Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

cześć przychodzę do Was z problemem mam nadzieję, że pomożecie mi się z nim uporać.

Mam internet światłowód Netia 500Mb/s.
Po kablu internet działa z maksymalną prędkością, nawet większą niż 500Mb (test na speedtest.net).
Jak połączę laptopa bądź telefon z wifi to maksymalna prędkość to 80Mb/s (oczywiście wszystkie pomiary przy 5 cm od routera / maksymalny zasięg). Pasmo 2.4Ghz - 50Mb/s. Pasmo 5Ghz - maks 80Mb/s.

Czy to jest normalne, że internet działa tak wolno przez wifi czy jest problem z konfiguracją bądź jeszcze coś innego ?
Trochę śmieszne to jest bo internet LTE działa mi z prędkością 110Mb/s a światłowód dużo wolniej.

----------------

Windows 10
Karta Wifi w laptopie: intel dual band wireless-ac 3165 driver
Router: huawei hg8245q2

Ogólnie wykonałem aktualizację sterowników intela w laptopie.

Raczej skłaniam się, że jeśli jest problem to po stronie konfiguracji routera, ponieważ na laptopie i telefonie test prędkości jest taki sam / podobny.



Z góry dziękuje za pomoc / rady.

-------------
Edit, z tego co sprawdzałem w dokumentacji karty Wifi o ile dobrze patrzę to maksymalna prędkość to: 433 Mbps2.
VAHANARA

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: VAHANARA »

scholl pisze:Raczej skłaniam się, że jeśli jest problem to po stronie konfiguracji routera, ponieważ na laptopie i telefonie test prędkości jest taki sam / podobny.
Tak wygląda z opisu. Router jest MIMO2x2 ale karta jest MIMO1x1, więc co można by przy tej karcie wycisnąć w realu to:

2.4GHz / BW40MHz - max do około 110Mbps.

5GHz / 8BW0MHz - max do około 330Mbps.

Czyli na początek pasmo kanału na 2.4GHz na routerze powinieneś mieć ustawione na 40MHz, a pasmo kanału na 5GHz na 80MHz.

Warto też sprawdzić czy nie ma jakich sieci wifi zakłócających - apka WifiAnalyser (Android) albo InSSIDer (Win) mogących zmniejszać twoje prędkości.
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Dzięki za odpowiedź.
W ustawieniach routera mam takie możliwości:

2.4G Channel width:
- 20MHz (ustawione)
-40MHz i przy próbie zmiany jest komunikat, że zaleca się 20MHz.

5G Channel width:
- auto 20/40MHZ
- 20MHz
- 40Mhz
- auto 20/40/80 MHZ (ustawione)

Na innym forum ktoś napisał, że max jaki mogę wyciągnąć to 100Mb/s może 120Mb/s.
Czyli wszyscy macie Wifi takie słabe ? w rzeczywistości Wifi posiadają takie ograniczenia czy to może problem z konfiguracją ?
Laptop i router w miarę nowy więc nie rozumiem.
VAHANARA

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: VAHANARA »

scholl pisze:Czyli wszyscy macie Wifi takie słabe ?
Przy łączu 600Mbps po wifi 590Mbps na 5GHz przez dwie ściany.
scholl pisze: w rzeczywistości Wifi posiadają takie ograniczenia czy to może problem z konfiguracją ?
wifi ma swoje ograniczenia, sprzęt ma swoje ograniczenia.
scholl pisze:Laptop i router w miarę nowy więc nie rozumiem.
Nie ważne, że nowe - ważne co umieję. MIMO1x1 w "nowym" sprzęcie - no proszę...
scholl pisze:W ustawieniach routera mam takie możliwości:
-40MHz i przy próbie zmiany jest komunikat, że zaleca się 20MHz.
To tylko ostrzeżenie, o tym, że będzie się zabierać dla siebie duże pasmo, utrudniając życie innym. Przy szerokości kanału (BW) 20MHz w paśmie mogą być trzy niezakłócające się kanały, przy 40MHz tylko dwa. To taka "netykieta" wifi. Ale jeśli chce się mieć prędkość - trzeba dać 40MHz.

Dobra, jeszcze raz (dla MIMO1x1):

802.11n:
2.4GHz / BW 20MHz - max do około 55Mbps.
2.4GHz / BW 40MHz - max do około 110Mbps.

