Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kimarco
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-21, 02:39

Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: kimarco »

Witam was.
Mam internet w INEA 600Mbps, ich router ZTE miał za słaby zasięg po wifi więc zakupiłem Asusa AX88U. ZTE został mi ustawiony jako Bridge, a w Asusie ustawiłem jako AP. Kabel cat 7 z ZTE LAN1 idzie do Asusa WAN.
I tutaj zaczyna się problem, gdy zrobiłem testy prędkości. na 2,4Ghz nie osiągam 100Mbps, na 5Ghz mam prędkość w okolicach 250Mbps. Ping potrafi być 21ms. Odległość od routera podczas testów wynosi ~1m, i nie ma niczego co by zakłócało sygnał. Po kablu jak się połączę to prędkości mam wzorowe.
Gdy użyję skanera Wi-Fi to wyskakuje mi, że 2,4 i 5 pracuje mi w standardzie N. Dodam, że moja karta sieciowa obsługuje standard AC.
W ustawieniach Asusa muszę mieć zaznaczoną opcję włączonej 802.11ax, jeżeli to wyłączę to prędkości mi drastycznie spadają. Nie mam opcji wymuszenia ac, tylko : ax only, n/ac/ax, legacy, automat.
Próbowałem różnych ustawień, ale w cale nie jest lepiej, a nawet i gorzej. Co ciekawe gdy mam ustawienia jak obecnie (załączniki) to w telefonie Samsung S10 zapala mi się mały znaczek 6 nad symbolem wifi. A na tych samych ustawieniach laptop widzi wifi i się łączy. Mimo, że karta nie obsługuje wifi 6
Czy ktoś może wie, czemu mam takie słabe prędkości? (oczywiście ZTE i Asus adresy LAN mają 192.168.50.x i 192.168.50.y) Jakie ustawienia zmienić, aby internet śmigał jak potrzeba.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: key »

Przeskanuj okolice i sprawdz, czy pasmo nie jest zapchane. Sprawdz tez jaka jest szerokosc twoich pasm.
Nie pomagam na PW.
kimarco
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-21, 02:39

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: kimarco »

Mieszkam w domu jednorodzinnym, więc nie ma tutaj innego Wi-Fi. Z kanałami też próbowałem. Obecnie sieć pracuje na kanale 6 i 100.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: key »

Sciany domu nie stanowia 100% ochrony przed zakloceniami z zewnatrz. Dodatkowo zaklocenia moga byc produkowane nie tylko przez punkty dostepowe WiFi - przy odrobinie pecha kanal zapycha Ci n.p. bezprzewodowa stacja pogody.

Kanal WiFi to nie tylko czestotliwosc pracy ale i szerokosc pasma z ktorym pracujesz. Pasmo moze miec miedzy 5 a 40 MHz - im mniejsza szerokosc pasma, tym mniejszy maksymalny przeplyw danych (do porownania z autostrada, taka z dwoma pasami przepusci mniej samochodow niz taka z osmioma pasmami).

Jesli chcesz rozwiazac Twoj problem, to wroc do poczatku - zainstaluj program powyzej i sprawdz co zapycha Ci komunikacje.....
Nie pomagam na PW.
kimarco
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-21, 02:39

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: kimarco »

załączam screen. Jeżeli potrzeba jeszcze więcej danych to prześlę.
I tak jak widać, w promieniu nawet 50m nie ma obok mnie żadnych nadajników, czy zakłócaczy.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: radius »

Te obrazki są nieczytelne. Proszę je poprawić.
Ile masz na przewodzie za ZTE (to rozumiem, że jest ONT z wpiętym światłowodem) i za Asusem?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: key »

Screen ktory wkleiles jest nieczytelny.

Wklej prosze graficzne zapelnienie pasma (click) dla obu czestotliwosci.
Nie pomagam na PW.
VAHANARA

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: VAHANARA »

kimarco pisze:Dodam, że moja karta sieciowa obsługuje standard AC.
W ustawieniach Asusa muszę mieć zaznaczoną opcję włączonej 802.11ax, jeżeli to wyłączę to prędkości mi drastycznie spadają. Nie mam opcji wymuszenia ac, tylko : ax only, n/ac/ax, legacy, automat.
Dokładny typ karty jest potrzebny, samo ac to a mało - typ można odczytać w Menedżeże urządzeń w lapku.p.

