Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Poszukuję dostawcy internetu oraz doradztwa w celu zakupu sprzętu. Moje miejsce zamieszkania to wieś Godzieszowa powiat wrocławski, gmina Długołęka. W pobliżu jest dostawca ByteMe http://byteme.pl/, który ma w ofercie internet radiowy 25Mb/s w cenie 89zł/mc, słyszałem wiele negatywnych opinii na temat tego dostawcy, podobno w godzinach wieczornych realna prędkość wynosi kilka Mb/s. W odległości 3km w Łozinie jest BTS Orange GSM 1800 oraz w tej samej lokalizacji i w Pasikurowicach (3,7km) GSM 1800 Aero, inne BTS w odległości od 6km.

Chciałbym się dowiedzieć u jakiego dostawcy, w jakiej cenie i przy użyciu jakiego sprzętu jestem w stanie uzyskać najszybszy internet z dużym limitem danych. Jako kwoty maksymalne postawiłbym abonament miesięczny 150zł i cena za sprzęt 1500zł. Dom jest dość duży (parter razem z poddaszem to ok. 200m2 + piwnica) i chciałbym mieć zasięg w całym domu(razem z piwnicą) i tu też nasuwa się pytanie o dobór odpowiedniego routera, ew. accespointów.
k125
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-10-10, 16:12

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: k125 »

Ja bym wybrał t- mobile inyernet domowy teraz niestety z limitem 300gb po zużyciu 300gb prędkość spada do 1mb/s co miesiąc za 79,99 PLN wcześniej tego limitu nie było BO ORANGE PLUS PLAY mniejsze limity i ograniczenia do 1mb/s. Jeeli nie będzie dobrego zasięgu to radze dokupić antenę zewnętrzną o wzmocnieniu do 50dBi co poprawi znacznie siłę oraz jakość połączenia co wpłynie na jakość surfowania Ja używam T- Mobile internet domowy od T-Mobile za 49 PLN mc bez limitu oferta z wczęśniejszego okresu już niestety nie dla nowych klientów i mam rezultaty bez anteny, które można zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=XcSLH0Zs_C0&t
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: matek451 »

A co to ma wspólnego z tym jak działa T-Mobile u niego? I po kiego grzyba ma oglądać 20 minut tych samych speedtestów. No i Broń go Panie Boże przed zakupem jakiegoś elektrosmiecia z wyssanym z palca zyskiem 50dBi.
Na serio to najpierw testy Orange i T-Mobile na ich kartach i telefonie LTE Android z https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl, pokazujesz zakładkę Wskaźnik z niej dla obydwu i speedtesty. Test na zewnątrz BTS NetWorks Łozina działa na LTE1800 i LTE2100 kazdego z tych operatorów. Czyli w agregacji LTE1800+2100 20MHz pasma. Trzeba sprawdzić też czy czasami nie działa już BTs NetWorks Godzieszowa. Plus ma LTE1800 i LTE900 w Łozinie i Piskurowicach i też trzeba sprawdzić. Play ma zasięg z BTS-a Wysoki Kościół, działa LTE_A ale trzeba sprawdzić na jakich pasmach. Ogólnie szału nie ma. Kluczowe czy BTS Godzieszowa dla Orange/T-Mobile działa i na jakich pasmach.
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Ściągnąłem proponowaną przez Ciebie aplikacje i tak jak radziłeś zrobiłem testy dla T-mobile i Orange.
Testy robiłem na poddaszu przy oknie.
@Add:
Patrząc na zakładkę dane, dla karty SIM1(T-mobile) mam w zasięgu kilka po kilka pasm 1,3 i 20 (jeżeli dobrze rozumiem 2100MHz, 1800MHz i 800MHz) dla karty SIM2(Orange) w zasięgu mam kilka pasm 8 i 1 (900MHz i 2100MHz).
@Edit:
Zdjęcia były duże, więc dodałem je jako załączniki.
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Zrobiłem jeszcze testy na zewnątrz:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: matek451 »

Telefon z agregacja pasm LTe więc warto zrobic test z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl Pokaże jakie pasma sa agregowane. BTS NetWorks Godzieszowa 23 jak widać ze screenów działa, agregacja LTE+ z LTE2100 jako pasmo podstawowe, sygnał słaby. Zrób test na zewnątrz z Netmonitorem. BTS dziewiczy więc dobre prędkości. Karta Orange w drugim slocie SIM ma dostęp tylko do 3G, przełóż ją do pierwszego i sprawdź jak T-Mobile. Agregacja z LTE800 jako pasmo podstawowe na zewnatrz, ogólnie jest dobrze. Porównaj jeszcze Orange na LTE tak jak piszę. Kluczowe okazało się uruchomienie BTS-a NetWorks w Godzieszowej.
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Testy zrobione na zewnątrz, najpierw z tylko kartą w pierwszym slocie Orange, później z tylko kartą T-Mobile też w slocie nr 1.
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: matek451 »

