nieco w teorię sieci komputerowych. Dla ciekawych dostępna jest wersja demo online: http://demo.mt.lv/webfig/

AP - zgodnie z sugestią @ja.michal - UniFi, zasilany przez PoE (router posiada jedno gniazdo PoE) - całkiem dobre parametry i opinie, łatwy w skalowaniu oraz można go wystawić poza serwerownię.

Taka kombinacja (MikroTik + Ubiquiti) jest nawet nierzadko stosowana, przynajmniej wg internetów ;)
Dzięki za konsultacje!

Postaram się za jakiś czas zdać relacje jak rozwiązanie się sprawdziło w praktyce.
ODPOWIEDZ