Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: amws »

Cześć.

Pomóżcie w rozwiązaniu problemu ;-)

Posiadam 2 piętrowy dom w którym na piętrze w centralnej części posiadam router HUAWEI B818 LTE + switch TP-LINK gigabitowy 8 portowy.
Osiągam średnio 200-250 mb/s.
Na parterze oraz na II piętrze mam pociągniętą skrętkę i ustawione 2 access pointy TP=LINK TL-WR841
Nazwa sieci oraz hasło są identyczne, kanały różne - niestety przełączanie pomiędzy nimi nie jest samoczynne (po zejściu z piętra na parter sam muszę się przełączać).

Jaki sprzęt powinienem zakupić by wszystko fajnie się przełączało ?
Mesh które będą połączone kablem z routerem na piętrze czy nowe AC (routery szybsze z pasmem 5Ghz) np 2 x Huawei WS-5200 lub inne ???

Będę wdzięczny
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: key »

Ja szedl bym w kierunku MESH, bral bym sprzet, ktory jest juz dluzej na rynku, n.p. Ubiquiti.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: wojteks »

amws pisze:Jaki sprzęt powinienem zakupić by wszystko fajnie się przełączało ?
Wyboru nie ma, taką funkcjonalność ma tylko drogi MESH.

Osobiście uważam że MESH w domu to przerost formy na treścią ale każdy kupuje co uważa/potrzebuje.
Nie pomagam na PW!
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: amws »

A co z routerami z obsługą IAPP obsługującą roaming ?
Nie mogę znaleźć takich routerów lub access pointów.

Jedyne co udało mi się znaleźć z funkcją roamingu (ale nie idealnego) to model: Ubiquiti UAP-AC-LITE

Teraz tylko pytanie, by MESH działał z roamingiem potrzebne będą 3 sztuki (na każdym z pięter) czy wystarczą 2 + router główny na piętrze ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: wojteks »

Oprócz AP potrzebujesz tez jakiś kontroler, żeby system był spójny to WiFi z posiadanego routera wyłączasz i wszystko załatwia MESH, drogo.

Popytaj sprzedawców, to mało znane rozwiązania dla osób prywatnych bo zbyt drogie.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: key »

To zalezy jaka architekture wybierzesz. Na youtube jest masa filmow pokazujacych jak to dziala - przeklikaj sie przez nie. Mozesz wystartowac n.p. z click i zastanowic sie, jak Twoja siec ma byc zbudowana.

Ja dal bym osobny router bez WiFi, za nim switch, Acces Pointy i CloudKey
Nie pomagam na PW.
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: amws »

Co sądzicie o routerach i AC EDIMAX np RE23S lub RE11 ???
W specyfikacji za każdym razem pojawia się roaming pomiędzy urządzeniami
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: key »

Roaming zachowuje sie inaczej niz mesh - w roamingu przy przepieciu miedzy AP masz chwilke przerwy.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: wojteks »

key pisze:Roaming zachowuje sie inaczej niz mesh - w roamingu przy przepieciu miedzy AP masz chwilke przerwy.
Hmm, idąc po schodach i oglądając film w 4K na smartfonie jakie to ma znaczenie? Rozmowa przez skype czy inny komunikator się przytnie na 1 sekundę.

Nadal twierdzę że MESH do domu w którym mieszka 2-4 osoby a połowa sprzętu może być kablem podłączona jest bardzo drogim i gadżeciarskim rozwiązaniem.

Kurcze, mam raczej duży dom i 1 router mniej więcej w geometrycznym środku domu (tynki gipsowe, strop żelbetowy) i w każdym zakątku mam zasięg WiFi 2.4GHz a tam gdzie odbywa się normalna/główna aktywność mam też 5GHz. No dobra, w najdalszej łazience mam słaby zasięg ale tam raczej nie spędzam wiele czasu, nie leżę w wannie oglądając film czy pod prysznicem nie testuję jakie IPxx ma smartfon.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: key »

wojteks pisze:Nadal twierdzę że MESH do domu w którym mieszka 2-4 osoby a połowa sprzętu może być kablem podłączona jest bardzo drogim i gadżeciarskim rozwiązaniem.
Zalezy jak patrzysz na wydadki, wersja full wypas, tzn.: router + cloud key + 8 port switch + 2 AP kosztuje okolo 2500 PLN.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: wojteks »

key pisze:Zalezy jak patrzysz na wydadki, wersja full wypas, tzn.: router + cloud key + 8 port switch + 2 AP kosztuje okolo 2500 PLN.
No właśnie, tylko że na 2 AP to się nie skończy raczej bo czy nie jest tak, że AP MESH muszą być w każdym pomieszczeniu bo mają mniejsze moce niż typowe routery/AP żeby się nie zakłócać w kolejnych pomieszczeniach?

