Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

Serdecznie witam szanownych kolegów forumowiczów.

To mój pierwszy post, bo wcześnie tylko przywitałem Wszystkich. Nie wiem czy akurat temat w dobrym dziale piszę, ale spróbuję, może odpiszą specjaliści. Nie lubię owijać w bawełnę, więc od razu przejdę do rzeczy. Otóż mam słaby internet w domu. Mieszkam w miejscowości Zaręby koło Chorzel. Najbliższy BTS jest w miejscowości Mącice. Do anteny jest ok. 3,5 km. Ogólnie wioska znajduje się w terenie lesistym, a mój dom to w ogóle z czterech stron jest otoczony lasem. Podejrzewam również, że antena jest przeciążona, w całej wiosce jest słaby internet, szczególnie w godzinach szczytu. Zresztą teraz dzieciaki mają szkołę w internecie więc każdy siedzi cały dzień i wieczór. Dlatego myślałem o routerze z agregacją pasm tylko nie wiem jaki model. Dzwoniłem do Orange czy będą coś z tym robić, mieli coś poprawiać i już tak od dwóch lat mówią i nic nie robią.
Mam internet w Orange na abonament + telefony. Telefony w tym miejscu też słabo odbierają, ale najlepiej w Orange wiec i internet jest. Jak razem to taniej. Router na kartę SIM DWR 921. (umieszczony na pierwszym piętrze po jednej stronie domu przy oknie od strony BTSu w Mącicach) Nie ma agregacji pasm. Nie mogę podłączyć się do konkretnego pasma i sprawdzić jak działa. Jedyna opcja to wybór konkretnie lub automatycznie. 4G/ 3G. Tylko jak było automatycznie to ciągle przeskakiwało z 4G na 3G i z powrotem, więc ustawiłem wyłącznie na 4G. Patrzyłem na mapę BTSów, ale nie wiele umiem odczytać. Chyba korzystam z pasma 900 mhz a mam ustawione na odbiór tylko 4G. Nie wiem czy 900 mhz to częstotliwość 4G. Z tej mapy czytałem, że są tam jeszcze inne częstotliwości i w Orange też, ale które działają a które nie to nie wiem jak sprawdzić, żeby dobrze agregacje dobrać.
Jest jeszcze inny BTS w miejscowości Krukowo, ale to jest dalej ok 4,5 km. I teren taki sam łąki, lasy. Nie wiem czy tam chodzi internet czy tylko telefony są, kiedyś krążyły takie słuchy. Jakie pasma tam są dla Orange i czy brać go pod uwagę nie wiem. Anteną kierunkową chyba trzeba by było posprawdzać. Do agregacji nie wiem które tam działają pasma. Jeśli w ogóle działają.
Mieszkam w piętrowym domu 120m2. Sygnał jest słaby w całym domu. Kupiłem repeater fritz 1750E i podłączyłem do sieci i ustawiłem na parterze - sygnał trochę się poprawił, ale du…nie urywa. Kupiłem też drugi taki sam, ale nie potrafiłem go podłączyć do routera. (Robiłem tak jak z poprzednim i nie chciał się podłączyć. Może internet jest za słaby. Nie znam się) Dałem bratu do sprawdzenia i mówił, że jest ok. Może on mi podłączy. Nie chciałbym wiercić w ścianach i sufitach.
Myślałem o zmianie routera tylko nie wiem na jaki do Orange, może z agregacją (tylko te huawei słabo rozsyłają sygnał a ja chciałbym go wzmocnić i mam duży dom a nie dwupokojowe mieszkanie). Najlepiej jak by miał nie jedną wbudowaną antenkę we wnętrzu routera albo dwie małe antenki, ale kilka antenek dokręcanych do routera i z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej kierunkowej aby mocno to rozsyłał po całym domu. no i tak poniżej 1000 zł żeby był. Czytałem gdzieś, że dobrze jak jest automatyczna aktualizacja oprogramowania to chyba się nazywa firmware, Dobrze, żeby router to miał.
Oraz chciałbym antenę kierunkową tylko znowu też nie wiem jaki konkretnie model i kabel do tego jakiś specjalny czy zwykły i długość maksymalnie jaka może być. Za oknem na pierwszym piętrze między drzewami widać czasami w nocy światełka BTSa w Mącicach. Może by tu spróbował ustawić antenę za oknem. Myślę, że spróbowałbym również na dachu ustawić antenę, ale dach jest na poziomie korony drzew i nie wiem czy to lepiej by było. Musiałbym sprawdzić. Na razie odłączyłem te firmowe anteny od routera i podłączyłem dwie tanie anteny z allegro dookólne na 5m kablu na oknie powiesiłem. Gorzej nie jest niż przy oryginałach więc na razie nie zmieniam. Ale czy lepiej to powalającej różnicy nie widzę. Ale te powiesić mogłem na oknie i trochę wyżej.
Nie wiem czy to dobre pomysły proszę więc forumowiczów o sugestie, porady. Co powinienem zrobić. Przesyłam też z ok godziny 20 Speed testy z laptopa w domu z pierwszego piętra gdzie jest router i z komórki na podwórku przed domem + Network Cell info lite z podwórka. Zaznaczam też, że się nie znam na tych rzeczach i prosiłbym o bardzo łopatologiczne przedstawienie mi tematu.

