Router 2.4Ghz + 5Ggz - którą z dwóch anten wymienić w celu wzmocnienia siły sygnału 2.4Ghz

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Oranos7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-28, 17:08
Lokalizacja: Kutno

Router 2.4Ghz + 5Ggz - którą z dwóch anten wymienić w celu wzmocnienia siły sygnału 2.4Ghz

Post autor: Oranos7 »

Mam Router Tp-Link C5 v2. Niestety dla sieci 2.4Ghz mam minimalnie za słaby zasięg na TV w drugim pokoju. Chce zwiększyć moc sygnału o 2-3 dB najprostszym i najszybszym sposobem czyli wymianą anteny na taką z większym wzmocnieniem. Mam na stanie jedną antenę dookólną 12 dBi ale nie wiem którą z dwóch w routerze wykręcić i wymienić na dłuższą celem poprawy zasięgu tylko dia sieci 2.4Ghz (przy 5Ghz zasięg jest świetny).

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jakie pełnią funkcje poszczególne anteny w tym routerze? Czy jedna obsługuje 2.4GHz a druga 5Ghz ?

Druga sprawa, sieć 2.4Ghz mam ustawioną na 20mhz ze względu na straszne zakłócenia od sąsiadów w eterze, bardzo ciężko się wcisnąć w kanał bez dużych zakłóceń. Czy w takim przypadku tylko jedna antena w routerze odpowiada za sieć 2.4GHz a dopiero po zwiększeniu szerokości kanału na 40mhz druga antena zaczyna być potrzebna dla tego pasma ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router 2.4Ghz + 5Ggz - którą z dwóch anten wymienić w celu wzmocnienia siły sygnału 2.4Ghz

Post autor: key »

Oranos7 pisze:MCzy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jakie pełnią funkcje poszczególne anteny w tym routerze? Czy jedna obsługuje 2.4GHz a druga 5Ghz ?
Nie. Patrzac na plytke oraz czytajac to, wniokuje, ze anteny zewnetrzna sa podpiete pod WiFi 5 GHz. Anteny do 2.4 GHz sa wewnatrz routera.

Wszystkie anteny sa potrzebne - router pracuje z technologia MiMo.
Oranos7 pisze:Druga sprawa, sieć 2.4Ghz mam ustawioną na 20mhz ze względu na straszne zakłócenia od sąsiadów w eterze, bardzo ciężko się wcisnąć w kanał bez dużych zakłóceń. Czy w takim przypadku tylko jedna antena w routerze odpowiada za sieć 2.4GHz a dopiero po zwiększeniu szerokości kanału na 40mhz druga antena zaczyna być potrzebna dla tego pasma ?
Nie. Szerokosc pasma nie ma nic wspolnego z tym, ktore aneny sa uzywane.
Nie pomagam na PW.
Oranos7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-28, 17:08
Lokalizacja: Kutno

Re: Router 2.4Ghz + 5Ggz - którą z dwóch anten wymienić w celu wzmocnienia siły sygnału 2.4Ghz

Post autor: Oranos7 »

A czy istnieje taka możliwość że obydwie zewnętrzne anteny są jednoczesnie od pasma 2.4 oraz 5 Ghz ? Pytam bo zmieniłem jedną zewnętrzną antenę z 5 na 12 dBi i zasięg i siła sygnału dla 2.4GHz wzrosła o jakies 3dBi
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router 2.4Ghz + 5Ggz - którą z dwóch anten wymienić w celu wzmocnienia siły sygnału 2.4Ghz

Post autor: key »

Nie majac schematu trudno mi sie jednoznacznie wypowiadac. Teoretycznie jest to mozliwe, praktycznie te 3 dB moga tez wynikac z lekkiej zmiany pozycyji routera (n.p. jesli w poprzedniej pozycji sam sie tlumil).
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