2500pln za instalację WiFi w domu to nadal drogo chociaż jak się buduje/ma dom za milion to bez znaczenia w ogólnym koszcie tylko że wtedy kabel powinien być w każdym pokoju po 2 sztuki.
Nie pomagam na PW!
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: amws »

Chyba zaryzykuje i spróbuje z EDIMAXem.
Powinienem się zamknąć w 1 tys (2xRE11 + RE23S lub router EDIMAX RG21S)

U tego producenta słowo roamnigu jest dosyć mocno promowane, boje się jedynie o pokrycie zasięgiem każdego piętra.

Nie chce iść w MESH ponieważ moim zdaniem są to rozwiązania w już istniejącym budynku bez położonych kabli
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: key »

wojteks pisze:No właśnie, tylko że na 2 AP to się nie skończy raczej bo czy nie jest tak, że AP MESH muszą być w każdym pomieszczeniu bo mają mniejsze moce niż typowe routery/AP żeby się nie zakłócać w kolejnych pomieszczeniach?
Moc jest zdefiniowana przez prawo, jest identyczna dla routera i dla AP.

Na stronce Ubi jest software przy pomocy ktorego mozna przetestowac zasieg w budynku.
wojteks pisze:2500pln za instalację WiFi w domu to nadal drogo chociaż jak się buduje/ma dom za milion to bez znaczenia w ogólnym koszcie tylko że wtedy kabel powinien być w każdym pokoju po 2 sztuki.
2500 jest cena za system full wypas. Jesli zrobisz to na tanioche, to miescisz sie z okolo 400 PLN za kazdy AP.
amws pisze:Chyba zaryzykuje i spróbuje z EDIMAXem.
Powinienem się zamknąć w 1 tys (2xRE11 + RE23S lub router EDIMAX RG21S)
Cena podobna dla low-costa MESH.
amws pisze:Nie chce iść w MESH ponieważ moim zdaniem są to rozwiązania w już istniejącym budynku bez położonych kabli
Do MESHa tez potrzebujesz kabli, inaczej nie podlaczysz AP'ow.
Nie pomagam na PW.
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: amws »

Zakupiłem i testuje MESH TP-Link M4 (koszt 420 zł za 2 sztuki)

Tworzy jedną sieć w całym domu i przełączanie się pomiędzy AP jest bezproblemowe i działa na tyle błyskawicznie że nie rozłącza rozmowy po wifi calling :D

AP mam połączone po kablu RJ-45 (w każdym M4 są 2 gniazda gigabitowe).
Oczywiście nie jest to konieczne ale tak wybrałem żeby było stabilniej.

Nie chce zapeszać ale sprzęt polecam w 100% (jeżeli tylko nie będzie się wieszał to strzał w 10)

Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie dokupuje jeszcze 2 sztuki i zamykam temat
-BOSS-
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-11-29, 21:19

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: -BOSS- »

Cześć,
Kolego amws mam 2 pytania o konfigurację mesh.
Na przykładzie tego TP Linka Deco M4 z Huawei B818.
Czy wystarczy, że ten TP link Deco podepniemy za 1 razem po kablu z routerem/modemem B818 i się z automatu to skonfiguruje?
Po konfiguracji można odpiąć kabel Ethernet i postawić te TP Linki (w sumie 2 sztuki) w dowolnych miejscach aby łapały tylko zasięg od głównego routera/modemu B818 po wi fi i "rozsiewały" dalej zasięg? Czy też pierwszy Tp link musi być podpięty cały czas kablem na stałe z B818 i tylko druga "satelita" jest po wi fi ??
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: amws »

Hej.

Jedna z satelit TP linka Deco MUSI być na stałe podpięta kablem z routerem (Huawei B818 lub innym).
Należy wyłączyć wifi w routerze (B818). To TP linki tworzą MESH ze sobą bez udziału routera.

