Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

Witam, jestem świeżakiem i jest to mój pierwszy post. Wcześniej przeglądałem to forum, żeby może znaleźć coś na ten temat, ale nic nie wpadło mi w oko (a to co wpadło było niezrozumiałe ;) )

Obecnie posiadam taką konfigurację, że mam Liveboxa 3.0 (światłowód), do którego kablem podłączony jest komputer stacjonarny i przez WIFI telefony i laptopy. Livebox stoi na piętrze. Na parterze stoi TV i dekoder NC+, do których chciałbym podłączyć Internet. Z uwagi na odległości kable nie wchodzą w grę, więc aby to jakoś rozwiązać dokupiłem router TP-LINK TL-WR543G. Chcę połączyć Router z Liveboxem bezprzewodowo, a TV i NC+ kablem podpiąć do TP-Linka.

Problem w tym, że gubię się w jakiejkolwiek konfiguracji. Nie wiem co, gdzie i jak poustawiać. Wiem, ze takie rozwiązanie jest możliwe i że działa, bo kiedyś udało mi się to jakoś ustawić, ale miałem wymienianego LB i po tym coś się popsuło i już nie działa :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: matek451 »

Internet światłowodowy i WR-543 do tego, kiepski żart, szybko nie będzie. Na dodatek WR-543 ma tylko tryb WISP więc TV i dekoder nc+ będą w innej sieci niż pozostałe urządzenia podpięte pod Liveboxa. Po drugie aby to zadziałało to sygnał z Liveboxa na dole w miejscu ustawienia WR-543 musi być na poziomie -70dBm. Należy najpierw zmierzyć posiom sygnału z Liveboxa WiFi Analyzerem( Android). Konfiguracja https://www.tp-link.com/pl/faq-215.html
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

No dobrze to w takim razie jak rozwiązać ten problem tak, żeby to nie był kiepski żart? WR-543 BYŁ kupiony dawno, jak jeszcze nie było światłowodu. Jak jest coś co sprawdzi się lepiej i będzie łatwiejsze w konfiguracji, to chętnie o tym poczytam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: matek451 »

Ale to jest proste w konfiguracji. Tylko WR-543 pracuje jako WISP ( AP Client Router) , nie ma AP Clienta. Do tego WiFi w g czyli do około 20Mb/s przy optymalnym sygnale i czystym eterze. Jak ci wystarcza taka prędkość oraz fakt ze TV i nc+ będą w innej sieci niż pozostałe sprzęty to konfiguruj. Jeśli czasami masz multiroom w nc+ to się nie nadaje. Ale i tak kluczowy jest pomiar sygnału z Liveboxa przy TV, dekoderze , tam gdzie ma stać jakikolwiek router z WISP czy AP Client . Odpowiednie parametry tego sygnału to warunek podstawowy. A najlepiej to sprawdzi się dodatkowy AP połączony z Liveboxem po kablu lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: krystianb »

gould pisze:Z uwagi na odległości kable nie wchodzą w grę
Jak to? Kabel ehternet może mieć do 100 długości, pomiędzy switchami.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

krystianb pisze:
gould pisze:Z uwagi na odległości kable nie wchodzą w grę
Jak to? Kabel ehternet może mieć do 100 długości, pomiędzy switchami.
A skąd wiesz jak duży mam dom?

A tak na serio - nie chce mi się ciągnąć kabla tylko po to, żeby czasem skorzystać z Internetu w tv czy nc+.
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

matek451 pisze:Ale to jest proste w konfiguracji. Tylko WR-543 pracuje jako WISP ( AP Client Router) , nie ma AP Clienta.
Próbowałem to już kilka razy poustawiać korzystając z konfiguracji podesłanej przez Ciebie w poprzednim poście. niestety bezskutecznie, więc chyba nie jest aż tak proste ;)
matek541 pisze: Do tego WiFi w g czyli do około 20Mb/s przy optymalnym sygnale i czystym eterze. Jak ci wystarcza taka prędkość oraz fakt ze TV i nc+ będą w innej sieci niż pozostałe sprzęty to konfiguruj. Jeśli czasami masz multiroom w nc+ to się nie nadaje.
Ten Internet ma być wykorzystywany sporadycznie. Wiadomo - im szybciej działa tym lepiej, ale to nie jest priorytetem. Chciałbym, żeby to po prostu zadziałało :) Fakt bycia w innej sieci też mało mi mówi...na co to wpływa, jakie ograniczenia powoduje?

Multiroomu nie mam.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: krystianb »

gould pisze:A tak na serio - nie chce mi się ciągnąć kabla tylko po to, żeby czasem skorzystać z Internetu w tv czy nc+.
A nie wiem do czego Ci net potrzebny. Ale sieć powinno się projektować tak, aby z wifi korzystały tylko urządzenia mobilne.
gould pisze:Próbowałem to już kilka razy poustawiać korzystając z konfiguracji podesłanej przez Ciebie w poprzednim poście. niestety bezskutecznie, więc chyba nie jest aż tak proste ;)
Niech zgadnę livebox i 543 mają ustawiony ten sam adres IP?
gould pisze:Fakt bycia w innej sieci też mało mi mówi...na co to wpływa, jakie ograniczenia powoduje?
Powoduje problemy choćby z udostępnianiem multimediów pomiędzy urządzeniami. Czasem blokuje działanie niektórych usług, które to przy włączonym upnp na jednym routerze by działały.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

Chyba się nie dogadamy. Kiedyś udało mi się to ustawić tak jak opisałem w pierwszym poście i działało. Teraz chciałbym odtworzyć to ustawienie. Szukam pomocy od podstaw, bo jestem zielony i to co robię to tylko metodą prób i błędów. Nie wiem gdzie jakie IP wpisać i jak poustawiać. Szukam poradników i instrukcji, ale z ich pomocą też czasem ciężko. Pisanie o WISP czy jakimś upnp średnio mi coś wyjaśnia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: matek451 »

