Rozszerzenie zasięgu, zamiana routera

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xmashx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-03-05, 18:13

Rozszerzenie zasięgu, zamiana routera

Post autor: xmashx »

Witam serdecznie,

aktualnie posiadam router TP-LINK AC1200 oraz Dovado 4GR. Modem dostępowy podpięty do TP-LINK z który leci dalej sygnał po 5GHz oraz kablach. Na jednym kablu dopięty Dovado, który robi za switcha dla kilku urządzeń oraz sieje na 2.4GHz (w tej części domu mam drukarkę, która lata tylko na trybie b).
Chcę zamienić zasłużonego Dovado z racji braku 5GHz. Moje wymagania są dość proste: 2.4GHz+5GHz (ac) + 5 (ew. 4) porty 1Gbit. Właściwie takie wymagani spełnia...TP-Link AC1200 :-) I nawet w najnowszym firmware jest opcja przestawienia routera w pełny tryb Access Point (odzyskujemy 1 port ethernet dzięki temu też). Mam jednak lekkie zastrzeżenia do pracy mojego TP-Link. Nie jestem w 100% pewien czy to jego wina, a nie np. dostawcy Internetu, ale sytuacja nigdy nie zdarzyła się po kablu. Lubie mieć taki krótki zastój. Czasami 15 sekund, częściej minuta. Na tyle długo, że korzystając z telefonu, wolę się przełączyć na chwilę na LTE. Moje podejrzenie to przełączenia się pomiędzy sieciami (wszystkie działają na tym samym SSID). Sytuacja miała też miejsce kiedy w sieci był tylko TP-LINK działający na częstotliwościach 2.4GHz i 5GHz.
Zakładam (może błędnie?), że problemem jest słaba moc routera. Dlatego pomyślałem sobie, czy może nie lepiej byłoby przenieść TP-LINK na miejsce Dovado i robić za Access Point, a kupić jakiś lepszy router podstawowy. Tylko tutaj mam problem, bo wcale dużego wyboru nie ma, tak aby spełnić wymienione powyżej wymagania.
Co proponujecie? :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rozszerzenie zasięgu, zamiana routera

Post autor: krystianb »

Po pierwsze to zmień SSID na różne, nawet dla różnych pasm (2.4/5GHz) z jednego routera, taka konfiguracja urządzeń nie wspierających fizycznego roamingu sieci robi więcej złego niż dobrego, bo i tak wszelkie urządzenia będą widziały każdy AP jako osobne urządzenie. A tak przynajmniej będziesz wiedział z czym się łączysz. A może jeszcze cały ten bajzel masz ustawiony na tym samym kanale na 2.4GHz?

Z mocą radia nic nie zrobisz, bo jest ograniczona prawem. Ba nawet jakby router nadawał 1kW to i tak byś nie nawiązał połączenia bo by nie odbierał sygnału wysyłanego przez np telefon, który tam dmucha pewnie 20 może 50mW.
Jeśli masz bardzo duży dom to możliwe, że 2 AP to za mało.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
xmashx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-03-05, 18:13

Re: Rozszerzenie zasięgu, zamiana routera

Post autor: xmashx »

No nie wiem czy zmiana SSID jest sensowna. Używam urządzeń Apple (iPhony itd.), które bardzo dobrze radzą sobie z takimi samymi SSID i takie ustawienie jest rekomendowane przez Apple. Nigdy nie miałem też problemów, a sporo korzystam w różnych biurach gdzie jest masa AP.

Co do mocy, chodziło mi o procesor itd. tp-linka, który może nie wyrabia z obsługą bez lagów wszystkich zmian itd...
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rozszerzenie zasięgu, zamiana routera

Post autor: krystianb »

xmashx pisze: Nigdy nie miałem też problemów, a sporo korzystam w różnych biurach gdzie jest masa AP.
Taka różnica, że w biurach ta cała masa AP podłączona jest do kontrolera, który zarządza z którym AP ma się łączyć dane urządzenie.
Jeśli sraple zaleca taką konfigurację sieci domowej to są to normalni iDioci.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