Rozbudowa routera o port gigabit ethernet

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-25, 21:02

Rozbudowa routera o port gigabit ethernet

Post autor: mix »

Dzień dobry,

Mam tego typu zagwozdkę i proszę o poradę, bo z wiedzą na te tematy u mnie cienko):

Z internetem LTE (Play) łączę się przez D-Link DWR 921, który ma porty LAN Fast Ethernet. Chciałbym w jakiś (czyli najtańszy) sposób rozbudować zestaw o przynajmniej 1 port gigabitowy do łączenia się na terenie domu z laptopa przez Wi-Fi z serwerem plików NAS (Synology DS220j).
Jakie mam możliwości?
Na razie mam takie pomysły:
– router zostaje a ja dokupuję router z gigabit LAN (i ustawiam jako repeater?), do niego podłączam NAS
– kupuję router jak wyżej, ale wyposażony w modem LTE na USB i rezygnuję z łączenia z netem przez dotychczasowy router.
– kupuje router, który ma wszystko na raz (tego wolałbym uniknąć ze względu na koszty nowych routerów i właściwie brak używek)

Czy dobrze kombinuję? Czy są jeszcze inne możliwości?
Dziękuję z góry za pomoc.

PS. Mam też na stanie Airbox 2 Plus (takie mydło do łączenia z LTE) ale wydaje mi się, że nic to nie pomoże w mojej sytuacji.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozbudowa routera o port gigabit ethernet

Post autor: wojteks »

Niby jak chcesz wykorzystać potencjał portu Gigabitowego zabytkowym sprzętem i to jeszcze po WiFi? NAS będzie też działał z portami Fast Ethernet jakby co.

Zostawiasz DWR tak jak jest (wyłączasz w nim WiFi, ma tylko dostarczać internet po kablu do WAN nowego), kupujesz współczesny router z portami gigabitowymi i WiFi AC (laptop musi też mieć kompatybilną kartę), do nowego routera podłączasz NASa.

Nie wiem jaki jest cel takich ćwiczeń i co ma dać. Najprościej by było wymienić zabytkowy DWR na coś nowszego z LTE (agregacja) i gigabitem (najtańszy sensowny B535).
Nie pomagam na PW!
mix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-25, 21:02

Re: Rozbudowa routera o port gigabit ethernet

Post autor: mix »

NAS już działa na Fast Ethernet, ale bardzo wolno. Cel ćwiczeń to wyłącznie obniżenie kosztów. Ma wzrosnąć komunikacja Laptop-NAS w obrębie mieszkania, połączenie ze światem takie jak jest mi zupełnie wystarcza.

W laptopie mam WiFi AC i dokupując używany router o parametrach jakie podałeś może zamknę się w 100zł.
Dzięki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozbudowa routera o port gigabit ethernet

Post autor: matek451 »

Pomysł aby łaczyć się z NAS po WiFi tragiczny, kupuje się switch GE ,wpina do niego LAPTOP I nas i komunikacja miedzy nimi odbywa się po GE w sieci lokalnej a switch podpina do Dwr-921 i ma się dostęp do internetu po LAN 100Mb/s.
mix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-25, 21:02

Re: Rozbudowa routera o port gigabit ethernet

Post autor: mix »

matek451 pisze:Pomysł aby łaczyć się z NAS po WiFi tragiczny, kupuje się switch GE ,wpina do niego LAPTOP I nas i komunikacja miedzy nimi odbywa się po GE w sieci lokalnej a switch podpina do Dwr-921 i ma się dostęp do internetu po LAN 100Mb/s.
A to już sprawa uznaniowa czy tragiczny czy nie. Dla mnie korzyści wynikające z niepodpinania się laptopem pod cokolwiek powodują, że to nie jest tragiczny pomysł.

mix.
ODPOWIEDZ