WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hankk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-04-30, 19:57

WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: hankk »

Szukam informacji jak podłączyć urządzenie przez port ethernet do sieci WiFi utworzonej przez router z włączonym serwerem DHCP. Wszystkie adaptery ethernet na WiFi przydzielały adresy IP z własnych serwerów a wtedy urządzenie podłączone przez ethernet nie ma IP przydzielonego z "głównego" routera i nie jest widoczne dla niego, nie ma dostępu do urządzenia podłączonego przez ethernet z innych urządzeń podłączonych do sieci utworzonej przez ten router. Schematycznie wygląda to tak

urządzenie --->ethernet port ---> adapter WiFi---> Router WiFi z DHCP ---> inni klienci routera po WiFi lub kablu

działa to tylko w jednym kierunku bo inni klienci routera nie mają dostępu do urządzenia, jedynie do adaptera WiFi, z poziomu routera też widoczny jest tylko adapter a nie urządzenie do niego podłączone przez ethernet. Rozumiem że może być to kwestia tylko odpowiedniego ustawienia tych adapterów ale nie znalazłem konkretnego przykładu gdzie utworzono sieć w takiej konfiguracji. Naczytałem się o połączeniach mostowych itp. ale nie umiem tego ustawić. Zależy mi na adapterach w miarę mobilnych nie za dużych rozmiarów np. LB link BL-MP01
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: matek451 »

Korzystasz z wynalazków zamiast z sensownego sprzętu posiadającego AP Clienta. Najtańsza, sprawdzona opcja z AP Client na oficjalnym FW to WR-802, WR-702 i konfiguracja na nich https://forumsieciowe.pl/index.php?/top ... ko-client/
hankk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-04-30, 19:57

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: hankk »

Na instrukcji z tego linku nie widać konfiguracji sieci z mojego opisu. Mogę kupić ten router tylko czy na pewno "główny punkt dostępowy" przypisze adres swojej sieci dla urządzenia podłączonego przez ethernet na tych ustawieniach albo zapewni że urządzenia będą widoczne wzajemnie tak jakby były tej samej sieci? Dostęp do internetu to co innego bo to uzyskuję na każdym testowanym routerze przy ustawieniach jako klient.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: matek451 »

A wiesz w ogóle jak działa tryb AP Client i czym się różni od trybu Client Router(WISP)? AP Client jest przeźroczysty w sieci, adresację urządzeniom podpiętych do niego po LAN nadaje DHCP routera głównego. Z jakim routerem ma pracować ten AP Client?
hankk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-04-30, 19:57

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: hankk »

Przepraszam za zwątpienie mój błąd. Szczerze to nie wiedziałem że AP Client jest przeźroczysty w sieci i nadaje adresację urządzeniom podpiętych do niego po LAN nadaje DHCP routera głównego.Pewnie nie doczytałem albo z tej instrukcji nie wynikało jednoznacznie że pracuje jako AP Client i dopowiedziałem sobie że to zwykły tryb klienta. Testuje to na routerze UPC Connect box ale zasadniczo chciałbym by działało to z dowolnym routerem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:AP Client jest przeźroczysty w sieci, adresację urządzeniom podpiętych do niego po LAN nadaje DHCP routera głównego.
Nie każdy sobie z tym dobrze radzi, niektóre maskują MAC i wtedy one muszą przydzielać IP z odpowiedniego zakresu.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: matek451 »

Dlatego pytałem o to z jakim routerem ma współpracować AP Client? Były problemy z trybami AP Client /Repeater przy ich współpracy z Netiaspotem czy Liveboxem pomagało włączenie serwera DHCP na AP Client. Nie wiem jak jest z Connect Boxem z UPC. Koszt za WR-702 około 30- 50 zł więc warto spróbować.
hankk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-04-30, 19:57

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: hankk »

Czy to może być WR-802 bo taki na jutro mogę załatwić? Rozumiem że nie ma 100% pewności bo i tak wszystko zależy od "głównego routera" ? Może jest taki który zapewnia "przezroczystość" z każdym routerem, gdybam bo może ten WR-702 załatwi temat ale nie będę miał wpływu na to jaki router będzie tym "głównym" w domu testuje na tym z UPC bo taki akurat mam i jego ustawienia mogę zmieniać ale normalnie będzie to nie możliwe.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: matek451 »

Bez znaczenia czy starszy WR-702 czy nowszy WR-802.
hankk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-04-30, 19:57

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: hankk »

Szukałem routerów które mają w opisie AP Client i mało jest takich nawet te WR-702,802 nie mają takiego opisu w instrukcjach po mimo że pewnie taką funkcję realizują. Ten mój BL-Link też tego nie ma tego w instrukcji a jednak udało się mi go ustawić jako bridge w opcjach AP i mam IP z sieci głównego routera także na razie na nim będę testował, teraz mam pytanie czy to normalne że nie mam dostępu do paneli sterowania obu routerów, wydaje się to być logiczne bo oba mają teraz ten sam IP czy może tak nie powinno być ?
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: FF2004 »

Huawei nazywa to bodajże Wi-Fi extender, ZTE nazywa to chyba jako Punkt dostępu....mają to praktycznie ich wszystkie routery
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: dzejk »

zmień IP drugiego tak, aby pozostał w tej samej podsieci, ale po za zakresem adresów IP, które przydziela główny router z dhcp.
hankk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-04-30, 19:57

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: hankk »

dzejk pisze:zmień IP drugiego tak, aby pozostał w tej samej podsieci, ale po za zakresem adresów IP, które przydziela główny router z dhcp.
Ta opcja odpada bo urządzenie będzie podłączane do różnych routerów i manualna zmiana IP będzie uciążliwa a poza tym nie będę miał dostępu do ustawień routera by sprawdzić z jakiego zakresu przydziela IP.
FF2004 pisze:Huawei nazywa to bodajże Wi-Fi extender, ZTE nazywa to chyba jako Punkt dostępu....mają to praktycznie ich wszystkie routery
Też tak podejrzewam że mają prawie wszystkie ale rzadko w opisie mają AP Client, a w instrukcjach często brak opisu konkretnych ustawień dla pożądanej przeze mnie konfiguracji (albo miałem pecha i tylko na takie routery trafiałem).
makosuu
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2017-10-22, 19:55

Re: WiFi router serwer DHCP podłączenie urządzenia przez ethernet

Post autor: makosuu »

Możesz użyć TL-WR740N z Gargoyle. Tam ustawisz co chcesz. Konfiguracja jako most bezprzewodowy da oczekiwany efekt. Koszt TL-WR740N śmieszny.
ODPOWIEDZ