Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GHOGH
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2017-02-09, 16:24

Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Post autor: GHOGH »

Cześć, potrzebuje pomocy z konfiguracją domowej sieci. Mam internet LTE od Orange, modem ZTE MF286 (ip 192.168.0.1). W domu rozprowadziłem sieć lan, w sumie 6 gniazdek. Na parterze do jednego z gniazdek mam podpięty router ASUS RT-AC1200G(ip 192.168.1.1), który jest moim głównym routerem, do niego ma być podpięta większość urządzeń. Poprzez port WAN łączę się z modemem ZTE. Na tym routerze mam włączone DHCP, uruchomione wifi (dwie sieci 5 i 2,4). Na piętrze do jednego z gniazdek chce podpiąć drugi router TP Link Archer C2 (v.1.0). W jaki sposób powinienem go skonfigurować, żeby mieć w domu tylko te sieci wifi, które ustawiłem na głównym routerze ASUSa? Zależy mi, aby np. telefon łączył się, z tym urządzeniem, które ma silniejszy sygnał i żeby wszystko działało w jednej sieci. Czyli np. będąc na piętrze podpięty pod router z piętra mogę sterować urządzeniem podpiętym pod router z parteru. Na pewno na drugim routerze ustawiam stałe IP np. 192.168.1.2 oraz wyłączam DHCP. W jaki tryb ustawić ten router, w jaki port podpiąć kabel? Czy wgrywać inne oprogramowanie openwrt? Będę wdzięczny za podpowiedzi, starałem się szukać informacji na forum, ale jednak nie udaje mi się poprawnie skonfigurować sprzętów.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Post autor: key »

GHOGH pisze:Na pewno na drugim routerze ustawiam stałe IP np. 192.168.1.2 oraz wyłączam DHCP. W jaki tryb ustawić ten router, w jaki port podpiąć kabel?
Drugi router musi pracowac jako accec point - ustawiasz w nim IP z zakresu IP pierwszego routera (n.p. 192.168.1.2), wylaczasz DHCP, podlaczasz przez port LAN. WiFi konfigurujesz pod osobna nazwa z duzym odstepem do pierwszego WiFi. Sprawdzasz czy przechodza pingi i gotowe.
Nie pomagam na PW.
GHOGH
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2017-02-09, 16:24

Re: Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Post autor: GHOGH »

Dziękuję za odpowiedź. A czy jest jakaś możliwość, żeby drugi router, działający jako AP używał tej samej nazwy sieci WiFi. Tak, żeby w domu była tylko jedna siec, a nie oddzielna na każdym piętrze.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Post autor: key »

Tak, mozesz uzyc tej samej nazwy sieci, mozesz nawet zabezpieczyc je tym samym haslem, ale w dalszym ciagu beda to dwie niezalezne sieci WiFi - przejscie miedzy nimi niczym nie rozni sie od przejscia miedzy dwoma sieciami z roznymi nazwami.
Nie pomagam na PW.
GHOGH
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2017-02-09, 16:24

Re: Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Post autor: GHOGH »

Muszę jednak zastosować inne rozwiązanie, bo przy takiej konfiguracji AP uzyskuje IP od ZTE MF286. Wydaje mi się, że żeby wszystko poprawnie działało musiałbym postawić ASUS RT-AC1200G międze ZTE a switchem z którego idzie LAN do wszystkich pomieszczeń. Dopiero wtedy wpięte w sieć inne routery będą AP, a głównym urządzeniem będzie ASUS. W tej chwili jednak ASUS działa na parterze a ZTE jest dwa poziomy wyżej na strychu. Czy jakieś inne rozwiązanie wchodzi w grę?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak skonfigurować dwa routery w jednej sieci

Post autor: wojteks »

Wyłącz WiFi w ZTE. Skoro głównym ma być ASUS to wszystkie urządzenia w domu muszą być pu Asusie i innego rozwiązania nie ma.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