Dobór sprzętu router + switch + AP

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

Witam. Szukam pomocy w doborze sprzętu w nowym domu. W domu jest położona skrętka do większości pokoi, a założenie całości wygląda tak:
- na maszcie antenowym ma być skrzynka hermetyczna, a w niej B525 lub B818 i internet z T-Mobile (na tą chwilę)
- skrętką sygnał dochodzi do kotłowni
- w kotłowni ma być switch, który roześle sygnał po LAN do gniazdek i tam też stanie serwer do Home Asistant na Rpi
- docelowo do kotłowni dojdzie światłowód i router światłowodowy puści sygnał do switcha
- na parterze, piętrze i w garażu domu ma zostać wpięty AP z funkcją mesh, która roześle wifi z dostępem do internetu (na tą chwilę potrzebne będzie jedno urządzenie, kolejne za kilka miesięcy)

Czy pomysł jest ok? Potrzebuję porady jaki switch kupić (12 portów) oraz jakie AP postawić. Co do AP to myślałem coś z TP-Linka (np. X30) albo Asusa (AX92U lub XT8) żeby można było później bez problemu połączyć całość w sieć mesh i przyszłościowo z wifi6. APki mają być spięte LANem. Jak to skonfigurować? Co ma służyć za serwer DHCP?
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

Przy takim budżecie jako APki zastosowałbym raczej Ubiquiti.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: key »

bamil pisze: APki mają być spięte LANem. Jak to skonfigurować?
Zastnowil bym sie nad kupnem calego systemu w Ubiquity - maja dobrze rozbudowane i stabilne rozwiazania. Maja tez oprogramowanie pozwalajace wczytac plan Twojego budynku i skonfigurowac kompletna siec, lacznie z predykcja sily WiFi w danym miejscu budynku.

Jesli zrobisz to sensownie, to po dojsciu swiatlowodu, tylko przepniesz kabel na routerze.
bamil pisze:Co ma służyć za serwer DHCP?
Router.
Nie pomagam na PW.
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

Cały czas myślałem, że znajdę rozwiązanie mesh po sieci ethernet. Niestety wszystkie te urządzenia wykorzystują sieć Wi-Fi.
Natrafiłem wcześniej na Ubiquity ale jakoś nie zatrzymałem się na tym.

Takie rozwiązanie byłoby dla mnie idealne, bo mam skrętki puszczone.

Pytanie, czy mam się oprzeć na układzie jak niżej:
Obrazek

Jeżeli tak to czy router LTE może służyć tylko jako modem i wejściem WAN podawać dostęp do internetu do routera?
Takie rozwiązanie w przyszłości pozwoliłoby mi na szybkie przestawienie się na światłowód.

Jeżeli tak to jaki router zastosować? Czy mam zastosować ten Dream Machine od Ubiquity do zarządzania tymi AP?
Jaki switch polecacie do takiego układu?
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

Dream Machine ma cztery porty więc nie będzie potrzebny w tej konfiguracji switch. Jeśli jednak portów by zabrakło to zwykły gigabitowy wystarczy...
Są też inne systemy mesh korzystające ze skrętki -Tp-Link Deco, Hauweii itd. Sam przymierzam się do podobnej instalacji i zastanawiam się czy jest sens płacić aż tyle za Unify...
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

Tylko który z tych gotowych zestawie daje możliwość łączenia po kablu?
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

TP-LINK Deco chyba każdy - te które analizowałem mają dwa porty. Większość opinii użytkowników jest pozytywnych...
Huawei WiFi Mesh WS5800 - tu są aż cztery porty więc oprócz tego, że są to APki WiFi można też wpinać dodatkowe urządzenia. To nowe rozwiązanie, testy są optymistyczne, zobaczymy co powiedzą użytkownicy.
Huaweii AX3PRO są łącznie cztery porty, nie wiem tylko jak by się w mesh spisywały, pytałem w innym wątku użytkownika, na razie nic nie odpowiedział. Mam w mieszkaniu pojedynczy AX3PRO, działa dobrze.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: key »

bamil pisze:Jeżeli tak to czy router LTE może służyć tylko jako modem i wejściem WAN podawać dostęp do internetu do routera?
Zalezy od konfiguracji routera LTE - jesli bedzie on pracowal jako Bridge, to twoj router bedzie mial na WAN zewnetrzne IP.
bamil pisze:Jeżeli tak to jaki router zastosować? Czy mam zastosować ten Dream Machine od Ubiquity do zarządzania tymi AP?
Jezeli chcesz miec dobrze dzialajaca calosc, to zrob to na sprzecie jednej firmy. Ubiquity ma bardzo fajny system zarzadzania i jest stabilne.