Jeżeli masz w domu 2 x TP linka + router to nie będziesz miał 3 punktów dostępowych a jedynie 2 ponieważ router będzie spięty z TP linkiem.
ksalawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-28, 10:18

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: ksalawa »

amws pisze:Zakupiłem i testuje MESH TP-Link M4 (koszt 420 zł za 2 sztuki)

Tworzy jedną sieć w całym domu i przełączanie się pomiędzy AP jest bezproblemowe i działa na tyle błyskawicznie że nie rozłącza rozmowy po wifi calling :D

AP mam połączone po kablu RJ-45 (w każdym M4 są 2 gniazda gigabitowe).
Oczywiście nie jest to konieczne ale tak wybrałem żeby było stabilniej.

Nie chce zapeszać ale sprzęt polecam w 100% (jeżeli tylko nie będzie się wieszał to strzał w 10)

Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie dokupuje jeszcze 2 sztuki i zamykam temat
Cześć, chciałem zapytać jak po ponad 2 latach użytkowania zestawu TP-Linka M4 oceniasz jego działanie. Potrzebuje zrobić WIFI w 5 domkach letniskowych na jednej działce, blisko siebie położonych i myślałem właśnie o sieci Mesh aby nie robić osobnego AP dla każdego domku. koncentratory połączone będą kablem (w sumie 5 sztuk, plus ruter główny i switch).

Zastanawiam się własnie między TP-Link M4 a ASUS ZenWifi CD6.

Dzięki z góry za odpowiedź.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: Mig25 »

Co masz na myśli pisząc koncentratory ? Jeśli M4 , to właśnie stworzysz topologię gwiazdy , a nie kraty , i do tego bardziej nadają się AP z FastRoamingiem , niż te durne urządzenia dumnie nazwane mesh.
ksalawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-28, 10:18

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: ksalawa »

koncentrator to inaczej węzeł czy node, czyli router/AP wchodzący w skład zestawu MESH.

Jeśli dałbym AP, to miałbym różne sieci SID nachodzące się na siebie i potrzebę ręcznego przełączania się między nimi jak będę szedł z telefonem po domku lub z domku do domku.

Aktualnie mam w domu ruter ASUSa dual band, i 2 sieci - na 2.4 GHz i 5 Ghz i musze ręcznie się przełączać między nimi co jest upierdliwe.

W tych domkach chciałbym to lepiej rozwiązać. A kable mam tak położone że z 1 domku idą do każdego z 4 pozostałych.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: Mig25 »

Nie miał byś różnych SSID jak byś nadał te same , AP potrzebują wspierania Fast Roaming /Fast Transition /802.11r , czy jak to się tam nazywa.
Ja tak mam u siebie na 2szt AP i samo się przełącza.
ksalawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-28, 10:18

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: ksalawa »

To chyba tak nie działa.

Jeśli mam 2 AP i każdy swoje SSID, powidzmy SSID_1 i SSID_2 i oba skonfiguruje w telefonie jako zaufane AP, to podłączając się do 1 z nich, telefon będzie trzymał to połączenie do czasu aż zupełnie straci zasięg, ale zanim to nastąpi to internet będzie bardzo kiepski. Po utracie zasięgu przełączy na na inny AP do którego ma dostęp i zasięg sygnału najlepszy.

I teraz zmiana SSID_1 i SSID_2 na powiedzmy SSID_X dla obu AP, nie zmieni sposobu działania opisanego powyżej, z tego co wiem.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: Mig25 »

Działa działa. i nie SSID_1 + SSID_2 ... Po prostu SSID na wszystkich AP, co najwyżej inne kanały.. Obejrzyj to : https://www.youtube.com/watch?v=kMgs2XFClaM
M52B28
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2022-10-31, 16:30

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: M52B28 »

Cześć wszystkim :)
Nie chcąc zakładać nowego tematu podepnę się tutaj.
dom dwu piętrowy. Sieć lan rozprowadzona.
Chciałbym zakupić router, którego wan przyjmie internet z konwertera OPT-->LAN od lokalnego dostawcy internetu (światełko już jest podpięte) + dwie satelity do niego.
Budżet max. 1500zł
Z wymagań: router musi mieć zaimplementowaną bramę VPN, nie chce mi się wgrywać i potem konfigurować na nim openwrt itp.
Z góry dziękuję za konkretne propozycje sprzętu do kupienia !
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: wojteks »

Netgear RBR50+RBS50 lub podobne/lepsze.
Nie pomagam na PW!
ksalawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-28, 10:18

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: ksalawa »

Mig25 pisze:Działa działa. i nie SSID_1 + SSID_2 ... Po prostu SSID na wszystkich AP, co najwyżej inne kanały.. Obejrzyj to : https://www.youtube.com/watch?v=kMgs2XFClaM
Sprawdziłem u siebie w domu z ruterem ASUSA RT-AC68U (AC1900 dual band) i repeaterem pracującym w trybie AP, podpiętym kablem do rutera (RP-N12) i faktycznie działa przełączenie między poszczególnymi sieciami (2 sieci na ruterze - 2.4 i 5 GHz) oraz 1 sieć 2.4 GHz na repeaterze (te same SSID, hasła).