Ogólnie w kazdym wypadku agregacja 3 CC CA B1/B3/B20 tylko w Orange LTE2100 jako podstawowe( sygnał słabiutki stąd niski UL0. W T-Mobile jako podstawowe LTE800 sygnał dostateczny czyli dobry UL. Wyniki podobne. Teraz kwestia wyboru operatora z tych dwóch, zalezy od tego czy dla indywidualnych czy dla firm. Orange ma 999TB dla firm za 51 zł netto, t-Mobile oferty bez limitu ale drozsze bez limitu danych. Nie mają sprzętu z 3 CC CA. w ofercie Orange i t-Mobile B535 z 2 CC CA i agregacją LTE1800+2100, LTE1800+800 i LTE2100+800. jak chcesz skorzystać z 3 CC CA jak na telefonie to sam kupujesz B715. Do niego oczywiście antena szerokopasmowa 800-2600MHz.
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Zdecyduje się na router z potrójną agregacją. Patrząc na ofertę B715 to jedyne routery to z dystrybucji Play, 600zł nie jest zaporową kwotą. Co do oferty, to dla osoby prywatnej, niedługo kończy mi się umowa telefoniczna, to rozejrzę się za ofertą łączoną 2 telefony + internet i zobaczę co się bardziej kosztowo i pakietowo opłaca.

Kolejną kwestią jest antena szerokopasmowa. Miałeś na myśli antenę zewnętrzną czy wewnętrzną i mniej więcej jaki model? Jeżeli zewnętrzną to jakiej długości powinien być maksymalnie kabel, żeby nie było zbyt dużych strat? Kolejną kwestią jest zasięg Wi-Fi w domu, router zapewne będzie stał na poddaszu, jakie accespointy najlepiej wybrać, żeby dostarczyć internet do pozostałych części domu, powierzchnia jednego poziomu to ok. 100m2?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: matek451 »

Indywidualne w Orange to 250GB i noce 0-9 poza limitem za 59,99. W T-Mobile 300GB za 79,99 zł ale ze sprzętem, można wziąć B525/B535 i sprzedać. Co do B715 to tylko z Play są u nas. Antena np. 2x ATK-504 z Telkobu, kable maksimum 10m. Budowa sieci domowej WiFi/LAN to odrębny temat, podstawa to rozprowadzenie sieci Ethernet po domu i dodatkowe AP.
k125
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-10-10, 16:12

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: k125 »

Po pierwsze t- mobile to lider speedtestów na speedtest pl po drugie wiarygodny speedtest to taki który przeprowadzony na kilku serwerach a nie tylko na jednym po trzecie smartfon z androidem nie wzmacnia sygnału tak jak router po czwarte film powstał po to by użytkownicy mogli podzielić się ze mną swoimi spostrzeżeniami po piąte antena wzamacniająca sygnał to gwarancja stabilizacji sygnału na poziomie -70 -90 dbi co bez anteny nie zawsze jest możliwe. Pogoda ma też wpływ na jakość siłe oraz zysk z sygnału
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: matek451 »

A co ma wspólnego jak T-mobile działa w konkretnej lokalizacji z tym że T-Mobile jest liderem na jednym ze speedtestów? U mnie akurat Play jest dwa razy szybszy od operatorów NetWorks czyli 150-250Mb/s w Play kontra 100-150Mb/s w Orange czy T-Mobile, oczywiście w agregacji 4 CC CA z QAM256 na MIMO2x2. A są miejsca gdzie jest zupelnie inaczej.Nie widzę potrzeby aby przez 20 minut wykonywać różne speedtesty tego samego operatora. Oczywiście żaden router i żaden smartfon nie wzmacnia sygnału LTE , parametry sygnału są z reguły zbliżone na tych samych pasmach jeśli są obok siebie. W obydwu wypadkach anteny wewnętrzne maja podobny, niewielki zysk. Antena daje zysk parametrów sygnału ale jest urządzeniem pasywnym a nie wzmacniaczem.Wpływ warunków atmosferycznych na parametry sygnału jest niewielki a zależy głównie od częstotliwości z której korzystamy. W pokazanym przez autora przypadku telefon z zainstalowanym NetMonsterem okazał się bardzo przydatnym narzędziem do testów, pokazuje wszystkie pasma w agregacji oraz sąsiednie komórki fizyczne, ich nośne oraz parametry sygnału na nich.
korzict
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2019-11-27, 14:18

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: korzict »

Mozesz powiedzieć na co się zdecydowałeś i jakie masz predkosci ? Jestem z bliskich rejonów
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Zdecydowałem się na Orange - w ofercie z abonamentem telefonicznym mieli najlepszą ofertę. Wziąłem od nich na razie taki najtańszy przenośny router bez agregacji i zewnętrznych anten i mam internet w prędkości ok. 50MBps. Na wiosnę planuje zamontować antenę i kupić jakiś router z agregacją pasm.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: wojteks »

[quote="thep" i mam internet w prędkości ok. 50MBps. [/quote]
Bzdurną jednostkę napisałeś :dobani: , jeżeli już to masz 50Mbps (bo 50MBps to by było 400Mbps).
Nie pomagam na PW!
thep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-21, 13:43

Re: Internet domowy (Godzieszowa, pow. wrocławski)

Post autor: thep »

Racja, kajam się. Powinno być 50Mbps.
ODPOWIEDZ