Wybór routerów/AP

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rpd34
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2020-01-16, 05:58
Lokalizacja: Bliskie okolice Wrocławia

Wybór routerów/AP

Post autor: rpd34 »

Witam,
Obecnie posiadam taką sieć:
PARTER
Internet/WiFi - Huawei B818
AP - Repeater TP-Link ustawiony na AP
PIĘTRO
AP - TOTOLINK A950RG

Nawet to wszystko razem działa, ale chciałbym uporządkować sieć i wymienić AP na TP-LINK AX10 lub Huawei AX3 dual core.

PARTER
(?) nternet - B818, ale wyłączyć wifi i zmienić lokalizację na strych
AP
PIĘTRO
AP

Proszę o pomoc w wyborze nowych AP. Tak jak pisałem wyżej zastanawiam się albo nad TP-LINK AX10 albo Huawei AX3 Dual core. Jest teraz promocja w MM i kupując 2 szt, jeden z nich jest przeceniony.

Pozdrawiam!
[Jestem amatorem, który dzięki forum chce się czegoś nauczyć i ulepszyć sieć w domu. Proszę o wyrozumiałość.]
VAHANARA

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: VAHANARA »

Ja bym spojrzał zdecydowanie w kierunku ax3, jeśli już. Ma więcej MIMO (po 2x2), choć to trochę pry mało patrząc przyszłościowo i tak trochę przy mało, ale na jakiś czas powinno spokojnie wystarczyć. Poza tym, może pracować w systemach MESH, więc jeśli złoży się dobrze z 818 (HLiknk) to mogłoby by być bardzo dobrze jeśli chodzi o roaming mobilków.

Ax 10 z tym swoim 1x1 na ax to już przeżytek, jak dla mnie.
rpd34
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2020-01-16, 05:58
Lokalizacja: Bliskie okolice Wrocławia

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: rpd34 »

VAHANARA pisze:Ja bym spojrzał zdecydowanie w kierunku ax3, jeśli już. Ma więcej MIMO (po 2x2), choć to trochę pry mało patrząc przyszłościowo i tak trochę przy mało, ale na jakiś czas powinno spokojnie wystarczyć. Poza tym, może pracować w systemach MESH, więc jeśli złoży się dobrze z 818 (HLiknk) to mogłoby by być bardzo dobrze jeśli chodzi o roaming mobilków.

Ax 10 z tym swoim 1x1 na ax to już przeżytek, jak dla mnie.
Dzięki za odpowiedź.

Jeśli chodzi o MIMO... to ta technologia dotyczy urządzeń, które obsługują Mu MIMO? Generalnie w domu mamy 2x samsungi s10 plus, tv, i cztery urządzenia smart. Do tego laptopa, który ma stara kartę sieciową oraz xboxa, który jest podłączony do sieci przez LAN. Czy będzie odczuwalna przepustowość częstotliwość 2,4? Np. w laptopie karta sieciowa pokazuje 72 mbps.

Argument z mesh jest przekonujący, ponieważ moge wykorzystać sprzęt, który mam - B818. Czy przy mesh każdego urządzenie w systemie mesh jest podłączone do lan jak przy AP?
[Jestem amatorem, który dzięki forum chce się czegoś nauczyć i ulepszyć sieć w domu. Proszę o wyrozumiałość.]
VAHANARA

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: VAHANARA »

rpd34 pisze:Jeśli chodzi o MIMO... to ta technologia dotyczy urządzeń, które obsługują Mu MIMO?
MIMO i MU-MIMO to zasadniczo różne sprawy. MIMO to zwielokrotnianie strumieni do każdego klienta, czyli zwielokrotnianie prędkości. MU-MIMO to równoległe łączenie się routera / AP z kilkoma klientami, umożliwiając transmisje do każdego w tym samym czasie. MU-MIMO jest w standardach ac i ax, ale działa w nich inaczej.
rpd34 pisze:Czy będzie odczuwalna przepustowość częstotliwość 2,4?
Zależy ile będą ciągnęli wszyscy w jednym czasie (przykładowo, film w 4k potrafi mieć transfer kilkudziesięciu Mbps...). A to tylko ty wiesz.
rpd34 pisze: Np. w laptopie karta sieciowa pokazuje 72 mbps.
co oznacza w rzeczywistości max prędkości do jakichś 50Mbps blisko routera/AP i bez żadnych zakłóceń w powietrzu. Bardziej realnie to jakieś 30...40Mbps, za ścianami i z zakłóceniami - megabity, jak dobrze pójdzie...
rpd34 pisze:Czy przy mesh każdego urządzenie w systemie mesh jest podłączone do lan jak przy AP?
Zależy od możliwości sprzętu MESH. Są takie, które łączą się tylko po wifi, są takie, co potrafią też po LAN czy PLC. Są systemy MESH mogące pracować też jak typowe AP. Router główny i satelity MESH powinny być od tego samego producenta - inaczej router powinien pracować w trybie bridge i do tego satelity w MESH, ale to dla mnie gorsza kombinacja, choć też działająca.
rpd34
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2020-01-16, 05:58
Lokalizacja: Bliskie okolice Wrocławia

