Router obcina prędkość internetu

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

Witam.

Mam problem z routerem Asus RT-AC1200. Znacznie obcina mi prędkość internetu. Przy łączu 250/250 Mb wyciągam maksymalnie 80-90Mb niezależnie czy to po kablu czy WiFi. Podłączając komputer bezpośrednio do gniazdka, prędkości są takie jakie deklaruje dostawca internetu. Próbowałem już przełączyć tryb z routera na AP ale to nic nie daje. Możliwe że router jest uszkodzony, bo siła sygnału wifi też nie powala. Wychodząc na balkon i widząc router przez okno siła sygnału (Wifi 5Ghz) w telefonie spada o połowę a jak się do niego odwrócę plecami to traci zasięg lub jest na minimalnym. Co może być nie tak? Poradzicie coś?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: wojteks »

Jeżeli router ma porty gigabitowe i komputer oraz router do dostawcy łączą się w gigabicie to spadku prędkości nie powinno być. Kabel którym łączysz komputer z gniazdkiem to ten sam co router łączy się z gniazdkiem? Zmieniałeś kable na próbę? WiFi to inna bajka.

Skoro uzyskujesz 90Mbps to wygląda jakby nie było połączenia gigabitowego po stronie WAN routera.

Masz od kogo pożyczyć inny router na testy (musi mieć porty gigabitowe)?
Nie pomagam na PW!
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

Tak. Zmieniałem kable i też sprawdzałem na tych samych. Bezpośrednio na kablu podłączyłem stacjonarkę do gier i starego lapka (Sony Vaio SVE151E11M). Śmiga tak jak powinno być. Podłączając przez router jest lipa. Nie ważne co podłącze czy przez kabel czy przez wifi (sprawdzone na 6 sprzętach) pokazuje prędkość +- 90Mb. Sprawdzane też na kilku stronach z testowaniem prędkości. Wszędzie podobne wyniki. Walczę z tym od wczoraj i mnie już k....a bierze. Spróbuję gdzieś pożyczyć inny router, a jak nie dam rady to oddaję go do sklepu. Btw dzięki za odpowiedź.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: piotrzet »

Porty w tym rouetrze mają takie parametry to niby jak ma ci nie obcinać? \
RJ-45 10/100 (LAN) - 4 szt.
RJ-45 10/100 (WAN) - 1 szt.
To jest maksymalna prędkość co potrafi ten router. Zmien na sprzęt z portami 10/100/1000
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

O kurcze faktycznie. Dzięki kolego. Szczerze to tego nie sprawdzałem, bo myślałem że w dzisiejszych czasach port gigabitowy to norma. Nie rozumiem tylko jednego. Jak ma działać wifi do 867 Mbps na ac lub 300 Mbps na n jak mu port WAN nie pozwoli? Masakra. Jeszcze raz dzięki. Jutro rzucam im ten złom na ladę. Pozdro
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

Oszukali mnie, banda zlodzieji i decydentów takich jak tam siedzą :wsciekly: :klnie:

Poniżej screen ze sklepu. Jest napisane jak byk że porty są Gigabitowe. Jutro tam wjeżdżam. :strzela:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: piotrzet »

https://www.asus.com/pl/Networking/RT-A ... fications/
Jak byk 10/100
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

Dzięki. Sprawdziłem to po Twoim pierwszym poście. Już mam naszykowane screeny ze strony Asusa i ze strony sklepu. Muszą przyjąć z powrotem. Łaski nie robią.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: key »

Tylko sprawdz dokladnie ktora wersje Asus RT-AC1200 Ty masz.

Jest ich w sumie piec (maja rozne literki po 1200), jesli masz tam G+ lub GU, to Twoj router obsluguje 10/100/1000 BaseT.
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: piotrzet »

key pisze:Tylko sprawdz dokladnie ktora wersje Asus RT-AC1200 Ty masz.

Jest ich w sumie piec (maja rozne literki po 1200), jesli masz tam G+ lub GU, to Twoj router obsluguje 10/100/1000 BaseT.
Ale po co sprawdzać. Ewidentnie widać że problem leży w portach, bo jak inaczej uzasadnisz prędkości 90 Mb/s?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: key »

Powodow moze byc wiecej, n.p. zly kabel, zla konfiguracja komputera, ....

A sprawdzenie polega na spojrzeniu na etykietke routera - w sumie jakies 1..2 sekundy.
Nie pomagam na PW.
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

Mam taki jak powyżej na screenie z witryny sklepu. Asus RT-AC1200. Bez żadnych literek na końcu. Ewidentnie wina leży po stronie portów.
Na stronie internetowej sklepu (zdjęcie wyżej) jest napisane, że router ma 4 porty gigabitowe, co prawdą nie jest. Obejrzałem tez pudełko, naklejkę pod routerem i instrukcję. Nigdzie nie ma informacji, że to są tylko porty 10/100 Mbps. Taka informacja jest na stronie asusa. Wprowadzili mnie w błąd w sklepie, a ja nie weryfikowałem tego gdzie indziej. Są to są, wiec szukałem problemu gdzie indziej. Dopiero kolega piotrzet odnalazł przyczynę za co mu serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: wojteks »

Skoro masz ten router to pokaż zdjęcie etykiety naklejonej na router a nie zdjęcie pudełka.
Nie pomagam na PW!
masaxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-30, 11:56

Re: Router obcina prędkość internetu

Post autor: masaxer »

wojteks pisze:Skoro masz ten router to pokaż zdjęcie etykiety naklejonej na router a nie zdjęcie pudełka.

Sprawa już wyjaśniona, ale jak chcesz to proszę bardzo.
ODPOWIEDZ