Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

Witam,

Próbuję podpiąć się do już istniejącej sieci za pomocą antenki Nano M2. Docelowo chciałem aby w obu miejscach była taka sama podsieć ale z tego co zdążyłem się dowiedzieć nie jest to chyba możliwe. Napisze mi ktoś proszę łopatologicznie (bo już męczę się z tym na różne sposoby) jak odebrać M2 internet bezprzewodowo i rozdzielić go dalej lub jak wysłać z Netii internet dalej i również go rozdzielić.

Obecnie Netia działa z DHCP, 192.168.1.254 i ustawiony pełen zakres adresów. Podpiąłem do Netii M2 kabelkiem, ustawiłem w tryb AP jednak nie mogę się połączyć do sieci. Wcześniej nie byłem w stanie odebrać internetu (Netia rozsyła bezprzewowodo). M2 znajdował sieć, sygnał był w porządku ale nie dawał mi internetu po kablu zarówno w trybie router jak i bridge.

M2 będę chciał podpiąć do Switcha Cisco 2950. Obecnie tak jest podpięta Netia (2 switche) i internet po kablu chodzi bez zarzutu.

Będę wdzięczny za pomoc i porady co i jak mam ustawić :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: ja.michal »

M2 ma być jako klient dla tego routera Netii, a ty podpinasz się kablem do M2?

Jeśli tak to na M2 ustaw na sztywno IP spoza puli routera Netii i wyłącz w M2 DHCP. Router Netii powinien przydzielić ci IP, a M2 powinien być przezroczysty.

Jeśli ma być jedna duża sieć idąca od routera Netii, jeśli router wyrobi z ruchem, to wszystkie sprzęty powinny mieć inną podsieć, stałe adresy IP, wyłączone DHCP.
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

Docelowo chciałbym zrobić coś takiego jak na obrazku. Póki co działa tylko część sieci po prawej stronie (bez anten). Teraz chciałbym w ogóle przesłać internet antenką dalej ale jeśli jest możliwość to chciałbym aby wszystko działało w tej samej podsieci. Da się to w ogóle zrobić?

Czy mógłbyś mi doradzić jak to wszystko poustawiać (adresy, bramy itp)? Obecnie to jest chyba jeden chaos. Nie wiem czy WLAN Netii nie powinienem w ogóle wyłączyć. Próbowałem odebrać M2 to co nadaje obecnie Netia ale poległem. Sieć mi wyszukał ale w trybie bridge ani router nie miałem w innym miejscu internetu.

Nie wiem jakie powinienem ustawić adresy, bramy na antenach. Rozumiem, że najlepiej wyłączyć w ogóle DHCP w Netii i ustawić wszystkie adresy każdego sprzętu na sztywno? Chciałbym np po jednej stronie anteny (prawa strona)mieć adresy z zakresu np 192.168.1.1-192.168.1.99 a po drugiej stronie (lewa) od 192.168.1.100. Nie wiem czy takie coś w ogóle jest możliwe.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: ja.michal »

W Netii zostaw DHCP jak jest.
Tutaj masz coś co może ci pomóc (transparentny link) na dwóch M2.
https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles ... nt-Bridge-
Myślę, że jest to jasno opisane. To dokładnie to o co ci chodzi.
Tutaj jeszcze wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=__xzHnK6IVs

Trochę dużo tych switchy jak na taki mały router jakim jest ten sprzęt Netii. Jaki zakres IP w DHCP ma ten router Netii?
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

Dziękuję za linki, na pewno się przyda. Póki co próbuję uruchomić internet LTE w drugim miejscu (również z marnym skutkiem). Wcześniej działał bez zarzutu a teraz są jaja. Z tym sobie jednak jakoś poradzę.

Wcześniej zakres był ustawiony na 192.168.1.1-192.168.1.99 (powyżej 99 chciałem wykorzystać po drugiej stronie anteny). Obecnie ustawiłem 192.168.1.1-192.168.1.254.