Co do routerow - w tej chwili promowane sa Dream Machine, ale mozesz tez pomyslec o USG - do domowej sieci powinien wystarczyc.
bamil pisze:Jaki switch polecacie do takiego układu?
Ja bym pozostal przy Ubiquity n.p. dla osmiu portow thernet, z tego 4 porty z PoE bral bym USW-Lite-8-PoE.

Calosc low cost konfiguacji wyglada mniej wiecej w ten sposob:
network.png
Internet podlaczas do gateway.
skansen pisze:Dream Machine ma cztery porty więc nie będzie potrzebny w tej konfiguracji switch. Jeśli jednak portów by zabrakło to zwykły gigabitowy wystarczy...
Teoretycznie tak, praktycznie jednak tracisz wtedy mozliwosc administracji caloscia sieci poprzez jedna aplikacje, musisz zastanawiac sie jak zrealizowac PoE, i masz pewnie milion innych problemow....
Nie pomagam na PW.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

@key:
Czy takie problemy będą też ze zwykłym niezarządzalnym switchem?
Ewentualnie czy do Dream Machine można dołożyć jakiś kompatybilny switch?
Czy Dream Machine (bez PRO) ma w ogóle wg Ciebie sens? Czy lepiej skompletować sobie zestaw samemu? Nurtuje mnie, bo USG to ponoć stare rozwiązanie, Dream Machine PRO jest na wyprzedażach stąd łakomym okiem patrzę na wersję bez Pro...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: key »

To u gory bylo skladane jako rozwiazanie niskokosztowe - mozesz oczywiscie wymienic kazdy element na cos innego o podobnej funkcji.

Dream Mashine mozesz podlaczyc w miejscu gateway - pracuje podobnie jak USG, tylko ma wieksza przepustowosc.
Roznica ceny miedzy Dream Mashine a Dream Mashine Pro jest w.g. listy 80 USD, dlatego ja bral bym wersje Pro - jest szybsza a dodatkowo dostajesz 4 porty Ethernet, dwa porty SPF+ oraz miejsce na HDD.
Z switcha niestety nie zrezygnujesz: AP musza byc zasilane poprzez PoE, a tego Dream Mashine nie ma. Mozesz wprawdze uzyc PoE injektor (okolo 10..12€ za sztuke) + zasilaczy, ale wtedy w robi sie coraz wiecej pudelek.

Nie zarzadzane switche dzialaja troche inaczej - t.zn. przy konfiguracji sieci sa transparentne. Mozesz cos takiego urzyc, ale moga z nimi byc problemy z zasilaniem AP (musza miec PoE), wiec kofiguracja PoE musi pasowac do podlaczenego AP.

Tak jak pisalem wyzej, na https://design.ui.com mozesz wczytac schemat Twojego domu, poukladac kable, AP, switche, Dream Mashine itd., policzyc koszty inwestycji oraz sprawdzic jaki zasieg bedziesz mial w postrzegolnych miejscach domu.
Nie pomagam na PW.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

Do Dream Mashine Pro trzeba jeszcze dołożyć APka do WFi który jest w wersji bez pro wbudowany, to niestety podnosi cenę...
Mnie kusi wersja "pełna" tylko trochę nie podoba mi się wbudowany wentylator.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: key »

Calastruktura sieci wyglada troche inaczej - wersja z Pro dedykowana jest do zabudowy w racku - wtedy AP umieszczasz tam gdzie sa potrzebne.
W wersji bez pro, jeden AP umieszczony jest w Dream Mashine, wiec powinna ona byc umieszczona gdzies w mieszkaniu.