802.11ac:
5GHz / BW 20MHz - max do około 55Mbps (QAM64).
5GHz / BW 40MHz - max do około 110Mbps (QAM64) / 150Mbps (QAM256).
5GHz / BW 80MHz - max do około 330Mbps (QAM256).

Oczywiście, te prędkości to przy braku zakłóceń i w miarę sensownej odległości, czyli w miarę poziomie sygnału.

Zrób diagnostykę eteru, jak napisałem wyżej - będzie pokazane, czy są jakieś sieci zakłócające i jakie masz poziomy sygnałów.
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Dziękuję za odpowiedź.
Jaką mogę kupić kartę pod USB 3.0, która zwiększy przesył danych i czy ogólnie zwiększy ?

Tutaj przesyłam dane z aplikacji:
https://imgur.com/q0R9gzj
https://imgur.com/vId6NrI

Czyli nie ma innego rozwiązania tylko nowa karta Wifi wchodzi w grę, USB da radę ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: wojteks »

Na 2.4GHz zapomnij o większych prędkościach, tylko 5GHz pozwoli na coś więcej.

Do czego potrzebujesz po WiFi 500Mbps? To jest zupełnie bez sensu, podłącz to urządzenie kablem.
Nie pomagam na PW!
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Ale ja mam 5Ghz kartę + router, max transferu 100Mb/s.
Łączę się z routerm przez 5GHz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: wojteks »

Ta karta 3165ac jest że tak powiem zabytkowa, teoretycznie do 433Mbps.
Nie pomagam na PW!
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

A można kupić jakąś kartę pod USB ? Jeśli tak to prosiłbym o link do karty, która będzie lepsza / szybsza niż tą co mam lub nazwę produktu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: wojteks »

Pewnie można tylko że lepiej i taniej będzie kabel położyć a WiFi używać na wbudowanej karcie tylko jak to konieczne.
Dodanie karty na USB zaprzecza mobilności urządzenia.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Karta w laptopie na stałe wbudowana chyba nie jest?

Można byłoby się pokusić o podmianę na coś szybszego. :)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
VAHANARA

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: VAHANARA »

scholl pisze:Tutaj przesyłam dane z aplikacji:
Te pomiary to przy kompie czy routerze?

NA 2.4GHz tłok, kanał o szerokości 20MHz, ale Netiaspot całkiem dobrze ustawia sobie kanał, tam, gdzie minimum zakłóceń.

Na 5GHz pusto i elegancko, przynajmniej w trakcie tego pomiaru. Tylko, że tu masz również ustawioną szerokość kanału na 20MHz (szerokość 4 kanały). Dla porównania ta sieć na kanałach >100 ma szerokość 80MHz (szerokość 16 kanałów).

Jeśli chcesz mieć szybko, musi być szerokość pasma 80MHz. Wtedy powinieneś mieć możliwość dojścia do jakichś 300Mbps, jak było pokazane wyżej.
scholl pisze:Czyli nie ma innego rozwiązania tylko nowa karta Wifi wchodzi w grę,
Jak wyżej - powinieneś móc dojść na tym routerze i karcie w kopmpie do jakichś 300Mbps. Gdyby cie to satysfakcjonowało, to już.
scholl pisze:A można kupić jakąś kartę pod USB ? Jeśli tak to prosiłbym o link do karty, która będzie lepsza / szybsza niż tą co mam lub nazwę produktu.
Może być i wewnętrzna, i pod USB.

Nowa karta powinna spokojnie wystarczyć z MIMO2x2.

Z podmianą wewnętrznej karty laptopa to czasami bywa trochę kłopotliwe, bo niektórzy producenci zawężają wybór kart zamiennych. Ale to musiałbyś na jakimś forum komputerowym wrzucić, to by ci powiedzieli, co jest kompatybilne do twojego lapka w MIMO2x2 albo wyżej.

Co do karty po USB - pewnie, że można, tyle, że powinna być na USB3. Warto tylko poszukać takiej z antenami zewnętrznymi. Jeśli taka karta nie łapie dobrego zasięgu, to dajesz ją na przedłużaczu USB. To zawsze pomaga.