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: rpd34 »

VAHANARA pisze:Ja bym spojrzał zdecydowanie w kierunku ax3, jeśli już. Ma więcej MIMO (po 2x2), choć to trochę pry mało patrząc przyszłościowo i tak trochę przy mało, ale na jakiś czas powinno spokojnie wystarczyć. Poza tym, może pracować w systemach MESH, więc jeśli złoży się dobrze z 818 (HLiknk) to mogłoby by być bardzo dobrze jeśli chodzi o roaming mobilków.

Ax 10 z tym swoim 1x1 na ax to już przeżytek, jak dla mnie.
Zdecydowałem się i zamówiłem 2x AX3 pro z quad-core za 400 zł. Przy złożeniu zamówienia za długo się nie zastanawiałem, bo cena była bardzo dobra. Jedna w międzyczasie zacząłem grzebać i okazało się, że dużo osób w internecie narzeka na zasięg tych urządzeń. Jeśli chodzi o rozstaw AP, to mam ograniczenia wynikające z umiejscowienia gniazdek.
Pytanie czy warto zostać przy zamówieniu czy wybrać jakiś inny router o dużej sile zasięgu? Oczywiście jeśli macie takie doświadczenie. Może jednak lepiej pójść w gotowe zestawy Mesh i wybrać coś pokroju TP-Link Deco lub Tenda MW6?
[Jestem amatorem, który dzięki forum chce się czegoś nauczyć i ulepszyć sieć w domu. Proszę o wyrozumiałość.]
VAHANARA

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: VAHANARA »

rpd34 pisze:[Jedna w międzyczasie zacząłem grzebać i okazało się, że dużo osób w internecie narzeka na zasięg tych urządzeń.
Wyluzuj - wszystkie oficjalnie dopuszczone do użytku w naszym kraju urządzenia wifi mają taką samą moc wyjściową. Mogą się nieznacznie różnić zyskani anten, co nie powoduje drastycznych różnic w zasięgach. Ludzie różne rzeczy wypisują. Jak nauczysz się jak rozsyłać wifi - dasz sobie radę z każdym sprzętem.

Chcesz wiedzieć jakie masz zasięgi w domu? Jeden telefon ustawiony na hot-spot, drugi z zainstalowaną apką WIfiAnalyser i łazisz po domu, patrząc jakie masz poziomy (nie logujesz się do sieci hot-spota). Poziomy wifi powinny być > -65dBm (tak nie wchodząc w szczegóły). I mniej więcej wiesz, czego się spodziewać.
rpd34 pisze:Jeśli chodzi o rozstaw AP, to mam ograniczenia wynikające z umiejscowienia gniazdek.
Gniazd LAN?
rpd34 pisze:Pytanie czy warto zostać przy zamówieniu czy wybrać jakiś inny router o dużej sile zasięgu? Oczywiście jeśli macie takie doświadczenie. Może jednak lepiej pójść w gotowe zestawy Mesh i wybrać coś pokroju TP-Link Deco lub Tenda MW6?
[/quote]
AP to prędkość, MESH to wygoda używania w przełączaniu się mobilków przy przemieszczaniu się.
rpd34
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2020-01-16, 05:58
Lokalizacja: Bliskie okolice Wrocławia

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: rpd34 »