Zdjęcia za duże nie chcą się załadować, wczoraj koło godziny 20 robione:
Oto dane:
Speed test.pl
PIng: 27 Pobieranie: 1,39 Przesyłanie: 0,52
Speed test.pl
PIng: 26 Pobieranie: 0,72 Przesyłanie:1,33

Speed test.net
PIng: 19 Pobieranie: 1,09 Przesyłanie:1,01
Speed test.net
PIng: 22 Pobieranie: 1,34 Przesyłanie:1,23
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: wojteks »

HSPA+ przy słabym zasięgu to cudów nie będzie. Dodanie repeatera do WiFi to też porażka, trzeba wiercić i puścić kable lub ustawić router w środku geometrycznym domu. 120m2 to nie jest duży dom.
Współczesne routery LTE praktycznie nie mają możliwości podłączenia dodatkowych anten do WiFi.

Pokaż obrazki z połączenia 4G zrobione programem Netmonster.
Nie pomagam na PW!
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: Pawrzes »

2 najbliższe stacje Orange/T-Mobile mają pasma 800/1800 w LTE (niedawno rozbudowane zostały o 1800) Pomysł z 2 antenkami dookólnymi był chybiony bo one zapewne łapały tylko pasmo zasięgowe które z reguły jest przeciążone. Może przetestuj np.https://www.play.pl/telefony/zte/zte-wf ... 4001297899

Za kilka miesięcy jeden operator zapewni szybki internet i dobry zasięg GSM/UMTS/LTE w wiosce: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 850eb8a75/ :)
Pozdrawiam
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

Witam Kolegów
Nie wiem czy dobrze z tej aplikacji netmonster . pomiar z pokoju z telefonu podłączonego przez wifi do routera. Nie wiem czy tak trzeba. pierwszy raz korzystam z tego. zdjęcie powinno być poniżej.
Lekarzu nie wiem co mi dolega. Co jest źle. i jak to leczyć? słaby zasięg - nie ta antena - to może kierunkowa, Zapchany BTS lub nie taki router - może nowszy z agregacją ale żeby dobrze rozsyłał po domu bo to co mam to czytałem, że dziadostwo. Ja jestem w Orange, dodatkowych abonamentów mi nie potrzeba. Mam słaby internet jak ustawię na środku domu router to i tak będzie słabo. Co robić ?
jaki operator za kilka miesięcy polepszy? nie mogę tego linku otworzyć.
Proszę o diagnozę i porady.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: wojteks »

Pokaż jakiekolwiek 4G.
Nie pomagam na PW!
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

Jak to zrobić?
router jest ustawiony niby na 4G sprawdzałem
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: wojteks »

Jeżeli menu DWR podaje jakiekolwiek dane o połączeniu pokaż je, jak nie wyjdź ze smartfonem na dach/komin/balkon wymuś w nim 4G i pokaż wyniki.
Nie pomagam na PW!
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

Przesyłam zdjęcia, może to to. Nie bardzo wiem jak to znaleźć. a telefon mam starszy honor 7. włączyłem lte4G a i tak odbiera 3 G, przynajmniej widać tak w tym netmonster. Czy w tym telefonie można wymusić to i jak to zrobić nie bardzo wiem.
VAHANARA

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: VAHANARA »

umbra13 pisze:Nie wiem czy dobrze z tej aplikacji netmonster . pomiar z pokoju z telefonu podłączonego przez wifi do routera. Nie wiem czy tak trzeba
W porządku, tylko ponów pomiar na zewnątrz od strony BTS-a - najlepiej z piętra - balkonu, zza okna, czy nad dachem. To po raz. Po dwa, to możesz obejść dom dookoła gapiąc się w ekran telefonu - może w jakimś miejscu wskoczy ci jakieś LTE. Masz trudną lokalizacje, a w takich nigdy nie wiadomo, gdzie może pokazać się sygnał. I chodź powoli!
umbra13 pisze:Zapchany BTS
Może tak być, ale na razie to masz głównie problem zasięgu.
umbra13 pisze:nie taki router - może nowszy z agregacją
Póki co odbierasz tylko HSPA, ale może dałoby się złapać jakiś LTE. Poczekajmy na test z NetMonsterem na zewnątrz i wtedy można dumać dalej.
umbra13 pisze:ale żeby dobrze rozsyłał po domu bo to co mam to czytałem, że dziadostwo.
A może jednak przyzwoicie rozsyłają... Nie radziłbym ci słuchać ludzi, którzy tak wyrażają się o sprzęcie, jak "dziadostwo" i temu podobne. Najczęściej nie mają pojęcia, jak użyć takiego sprzętu albo bywa to po prostu "czarny marketing" - ulubiona rzecz na polskiej sieci.