Ostatecznie to Ty musisz policzyc ile kosztuje dana wersja, jakie ma pro i contra i wybrac to co Tobie odpowiada.
Nie pomagam na PW.
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

Wygląda to super i spełnia oczekiwania jednak nie jestem pewniej, czy potrzebuję aż tyle i za taką kasę.
Stawiając na Dream Machine Pro, Switcha 16 portowego POE i jednego APka mamy około 800$.
Biorąc pod uwagę gotowe zestawy mesh nawet AX3000 i jakiegoś switcha wyjdzie dużo taniej.
skansen pisze:TP-LINK Deco chyba każdy - te które analizowałem mają dwa porty. Większość opinii użytkowników jest pozytywnych...
Huawei WiFi Mesh WS5800 - tu są aż cztery porty więc oprócz tego, że są to APki WiFi można też wpinać dodatkowe urządzenia. To nowe rozwiązanie, testy są optymistyczne, zobaczymy co powiedzą użytkownicy.
Huaweii AX3PRO są łącznie cztery porty, nie wiem tylko jak by się w mesh spisywały, pytałem w innym wątku użytkownika, na razie nic nie odpowiedział. Mam w mieszkaniu pojedynczy AX3PRO, działa dobrze.
Owszem mają porty Ethernet ale komunikacja między poszczególnymi APkami funkcjonuje w obrębie jednej sieci backhaul.
Są rozwiązania gdzie użytkownik ma dostępne 2,4 i 5GHz, a APki komunikują się poprzez trzecią sieć 5GHz ale skoro mam gniazda LAN wolałbym je wykorzystać. Teoretycznie rozwiązanie spoko ale czemu producenci tego nie przewidują to nie wiem. Chyba, że o czymś nie wiem.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

@bamil nie bardzo rozumiem co chciałbyś uzyskać dokładnie? APki komunikują się po kablu (chyba, że ich nie połączymy) a oprócz tego masz jeszcze na nich dostępne porty. Czyli można połączyć ze sobą APki przewodami a do APków dodatkowo dopiąć urządzenia...

Sam mam podobne dylematy. W mieszkaniu mam AX3000PRO CN ale jeden. Szukam czegoś dla rodziny gdzie będę potrzebował dwóch urządzeń i dobrego roamingu... Nie znalazłem na razie żadnych opinii jak działa roaming Wifi przy sieci złożonej z AX3000 połączonych przewodowo...
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

skansen pisze:APki komunikują się po kablu (chyba, że ich nie połączymy).
To wcale nie jest oczywiste. Jak masz pewność to podaj proszę producenta u którego tak to działa. Huawei np. w swoich meshach nie przewiduje takiego rozwiązania. To, ze AP ma port ethernet to nie znaczy, ze nim komunikuje się z drugim AP. Długo szukam i na stronach producentów nie mogę znaleźć jednoznacznych odpowiedzi. TP-Link np. w swoich nowych X30/60/90 ma dodatkową sieć 5GHz i ona służy do komunikacji między APkami. Przynajmniej dla użytkownika dostępne są dwa pasma.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

Tak wynika z testów, opinii i skąpych specyfikacji.

Jeśli chodzi o TP-linka to pytałem kilka osób i potwierdziło mi, że mają APki połączone przewodami i można też do tych portów dołączyć inne urządzenia, np. smart TV. To samo wynika też ze specyfikacji, od najtańszego M4 po X90: Optional Ethernet backhaul work together to link Deco units to provide seamless coverage. Ale TPlinka dałem na razie na listę rezerwową.

Huaweii w specyfikacji napisało o połączeniu kablowym: Obsługa połączenia kablowego Ethernet typu backhaul.

To samo wynika też tej recenzji - testujący napisał, ze połączył APki kablem.

Sam mam pewien niedosyt w tej kwestii i chętnie dowiem się więcej.

Z tego co ustaliłem na razie od użytkowników, to wiem, że większość tych systemów mesh osiąga dobre rezultaty dopiero jak je się skrętką połączy.

