Prędkość internetu w trybie WISP - najlepszy router

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matis456
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-19, 17:25

Prędkość internetu w trybie WISP - najlepszy router

Post autor: matis456 »

Witam,

chciałbym zasięgnąć rady doświadczonych forumowiczów. Posiadam router UPC Connect Box (główny router) w salonie natomiast komputer stacjonarny jest w pokoju obok (w linii prostej router od komputera dzieli jakieś 6-7m). Nie mam możliwości ani przeniesienia routera ani podłączenia komputera do routera kablem ethernet. Obecnie korzystam z karty Wi-Fi TP link na USB jednak prędkość internetu w porywach dochodzi do 50 Mbit/s (dostawca zapewnia 150 Mbit/s - robiłem test na laptopie przez kabel oraz WiFi w bliskiej odległości od routera i faktycznie jest to osiągalna prędkość).

Wpadłem na pomysł aby zakupić router z trybem WISP (zmostkowane WiFi, połączenie z komputerem kablem ethernet od routera WISP) - obecnie posiadam router Tenda F3 (kupiony ze względu na bardzo niską cenę - wersja ekonomiczna) i przy takiej konfiguracji prędkość internetu skoczyła do około 80-85 Mbit/s w porywach. Nie jest to co prawda 150 Mbit jednak zastanawiam się czy w ogóle realnym jest uzyskanie prędkości zbliżonej do połączenia kablowego (lub gdy karta Wi-Fi znajduje się bardzo blisko routera głównego) w trybie WISP. Jeśli istnieją lepsze modele routerów będę wdzięczny za informację o producencie i modelu. Jestem również otwarty na alternatywne rozwiązania jeśli praktyka pokazuje, że są lepsze od zaproponowanego przeze mnie wyżej.

Bardzo proszę o wyrozumiałość i fachową pomoc - do tej pory nigdy nie musiałem się interesować takimi aspektami ponieważ w poprzednim miejscu zamieszkania router główny znajdował się tuż przy komputerze (komputer podpięty przez kabel ethernet do routera) i nie występował problem spadku prędkości maksymalnej.

Dziękuję i pozdrawiam,
Mateusz
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prędkość internetu w trybie WISP - najlepszy router

Post autor: wojteks »

matis456 pisze:Nie mam możliwości ani przeniesienia routera ani podłączenia komputera do routera kablem ethernet.
Zawsze jest taka możliwość tylko trzeba chcieć, jest jeszcze Powerline ethernet.

Co do transferów po WiFi to musisz kupić sprzęt obsługujący 5GHz, w 2.4 jest rozpacz i szkoda się nim zajmować mieszkając w blokowisku, ja jednak robiłbym to po kablu. przewiercenie ściany czy dwóch to nie jest jakiś większy problem obecnie.
Nie pomagam na PW!
matis456
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-19, 17:25

Re: Prędkość internetu w trybie WISP - najlepszy router

Post autor: matis456 »

Connect box posiada dualband Wifi. Taka karta WiFi do komputera dałaby radę?

https://www.morele.net/karta-sieciowa-t ... 2u-655617/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prędkość internetu w trybie WISP - najlepszy router

Post autor: wojteks »

W 5GHz jest więcej kanałów i mogą być wolne ale czy sygnał przebije się przez ściany trudno powiedzieć, przez 1 powinien. Taka karta będzie lepsza bo ma 2 pasma.
Nie pomagam na PW!
matis456
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-19, 17:25

Re: Prędkość internetu w trybie WISP - najlepszy router

Post autor: matis456 »

Ok, bardzo dziękuję za pomoc. Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