Dwie sieci - problem z wifi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
advokat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-16, 21:28
Lokalizacja: Mrągowo

Dwie sieci - problem z wifi

Post autor: advokat »

Mam dwa łącza internetowej - CP i Play. Dom jednopiętrowy z jednym kablem sieciowym pomiędzy piętrami.
Modem Idu/Odu od CP na parterze, Router do Playa ( Asus 4G-AC55U) na piętrze.

CP ma zapewnić sieć dla komputera A na piętrze. Pozostałe urządzenia mają korzystać z playa (TV, SAT, monitoring - na parterze budynku).

Kabel między piętrami - z modemu CP na piętro, wpięty do switcha. Dalej do switcha wpięty kabel sieciowy do komputera A. Pozostałe urządzenia TV, SAT na parterze wpięte do modemu CP.
W obu routerach włączony serwer DHCP
CP - IP w puli: 192.168.0.1
maska: 255.255.255.0
PLAY - IP w puli: 192.168.1.1
maska 255.255.255.0.
W ustawieniach CP wpisałem na sztywno adres IP komputera A - wszystko działa OK. (Statyczny IP dla MAC komputera, w ustawieniach sieci w komputerze ustawione uzyskaj adres IP automatycznie).

Natomiast wifi z Asusa zgłupiało. Mimo, że łącze się z jego SSID - faktycznie uzyskuje internet z CP (dostaje adresacje 192.168.0.x)
Wystarczy zrestartować CP - a net przełączy się do kolejnego restartu komputera na Play.

Tak mam teraz:
Identyfikator SSID: DOM5G
Protokół: 802.11n
Typ zabezpieczeń: WPA2-Personal
Pasmo sieci: 5 GHz
Kanał sieci: 100
Adres IPv4: 192.168.0.3
Serwery DNS IPv4: 192.168.0.1

a tak gdy zblokuje net z CP:
Identyfikator SSID: DOM5G
Protokół: 802.11n
Typ zabezpieczeń: WPA2-Personal
Pasmo sieci: 5 GHz
Kanał sieci: 100
Adres IPv4: 192.168.1.135
Serwery DNS IPv4: 192.168.1.1

Wyłączyłem w CP całkowicie wifi. I tak miały różne SSID.

O co chodzi - dlaczego wifi Asusa rozsyła neta z innej sieci. Po rozpięciu sieci (switcha) oczywiście problem ustaje.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dwie sieci - problem z wifi

Post autor: wojteks »

Wyłącz DHCP w routerze CP, komputer A skonfiguruj ręcznie do połączenia z routerem CP, reszta w DHCP z Asusa.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