VAHANARA pisze:
rpd34 pisze:[Jedna w międzyczasie zacząłem grzebać i okazało się, że dużo osób w internecie narzeka na zasięg tych urządzeń.
Wyluzuj - wszystkie oficjalnie dopuszczone do użytku w naszym kraju urządzenia wifi mają taką samą moc wyjściową. Mogą się nieznacznie różnić zyskani anten, co nie powoduje drastycznych różnic w zasięgach. Ludzie różne rzeczy wypisują. Jak nauczysz się jak rozsyłać wifi - dasz sobie radę z każdym sprzętem.
Faktycznie troszkę się napiąłem:) Równocześnie próbuję też zrobić porządek z routerem lte, aby móc jak najwięcej wyciągnąć z niego oraz pobliskiego BTS'u, dlatego troszkę... dostaję do głowy. No właśnie, jeszcze te wszystkie recenzje, opinie w internecie. Z głupieć można. Dziękuję, że mi wyjaśniłeś temat.
VAHANARA pisze:Chcesz wiedzieć jakie masz zasięgi w domu? Jeden telefon ustawiony na hot-spot, drugi z zainstalowaną apką WIfiAnalyser i łazisz po domu, patrząc jakie masz poziomy (nie logujesz się do sieci hot-spota). Poziomy wifi powinny być > -65dBm (tak nie wchodząc w szczegóły). I mniej więcej wiesz, czego się spodziewać.
Świetny sposób. Zastosuję się do twoich instrukcji i sprawdzę zasięg w domu. Postaram się tutaj wrzucić rzut dom z zasięgami.
VAHANARA pisze:
rpd34 pisze:Jeśli chodzi o rozstaw AP, to mam ograniczenia wynikające z umiejscowienia gniazdek.
Gniazd LAN?
Dokładnie, nie wszędzie mam gniazdka LAN. Generalnie dziwne mam rozmieszczenie tych gniazdek w domu, ale nie ja je planowałem. Poza tym nikt z Nas wtedy nie zwracał uwagi na rozmieszczenie gniazdek LAN.
VAHANARA pisze:
rpd34 pisze:Pytanie czy warto zostać przy zamówieniu czy wybrać jakiś inny router o dużej sile zasięgu? Oczywiście jeśli macie takie doświadczenie. Może jednak lepiej pójść w gotowe zestawy Mesh i wybrać coś pokroju TP-Link Deco lub Tenda MW6?
AP to prędkość, MESH to wygoda używania w przełączaniu się mobilków przy przemieszczaniu się.[/quote][/quote]

Rozumiem. Nie ukrywam, że rozwiązanie MESH, tzw. gotowe zestawy, to duży wydatek. W szczególności jeśli chodzi o zestaw MESH z TP-LINK'a. Sąsiad ma model M9 i generalnie jest zadowolony. Wszystko działa płynnie i bez większego filozofowania przy konfiguracji.
Z drugiej strony konfiguracja AP też nie jest problemem. Jak już wie co i jak, ustawi się IP poszczególnych AP, ustawi się kanały WIFI, to wszystko bardzo dobrze działa. Teraz przy obecnych AP, nie odczuwam przejść między AP.
Generalnie to planuję rozdzielić częstotliwości i nadać dwa SSID. Jedno będzie dla 2.4 GHz, a drugie dla 5 GHz. Do pierwszej częstotliwość podepnę wszystkie smart rzeczy, telewizor. Konsola jest wyjątkiem i jest podłączona przez LAN. Natomiast do 5 GHz, będą podłączone telefony, tablet i laptopy - muszę jeszcze sprawdzić czy ich karta obsługuje 5 GHz.
[Jestem amatorem, który dzięki forum chce się czegoś nauczyć i ulepszyć sieć w domu. Proszę o wyrozumiałość.]
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Podłącz po kablu co tylko się da. WLAN ma swoje ograniczenia, szczególnie 2.4 GHz. Pobliskie sieci, wideo sendery, nianie elektroniczne i temu podobne elektrośmieci w większości pracują też na 2.4, co zdecydowanie nie pomaga.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Wybór routerów/AP

Post autor: skansen »

@rpd34 czy mógłbyś napisać jak Ci się spisuje "podwójny" AX3PRO? Mam u siebie w mieszkaniu pojedynczy AX3PRO CN, działa świetnie. Teraz szukam dla rodziców czegoś bardziej rozbudowanego. Punkty będą połączone skrętką. Rozważam 2xAX3PRO albo dedykowanego do Mesh Huaweii WS5800... Cena podobna. Na plus AX3PRO obsługa WiFi6. Nie wiem tylko na ile mesh i przełączanie między punktami będzie dobrze działało...
ODPOWIEDZ