ASUS RT-AC67U AiMesh 2szt - zasadność rozwiązania

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stforek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-09-03, 22:55

ASUS RT-AC67U AiMesh 2szt - zasadność rozwiązania

Post autor: stforek »

Witam Was,

Chciałem prosić o radę przy rozbudowie sieci WI-FI. Obecnie posiadam router TP-LINK WR1043ND |(v2 jak dobrze pamiętam). Ze względu na infrastrukturę kablową router jest podłączony w skrajnej części domu na poddaszu (wcześniej jest router od dostawcy światłowodu ale tylko przelotowo - na nim nic nie ustawiam).

Takie ustawienie powoduje że po drugiej stronie domu na dole (salon) jest problem z zasięgiem WI-FI (laptop sobie jeszcze radzi ale telefony zupełnie np. nie mają zasięgu). Kiedyś w salonie miałem postawiony drugi router (podłączony kablem z pierwszym) który rozszerzał zasięg WIFI. Jednak raz że był to bardzo stary sprzęt i mimo tej samej nazwy sieci były pewne niedogodności zastanawiam się nad nowym rozwiązaniem - AI Mesh od ASUS na RT67U. Dodam że router na dole obecnie pełni rolę swicha i z niego podłączony jest kablowo dekoder i telewizor, a do TP-LINKA podłączyłem komputer stacjonarny, NAS, dekoder i dolny router (stąd rozwiązanie z dwoma routerami po 4 gniazda LAN bardziej mi pasuje niż inne systemy Mesh)

I tu pytanie - obecną konfigurację chcę zastąpić zestawem ASUS RT-AC67U AiMesh (2pack) - cena tego to około 1000zł. Ale mam wiele wątpliwości czy takie rozwiązanie spełni moje oczekiwania. Logika byłaby następująca: jeden z routerów z zestawu zastąpi 1043ND od TP-LINK (skrajne pomieszczenie na piętrze), drugi po kablu byłby podłączony po przeciwnej stronie domu w salonie na dole. Co chcę osiągnąć ? Poprawę zasięgu WIFI (zwłaszcza na dole), przełączanie automatyczne gdy poruszam się z dołu na górę, zasięg w ogrodzie poza domem (przy salonie).

Trochę się rozpisałem ale moje pytania:
- czy pojedynczy router z zestawu (ASUS RT-AC67U AiMesh) będzie miał lepsze (lub co najmniej porównywalne) parametry niż obecny TP-LINK WR1043ND (głównie w zakresie zasięgu i prędkości WI-FI) - ma to znaczenie ponieważ routery staną niejako po przeciwnych stronach domu, nie chcę stracić zasięgu "po środku"
- czy uważacie że zaproponowane rozwiązanie będzie miało sens, może niewiele zyskam albo odwrotnie to jak strzelanie z armaty do muchy (zupełnie tańszym kosztem osiągnę to co potrzebuję)

Zaproponowany zestaw wydaje mi się pasujący, nie jest tani (dla mnie) ale jestem w stanie wydać takie pieniądze jeśli byłbym pewniejszy że tego szukam. Nie ma zbyt wielu testów które by mnie przekonały w 100% do tej opcji - może Wasza fachowa wiedza coś mi podpowie| (albo mnie zniechęci).

Dziękuję z góry i pozdrawiam
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1700
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ASUS RT-AC67U AiMesh 2szt - zasadność rozwiązania

Post autor: Mig25 »

Z tego co widać , to masz problemy z zasięgiem wifi rozgłaszanymi przez routery. Jeśli są one spięte kablem ,to jest to najlepsze z możliwych rozwiązań .Mesh wykorzystuje do tego połączenie wifi , poza tym przy dwóch routereach mesh nie ma sensu , lepiej zrobić zwykły most bezprzewodowy.
WR1043ND to router z jednym z najmocniejszych sygnałów wifi ,stąd zamiana jego na RT-AC68U nie zwiększy sgnału 2,4Ghz , a dołożenie 5Ghz nic nie pomoże , bo ten sygnał jest jeszcze słabszy .
Skoro masz te routery na skraju domu to być może możesz je zbliżyć trochę bardziej do centrum , tak ,żeby mogły objąć również środek domu . Albo będziesz musiał dołożyć jeszcze trzeci router po środku...

U siebie mam też trzy routery rozgłaszające rozmieszczone po domu ( R6220 działające jako most przewodowy ) , wszystkie podpięte kablem do "centralnego" routera , a z niego jeszcze kabel do modemu b715 umieszczonego na kominie w hermetycznej puszce. Siec działa poprawnie wg mnie.
stforek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-09-03, 22:55

Re: ASUS RT-AC67U AiMesh 2szt - zasadność rozwiązania

Post autor: stforek »

Mig25 pisze:poza tym przy dwóch routereach mesh nie ma sensu , lepiej zrobić zwykły most bezprzewodowy.
Jest rozwiązanie które bez rozłączania przełączy mnie między punktami nadawania WIFI, kiedyś miałem dwa routery ale ten do którego się zalogowałem trzymał "aż do końca" a nie przełączał na drugi mimo iż byłem w jego pobliżu - oczywiście była jedna nazwa sieci ale może nie o to chodzi i da się to inaczej zrobić.
Mig25 pisze: WR1043ND to router z jednym z najmocniejszych sygnałów wifi ,stąd zamiana jego na RT-AC68U nie zwiększy sgnału 2,4Ghz , a dołożenie 5Ghz nic nie pomoże , bo ten sygnał jest jeszcze słabszy .
A czy jest ryzyko że ten zasięg będzie nawet słabszy ?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1700
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ASUS RT-AC67U AiMesh 2szt - zasadność rozwiązania

Post autor: Mig25 »

stforek pisze: Jest rozwiązanie które bez rozłączania przełączy mnie między punktami nadawania WIFI, kiedyś miałem dwa routery ale ten do którego się zalogowałem trzymał "aż do końca" a nie przełączał na drugi mimo iż byłem w jego pobliżu - oczywiście była jedna nazwa sieci ale może nie o to chodzi i da się to inaczej zrobić.
To się teoretycznie nazywa 802.11r Fast Transition ,można to np. w OpenWRT włączyć. Ale podobno to i tak zależy od klienta , bo jeden przełącza jak tylko wykryje ilniejszy sygnał , a drugi trzyma do samego końca , to samo jeden potrafi przełączyć bez utraty streamingu ( np podczas połączenia Skype) , a inny podczas przełączania zerwie połączenie.
Nie musisz mieć Mesha ,żeby to włączyć.
stforek pisze:A czy jest ryzyko że ten zasięg będzie nawet słabszy ?
Zasięg na pewno lepszy nie będzie po podmianie wr 1043nd ( może ten drugi ma słabsze radio i będzie lepiej ,ale dam sobie rękę uciąć ,że wr1043nd daje radę,chyba ,że jest źle skonfigurowany :) ) Także jak najbardziej może się okazać ,że zasięg po wymianie będzie jeszcze gorszy .
ODPOWIEDZ