To co mnie nurtuje to roaming WiFi i sprawność przełączania w tańszych systemach...
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

Faktycznie, wygląda na to, że to działa. Teraz pytanie, czy takie systemy typu Deco albo Aimesh od Asusa można spiąć w mojej konfiguracji.
Modem>Router>jakiś Switch niezarządzany>poszczególne APki

Myślałem o Asusie ze względu na dobre wparcie. Tylko nie wiem co mogłoby posłużyć za router. Podoba mi się XT8 ale szkoda mi go pakować w kotłowni, bo nie potrzebuję tam wi-fi, a tam zbiegają się wszystkie kable.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

To jeśli tak to daj do kotłowni Dream Machine Pro. Będzie już przyszłościowo...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: key »

Albo - jesli nie wystarcza 8 portow LAN lub potrzebny jest PoE - w kotlowni powinien byc switch...
Nie pomagam na PW.
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

No tak tyle, że Dream Machine Pro + do tego dedykowany switch to kupa kasy :/ Do tego jeszcze trzeba dokupić APki. No nic, muszę przemyśleć sprawę.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

@key: jaki switch polecisz do kompletu do Dream Machine (bez Pro)?
@bamil: ja na ten moment myślę, ze pójdę albo w opcję tanią i dobrą (Hauweii AX3PRO albo Huawei WiFi Mesh WS5800) albo bardzo drogą i bardzo dobrą (Unifi). Opcje pośrednie odrzuciłem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: key »

Definitywnie zostal bym przy produktach Ubiquiti, jesli ma byc tanio, to n.p. cos z serii Lite.

@bamil: dobrze to przelicz, zazwyczaj jest tak, ze albo teraz wydasz troche wiecej, albo za pol roku stwierdzisz ze brakuje Ci jakiejs opcji i kupisz wszystko od poczatku.
Nie pomagam na PW.
bamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-01, 19:14
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: bamil »

Poczytałem trudne opinii na google i spora część osób narzeka na oprogramowanie Ubiquity. Podobno bardzo czasochłonne i mało intuicyjne podczas konfiguracji.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Ku przestrodze:

https://avlab.pl/ubiquiti-networks-w-ta ... stratorow/

Moje zaufanie do ubnt zostało po tym mocno nadszarpnięte.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

Tylko pytanie co zamiast, z dobrym roamingiem WiFi? Wady Unifi trochę mnie ostudziły ale jakoś nie wzbudza mojego zaufania sprzęt sieciowy firm które się w nim nie specjalizują....
_cheetah_

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: _cheetah_ »

Wszędzie mogą się włamać.

DECO M4 TP-Linka (jako AP) ma fast roaming (802.11 k,v,r ). Działa.

Oczywiście, wifi "siane" tylko przez DECO, na routerze wyłączone, no i potrzebni klienci, którzy też poprawnie obsługują te standardy.

Nie tak kasa, co ubi, wybór jest.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: piotrzet »

Oczywiście, że wszędzie ale jednak omijanie takich firm też jakoś chroni. A co do TPLink odpuścił bym. Słabe oprogramowanie, brak aktualizacji. Tylko Asus lub Netgear.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: skansen »

Asusowi też zdarzały się też wycieki danych...
_cheetah_

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: _cheetah_ »

Wszędzie, gdzie są ludzie, prędzej czy później będzie wyciek. A ludzie są w każdej firmie.

DECO to prosty sprzęt za rozsądne pieniądze. Ale fast roaming mu pewnie działa. Natomiast jest to TP Link i tu nie ma co ściemniać. Wiadomo, małe pieniądze, nie żal wymienić za jakiś czas na coś innego.

Ubi też działają OK z fast roamingiem.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór sprzętu router + switch + AP

Post autor: pawel_b »

Mam podobny dylemat, po głębszym zastanowieniu też skłaniam się do któregoś zestawu Deco zwłaszcza że backhaul po Ethernecie wspiera tryb AP i tryb routera https://www.tp-link.com/us/support/faq/1794/
To ciekawie wygląda, jedyne nad czym się zastanawiam to mnogość zestawów Deco a zależy mi na dobrym zasięgu Wifi, Asus w swojej serii Lyra Trio ma konstrukcję anten siejących też w pionie ale nie wiem czy jest taki elastyczny w tych trybach jak Deco
ODPOWIEDZ