W sumie ten AP kosztuje mniej niż 100 a daje radę na piętrze, jednak do tych swoich drewnianych domków potrzebowałbym pewnie coś mocniejszego, co obsłuży kilka/kilkanaście urządzeń równolegle na parterze i poddaszu (strop drewniany).

Pytanie które urządzenie warte uwagi w umiarkowanej cenie (będę potrzebował 5 sztuk).

Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: Mig25 »

Na allegro za 99PLN są z drugiej ręki Netgeary R6220 (ale z fakturą) , AC1200 ( 300Mb dla 2,4Ghz i 887Mb dla 5Ghz) , do głupiego AP nadaje się wyśmienicie , i można bez problemu openwrt załadować.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: matek451 »

Popieram wybór kolegi, sam instaluję klientom te routery jako dodatkowe AP, nie ma nic lepszego w kwestii jakość/cena. Do tego oryginalne FW Netgeara to sama przyjemność, nie potrzeba nic konfigurować bo w sofcie jest od razu możliwość wyboru trybu pracy jako AP.
A dla dociekliwych alternatywny soft.
ksalawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-28, 10:18

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: ksalawa »

Dzięki za sugestie, chyba faktycznie kupie te z allegro.

Jeden z tych netgearów musi działać jako ruter główny, do którego podłącze pozostałe 4 po kablu 1Gb. Pytanie czy może tak być czy na ruter główny a nie tylko "glupi AP" wystarczy on również.

Przy okazji te 4 sztuki pracujące w trybie AP podłączone do rutera głównego kablem powinny być z portu WAN (na AP) czy jedno z gniazd LAN trzeba wykorzystać?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: Mig25 »

Żeby zrobić głupiego AP trzeba wyłączyć DHCP ( tylko router ma mieć włączony DHCP) , ustawić adres lan na sztywno z puli routera ,i inny od pozostałych urządzeń ,(czyli jak router ma 192.168.1.1 to głupie AP mogą mieć 192.168.1.2 , 192.168.1.3...), i podłączyć kabel do portu LAN.
Nie wiem ,czy orginalny soft Netgeara ma możliwość:
- przyporządkowania WAN do LANu ( czyli wtedy kabel możesz też podpiąć do WAN i jest traktowany jako LAN)
- włączenia Fast roamingu
W Openwrt te rzeczy można bez problemu zrobić.

Na router główny spokojnie wystarczy (przerzuci przez NAT łącze 1Gb), jeśli nie będziesz włączał jakiś dodatkowych rzeczy obciążających (np. VPN).
ksalawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-28, 10:18

Re: Dom 2 piętrowy - access point czy MESH ?

Post autor: ksalawa »

Mig25 pisze:Działa działa. i nie SSID_1 + SSID_2 ... Po prostu SSID na wszystkich AP, co najwyżej inne kanały.. Obejrzyj to : https://www.youtube.com/watch?v=kMgs2XFClaM
Cześć,
mam już te netgear r6220, wygląda to dobrze choć na razie podpiąłem 1 sztukę tylko, mają oryginalny firmware i pewnie nie musiałbym nic robić gdyby nie to że ten firmware nie pozwala mi nadać takiego samego SSID dla sieci 2.4 i 5 GHz, wyskakuje błąd (duplicate SSID) i nie pozwala zapisać zmian.

Czy faktycznie tak jest w netgearach?

Jeśli będą 2 różne sieci dla 2.4 i 5 GHz to przełączanie miedzy nimi nie będzie automatyczne, do czasu aż użytkownik ręcznie zaloguje się do jednej i drugiej sieci i zapisze w swoim laptopie/smartfonie ustawienia - zgadza się?

Czy zmiana na openwrt załatwiłoby sprawę?
ODPOWIEDZ