Dostałeś gotową instrukcję, prościej nie da się. WR-543 konfigurujesz łącząc się z nim kablem o LAN. Adres LAN zmieniasz tak aby nie był z zakresu Liveboxa. Sprawdzasz tez jaki adres WAN przydziela Livebox WR-543.
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

Ok widocznie nie jestem stworzony do takich rzeczy. Mimo Waszych szczerych chęci. Robię tak jak piszecie, korzystam z tego co w instrukcjach, a efekty gorsze niż wcześniej :)

Wywieszam białą flagę.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: krystianb »

Przecież masz napisane
matek451 pisze:Adres LAN zmieniasz tak aby nie był z zakresu Liveboxa.
zanim zaczniesz cokolwiek robić resetujesz 543 do ustawień fabrycznych. Podłączasz sie do niego kablem, rozłączając uprzednio połączenie z liveboxem. Następnie zmieniasz adres tplinka na 10.0.0.1 maska 255.255.255.0 i zapamiętujesz ten adres lan jako adres tplinka, jeśli w którymkolwiek momencie konfiguracji będzie potrzebny.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
makosuu
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2017-10-22, 19:55

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: makosuu »

A rozważałeś zakup czegoś nowszego? TP-Link TL-WR841N z wgranym Gargoyle to znacznie lepsze, szybsze rozwiązanie, a drogie nie jest. A jak już musisz WISP na TL-WR54G to tu masz poradnik https://www.tp-link.com/pl/faq-215.html Być może musisz jeszcze zmienić LAN IP TP-Linka na 192.168.10.1.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: krystianb »

Z tym zabytkiem takich manewrów z adresacją bym nie próbował na 50% firmware się pogubi z adresacją.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

makosuu pisze:A rozważałeś zakup czegoś nowszego? TP-Link TL-WR841N z wgranym Gargoyle to znacznie lepsze, szybsze rozwiązanie, a drogie nie jest. A jak już musisz WISP na TL-WR54G to tu masz poradnik https://www.tp-link.com/pl/faq-215.html Być może musisz jeszcze zmienić LAN IP TP-Linka na 192.168.10.1.
Rozważałem zakup czegoś nowszego. Jeśli ten model, który zaproponowałeś ma wszystko to co pozwoli na łatwe skonfigurowanie w taki sposób, żeby wszystko działało jak powinno, to jutro idę do sklepu, kupuję to i podejmuję kolejną próbę :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: krystianb »

Sprawdzałeś choć sygnał jaki masz w miejscu gdzie chcesz postawić AP?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
makosuu
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2017-10-22, 19:55

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: makosuu »

Konfiguracja trochę pomyślenia wymaga ale żeby sobie z tym nie dać rady to trzeba być na prawdę <leniwym>. Ja robiłem most bezprzewodowy + repeater na TL-WR841N na Gargoyle pierwszy raz i zajęło mi to kilka minut. Może brzmieć strasznie ale jest bardzo proste i dobrze działa. Wszystko do wyklikania w przeglądarce.
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 19:17 przez makosuu, łącznie zmieniany 1 raz.
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

krystianb pisze:Sprawdzałeś choć sygnał jaki masz w miejscu gdzie chcesz postawić AP?
Jeśli WIFI w telefonach i laptopach działa mi w całym domu i w ogrodzie to chyba sygnał jest wystarczający. Spokojnie, nie mieszkam w willi...
makosuu pisze:Konfiguracja trochę pomyślenia wymaga ale żeby sobie z tym nie dać rady to trzeba być niepełnosprytnym. Ja robiłem most bezprzewodowy + repeater na TL-WR841N na Gargoyle pierwszy raz i zajęło mi to kilka minut. Może brzmieć strasznie ale jest bardzo proste i dobrze działa.
Hmm, to tak jakbym ja zaczął Ci teraz tłumaczyć genetykę i dziedziczenie barw u Amadyn Wspaniałych...ja bym się tym jarał, a dla Ciebie byłaby to pewnie czarna magia. Tak samo ja czuję się czytając te Wasze wypowiedzi o pomiarch sygnału, adresach IP, WISPach, repeaterach i innych takich.

Kupię ten router i spróbuję skonfigurować. Pomyślę trochę i może się uda...a może i nie, ale to nie jest od razu powód, żeby nazywać mnie niepełnosprytnym ;)
makosuu
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2017-10-22, 19:55

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: makosuu »

Ja nie nazywam nikogo niepełnosprytnym, żeby nie było :D serio to jest kilka kliknieć w interfejsie w przeglądarce, i jestem pewien że każdy nawet niesiedzący w temacie sobie poradzi bo Gargoyle jest bardzo łatwe w obsłudze. Powiem nawet że tak samo jak stockowe oprogramowanie w repeaterze.
Jak widzisz napisałem pierwszy raz, co znaczy że też nie wiedziałem co i jak a dałem sobie radę w chwile.
gould
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-03-04, 00:36

Re: Połączenie Livebox - TP-Link - TV i NC+

Post autor: gould »

Ok, kupiłem ten TL-WR841N początkowo było różnie, ale ostatecznie się udało. Faktycznie nie było to trudne i być może moje problemy wynikały z tego, ze szukałem nie do końca tego co powinienem.

W poustawianiu tego wszystkiego pomógł mi ten filmik

Dziękuję tym wszystkim, którzy cierpliwie odpowiadali na moje głupie pytania :)
ODPOWIEDZ