Podstawowa sprawa to to, że w dużych domach ciężko bywa, a czasami się wręcz nie da, rozprowadzić z jednego punktu - np. routera LTE.

Trzeba dawać AP (najlepsza opcja), MESH (bywa, że jest niezła), PLC AP (zależy niestety od instalacji elektrycznej w domu) czy repeaterami (to opcja dla desperatów, ale czasami się udaje).

Więc - odbiór LTE to jedno, rozsyłanie wifi to drugie. Nie łączyć jednego z drugim - tak wszystkim mówię. I LTE, i wifi robić osobno - jak się uda - samo wyjdzie.
umbra13 pisze:Ja jestem w Orange, dodatkowych abonamentów mi nie potrzeb

Czasami to najlepsze rozwiązanie - zmiana / nowy operator.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: matek451 »

A o czym w ogóle dyskusja, telefon loguje się na 3G UMTS900 Orange z Mącic, stacja z gołym LTE800 PO DODANIU Jk pisał kolega LTE1800 więc agregacja LTE1800+800, sygnał na UMTS900 bardzo słaby. DWR-921 loguje się pewnie przy wymuszonym LTE do zapchanego LTE800 na dodatek na słabych parametrach sygnału na 800MHz. Bez anteny zewnętrznej to nigdy nie miało prawa działać prawidłowo i nie działa. Ratunkowe dołozenie 10MHz na LTE1800 zwiększyło pojemność na BTS-ie ale na tym DWR-921 nie ma mozliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE czy diagnostyki, to muzeum. Optymalne byłoby zakupienie anteny szerokopasmowej ale z DWR-921 nie ma gwarancji że połaczysz się z LTE1800, na dodatek nie wiadomo jak działa to pasmo.
Reasumując do takiej lokalizacji najlepiej router z agregacją 2 pasm LTE, z mozliwością wyboru pasm LTE i do niego szerokopasmowa antena do agregacji LTE1800+800, lokalizacja nie jest zła, dwie stacje NW w poblizu na róznych kierunkach z dołozonym LTE1800 ale trzeba wiedzieć jak skorzystać.
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

Szanowni Koledzy, żeby nie było że Wy myślicie a ja tylko siedzę i nie chce mi się ruszyć du... Byłem dzisiaj na dachu i zrobiłem pomiary z transmisją, transferem danych (o tej porze roku to do przyjemności nie należy), z balkonu i okna na pierwszym piętrze byłem podłączony przez wifi. Telefon w stronę BTSa aczkolwiek mam siatkę w oknie i nie mogę się wychylać, ale okno otworzyłem. Chodziłem też po podwórku ale ten monster pokazywał tylko 3G.
Druga sprawa kolego Vahanara jeżeli inny specjalista stąd nazywa router muzeum to dziadostwo czy muzeum nie ma dla mnie żadnej różnicy i nie brzmi zachęcająco.
Teraz kolego matek 451 proszę o konkrety. Co byś polecił do mojej sytuacji konkretny najlepszy model routera i konkretny model anteny bo ja się nie znam na tym. Tak żeby router był poniżej 1000 zł, jak nie nowy to używany. Agregacja pasm, wybór konkretnego pasma, może firmware, możliwość podłączenia do anteny zewnętrznej, nie wiem co jeszcze trzeba, na co zwrócić uwagę. Jestem laikem w tych sprawach. Trochę tylko poczytałem.

Co to znaczy trzeba wiedzieć jak skorzystać?

