Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kyzer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-09-02, 13:31
Lokalizacja: Kraków

Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: kyzer »

Witam, w garażu który na zdjęciu jeszcze nie ma dachu ;) posiadam router WRT 840n (czerwone kółko) który obsługuje moduły "inteligentnego domu".
Problem mam z dotarciem sygnałem na strych domu obok (zielone kółko, 1 kondygnacja, okno).
Jakaś tam jedna kreska czasami się pojawi ale jest to niestabilne.
Sygnał musi docierać też do bramy (zielona kreska, jakieś 20m) i dociera całkiem spoko.
Mam możliwość wyprowadzenia przewodu / anteny przed garaż tylko pytanie.
Czy mogę wylutować jedną z anten w routerze i dolutować inną? Jaką i jak ją ustawić?

Próbowałem na różne sposoby i w różnych miejscach ustawić router i niestety trochę brakuje. Aktualnie stoi na wysokości 160cm w kącie jak na zdjęciu. Może przykręcić go do sufitu ? (dach z blachy) tylko raczej ucieknie mi zasięg z bramy..

Równolegle funkcjonować ma "radiolinia" niektórych modułów RF 433, nie będzie się to zakłócać ?
dzialka satelita.jpg
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: key »

Nie kombinuj z przerabianiem routera - on pracuje jako MiMo - antenny sa dokladnie tam, gdzie powinny byc.

Jezeli chcesz to zrobic poprawnie, doloz na zewnatrz budynku do sieci dodatkowy AP, przystosowany do pracy w takich warunkach. Tanie sa n.p. TP-Link CPE210 lub CPE510.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: wojteks »

Kabel do garażu i tam dodatkowy AP, zewnętrzny AP to też dobra opcja ale wtedy bardziej na bramę bym go kierował a w garażu pozostał przy dodatkowym AP podłączonym kablem z domem.
Nie pomagam na PW!
kyzer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-09-02, 13:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: kyzer »

Dziękuję za odpowiedź. Dodatkowy AP to na pewno dobre rozwiązanie, chciałem jednak przykombinować bo to już 3 urządzenie w garażu by było ;)

Mam Huawei B535-232 który dostarcza internet (w domu nie ma internetu) a Wrt 840n ma mieć za zadanie tylko obsługę modułów.
Nie wiele brakuje żeby sygnał dotarł na strych.. W zasadzie już tam jest tylko słaby.
Rozumiem,że obie anteny muszą być blisko siebie czyli ewentualnie obie musiałbym przedłużyć o około metr co pewnie mocno obniżyło by ich skuteczność?
Widziałem filmiki z takim kombinowaniem, można w ten sposób uszkodzić router ? Kusi mnie żeby podjąć próbę ;)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: key »

Straty na kablu mozna policzyc - potrzebne dane znajdziesz w opiscie kabla.

Jesli chcesz sie bawic antenami i oswietlic tylko te dwa punkty na rysunku, to kup anteny kierunkowe, n.p. click.
Nie pomagam na PW.
kyzer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-09-02, 13:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: kyzer »

ok, dzięki.
Wyczytałem gdzieś,że jeśli zmienił bym jedną tylko antenę to router powinien wtedy działać w 802.11bg i nie będzie miał N.Tak będzie?
Sam się ustawi? miałbym to ręcznie ustawić? Jeśli zaryzykował bym przedłużenie jednej anteny to grozi mi uszkodzenie routera?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: key »

Nie jest to prawda, wersja 802.11n moze dzialac z jedna antena - to ogranicza szybkosc polaczenia do 150 Mbit/s.
Wersje z wiecej anten musza miec identyczna konfiguracje w odbiorniku (czyli dziala tylko 1x1, 2x2, 3x3 lub 4x4).

Jesli przedluzenie zrobisz poprawnie, to nie uszkodzisz routera.
Nie pomagam na PW.
kyzer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-09-02, 13:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: kyzer »

Bardzo dziękuję za pomoc, pokazuje efekty.
Jeszcze raz podszedłem do tematu ustawienia routera w garażu i proszę jakie zaskoczenie.
Na ścianie, pod dachem, anteny ułożone jak widać a taki zasięg pokazała aplikacja.
Oczywiście nie może tak zostać a tam gdzie może, zasięg mi spada do około 70% ale wystarczy na pewno.
Screeny z poddasza, przy bramie było koło 84%.
WhatsApp Image 2021-04-23 at 14.41.56.jpeg
WhatsApp Image 2021-04-23 at 14.42.12.jpeg
WhatsApp Image 2021-04-23 at 14.42.23.jpeg
WhatsApp Image 2021-04-23 at 14.42.39.jpeg
WhatsApp Image 2021-04-23 at 14.42.53.jpeg
Przy okazji 2 szybkie pytania:
1. Ostatni screen to Huawei, czy to dobry wynik jak chodzi o zasięg lte ? Jakiej aplikacji użyć żeby móc znaleźć najlepsze położenie dla niego?
Hmanager nie działa, sypie błędami :/
2. Do łyknięcia za flaszkę mam też TP-LINK TL-WR941ND. Mogę go użyć do wzmocnienia i puszczenia sygnału WIFI w domu ?
Skoro już całkiem spoko dociera do salonu to mógłbym to wykorzystać, ojciec nie zużywał by sobie transferu na kabarety na yt w telefonie ;)

Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: key »

1.) Zasieg jest w miare ok, mozesz go polepszyc stosujac zestaw anten.
2.) Mozesz go skonfigurowac jako AP, internet dostarczyc kablem.
Nie pomagam na PW.
kyzer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-09-02, 13:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: kyzer »

key pisze:1.) Zasieg jest w miare ok, mozesz go polepszyc stosujac zestaw anten.
Dzięki, na razie nie ruszam tematu anten do uruchomienia wszystkiego na tym co jest.
Polecisz jakąś aplikacje ?
2.) Mozesz go skonfigurowac jako AP, internet dostarczyc kablem.
No tak, nie wiem czemu 3 anteny zasugerowały mi, że mógłbym to osiągnąć.
Kablem nie mogę przyjść do domu, czyli znowu 2 routery albo jeden z 2 radiami, polecisz jakieś rozwiązanie?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wrt 840n - niewielkie powiększenie zasięgu / dodatkowa antena?

Post autor: key »

Trzy anteny oznaczaja, ze router ma trzy kanaly nadawania/odbioru. Mozesz przelozyc jedna na zewnatrz, ale w ten sposob tracisz 1/3 przepustowosci wewnatrz - wiec zazwyczaj sie tak nie robi.

Jesli chcesz przezucic siec do innego budynku, uzyl bym sprzetu, ktory jest do tego dedykowany - n.p. dwa razy TP-Link CPE210 lub CPE510.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