Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sicio
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-14, 09:37

Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Post autor: sicio »

Cześć,
Planuję wziąć się za porządki sieciowe w domu.
Obecnie mam:
LTE z B315s-22 (na strychu) jako DHCP + rozgłaszanie WiFi (kanał 1, 40MHz)
1 piętro - brak AP
parter tp-link TL-WR841N w trybie AP (nazwa i hasło takie samo jak do WiFi z B315, kanał 13, 40MHz)

Chciałbym zakutalizować sprzęty
LTE planuję przesiadkę na B818 (jestem w zasięgu 5G ready), z kom obsługującym 5G mam download ponad 2x większy niż teraz.

od razu chciałbym zrobić porządnie sieć, w centralnej części domu umieściłbym AP.
Zastanawiam się nad Ubiquiti UAP-AC-LR
na strych switch Netgear SG105GE i wygaszone WIFi

A możę jako AP lepiej jakiś router z antenami zewnętrznymi? Czy iść już w WiFi 6?
Na rysunku w zielonym prostokącie znajduje się AP.
dom.jpg
Z góry dziękuję za pomysły.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Post autor: wojteks »

Przenieść AP do przedpokoju mniej więcej w geometryczny środek domu pod sufit, powinien zapewnić WiFi w całym domu. Urządzenia stacjonarne podłączyć kablem (słuszny pomysł ze switchem na strychu czy gdzie tam będzie wygodnie).
Nie pomagam na PW!
sicio
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-14, 09:37

Re: Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Post autor: sicio »

Obecnie AP jest, w prostokącie bliżej salonu. Nad łazienką mam sygnał ok -70dBm podobnie po drugiej stronie, tj. nad robotem w pomieszczeniu Salon.
Na parterze jak sprawdzałem sygnał był do -65dBm, czyli nie jest źle.
Bardziej chciałbym popracować nad stabilnością, dlatego chęć zmiany tp-linka na ubiquiti, tylko czy to ma sens? Lepszy sygnał byłby na plus, wtedy obłęłoby mi też górę na lepszym poziomie.
Obecnie zdarza mi się restartować czasem router i AP, wolałbym coś bezobsługowego:)
VAHANARA

Re: Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Post autor: VAHANARA »

Ubi są OK, ale czy jeden pokryłby ci wystarczającym poziomem całą interesującą cię kubaturę - tego nie da się po prostu przewidzieć. Wiele też zależy od tego, jakie prędkości gdzie by cie interesowały. Można je podczepić do sufitu, albo dać na ścianie. Kwestia estetyki i zasięgów. Zasilanie PoE jest wygodne.

Alternatywnie jakiś router lub AP. Można dać coś z beamformingiem i MU-MIMO - co może dawać lepsze zasięgi - jeśli kliencie też to obsługują.

Co do 'ax' czyli wifi 6 to technologia dopiero wchodząca i tylko część klientów (o ile w ogóle) połączyłoby się w 'ax' i wykorzystało w pełni zalety 'ax'. Starsi klienci i tak trenowaliby ci 'n' lub 'ac', w zależności, co by posiadali. No i uwaga - te kosmiczne prędkości w 'ax' są może i fajne ze światłowodem 500Mbps czy 1G, a z LTE na kilkudziesięciu Mbps to miałbym wątpliwości - co tym wifi transmitować?. Poza tym, owe kosmiczne prędkości 'ax' to blisko routera. A za moment sprzęty 'ax' będą tanieć i mieć jeszcze lepsze możliwości - tak jak i klienci.

Załóż, że nie budujesz instalacji na 10 lat, a max na kilka, bo tak szybki jest obecnie rozwój techniki.

Skrętek daj trochę, może w peszlach, z możliwością dociągnięcia kolejnych lub światłowodów. Jakieś UTP/U cat 5e albo 6. Wyżej, wg mnie, to już zdecydowanie światłowody w przyszłości.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Post autor: key »

VAHANARA pisze:Ubi są OK, ale czy jeden pokryłby ci wystarczającym poziomem całą interesującą cię kubaturę - tego nie da się po prostu przewidzieć.
Dlatego sie to symuluje: click

Obrazek
Nie pomagam na PW.
sicio
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-14, 09:37

Re: Ubiquiti czy router z zewnętrznymi antenami do domu

Post autor: sicio »

Dzięki, trochę rozjaśniliście mi sprawę.
Polatałem po domu z kom i wifi analyzer'em ogólnie prędkości(TL-WR841N w centralnym punkcie w domu): sypialnia ok 50 dBm, kuchnia-jadalnia 56dBm, salon w rogu 61dBm, łazienka 65dBm.
Na górze od 58dBm do 70dBm(nad salonem o dziwo blisko routera z LTE).
Czyli na 2.4Ghz nie powinno być tak źle?
W dodatku LTE po kablu teraz wyciągam ok 60-100Mb/s download, a w tej samej sieci na kom 200-280Mb/s downloadu. Na światłowód prędko się nie zapowiada.
Co do użytkowania: ja z wifi korzystam raczej, żeby przejrzeć media społecznościowe, poczytać coś w necie i trochę muzyki. Żona podobnie, do tego rozmowy wideo na messagerze.
Nie są to chyba wymagające zadania,
Dodatkowo raz w miesiącu może jakiś film przez chromecast w salonie albo sypialni,
Ubiquiti wybrałem ze względu na stabilność i dobrą opinie jaką wyczytałem. Ktoś polecał jeszcze tplink eap, ale widziałem gdzieś informację że było wymagane restartowanie, bo przycinało.
ODPOWIEDZ