Z jaką prędkością zestawia się połączenia lapek - Asus - można to sprawdzić we właściwościach (albo stanie) połączenia bezprzewodowego

S10 ma wifi6 z MIMO4x4, więc pełną prędkość łącza mógłbyś mieć teoretycznie.

Do weryfikacji eteru można też użyć programu InSSIDer (Win) lub apki Wifi Alanyser (Android). Pokazujesz widmo, czyli obrazek graficzny z kanałami.

A, i wymuszenie powinno być "n/ac/ax" albo automat.
kimarco
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-21, 02:39

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: kimarco »

Teraz już chyba coś będzie widać.

Przewód łączący ma koło 7m, i nie przebiegają koło niego żadne kable elektryczne. Gdy łączę się po kablu Asus - laptop, to prędkości są na poziomie 700Mbps, wiec mam więcej niż zdeklarowane.
A co do Samsunga to prędkości mam nie wiele większe niż na laptopie.

Karta sieciowa ma aktualne sterowniki, Broadcom 802.11ac 7.35.295.2
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Robiłem testy prędkości teraz na Samsungu i prędkość pobierania 108Mbps, a wysyłania 772Mbps (a posiadam swiatłowód ze złaczem symetrycznym 600/600)

Identyfikator SSID: DomeX_5
Protokół: Wi-Fi 5 (802.11ac)
Typ zabezpieczeń: WPA2-Personal
Pasmo sieci: 5 GHz
Kanał sieci: 100
Adres IPv6 połączenia lokalnego: fe80::7d8c:ebcf:8976:56eb%14
Adres IPv4: 192.168.50.73
Serwery DNS IPv4: 192.168.50.1
Producent: Broadcom
Opis: Broadcom 802.11ac Network Adapter
Wersja sterownika: 7.35.295.2
VAHANARA

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: VAHANARA »

Teraz widać - w eterze czysto jest.

Ile MIMO ma karta w lapku?

NA S10, przy kanale 80MHz powinieneś mieć pełną prędkość, zbliżoną do prędkości łącza. Przeniósłbym się tylko dla spokoju ducha na kanały 38 - 46
VAHANARA

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: VAHANARA »

Czyli wygląda, że to Asus przycina. Jakby się nie wyrabiał. Może coś z NAT-em albo zabezpieczeniami. Wyłącz na chwilę
zabezpieczenia i wtedy sprawdź na otwartym wifi.

Sprawdź jeszcze, na jaką prędkość zestawiają się połączenia laptop (S10) - Asus.

A sprawdzałeś połączenie wifi z ZTE?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: wojteks »

Na próbę oddal się z laptopem od routera, tak żeby siła sygnału była z -50-60dBm.
Nie pomagam na PW!
kimarco
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-21, 02:39

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: kimarco »

Właśnie na S10 nie mam pełnych prędkości, raz udało mi się uzyskać coś koło 350Mbps.
Router ZTE też coś miał problem z transferami. Oczywiście zgłaszałem to ale tłumaczyli głupimi wymówkami, że na Wi-Fi nigdy nie będę mieć prędkości jak po kablu i nie mogą zagwarantować pewnych prędkości, że to na pewno coś mi zakluca lub inne wifi działa. Ale tutaj utknąłem i dla tego kupiłem router z wyższej półki cenowej i powinien przecież bez problemu uciągnąć https://www.asus.com/pl/Networking-IoT- ... U/techspec
VAHANARA

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: VAHANARA »

Bo to router cię w tej chwili ogranicza z jakiegoś powodu.

Po raz ostatni - sprawdź, z jaką prędkością zestawia się połączenie wifi lapka z Asusem, bo tak to możemy sobie do Gwiazdki pisać. Sprawdza się we właściwościach lub stanie połączenia wifi.
kimarco
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-21, 02:39

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: kimarco »

czy o to chodziło?
Na telefonie mam 1,2Gbps a na 2,4Ghz mam 144 Mbps
Obrazek

Przy wyłączonych zabezpieczaniach i firewall różnicy w prędkości nie ma.
Obrazek
VAHANARA

Re: Asus AX88U i bardzo słabe transfery po wi-fi

Post autor: VAHANARA »

kimarco pisze:czy o to chodziło?
Tak, ale dziwnie jakoś pokazuje - potężna niesymetria DL i UL w zestawieniu łącza. Potwierdza problem na DL.
kimarco pisze:Na telefonie mam 1,2Gbps a na 2,4Ghz mam 144 Mbps
to znaczy - 1.2Gbps to DL na 5GHz?
ODPOWIEDZ