Tak przed snem wczoraj akurat kiedy kolega vahanara pisał patrzyłem w allegro na najbardziej popularne routery z agregacją tych pasm i wyświetliły mi się dwa:
Fritz box 6890 https://allegro.pl/oferta/avm-fritz-box ... 7070932686


Na olx za 800 zł, Ma on te pasma i wiele innych, a nóż widelec może się kiedyś coś przyda jak w przyszłości będą zmieniać, przecież nie będę co roku kupować nowego routera. Nie wiem czy on spełnia wymagania. Kiedyś czytałem że te routery fritza nie są najlepsze, a tylko repeatery dlatego kupiłem 1750E fritza i na parter go i trochę pomaga. Dobrze by ze sobą grały tej samej firmy tylko nie wiem czy to dobry router. Czy nie ma jakiś wad. Nie czytałem, może wiecie.

drugi to HUAWEI E5186 https://allegro.pl/oferta/huawei-e5186- ... 8635935975

za 400 zl. Niby też ma te pasma, a czy się nadają to nie wiem .może coś doradzicie najlepszego w mojej sytuacji i antena potrzebna. czytałem ze te cybertechy są najlepsze ale prosiłbym by o doradzenie mi konkretnego modelu bo się nie zna m na tym
taki sprzęt żebym nie żałował, nawet jak trochę wydam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: matek451 »

W sprawie BTS-a Mącice pojawila się nowa informacja, wg. mapy https://www.orange.pl/view/mapazasiegu? ... 1543488637 zaktualizowanej dziś, stacja działa w agregacji 3 pasm LTE, na pewno dziala na LTE1800, LTE800 i pewnie na LTE2100 .Krukowo na LTE1800+800.
DWR-921 to starzyzna z LTE 4 KAT , LAN 100Mb/s ale podstawowa wada to ze nie ma możliwośći wymuszenia konkretnego pasma LTE , z Macic są 3 do wyboru.
Sprzet dobiera się do konkretnych warunków ale najpierw to trzeba mieć wiedzę o wszystkich routerach a przede wszystkim o tym jak wyglada teraz sieć NetWorks u ciebie na dziś a nie teoretyzować. Do testu na telefonie uzyłeś karty Orange z routera cy innej bo czasami nie wszystkie karty maja dostęp do LTE, jaki telefon bo są modele bez obsługi B20 , stacja Mącice dotychczas działająca na 10MHz pasma na gołym LTE800 dostała drugie życie bo LTE1800+2100 to kolejne 20(25)MHz pasma więc powinna zostać odciążona.
Docelowo router z agregacja 2 pasm LTE B535 to minimum, obsługuje agregację LTE2100+1800, ewentualnie B818 z agregacja 4 pasm LTE i QAM256. Do obydwu antena zewnetrzna a jej dobór po testach. E5186 się nie nadaje tak jak ten FB, nie agregują B3+B1.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: Pawrzes »

Sprawdź czy telefon ma ustawiony tryb automatyczny w ustawieniach sieci bo przy -93 dBm UMTS900 sygnał LTE800 musi być dostępny.

To Play wybuduje wieżę w Zarębach, poprawny link: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 850eb8a75/ Play wybuduje wieżę w Zarębach.


Żadne z powyższych rozwiązań...
W tej lokalizacji albo: https://www.play.pl/telefony/zte/zte-wf ... 4001297899 bez umowy i simlocka, możesz w razie czego zwrócić jak się nie sprawdzi

https://allegro.pl/oferta/router-zte-wf ... 0149594964

albo: minimum https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia ... e-1-3-0112 + np. https://allegro.pl/oferta/2x-antena-lte ... 9319646275
Pozdrawiam
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

Użyłem karty z telefonu mojego nie z routera. Cała rodzina ma w orange. przy czym ta moja karta była ze 2 miesiące temu wymieniana na nową zeby miała 4G w salonie a ta z routera to nie wiem jaka jest i boje się jej wyjmować bo pinu nie ma do niej. nie wiem czy ona stara czy nowa. a telefon mam starszy honor 7 plk al10. Nie wiem nawt co to te B20? tak mam ustawiony automatyczne lte/ 2G/3G. Jakbym dzwonił do orange i pytał o pin czy puk do tej karty z routera to co mam jeszcze pytać ? czy obsługuje lte? i jakie lte? są jakieś różne lte?
jeśli są 3 pasma to korzystać z trzech chyba najlepiej. nie minimum. Doradź konkretny dobry model a nie minimum.
Jakie testy? co teraz powinienem zrobić kolega pokieruje mnie.
ta stacja play to dopiero w planach? nie widziałem zeby coś stało, a odległość to tak na oko niewiele mniejsza jak w Mącicach.
a ten wf830 to na kartę play czy na tą kartę z orange miałbym używać. nie dokońca rozumiem co mi radzi Pawrzes. Mam teraz abonament w orange na telefony i internet razem więc nie palę się żeby dokupywać nowy abonament. Może jakiś router do orange na te 3 pasma i agregacje co pisał matek451? tylko który router będzie najlepszy?
umbra13
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-01-27, 13:25

Re: Słaby internet w domu Zaręby koło Chorzel

Post autor: umbra13 »

No chłopaki żeście pospali pokierujcie jakoś powyjaśniajcie.
ODPOWIEDZ