Jedna uwaga - czasami starsze lapki mają problemy ze współpracą z szybkimi kartami na kilkuset Mbps (nie projektowano ich pod takie prędkości), ale u ciebie jest max 500Mbps, więc może takich problemów jeszcze by nie było.

Niezłe są karty GigaByte.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: wojteks »

Nadal nie rozumiem po co po WiFi 500Mbps, jakieś super szybkie serwery na tym stoją (to WiFi się nie nadaje do tego) czy może do oglądania netflixa w łóżku gdzie 50Mbps w zupełności wystarczy, do gier takie prędkości też nie są potrzebne. Urządzenia stacjonarne mają być po kablu podłączone a nie jakimś druciarskim wynalazkiem USB 3.0.
Nie pomagam na PW!
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Znalazłem kartę wewnętrzną, którą mogę wymienić w laptopie: Intel Dual Band Wireless-AX AX200
Nasuwa się jedno pytanie .. czy poprawi się prędkość jeśli router nie obsługuje AX ?
Chodzi o to czy ta karta będzie wydajniejsza od tej co mam.
VAHANARA

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: VAHANARA »

scholl pisze:Chodzi o to czy ta karta będzie wydajniejsza od tej co mam.
Oczywiście, że tak.
Z uwagi na MIMO2x2 nowa karta będzie dwa razy bardziej wydajna od obecnej karty z MIMO1x1 przy takim samym zestawieniu się kart na pozostałych parametrach (5GHz, ac, 80MHz)

Gdyby router obsługiwał ax mogłoby być dużo szybciej.
scholl pisze:Nasuwa się jedno pytanie .. czy poprawi się prędkość jeśli router nie obsługuje AX ?

Karta jest kompatybilna ze starszymi standardami, jak b, g, n, ac, itd ( https://www.intel.com/content/dam/www/p ... -brief.pdf ) więc spokojnie zestawi się z routerem.

Zasada zestawiania połączenia jest prosta - po obu stronach urządzenia MUSZĄ obsługiwać te same parametry. Przykładowo:

Router: 802.11 n
Karta: 802.11 ac
Połączenie: 802.11 n (równanie do niższego standardu)

Router: MIMO2x2
Karta: MIMO1x1
Połączenie: MIMO1x1 (równanie do niższego MIMO)

Router: BW 20MHzo
Karta: BW 40MHZ
Połączenie: BW 20MHz (równanie do węższego pasma)

Jeśli połączanie zestawi się na 5GHz z szerokością pasma 80MHz w MIMO2x2 na 866Mbps to max realna prędkość do osiągnięcia przy typowym korzystaniu z neta to jakieś 650...700Mbps. Więc z dużym zapasem na zakłócenia i do samego łącza.
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Będę polecał to forum :)
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Mi aktualnie sytuacja się poprawiła bez zmiany karty. Na piętrze gdzie jest router wifi (5Ghz) ciśnie 290Kb/s do 300Kb/s (łącze 500Kb/s). Zaktualizowałem sterowniki i bios.

Myślę, że teraz jest ok i nie będę wymieniał karty. Na innych piętrach gdzie nie ma pełnego sygnału jest 100Kb/s.

Dodatkowo do biura pociągnąłem przewód przez, który idzie 500Kb/s więc pozna powiedzieć, że jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: radius »

Nie zaleca się tych Huawei. Wszyscy mają z nimi problemy. Oczywiście u wszystkich operatorów. Swoją drogą fajnie, że masz możliwość edycji ustawień. Netia nie zablokowała admintelecom/telecomadmin? :)
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
VAHANARA

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: VAHANARA »

scholl pisze:Myślę, że teraz jest ok i nie będę wymieniał karty.
Też bym zostawił - masz szybko. Jak już wiadomo co i jak, wymienić zawsze można.
scholl pisze:290Kb/s do 300Kb/s (łącze 500Kb/s)
Tylko może popraw z tych 'Kb/p' na prawidłowe 'Mb/s', bo możesz nabawić nowicjuszy czytających wątek o depresję, że po tylu postach jesteś szczęśliwy z kB/s ... ;)
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Tak, jest możliwość zarzadzabia ustawieniami routera.
Zgadza się, Mb a nie kB :)
scholl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-01-26, 12:08

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: scholl »

Nie wiem jak edytować post :/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Bardzo wolne Wifi w stosunku do łącza

Post autor: wojteks »

Nie da się edytować.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