Jaki router byś polecał, który to ogarnie i nie będzie robił problemów?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: wojteks »

Zakres DHCP ustaw 192.168.1.11 do 192.168.1.254 ale tanie routerki sobie z taką ilością klientów DHCP nie radzą. 192.168.1.1 to adres routera (chyba że masz inny ustawiony).
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: ja.michal »

wojteks pisze:Zakres DHCP ustaw 192.168.1.11 do 192.168.1.254 ale tanie routerki sobie z taką ilością klientów DHCP nie radzą.
No właśnie tego się obawiam, że sobie ten router Netii nie poradzi z takim ruchem. Najlepiej byłoby traktować router Netii jako bramę dla innego lepszego routera. Wiem, że np. Vectra pozwala ustawić swój router jak modem czyli można podłączyć po Ethernecie tylko jedno urządzenie, które dostaje bezpośrednio IP tego modemu Vectry (nie ma dodatkowej podsieci, mamy zewnętrzne IP na komputerze, sprzęt jest "przezroczysty" dla komputera).
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

W drodze już są antenki, prawdopodobnie będą dwie anteny Ubiquiti M5 aby widziały się nawzajem. Docelowo chcę zrobić taką sieć jak na obrazku. Planuję również kupić bardziej porządny router (nie wiem jeszcze jaki) aby obsłużył 100-150 urządzeń a Netie ustawić tak jak kolega wyżej proponuje aby była przeźroczysta.

Czy jest w ogóle możliwe zrobienie takiej sieci jak na rysunku? Konkretnie aby z prawej strony były adresy do pewnego zakresu a dalej (za antenkami) dalsza część? Chciałbym aby wszystko działało jako jedna sieć. Czy to w ogóle jest możliwe czy trzeba to dzielić na dwie niezależne podsieci? Ma to w ogóle ręce i nogi czy coś robię źle?

Czy taki router będzie się nadawał czy poszukać czegoś innego?
https://www.cyberbajt.pl/produkt/6635/rb850gx2.html

Dobrze by było aby router miał też dodatkowy Wan na zapasowy internet np LTE i mógł się przełączać w razie potrzeby.
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

Co do routera to skłaniam się ku temu:

https://www.cyberbajt.pl/produkt/7699/rb3011uiasrm.html
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: ja.michal »

Jeśli miałbyś router o dużej wydajności to dałbym sobie spokój z DHCP na siwtach (jeśli programowalne), a wszystko przerzucił na barki routera.

Czyli most w innym zakresie IP i wyłączone DHCP. Switche stałe IP (z IP routera jako bramą) i wyłączone DHCP. Wszystko, aby router wszędzie przydzielał IP. Da się zrobić jedną sieć.

Trochę misz masz z tym sprzętem będziesz miał. Ubiquiti, Mikrotik, Cisco. ;)
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

No niestety, switche były kupione okazyjnie w większej ilości i żal było nie brać. Z tego co wiem są programowalne więc będzie można je poustawiać. Konkretnie to są Cisco Catalyst 2950. Do tego na pewno dojdą 2 anteny (na 99% Nano M5) aby przesłać internet dalej.

Pytanie tylko czy ten Mikrotik 3011 ogarnie taką ilość sprzętów? Około 100-150 urządzeń, ruch raczej będzie niewielki. Przy obecnej ilości z tego co pamiętam całość "zjadała" ok. 5GB-10GB transferu na miesiąc, jak chodziło to pod LTE.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: ja.michal »

No, RB3011UiAS-RM powinien dać radę, bardziej obawiam się tego maleństwa Netii. ;)

Popatrz jeszcze na EdgeRouter ERLite-3 ma wydajność 1Mpps dla pakietów 64 kB.
https://www.cyberbajt.pl/produkt/5191/u ... -lite.html
RB3011UiAS-RM ma do 1,5Mpps dla pakietów 64 kB. Widzę, że jest dodatkowo USB do którego można podłączyć modem LTE USB. Fajnie, pewnie da się wykorzystać to jako łącze zapasowe (failover), albo nawet load balancing.
Sprzęt Ubiquiti nie pobiera licencji za software, wszystko masz. W Mikrotik jest nieco inaczej.


Może niech się jeszcze wypowiedzą koledzy, którzy bardziej siedzą w sieciach i sprzęcie sieciowym. :)
mojojek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-11, 12:48

Re: Netia + Ubiquiti Nano M2 = brak internetu

Post autor: mojojek »

Póki co ruszyło wszystko na nowych antenach M5. Po jednej i drugiej stronie jest ta sama sieć i jakimś cudem Netia to jeszcze ogarnia. Może jednak ktoś jeszcze doradzi jakiś router bo zamierzam jakiś porządny zakupić a Netie ustawić jako bridge.
Michaelpet

Netia Ubiquiti Nano M2 brak internetu

Post autor: Michaelpet »

Tak chodzi o telefon mam huawei 5C , restartowalam telefon niejednokrotnie , ustawienia APN i wymuszanie 3G/2G tez robilam , zadnego efektu nie widzialam.Czy brak danych komorkowych moze byc spowodowane przez roaming?
ODPOWIEDZ